Jump to content

Настанак и историјски развој учења о Филиокве

Оцени ову тему


Guest свештеник Иван

Препоручена порука

пре 40 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@kopitar Ličnost Logosa koja (navodno) ishodi ličnost Duha Svetog je bogočovjek Isus Hristos, On osim što ima ljudsku prirodu ishodi Duha Svetog, kako to s obzirom na halkidonske maksime utiče na na ljudsku prirodu uipostaziranu u ličnosti Isusa Hrista? 

npr. Tako da ipostas naše prirode ishodi Duha Svetog? 

Meni je to malo :pop: ali i ranije se osjeća narusavanje ravnonačalnosti u Svetoj Trojici, mislim govorite na jedan način isto kao sv.Serafim, ali je očigledno da mislite drugačije i da smatrate da sv Serafimu nešto prividjalo, da je zapao u neko psihotično stanje i sl. ali ste "fini i tolerantni" pa nećete da kažete, ali u svakom slučaju ne prihvatate njegovo iskustvo kao otkrovenje, a to je ista svjetost o kojoj govori Stari Zavjet i Novi Zavjet bez koje nema bogopoznanja ni u ovom ni u onom svijetu, a ako je sad negirate i neprihvatate to je onda radi vašeg stava oganj vječnih muka koje su vidim vec počele, jer zatiskujete uši i zatvarate oči, koji je za nas koji taj isti oganj prihvatamo oganj blagodati i vječnog života, dakle potrudi se da ga usvojiš što prije, jer ćemo se tim ognjem ispitati, a ne stolicom u Rimu.

 

Mi ovdje govorimo o odnosu unutar Boga u što niko nema uvid već imamo samo ono što nam je Krist rekao u Pismu.

" Boga niko nikad niko nije vidio itd ... Samo Sin poznaje Oca...imamo također izjavu Otac je sve predao Sinu.

Nikakva viđenja u ovo otajstvo od strane ljudi ne postoji niti može postojati ako vjerujemo Pismu.

KKC je pisan od strane skupina vrhunskih teologa na svim potrebnim područjima a bazirano isključivo na Pismu i ocima.

KKC je napisan na jednostavan i razumljiv način za običnog vjernika.

Prema shvaćanju nekolicine vrhunski teologa kao što je Đurović, Milojkov, Blagojević itd tu nema nikakvih bitnih nejasnoća.

Bitan je pristup kakav imamo jer nije isto.da li pokušavamo razumjeti i pomiriti stvari a kakve su bile i prije raskola ili tražiti svim mogućim filozofskim akrobacijama razliku a što je politički odgovaralo situaciji poslije raskola, međutim sada poslije toliko godina sa daleko boljim uvidom u tematiku teolozi eksperti na ovom području su bitno usaglasili stavove ..a meni su oni mjerodavni i slušam samo njih kad je riječ o ovakvim temama.

Tako da me ne zanima ni tvoje ni nečije drugo mišljenje osim ako nije teolog koji razumije tematiku ne neko tipa Nikodim, Artemije i sl.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 234
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

E hvala ti što si mi sve to izlisto i što me postavi u svjetleće vrste sa Nikodimom i Artemijem, a taj Djurović što ga pominješ mi je duhovni babo i percepira me malo drugačije od tebe.:naklon:

A pazi da te kakvo zlo ne snadje što Avu postavi u svjetleću vrstu sa Blagojevićem, a što se Milojkova tiče bismo svjedoci kad mu Ava proreče stradanje, a proroka poslje Hrista nema, pisano je:))

Mislim pisano je svašta i na svakakve se načine čita, jer mogućeje je četvero:

1 Da se isto pise i isto razumije

2 Da se različito piše i različito razumije 

3. Da se Isto piše a različito razumije ( kao katolici i sv. Serafim o Duhu Svetom)

4. Da se različito piše a isto razumije.( kao Serafim i Oci)

Ove stvari meni otkriše Zapadni otac Dali, kao što mi Hajdeger otkri da istorija nije ono što prolazi nego ono što ne prolazi, tako da ono što je bilo u začetku istorijskog raskola to je i danas na snazi u Ukrajini i juče kod Hitlera i biće na žalost i sutra, a na tvoju žalost u vječnosti, ako se ne pokaješ. Ništa se nije promjenilo niti će se do iscjeljenja raskola promjeniti.

 

пре 59 минута, kopitar рече

Nikakva viđenja u ovo otajstvo od strane ljudi ne postoji niti može postojati ako vjerujemo Pismu.

Ovo je esencija, mi smo sljepci i ko god vidi ili laže ili mu valja oči izvaditi. Mislim šta si ti ovi moji muhamedanci pa da ti se Bog objavljuje kroz pismo?

A tebi lično da se ne može javiti, to je čist ateizam, ti bi i praoca Avrama razapeo na "izjave" iz svetoga Pisma.

