Jump to content

Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на богослужењима и требама?


Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?  

188 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за црквенословенски језик или за српски на Богослужењима и требама?

    • За црквенословенски.
      32
    • За српски.
      87
    • За оба језика.
      66


Препоручена порука

kako nema misionarsku kad su, bar koliko ja znam svi tekstovi biblijski, bogosluzbeni, i doprinose sirenju vere=misionarenju???? Naravno da svako na svom jeziku treba da slavi Hrista, kad sam rekla svesteni, mislila sam upravo na to da su svi tekstovi koje sam ja ikada u zivotu videla na crksl. bogosluzbeni, biblijski..=svesteni, nista svetovno, koliko se secam, ne videh na crksl

а у чему је проблем да се преведе на српски?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest свештеник Иван

И преподобног Авву Јустина су називали новотарцем јер је превео Служебник на српски. Данас, ето, он је стуб Православља.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ђаво мрзи црквенословенски језик"

zaista zanimljiv koncept,moram reći  0102_laugh 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Ђаво мрзи црквенословенски језик"

Ја сам поборник очувања црквенословенског језика кроз богослужбену употребу, и ако је још могуће враћање црквенословенског на варијатну српске редакције, пошто је ова садашња руска, и оживљавање византијског и српског појања и кроз њу употребу црквенословенског српске редакције.

Међутим овакве изјаве "Ђаво мрзи црквенословенски језик" заиста сматрам глупим и инфантилним. Не интересује ђавола са којим језиком говориш, него шта говориш и коме говоришп. Он се труди ако је могуће да те одвуче од прослављана Бога, а славити Бога на било ком језику једнако је умилно и величанствено. Бог је створио језик као орган за говор, а не ђаво, с тога спосбност људи да причају свим језицима је дар Божији, а не како се коме свиђа проглашавати да је нешто од Бога, нешто о ђавола.

Уби нас не знање и борба око испразних форми, а суштину сви заобилазе.  0102_laugh joooj

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Читање Еванђеља лицем према народу.

Постављена слика

У чему је проблем ако се Јеванђеље чита лицем према народу? Па ваљда се тако чита?

Зар је неком проблем и то?

Постоји и обичај да се Јеванђеље чита у другом смеру, када је свештеник окренут ка олтару, исто као када је чтец окренут олтару када чита Апостол. То сам видио код Румуна да постоји. Свештеник дође на исту позицију где је био чтец и окрене се према олтару, и на сталку ју Јеванђеље које се чита. Није ни једна ни друга пракса погрешна.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зар је неком проблем и то?

Постоји и обичај да се Јеванђеље чита у другом смеру, када је свештеник окренут ка олтару, исто као када је чтец окренут олтару када чита Апостол. То сам видио код Румуна да постоји. Свештеник дође на исту позицију где је био чтец и окрене се према олтару, и на сталку ју Јеванђеље које се чита. Није ни једна ни друга пракса погрешна.

Ено, у оном цитираном тексту на претходној страни се и то замера.

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аха сад видех, мада судећи по оној горе слици коју си поставио са св.Јустином Ћелијским, он беше новотарац  0102_laugh.

Занимљиво је како се нико не осврће на масовну изградњу балкона данас када се подижу цркве. Балкон на коме стоји хор уопште није богослужбена пракса источних Православних Цркава. Свако се може уверити како је било раније, ако се посети Студеница или стара црква у Сарајеву. Нема тамо никаквих балкона, само певница лева и десна су била места на којима су били појци који су појали литургију. Но ето није балкон и појање са балкона ништа погубно, навикошмо се на то и нико није отишао у пакао због тога. Нећемо отићи ни ако се уведе српски језик. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

u jednom gradu u Srbiji.... neću reći u kom....  0102_laugh

napravili crkvu tako da jedine stepenice za hor koji je na balkonu vode kroz... oltar  :)

posle su valjda nešto prepravili

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Balkoni odnosno galerije jesu deo pravoslavne tradicije, kao primer pogledaj carigradske crkve. Hagija Sofija ima galeriju, crkva Sv. Srđa i Vakha ima galeriju itd., sve (nažalost bivše) crkve iz kasnijeg antičkog doba odnosno ranog srednjeg veka.

  Да, а ко је улазио у те галерије? Диригент са партитурама за свеноћни концерт? 0102_laugh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Читање Еванђеља лицем према народу.

Постављена слика

У чему је проблем ако се Јеванђеље чита лицем према народу? Па ваљда се тако чита?

Зар је неком проблем и то?

Постоји и обичај да се Јеванђеље чита у другом смеру, када је свештеник окренут ка олтару, исто као када је чтец окренут олтару када чита Апостол. То сам видио код Румуна да постоји. Свештеник дође на исту позицију где је био чтец и окрене се према олтару, и на сталку ју Јеванђеље које се чита. Није ни једна ни друга пракса погрешна.

И на Светој Гори , а и Апостол према народу.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

да, и народ се пео по галеријама, да би сви видели шта се дешава а и због гужви ...

зато је у свим већим црквама амвон или и предолтарски део уздигнут да би сви видели служећег ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Balkoni odnosno galerije jesu deo pravoslavne tradicije, kao primer pogledaj carigradske crkve. Hagija Sofija ima galeriju, crkva Sv. Srđa i Vakha ima galeriju itd., sve (nažalost bivše) crkve iz kasnijeg antičkog doba odnosno ranog srednjeg veka.

Постављена слика

Постављена слика

ekstra

Балкони - галерије су прављени или дограћивани због Народа , да би више стало у цркви , а каснике служио за хорове ,  у Руској цркви када се појавили први хорови и те балконе су називали Хороши.
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...