Jump to content

Настанак и историјски развој учења о Филиокве

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

пре 2 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@Milan Nikolic Prvi put čujem za novo stvaranje, meni je i ovo jedno dovoljno, ne bih da me opet stvaraju, a pojavili su se neki u pokušaju da mi daju biće i identitet ali ih otkačih, to već imam, hoću spasenje, vaskrsenje i život vječni, sada i u izobilju, a znam da moram i da stradam, da me krst ukrasi.

 

@Inženjer Djatlov  O ekstazi govorimo jer stvoreno stupivši i vezu sa nestvorinenim je van sebe, prevazili se, napominju se ta ekstremna stanja radi svjedočanstva, ali obično to ide zajedno, pa govorimo o svakodnevnom običnom čovjekovom životu, gdje se pojavljuje ljubav, život u Crkvi, blagodat, pa da li je potrebno blagodati da se spašava, ili krstenju. 

Ako bi postojanje sveli samo na čula, oko bez imalo blagodati ne bi ni vidjelo.

Čula pomućenog čovjeka vide drugačije, iskrivljena predrasudom.

Ili kod zdravog oblikovana kategorijalnim aparatom, nabačajima, načinima gledanja, svjetonazorima...

čula podvižnika se čiste, sagledavaju realnije, zatim sagledavaju smislenije, pa kada tog smisla bude sve više i više stvoreno se tanji, što bi rekao Rundek: tanka linija jave postaje sve tanja.

Pa mogu da budu u ekstatičnim stanjima, ali to onda više nisu čula, nego dar sviše.

Vezano za filiokve, koje je nerazlikovanje energija koje ishode od Hrista od ipostasi Duha Svetoga čije su to takodje energije kao i Očeve, uslovljeno je nerazlikovanjem suštine i energija.

Tako da imamo dva domostroja ( energetsko i antienergetsko):

1.jedan u kome se spašavamo stičući nestvoreni život vječni koji i sada živimo kao smrtna stvorenja kroz vaskrsenje tijela.

2. Tako što se putem ličnosti kao relacione i uslovne kategorije "ponovo stvaramo" tako što vječno biće stičemo uiposasiranjem u Hristu, odnosno Papi odnosno vladici u evharistiji.

Tako da imamo i dvije antropologije energetsku i antienergesku,:

1. Čovjek je stvorenrnje koje živi nestvoreni dar, u svakom stvorenom (suštom) je kao temelj i smisao nestvoreno, Bog je imanenatan u i čovjekovoj prirodi, " vidje Bog da je dobro = vidje Bog da je sve prožeto njegovom silom blagodaću. Dakle po ovoj antropologiji čovjek "ima" učestvuje u nestvorenom, životom, ljubavlju, za dušu ne znam, dobrotom i vrliom, sinergiskim radom i djelom....

Moral je nestvorena sila i uvećanje života 

2. Čovjek je stvorenje i sve na njemu je stvoreno, ličnost je stvorena ličnost, duša ako je i ima je stvorena, život je život stvorene prirode, ljubav je psihološko osječanje izazvano lučenjem supstanci, vidjenja su zamišljaji i projekcije psihe, umišljaji itd. što bi no rekli Njegoš i Hajdeger: Čovjek bačen pod burnu brježinu, smjelom rukog pukoga slučaja, siromašan i bez nadziratelja... (episkopa)

Moral je običajnost i promjeljiva kategorija propisana ili tumačena društvom, dok je ontologija fundamentalna za biče u cjelini.

Tako da to su radikalno drugačije trijadologije, sotirologije, i antropologije.