Srećom ima katolika koji ne vjeruju kao ti, kao naši u Medjugorju, na koje jednako huliš, pa šta je onda Medjugurje nekoliko psihotičnih likova koji su izazvali masovnu psihozu i onda kao posljedica masovne psihoze iscjeljenja, pokajanja itd. Hajde njima to objasni.

Za Pantelića i slične prodane duše nemam sumnju da će ti potvrditi da je sv.Serafim u prelesti, kad su mogli za sv Savu, uskoro će i jurišati na nas kao neoustaše ili neomafija,  Milojkov se poluprodao pod olaksavajućim okolnostima, a Ava ni u ludilu neće negeriti iskustvo svetog Serafima, šta više prepun je sličnih iskustava, samo je samozatajan.

Drugo je naša dobra volja za izmirenje pa sve natežemo koliko je god moguće, ali nije moguće dokle god postoji mržnja na nestvorenu svjetlost koja jeste imanentna svjetu i Bog po energiji.

Žao mi je Kopitar moliću se Gospodu molitvama Avinim da primiš malo obasjanja, ali nemoj da pomisliš da si pukao, jer će ti biti gore.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim koji je to bogotražotelj koji neće i smatra nemogućim da mu se Bog javi, ja ću da ti se molim Bože, ali nemoj slučajno da mi odgovoriš.:0426_feel:

Kao da je Bog došao na zemlju da bi nam uskratio opštenje, Bogojavljenje je moguće sv Jovanu a ne nama? Preobraženjska svjetlost je samo za Apostole, ali ne i za malu braću, sv Serafim ne može da udje u to, i mi svi ostali nismo pozvani da se kupamo u vječnoj svjetlosti nego da je  proglasimo za nemoguću? :sossos:

To je kao kad piroćanac kaže djetetu: ako budeš dobar vodiću te u grad da gledaš kako druga djeca jedu slalodeled.

 

Šta me briga za Preobraženje ako ja ne mogu da se preobrazim i da kličem Dobro mi je ovde biti?

Ili za odnose u sv Trojici ako se to mene najdirektnije ne tiče?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

@Bokisd Pa obrva te gorda pomisao da si ispravno shvatio sve što si pročitao, krećeš od toga kao da si Bog pa sve dubokumne ljude shvatas tačno, a valjalo bi da kreneš od toga da sve pogresno shvataš jer nisi Bog nego gresan čovjek i da onda gledaš da koliko toliko od toga čitanja imaš koristi, jer smo daleko od toga da smo iscrpili blagodatne istine, a u stvari naše shvatanje je krnje i pogresno, odatle valja krenuti.

Петровићу види ову гордост,..... кад су могли многи светитељи да имају свој теологумен,.... може и Боксит.... :))) :))

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Bokisd рече

Петровићу види ову гордост,..... кад су могли многи светитељи да имају свој теологумен,.... може и Боксит.... :))) :))

 

Pokušaj, i pokušak će ti se u pravdu upisati, odnosno to je već manje gordo nego smireno zamišljati da ih sve razumiješ, ali presao tvoj duh na @kopitar  izlista mi čitav katehisis, kad pročitam mogu odma da predjem na katoličanstvo kao min 30000 pravoslavnih Srbo-Hrvata u ljepoj nasoj Hrvatskoj, oni čitaše ove će ćitabe i uskliknuše: Vaistinu:)). Te se prosvjetliše i obratiše. Ili im bješe mač nad glavom kso kod islamista pa ako ne kažeš Alah uekber- uekber vsistinu, fik.

@kopitar Eto piše da je Bog imanentan, kako su Duh Sveti i Otac imanentni? Nisu se ovaplotili, nisu samo stvorili svijet pa se povukli, nego djeluju. Da li misliš da je imanentnost ograničena samo kroz Sina i njegovog namjesnika?

Kako se samo nepitajući Papu Bogorodica javila u Medjugorju i od Prebilovačkih krvnika i njihovih potomoka načinila pravoslavne? Odnosno one koji vjeruju da im se može Bog javiti kada ga traže, da ne moraju pitati krv i tijelo, kao Pavel koji "sam od sebe" postade Apostol. Ili možda kao  Fridrih Nistić misliš da je i Pavel ubačeni kvaritelj? 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Боље да се не бавите овом темом на овакав начин.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Što se tiče filiokve jasno je da sada nema problema kakvi su bili na početku raskola kao što nije bio problem ni stoljećima prije raskola. 

Svi normalni ljudi teolozi i vjernici oko ovog više ne lome koplja.

Po meni ne postoji nikakva teološka zapreka da Crkva i vidljivo bude jedna ali to nije do mene ja mogu samo moliti i želite jedinstvo.

 

Nikako ne želim da vjernici prelaze iz jedne crkve u drugi iz razloga što sve potrebno za spasenje imaju kod sebe.

