Jump to content

Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на богослужењима и требама?


Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?  

188 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?

    • За црквенословенски.
      32
    • За српски.
      87
    • За оба језика.
      66


Препоручена порука

српски под обавезно, а можда са правилним руковођењем пастве би и заживела пракса чешћег причешћивања ...

Мислиш да српски буде у парохијама, а црквенословенски у манастирима?

Снимио је ђакон Огњен појања на српском, ја сам се одушевио како је то одрадио, све сам поскидао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

српски под обавезно, а можда са правилним руковођењем пастве би и заживела пракса чешћег причешћивања ...

Мислиш да српски буде у парохијама, а црквенословенски у манастирима?

Снимио је ђакон Огњен појања на српском, ја сам се одушевио како је то одрадио, све сам поскидао.

свашта, зашто бих раздељивао манастире и цркве?

шта ће уопште црквенословенски у групним молитвама кад нико жив не прича тај мртви језик?

нека га у књигама и списима, нека се проучава и преводи са њега штогод паметно да се народу приближи Цркви и Богу, а не црквенословенском.

никако да укапирам што се уопште инсистира на црквенословенском, кад је Бог јасан по том питању:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,2909.msg151197.html#msg151197

Link to comment
Подели на овим сајтовима

neko kaze srpski je psovacki jezik, mada to naravno nije valjan argument, ali ima taj crkvenoslovenski svoju lepotu, blagoljepije, jos kad se na njemu cita i poje, posebno u zenskim manastirima... to je bogosluzbeni jezik, mozda kao osvestan iskljucivo bogosluzbenom, Crkvenom upotrebom. ja ne znam ima li ista drugo pisano na tom jeziku osim spisa Crkve?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

српски под обавезно, а можда са правилним руковођењем пастве би и заживела пракса чешћег причешћивања ...

Мислиш да српски буде у парохијама, а црквенословенски у манастирима?

Снимио је ђакон Огњен појања на српском, ја сам се одушевио како је то одрадио, све сам поскидао.

свашта, зашто бих раздељивао манастире и цркве?

шта ће уопште црквенословенски у групним молитвама кад нико жив не прича тај мртви језик?

нека га у књигама и списима, нека се проучава и преводи са њега штогод паметно да се народу приближи Цркви и Богу, а не црквенословенском.

никако да укапирам што се уопште инсистира на црквенословенском, кад је Бог јасан по том питању:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,2909.msg151197.html#msg151197

Брате, то је Твоје мишљење, а не Божије...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли знате да су пре Ћирила и Методија Латини вековима покушавали да покрсте Словене, али нису успевали само из једног разлога - зато што су мисионарили тј. вршили слушбе на латинском језику.

Кључ успеха наших Равноапостолаца је управо служба на Словенима разумљивом језику.

Мислим да је српски народ много изгубио због тога. Поред тога гарант (што би рекли Босанци) РЕТКО који свештеник ће вам из цуга превести сваку реченицу са црквенословенског. Тако дакле, ако ни свештеници не могу како треба да се моле на том језику, зашто би терали мирјане да тако чине. КРЕНИМО ПУТЕМ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА, А НЕ ЛАТИНА.

ПАЗИМО!!! 0442_feel

П.С. Не мислим овде да се укида црквенословенски (појашњење други пут)

Бог ти не даје све што хоћеш, али ти увек да оно шта ти треба!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

српски, све молитве и богослужбене и православне књиге на српском.

матерњи да буде у Цркви и да га сви разумеју, а не елитица.

Тако и ви ако неразумљиву реч кажете језиком, како ће се разумети шта говорите? Јер ћете говорити у ветар.

Коринћанима посланица прва, глава 14, стих 9

Ако, дакле, не знам значење гласа, бићу туђин ономе коме који говори, и онај који говори биће мени туђин.

Коринћанима посланица прва, глава 14, стих 11

Ако језике човечије и анђеоске говорим а љубави немам, онда сам као звоно које звони, или прапорац који звечи.

Коринћанима посланица прва, глава 13, стих 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Не знам да ли знате да су пре Ћирила и Методија Латини вековима покушавали да покрсте Словене, али нису успевали само из једног разлога - зато што су мисионарили тј. вршили слушбе на латинском језику.

Кључ успеха наших Равноапостолаца је управо служба на Словенима разумљивом језику.

Мислим да је српски народ много изгубио због тога. Поред тога гарант (што би рекли Босанци) РЕТКО који свештеник ће вам из цуга превести сваку реченицу са црквенословенског. Тако дакле, ако ни свештеници не могу како треба да се моле на том језику, зашто би терали мирјане да тако чине. КРЕНИМО ПУТЕМ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА, А НЕ ЛАТИНА.

ПАЗИМО!!! whackado

П.С. Не мислим овде да се укида црквенословенски (појашњење други пут)

МИР ВСЈЕМ !!!  ;) mense0198626478946378946
  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

КРЕНИМО ПУТЕМ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА, А НЕ ЛАТИНА.[/u] [/color][/b]

Слажем се, али због торжествености и благољепија итд. не треба потпуно избацити црквенословенски језик, већ једна нпр. јектенија на српском, друга на црквенословенском,

или оне које се понављају по други пут на црквенословенском... Појање души много умилније је ако се поје на црквенословенском, тако да и ту треба остављати поједине изразе, речи и сл. на црквенословенском језику.

То је моје мишљење.

Потпуно избацивање црквенословенског - НЕ!

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја сам имао проблема са црквенословенским, доста ми је био неразумљив и не волим када га свештеници користе на Литургији. Међутим, када сам пронашао ''превод на нашки :drugarstvo:'' и научио га, постало ми је занимљиво и радо певам блаженства на црквенословенски!  mense0198626478946378946

http://www.svetigora.com/node/5903

Радуј се мучениче и Цјелевниче, Пантелејмоне!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

кога брига за лепоту кад је празна и јечи у ушима оних који не разумеју ...

то ти је као алат који ти је леп а не ради smej.gif

Ja сам завршио петоразредну богословију и као сваки такав богослов волим црквенословенски,

али га слабо разумем  :drugarstvo:

Шалим се.

Наравно да појање не треба да буде   саамо лепо,  да   у ушима (разуму) народа само  јечи као тимпан.

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest srna u izgubljenom raju

Jedan je lik pitao "Jesam li ja Srbin, ili Crkveno-sloven"? Malo ljudi zna da prevede ono sto se pjeva, jos manje ljudi zna da u toku molitve sve prevodi a da se usput i sazivi sa rijecima molitve, a da tacno sa Srpskog na Crkveno-slovenski prevede najkraci tekst ne zna skoro niko. Jezik je predivan,i klasicna muzika lijepa ,ali je malo ko slusa, treba dati narodu ono sto je na njegovom nivou. Jednom me je jedan covjek pitao "Sto vi iz crkve mrzite siromasne, Boga samo molite "podaj gospodi" ,a nama obicnim ljudima nista?"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srpski po svaku cenu.Crkvenoslovenski samo stvara odbojnost kod vernika jer moraju dosta da se potrude kako bi ga razumeli...iako pevanje na crkvenoslovenskom ima svoju posebnu lepotu.Pitao sam i nekoliko studenata PBF-a koji su mi takođe rekli da ne razumeju crkvenoslovenski.Mislim čemu onda ako ga i oni ne razumeju?Tu nema molitvenosti.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црквенословенски дефинитивно. То ''неразумевање'' је почело пре неких десетак година, на знам како раније није сметао цсл а цркве су биле пуне? Зашто Русима и другим словенским народима не смета ЦСЛ, зашто Грици не служе на савременом грчком?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...