Odnosno drugačije razumijrmo život, sami sebe, jedni druge i Hrista Boga i Svetoga Duha pa i Boga Oca (Jedino Načelo)

Samo za @kopitar i društvo u ćošku

 

 

 

Sa naglaskom na stih "mi samo želimo da mislite ko mi"

 

@Inženjer Djatlov

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.instagram.com%2Freel%2FCm4Inw7oEa6%2F&h=AT3H1C3hts3_mPc1Fsc3T8QzlBzh86X5nIKtfaJXfWMPJi-W4WGIFFSq68CBBoScmPR_csW5iLuQbmLTnsUy6e1galDgIB4jxwsHjsL95aE4XMYvevGlAw7buojwMmfxuqDL&s=1&flite=scwspnss

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 234
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

@Hadzi Vladimir Petrovic Da, ali i dalje stoji ono Ludovikosovo, ako ga ja dobro razumem, da ništa ne treba prevazići nego prineti radi osvećenja. Mislim da postoji opasnost kada govorimo o prevazilaženju da ovaploćenje postane nešto što je za ,,narod", a za ,,elitu" je ekstaza. ,,Jer Bog se neće raskajati za svoje darove i prizvanje" Poslanica Rimljanima 11:29, kaže apostol Pavle, dakle ništa ne možemo prevazići, jer se Bog ne kaje za ono što je dao. Što bi se tanjilo ono što je spašeno, nije li baš to najveći dar s više? Čula vide blagodaću, ali blagodat bez prirode nema koga da osveti, a naša priroda je stvorena, a stvoreno ne može da postane nestvoreno, pa da se stanji.

Ludovikos kaže da je u hrišćanstvu tražio lek za idealizam, Plotina, njegovu ekstazu vidi kao sanjarenje koje je privlačno jer omogućava oslobađanje od sve materijalnosti, poistovećuješ se sa narcističkim self objektima, a ustvari, za njega je hrišćanstvo sveti materijalizam, prosvetljenje i čula i razuma, ekstaza sa materijalnim, a ne od materijalnog. 

A čovek je koji kaže da mu je starac Porfirije ispričao ceo dotadašnji život iako ga dotad nije video, što će reći da nije neko ko negira energije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Da, ali i dalje stoji ono Ludovikosovo, ako ga ja dobro razumem, da ništa ne treba prevazići nego prineti radi osvećenja. Mislim da postoji opasnost kada govorimo o prevazilaženju da ovaploćenje postane nešto što je za ,,narod", a za ,,elitu" je ekstaza. ,,Jer Bog se neće raskajati za svoje darove i prizvanje" Poslanica Rimljanima 11:29, kaže apostol Pavle, dakle ništa ne možemo prevazići, jer se Bog ne kaje za ono što je dao. Što bi se tanjilo ono što je spašeno, nije li baš to najveći dar s više? Čula vide blagodaću, ali blagodat bez prirode nema koga da osveti, a naša priroda je stvorena, a stvoreno ne može da postane nestvoreno, pa da se stanji.

Ludovikos kaže da je u hrišćanstvu tražio lek za idealizam, Plotina, njegovu ekstazu vidi kao sanjarenje koje je privlačno jer omogućava oslobađanje od sve materijalnosti, poistovećuješ se sa narcističkim self objektima, a ustvari, za njega je hrišćanstvo sveti materijalizam, prosvetljenje i čula i razuma, ekstaza sa materijalnim, a ne od materijalnog. 

A čovek je koji kaže da mu je starac Porfirije ispričao ceo dotadašnji život iako ga dotad nije video, što će reći da nije neko ko negira energije.

Naravno, osvećenje prirode drugom prirodom (energijama).

Otac Nikola Ludovikos je odličan, držao nam je predavanje i imao sam priliku da mu postavim pitanje. 

Imao sam i kasete sa ranijim predavanjima, ali dadoh nekom, on je mislim i doktor psiholog ili psihijatar, pa govori u kontekstu iskrivljenih oblika "duhovnosti" , raznoraznih umišljaja autoprojekcija i sl. 

Koliko znam prvi je demaskirao Zizijulasa, koji mu je predavao i inače bio na granici samoubistva, pa ono Kirilovljevo "ubiću se da bih postao Bog" ima i ličnu stranu.

Njegovo je "Ličnost umjesto blagodati i nametnuta drugost".

Samo što je prelest koja vlada kod sekte zizimizija utemeljena dublje od psihologije u ontologiji, kao kod Frojda. Ako nije i demonska stvar, jer mržnja kojim sikću nije niotkuda.

