Jump to content

Да ли сте се причестили?


Препоручена порука

53 minutes ago, Ненад. рече

Једно питање: да ли има неко линк до текста где је описано како се правилно причестити? Наиме, нисам се никада (пошто никад нисам испостио како треба) причестио, а планирам за Божић.

Унапред захвалан.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Ненад. рече

а планирам за Божић.

Нека је са срећом и да буде на здравље и спасење.

Χριστός ανέστη εκ νεκρών, θανάτω θάνατον πατήσας, και τοις εν τοις μνήμασι ζωήν χαρισάμενο

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 12/29/2016 at 12:54, Ненад. рече

Da li se pričešćuje i za vreme prve liturgije (one u ponoć), ili samo na Božić za vreme druge liturgije (ujutru u 9)?

 

Hvala unapred!

Pričešćuje se obično u toku te prve, to je jutrenje, i kod nas u Bosni je u cik zore, tj. u 5 ujutru, to je glavna Božićna liturgija, a repriza je samo za one koji iz nekog razloga ne mogu doći na jutrenje, i tad dođe samo par ljudi..

Ne tremiraj se mnogo oko prvog pričešća, obavi valjano ispovijest, prinesi iskreno pokajanje i volju za preumljenje, a post i sve dr.formalnosti po nalogu sveštenika...

E ja jutros otišla na liturgiju 'ajd' reko' biće par ljudi, zgodna prilika za pričešće, jer su u postu strašne gužve u crkvi, kad ono, bar stotinjak ljudi... Hvala Bogu, kod nas sve više ljudi na liturgijama, u postu i o velikim praznicima naročito... Jedino običnim nedeljama nema puno, naročito muških, žene vade prosjek... :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

kod nas moze i na ponocnoj i ujutro u 9 na dan Bozica....

 

inace, ja planiram Boze zdravlja da se pricestim sutra....( sv. Jovan Kronstatski)  :D

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Hvala svima na odgovorima. Prošlo je bez ikakvih trzavica, sve po redu, jedino je zbog velike gužve ispovest morala da ide ubrzanim tokom, pa osim iskrenog kajanja greha, onako generički, dalje nije išlo. Ostalo sve super, a čak je i pirotehnike bilo mnogo manje negoli proteklih godina. Baš lepa božićna atmosfera.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

даааа......:sunce: хвала Господу и св Ксенији петроградској.....

на здравље и спасење и осталима који су учинили исто....:)

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Да ли неко може да ми објасни следеће:

У овој нашој парохијској цркви, када литургија дође до пред Причешће, доста људи излазе напоље. И не само то, него се, колико сам видео, враћају након завршеног Причешћа. Није да су изашли онако, јер напољу је киша, а виђао сам то и раније.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Иван ♪♫ рече

Да ли неко може да ми објасни следеће:

У овој нашој парохијској цркви, када литургија дође до пред Причешће, доста људи излазе напоље. И не само то, него се, колико сам видео, враћају након завршеног Причешћа. Није да су изашли онако, јер напољу је киша, а виђао сам то и раније.

 

:unbelieveble:

 

paradoks_zpsjpf2fhnf.jpg

Lilies that fester smell far worse than weeds.

Shakespeare

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Иван ♪♫

Pauza. Navika. Ko se ne pricescuje. Konkretno znam porodicu gde je majka(popadija) od malena decu pustala da izadju tada, deca nemirna hoce malo da se istrce posto traje pricesce a oni se tada recimo ne pricescuju a posle se vrate da budu ostatak liturgije. I ja sam ranije izlazila u tom periodu ili kad je beseda posto sam isprva shvatala da je molitva vazna tu sam ucestvovala a onda se malo izluftiram za vreme najvaznijeg trenutka pa se vratim :)  sta ces losa praksa al se eto covek nauci vremenom. Pretpostavljam da je i kod njih slicno. Jer sam to vidjala i u drugim crkvama.

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Иван ♪♫

Нисам никада приметио овако нешто, али јесам код оних који не приступају а редовно су на литургији приметио једну врсту нелагодности и узнемирености када свештеник причешћује. Као да у себи чују питање : а зашто ти не приступаш и зашто стојиш и гледаш? Присутан си, вечера је уготовљена, а ти стојиш и посматраш, не узимаш удела у тајни и у заједници са Господом и живом Црквом. Мислим да они у дубини своје душе осећају да када се не причешћују чине неисправно али то осеећање затрпавају и загушују којекаквим мислима о недостојности и погрешним учењима. Позивање на недостојност у овом времену пролази пошто је греховност преовладала и узела маха у свим структурама, па нико не сме да се постави ауторитативно и прозове тај став као неисправан. За време апостола или отаца чуо би само један став: Зашто не приступаш имајући благослов? Па ако ниси достојан онда се удостој колико је у твојој моћи али немој да стојиш и гледаш не приступајући, немаш изговор за то стање, таквим ставом сам потврђујеш да не желиш да се потрудиш и удостојиш се причешћа. Ако се пак трудиш и кајеш и ниси под епитимијом онда приступај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Има смисла. Али опет нема смисла. Зашто паузу не би направили пре причешћа, јер ипак је то централни део. Ал' како год...

А јесте ви приметили код вас још нешто, нарочито кад је вечерња па нема гужве, људи стају прво позади, постоји огроман празан простор између певнице и народа? (И ја стајем позади, ал' ја имам неке своје специфичне разлоге.)

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...