Za one koji mole i žele jedinstvo je logično da žele upoznati i drugu stranu te da traže zajedničke stvari, naravno da ima razlika i pogrešaka i kod jedni i kod drugih, to nisu neke bitne pogreške i o njima se može na normalan način razgovarati.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, kopitar рече

Što se tiče filiokve jasno je da sada nema problema kakvi su bili na početku raskola kao što nije bio problem ni stoljećima prije raskola. 

Svi normalni ljudi teolozi i vjernici oko ovog više ne lome koplja.

Po meni ne postoji nikakva teološka zapreka da Crkva i vidljivo bude jedna ali to nije do mene ja mogu samo moliti i želite jedinstvo.

 

Nikako ne želim da vjernici prelaze iz jedne crkve u drugi iz razloga što sve potrebno za spasenje imaju kod sebe.

Za one koji mole i žele jedinstvo je logično da žele upoznati i drugu stranu te da traže zajedničke stvari, naravno da ima razlika i pogrešaka i kod jedni i kod drugih, to nisu neke bitne pogreške i o njima se može na normalan način razgovarati.

 

 

Ne lome koplja ali lome kindzale, eto toliko se promjenilo.

Dakle, problem su rješili vrhunski teolozi kao Pantelija i mi ne moramo da beremo brigu:))).

Medjutim ipostasno ishodjenje ima posljedice na svim nivoima i neodvojivo je od papizma, antropologije, eklisiologije itd.

Vjeruješ li da se Presveta Bogorodica javila u Medjugorju? 

Taj fenomen ili vidjenje svjetlosti kod sv Serafima, bez obzira na pitanje autetničnosti jednog ili drugog je tjesno vezan za filiokve.

Ili te se ne tiče šta vjeruju i misle milioni Katolika, šta svi su oni nenormalni?

Odnosno jeres je što se takav fenomen nemoguć radi ishodjenja Duha Svetoga na eklisiološkom nivou od Sina koje je "patentirao" pokojni Jovan Zizijulas, Bog da mu dušu prosti.

Naravno takvo ishodjenje je dozvoljeno ako se misli na blagodatnona ne ipostasno.

пре 5 часа, Milan Nikolic рече

Боље да се не бавите овом темом на овакав начин.

Mile uključi se pa podigni nivo rasprave, nemoj uvjek da bude ispeci pa reci djeci, i triput lueri jednom sjeci.

Mada se u principu slažem, vjerovatno je više štete nego koristi.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 31.1.2023. at 23:25, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Čisto kao razmišljanje o jedinstvu: ja bih pristao da radi dvije prirode i energije u Hristu postoje i dvije bladodati, blagodat nestvorena blagodat Duha Svetog ( Svete Trojice) i blagodat stvorena - blagodat Isusa Hrista - stvorena božanska priroda, Tjelo Hristovo.

Матере ти, створена божанска природа?! Имаш ли ти грам мозга? Што не ћутиш, јадан не био, кад већ ни толико не видиш?

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.2.2023. at 2:34, slovoA рече

Матере ти, створена божанска природа?! Имаш ли ти грам мозга? Што не ћутиш, јадан не био, кад већ ни толико не видиш?

Izraz stoji, Hristos je Bog i obje prirode su božanske jer su njegove i stvorena i nestvorena, a tebi nedostaje vaspitanje, mislim osnov. Božanski su i učenici i liturgija itd. Bavi se dinosaurusima i potraži tatu da te vaspita, jer mama nije.

@kopitar  

Hrvati će morati da se opredejele izmedju dva kulta: Medjugorja i Stepinca, a to su nespojivi kultovi, kult Stepinca je ultra papistički gdje je on svet i ako je zločinac jer kao što naši "unijati" uče svetost se crpi iz odnosa sa Hristom, a on budući da je bio Biskup svet je bez obzira na neka moralna sagrešenja. Lukavi latini na tom polju pitaju i ukčjučuju SPC. 

Medjutim zapto nisu napravili mješovitu komisiju za Medjugorje? Pa da pitaju nas pravoslavne šta mi mislimo o dubini ljubavi, da li je moguće da se ubicama zličincima i njihovim potomcima javi Presveta Bogorodica, mi bi rekli: Aliluja.

Zato mjesto ekumenskog dijaloga treba da bude Medjugorje, i mjesto pomirenja, u stvari i jeste, samo što pravoslavlje zastupaju mala katolička braća, odnosno nesvjesni  kripto pravoslavci koji ispovjedaju energije i nisu se tome naučili u  školi nego u pobožnosti i bogotrađiteljstvu, odnosno otrikvenju i čudima. Onako kako je Pavle postao episkop i Apostol.

kao što su kod nas papizam zastupali veliki sad rahmetli teolozi, vladike i mitropoliti, jer po svojo logici vazda gledate odozgo, a mi i odozdo i odozgo.

Za srbe pape koji misle da je njih kao žrtve trebalo pitati i da bi prije pravednima nego nepravednima potrebno otkrovenje: tamo gdje se povećava grjeh povećava se i blagodat!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...