Prosto se odvaljuju ontologijom i mješaju ontološki preformas sa duhovnim iskustvom, da imaju uši da čuju shvatili bi da ontološke preobražaje proizvode sami, sprovodjenjem ideološke procedure, a duhovno iskustvo je dar.

A i svjesni su, otud negiranje nestvorenog, odnosno bilo čega izvan ontologije, jer svaka ontologija zahvata sve stvoreno.

Tu neizmjernu zahvalnost dugujem Martinu Hajdegeru kojim je Zizijulas bio opčinjen i od koga je zavisio jer sam sa njim prošao sva ta iskustva i stanja kao filozofska, dakle ne treba za to Duh Sveti i Crkva, što i naši mali zizimiziji podsvjesno osjećaju pa se i odvajaju prvo kroz naučnu teologiju (metafizičku, ontološku), gdje ustvari svako duhovno iskustvo preziru kao patologiju, psihologiju i seljakluk, jer radi ih kompleks Martina Druška i Spiridona Mifke...

Paštili su se i oni oko Hajdegera ali vidim da im ništa nije htjeo reći:sunce: jer i čitanje je misterija a ne pusto sricanje slova, odnosno kako bi to Ludovikos rekao tekst je energija, u toj energiji se osjeti ipostas npr.Hajdegerova i tu se onda projavljuje dijalog i zajednica, jer volje oblikuju i pisanje i čitanje, ono što se htjelo reći i ono što se hoće pročitati, tekst po sebi je uzgredan i zaključan.

Tako i ja vidim ovo Damaskinovo, naravno postoji vjerovatnoća da mi se samo čini, da sam tu učitao, ali me niko nije demantovao nego samo napao bez pro i kontra atgumenata, što samo po sebi nešto govori, tako da me ne košta da zadržim stav, do daljnjeg.

A tako i vidim pomjereno čitanje ove moje energije, pa se čudim, ali prosto takvo je raspoloženje, odnosno čovjek vidi ono što hoće, čula su uslovljena voljom, a kod blagodatnog vidjenja božijom voljom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Zizjulas je bio na granici samoubistva? Možete li nešto više o tom Kirilu, ne znam ko je to? Ovu emisiju sam gledao: 

Čitao sam i ,,Ličnost umesto blagodati i nametnuta drugost", to je baš dobro.

Šta znači to da su ta iskustva samo filozofska i da nije potrebna blagodat za to? Je l' postoji ,,treći teren", neutralni, koji nije ni blagodatan, ali nije ni demonski? Uvek me to muči, pitanje postojanja tog trećeg, jer Hristos kaže da ništa ne možemo bez njega činiti. Ili trećeg nema već samo stepenovanja količine jedne te iste blagodati?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Zizjulas je bio na granici samoubistva? Možete li nešto više o tom Kirilu, ne znam ko je to? Ovu emisiju sam gledao: 

Čitao sam i ,,Ličnost umesto blagodati i nametnuta drugost", to je baš dobro.

Šta znači to da su ta iskustva samo filozofska i da nije potrebna blagodat za to? Je l' postoji ,,treći teren", neutralni, koji nije ni blagodatan, ali nije ni demonski? Uvek me to muči, pitanje postojanja tog trećeg, jer Hristos kaže da ništa ne možemo bez njega činiti. Ili trećeg nema već samo stepenovanja količine jedne te iste blagodati?

 

Naravno da postoji, pogledaj kod sv Siluana, postoje naše prirodne misli, poneki demoniski prolog, a poneka i bogonadanuta misao.

