Jump to content

Зоран Ђуровић: Евергетинос - Нема митарстава

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 28.9.2020. at 13:32, Родољуб Лазић рече

 Tри-четири реченице уопштеног дијалога хришћанина и сатане из Евергетиноса не могу потврдити теза о непостојању митарстава. Има много повести из црквеног предања, житија светих, аскетских зборника, које, с друге стране, потврђују причу о митарствима.

 Постоји на Поукама једна огромна тема, ако се добро сећам, на више стотина страна, о теми митарстава. А чини ми се ппостоје и  две-три мање на исту тему. Коме је стало до аргумената и контрааргумената, тамо има доста тога.

А сведоче и многи богослужбени текстови. Нпр. Осмогласник, који је један од основних богослужбених текстова у Цркви.

У „Осмогласнику“ се Богородици упућују следеће молитве:
„У час смрти моје, Дјево, из ђавољих руку ме отми, и од суда, распри и страшних мука и митарстава горких, кнеза љутог, и вечне осуде“ (петак, глас 4, песма канона 8).
„Избави ме, Пречиста, у смртном часу од мучења ђавољих“ (четвртак, глас 4, песма 6).
„У часу, Дјево, смрти моје од руке ђавоље и осуде, одговора и страшних мучења, митарстава горких и кнеза љутог, од огња вечног избави ме“ (уторак, глас 4, песма 8).
„Владичице и Мајко Избавитеља, изађи преда ме у часу исхода мог када ме ваздушни духови буду мучили јер помишљу сагреших“ (петак, глас 3, песма 6).
„Кад плотске везе душа моја буде раскидала, тада, Владичице, изађи преда ме и бестелесних непријатеља скупове разруши, и чељусти оних који хоће да ме прождеру уништи немилице, да би несметано прошао поред кнезова таме у ваздуху“ (субота, глас 2, песма 9).

@Zoran Đurović

A ovo ovde?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 827
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

пре 2 минута, Zoran Đurović рече

Шта?

А сведоче и многи богослужбени текстови. Нпр. Осмогласник, који је један од основних богослужбених текстова у Цркви.

У „Осмогласнику“ се Богородици упућују следеће молитве:
„У час смрти моје, Дјево, из ђавољих руку ме отми, и од суда, распри и страшних мука и митарстава горких, кнеза љутог, и вечне осуде“ (петак, глас 4, песма канона 8).
„Избави ме, Пречиста, у смртном часу од мучења ђавољих“ (четвртак, глас 4, песма 6).
„У часу, Дјево, смрти моје од руке ђавоље и осуде, одговора и страшних мучења, митарстава горких и кнеза љутог, од огња вечног избави ме“ (уторак, глас 4, песма 8).
„Владичице и Мајко Избавитеља, изађи преда ме у часу исхода мог када ме ваздушни духови буду мучили јер помишљу сагреших“ (петак, глас 3, песма 6).
„Кад плотске везе душа моја буде раскидала, тада, Владичице, изађи преда ме и бестелесних непријатеља скупове разруши, и чељусти оних који хоће да ме прождеру уништи немилице, да би несметано прошао поред кнезова таме у ваздуху“ (субота, глас 2, песма 9).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Zoran Đurović рече

Само потврђујеш онај мој сурови суд о теби да си слепац код очију. Канон на који се позиваш је из времена када није било медија. Односи се на свештено лице или лаика који би физички дошао да проповеда у туђој епархији. Ако би се овај твој глупачки принцип применио данас, то би значило да Карелин, Влада Димитријевић, Конанос, Зизјулас итд. не би могли да имају штампане књиге по српским градовима или да говоре на нету, јер нису претходно узели благослов. Нема те речи која би била кадра да опише твоје безумље. 

Ја сам добио све могуће благослове да будем учитељ и то радим. Кад сам био у Смедереву, Игњатије ми је забранио да правим емисије, и то сам одмах послушао. То је био специфичан случај, специфичне околности. Патријарх Иринеј може да ми се јави, јер има моје контакте, и да каже: Аво, немој да правиш ове клипове којима једеш душу Роћку!:D:))12:smeha:

Не знам да ли бих пристао, јер ми је душевна храна да ти пијем крв!:)))) али би он могао да издејствује код АВ, који је издао Косово, да се замрачи јутјуб у Србији због твог душевног здравља. Мада, кад би ти био нормалан, сетио би се одмах да можеш да не гледаш моје клипове, али те неки ђаво нагони стално на грех!:)) Мазохиста си ти стари... :cheesy3:   

Није добро када су, као код тебе, емотикони најсмисленији делови поруке.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, grigorije22 рече

А сведоче и многи богослужбени текстови. Нпр. Осмогласник

То треба питати Рођеног. Јасно је да је ово скорији текст, не древни. Ја сам и казао да у Предању налазимо ово учење, али да оно није аутентично. Није тачно. То је само источна верзија католичког Чистилишта, о чему сам опширно писао. Било би интересантно да нам Рођени каже зашто Ефески није на флорентинском сабору поменуо ово учење католицима... :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Родољуб Лазић рече

Није добро када су, као код тебе, емотикони најсмисленији делови поруке.

Њима те провоцирам као и клиповима које правим ради тебе:))12:smeha:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Мене те ствари не могу да провоцирају. Може само да ми те буде жао.  Јер ти се овим незрелим понашањем показујеш као једно мало, слабо дериште коме треба пажња и признање, а пре свега, љубав.

И од некога то добијаш. А оне који ти не пружају, покушаваш да провоцираш. 

Њима те провоцирам као и клиповима које правим ради тебе

Изгледа не капираш. Да ти објаним:  није проблем у емотиконима, проблем је што су они најсмисленији делове твоје малопређашње поруке.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се тиче цитата из Осмогласника, прича о томе да ли је скорији или не знам који текст, небитна је. То је званичан текст који се користи у Цркви. И није једини богослужбени текст у којем се помињу митарства, али јесте најважнији.

Што се тиче св. Марка Ефеског, колико се ја сећам, он је на Флорентинском сабору јасно оповргавао римокатоличко учење о чистилишту, тако да не стоји тврдња да је то "источна верзија католичког Чистилишта".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Родољуб Лазић рече

Што се тиче цитата из Осмогласника, прича о томе да ли је скорији или не знам који текст, небитна је. То је званичан текст који се користи у Цркви. И није једини богослужбени текст у којем се помињу митарства, али јесте најважнији.

Што се тиче св. Марка Ефеског, колико се ја сећам, он је на Флорентинском сабору јасно оповргавао римокатоличко учење о чистилишту, тако да не стоји тврдња да је то "источна верзија католичког Чистилишта".

Logično bi bilo ako već spominje čistilište da nešto kaže i o mitarstvima ili da suprotna strana potegne kontra pitanje i ukaže da ni mitarstva ne drže vodu jer su manje utemeljena na Pismu od Čistilišta.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 39 минута, kopitar рече

Logično bi bilo ako već spominje čistilište da nešto kaže i o mitarstvima ili da suprotna strana potegne kontra pitanje i ukaže da ni mitarstva ne drže vodu jer su manje utemeljena na Pismu od Čistilišta.

 

14 oktobra ce Rodja da shvati èta si mu rekao! :))

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://pouke.org/forum/index.php?/topic/47066-mitarstva-da-li-verujete-u-njih/

Кога занима, нека обнови градиво. Не видим што бисмо се поново бавили питањима, одговорима и аргументима који су већ изнети. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Родољуб Лазић рече

Што се тиче цитата из Осмогласника, прича о томе да ли је скорији или не знам који текст, небитна је. То је званичан текст који се користи у Цркви. И није једини богослужбени текст у којем се помињу митарства, али јесте најважнији.

Што се тиче св. Марка Ефеског, колико се ја сећам, он је на Флорентинском сабору јасно оповргавао римокатоличко учење о чистилишту, тако да не стоји тврдња да је то "источна верзија католичког Чистилишта".

Pa, stvarno je nebitno ako se nastavlja na neke druge starije bogosluzbene tekstove i pisanja svetitelja u kojima se pominje i objasnjava priroda i svrha mitarstava.