...

menu close icon
logo
radio icon
 

Branko Miljković: Poeziju će svi pisati

POEZIJA

Ko ne ume da sluša pesmu slušaće oluju, ali hoće li sloboda umeti da peva kao što su sužnji pevali o njoj

18. januar 2014, 12:00

fb_sharetwitter_shareurl_sharewhatsapp_shareviber_share
main image

 

Poeziju će svi pisati

 

San je davna i zaboravljena istina
koju više niko ne ume da proveri
sada tuđina peva ko more i zabrinutost
istok je zapadno od zapada lažno kretanje je najbrže
sada pevaju mudrost i ptice moje zapuštene bolesti
cvet između pepela i mirisa
oni koji odbijaju da prežive ljubav
i ljubavnici koji vraćaju vreme unazad
vrt čije mirise zemlja ne prepoznaje
i zemlja koja ostaje verna smrti
jer svet ovaj suncu nije jedina briga
ali jednoga dana
tamo gde je bilo srce stajaće sunce
i neće biti u ljudskom govoru takvih reči
kojih će se pesma odreći
poeziju će svi pisati
istina će prisustvovati u svim rečima
na mestima gde je pesma najlepša
onaj koji je prvi zapevao povući će se
prepuštajući pesmu drugima
ja prihvatam veliku misao budućih poetika:
jedan nesrećan čovek ne može biti pesnik
ja primam na sebe osudu propevale gomile:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Ja ne razumem to srednje, kako može da postoji nešto što nije održavano blagodaću, ako je blagodat temelj stvorenog? Jedino što mi ostaje je da govorim o kvantitetu blagodati. Ne znam da li postoji i kvalitativno različita blagodat, pošto je Bog uvek isti, ili je blagodat ista, a ličnosti različite?

Ako se dobro sećam, nekad ste kritikovali one koji bi prirodu da dožive kao nešto samostalno, bez upliva Božjih energija, jer je to ateizam?

Inače interesantno je da pominjete Miljkovića, jer sam baš juče ili prekjuče mislio o njemu dok sam čitao ove prepiske.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Ja ne razumem to srednje, kako može da postoji nešto što nije održavano blagodaću, ako je blagodat temelj stvorenog? Jedino što mi ostaje je da govorim o kvantitetu blagodati. Ne znam da li postoji i kvalitativno različita blagodat, pošto je Bog uvek isti, ili je blagodat ista, a ličnosti različite?

Ako se dobro sećam, nekad ste kritikovali one koji bi prirodu da dožive kao nešto samostalno, bez upliva Božjih energija, jer je to ateizam?

Inače interesantno je da pominjete Miljkovića, jer sam baš juče ili prekjuče mislio o njemu dok sam čitao ove prepiske.

Pogledaj kod Sofronija, o Siluanu ima na yu tubu.

Nepostoji ništa što nije održavano blagodaću i demoni su održavani blagodaću, riječ je o kvantitetu.

Ali postoje fenomeni kao što su zlo i nečinjenje volje božije koji onda imaju neki vid stvarnosti, u šta tačunam i vrijeme i prostor, postoje i zablude tlapnje, ideologije, i one se održavaju blagodaću, ali nisu volja božija, zablude se neće spasiti. 

Mnogi elementi koje čini svijez, odnosno svjetovnost su upravo stvarnost tips zablude, i razvejaće se, a stvoreno će se spasiti. Npr, mnogi mješaju materijalizam i materiju, itd.

Što se tiče Milikovića to pokazuje da čitam tvoj tekst - energiju, koliko toliko pravilno, da vifim i ono što nije napisano, dok kod mene neki ne vide ni što sam napisao nego nalaze da sam umislio da sam Bog po prirodi, i druge razne gluposti, opadač koji se navukao kompleksa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Pogledaj kod Sofronija, o Siluanu ima na yu tubu.

Nepostoji ništa što nije održavano blagodaću i demoni su održavani blagodaću, riječ je o kvantitetu.

Ali postoje fenomeni kao što su zlo i nečinjenje volje božije koji onda imaju neki vid stvarnosti, u šta tačunam i vrijeme i prostor, postoje i zablude tlapnje, ideologije, i one se održavaju blagodaću, ali nisu volja božija, zablude se neće spasiti. 

Mnogi elementi koje čini svijez, odnosno svjetovnost su upravo stvarnost tips zablude, i razvejaće se, a stvoreno će se spasiti. Npr, mnogi mješaju materijalizam i materiju, itd.

Što se tiče Milikovića to pokazuje da čitam tvoj tekst - energiju, koliko toliko pravilno, da vifim i ono što nije napisano, dok kod mene neki ne vide ni što sam napisao nego nalaze da sam umislio da sam Bog po prirodi, i druge razne gluposti, opadač koji se navukao kompleksa.

Uvijek me zanimalo kako postoji Pakao i zli Duhovi ako izvan Boga nema života.

Možda je taj tvoj odgovor po milosti prilično ok.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, kopitar рече

Uvijek me zanimalo kako postoji Pakao i zli Duhovi ako izvan Boga nema života.

Možda je taj tvoj odgovor po milosti prilično ok.

 

Sve što nije nesvoreni Bog i njegova milost- energije to je stvoreno i postoji na osnovu te milosti, ali postoje fenomeni koji nisu ni nestvoreneni ni stvoreni, kao npr zlo, koje nastaje na osnovu slobode, ili npr država, ontologija, ideologija, korporacije, a ja mislim i vrjeme i prostor.

E sad u našoj svakodnevnici je to sve smješeno i to na razne načine nekad i na takav da se sve stvoreno pojavljuje u okviru države, ili nekog vladajućeg svjetonazora, pa čak i Bog, ljubav, dobro, odnosno nestvoreno se pojavljuje svedeno na ideju, psihološko osjećanje, hormonski disbalans, odnosno blagodat se potiskuje, a u paklenoj "državi" stanju sasvim.

Gradjani Carstva, odnosno članovi Crkve se časte u blagodati i po njoj se prepoznaju Hristovi učenici jer imaju ljubav- blagodat medju sobom.

Mi jedni druge, pa i sami sebe poznajemo samo blagodaću.

U egipatskom ropstvu poznaju se isključivo po subordinaciji ko je čiji, (ko kome iz dupeta viri) ko je u koga vozglavljen, do vrha piramide na kojoj nije Hristos, nego faraon.

To se u istoriji civilizacije naziva zajednicom krize, kriznom zajednicom, koja je u praistoriji zajednica gonjenja životinje, žrzvenog jarca.

Zajednica Jagnjeta, zajednica ljubavi, blagodatna zajednica sa Bogom je sasvim drugačija vrsta zajednice, koja takodje ima subordinaciju, zna se ko je mama, ko je tata, ko su djeca, ko je Bog, a ko mrav...

Medju njima je vječni rat, a opstaje samo zajednica ljubavi, jer zajedica vječitog gonjenja je pakao, medju njima je jaz nerazumjevjanja, koji opet može samo blagodat da premosti, ali ne tako da se te dvije zajednice ujedine u neku kombinaciju, premda istorija je puna pokušaja, na neki način to je uvjek siže za dramu života, za liturdjiju.

Nama je pokojni Pedja Ristić pričao kako je to bilo u njegovo vrijeme, kad su ih gonili komunisti, a oni se spontano okupljali po Bg bez da su i znali gdje će se naći danas, ali su se redovno nalazili.

Komunisti su ih hapsili i onda je uvjek bilo prvo pitanje: ko te zavrbavao i koga si ti zavrbovao, odnosno u kome si vozglavljen i koje u tebe vozglavljen?

Naravno ovi (Medijala) su ih bljedo gledali: niko nas nije zavrbovao i mi nismo nikog zavrbovsli. Onda su dobijali šamare jer su komunjare "znale" le da lažu, jer kakvo je to društvo u kome nema vozglavljenja, to je nemoguće, nažalost danas tako isto misle profesori teologije i neke vladike, kao komunjarski panduri.

Za to danas pomućeno stado svetog Save ne zna granice izmedju: Države, mafije, nacije i Crkve.

Pa se nekima to svetosavsko razgraničenje čini nebitnim, a suštisko je.

@kopitar bez energija, milosti nemogućeje da na bilo koji način rješiš pitanje apsolutne razlike stvorenog i nestvorenog a da ujedno Bog bude imanentan, a da ne zavrsis u nekom panteizmu (Šeling, o bitku slobode).

Medjutim energije nisu dosjetka da bi se rješio filozofski problem, nego tvoj život vječni već sada.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...