Pa, naravno da nisu mitarstva "источна верзија католичког Чистилишта" ...... jer koliko se secam argumenti sv.Marka su bili da je RK cistiliste slicno nasim molitvama za upokojene, ali je ipak razlika u tome sto se tamo pominje neki ociscujuci oganj i protiv tog ognja je pricao Marko i raspravljao sa RK. Mitarstva nisu ni pomenuta jer nije ni trebalo, argumentacija je bila na ovim gore principima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, Bokisd рече

Pa, stvarno je nebitno ako se nastavlja na neke druge starije bogosluzbene tekstove i pisanja svetitelja u kojima se pominje i objasnjava priroda i svrha mitarstava.

Pa, naravno da nisu mitarstva "источна верзија католичког Чистилишта" ...... jer koliko se secam argumenti sv.Marka su bili da je RK cistiliste slicno nasim molitvama za upokojene, ali je ipak razlika u tome sto se tamo pominje neki ociscujuci oganj i protiv tog ognja je pricao Marko i raspravljao sa RK. Mitarstva nisu ni pomenuta jer nije ni trebalo, argumentacija je bila na ovim gore principima.

Ne nastavlja se.

Ako ćemo brat bratu, čistilište ima neku pozitivnu stranu jer pretpostavljaju pročišćenje duše kako bi mogla da uđe u raj, dok su mitarstva priča dostojna Game of Thrones ... "Duhovna bića u vazduhu od dangube nastoje da odvuku duše preminulih, a nemaju nikakvu "čistilišnu ulogu", nego samo još dodatno ulivaju strah jadnoj duši, koja kroz užasne putešesvije, još nije ni sigurna da li će vidjeti nebeske pašnjake, a šanse su vrlo male, osim ako nemaš iza sebe nekog molitvenika tipa Vaslija Novog."

  • Волим 1

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, uomo del Ve.Te. рече

 

 

Једино од Епископа СПЦ треба издвојити владику Иринеја Бачког, умировљеног вл. Атанасија, и митрополита Амфилохија – ови људи су од науке .....пре неког времена један Грк професор на једној теолошкој школи ми је рекао да докторати које су написали, вл. Иринеј, вл Атанасије и вл. Амфилохије су одлично урађени - то су изузетни научни радови... и још сам чуо то да у то време кад је тада јеромонах Иринеј Буловићи био у Грчкој на докторским студијама да је сасвим сигурно да нико од грка није тако добро знао старогрчки језик као он.... ова тројица епископа су од науке, а све остало у Сабору СПЦ што имамо мање више је буранија кад је у питању Теологија и бављене науком.... осим ове тројице које сам горе споменуо већина осталих у Сабору мање више су туристички ишли у Грчку или на другу старну...а не да се озбиљно баве Теологијом... да сад не елаборирам у детаље аргументовано.....

 

 

 

А Давид? 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Justin Waters рече

Ne nastavlja se.

Ako ćemo brat bratu, čistilište ima neku pozitivnu stranu jer pretpostavljaju pročišćenje duše kako bi mogla da uđe u raj, dok su mitarstva priča dostojna Game of Thrones ... "Duhovna bića u vazduhu od dangube nastoje da odvuku duše preminulih, a nemaju nikakvu "čistilišnu ulogu", nego samo još dodatno ulivaju strah jadnoj duši, koja kroz užasne putešesvije, još nije ni sigurna da li će vidjeti nebeske pašnjake, a šanse su vrlo male, osim ako nemaš iza sebe nekog molitvenika tipa Vaslija Novog."

Pa, ne znam bas da ima nekakvu pozitivnu stranu (mozda malo u smislu onoga sto je pricao sv.Marko da je slicno nasim molitvama za upokojene),..... to cistiliste deluje kao neki automatizam nezavisno od bilo cega drugog, eto, prociscujemo se od nekih grehova nezavisno od toga sto smo imali te grehove u ovom zivotu,....itd....

Dok su mitarstva nesto drugo od ovoga sto stoji u ovom opisu,.... taj opis je ipak karikaturan (i bezveze :stadaradim:).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...