Jump to content

Духовни отац у Исусовој молитви


Varlam

Препоручена порука

Поздрав свима,

Занима ме да ли неко можда зна име конкретног монаха или чак манастира са више таквих познатог по пракси (и традицији, у случају манастира) Исусове молитве и исихазма у Србији. Уколико не знате ни за једног таквог на територијама под ингеренцијом СПЦ, од једнаке користи био би и одговор који би се односио на било коју православну земљу релативног региона (Бугарска, Румунија, Молдавија, Грчка).

Такође, опростите ако ово није прави подфорум за ову тему, али ово ми је прва објава па се још не сналазим.

Хвала унапред :)!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim (stvarno) da je to ko trazenje igle u plastu sena, pa u starija vremena pa su svetitelji pricali da se u jednoj generaciji ljudi nadje tek nekoliko njih koji dostizu istinsko praktikovanje Isusove molitve i to sigurno vazi i danas.

Licno (subjektivno) ne znam neki manastir ili monaha koji je dostigao koliko toliko pravilnu praksu Isusove molitve, ..... ali znam mnoge koji su se time kao hvalili :D.....  i zato treba biti mnogo oprezan, pa sv.Ignjatije Brjancaninov je pisao da je u tadasnjoj sv.Rusiji u 19.veku nestalo pravih i duhonosnih nastavnika Isusove molitve,.... tako da ko zna sta bi pisao za ovo danasnje vreme....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bokisd рече

Mislim (stvarno) da je to ko trazenje igle u plastu sena, pa u starija vremena pa su svetitelji pricali da se u jednoj generaciji ljudi nadje tek nekoliko njih koji dostizu istinsko praktikovanje Isusove molitve i to sigurno vazi i danas.

Licno (subjektivno) ne znam neki manastir ili monaha koji je dostigao koliko toliko pravilnu praksu Isusove molitve, ..... ali znam mnoge koji su se time kao hvalili :D.....  i zato treba biti mnogo oprezan, pa sv.Ignjatije Brjancaninov je pisao da je u tadasnjoj sv.Rusiji u 19.veku nestalo pravih i duhonosnih nastavnika Isusove molitve,.... tako da ko zna sta bi pisao za ovo danasnje vreme....

Јасно, јасно, слажем се. Зато сам овде и отворио тему, у нади да ћу тиме повећати шансе да ово тражење буде успешно и мање насумично од простог тумарања по манастирима без икакве препоруке. Хвала у сваком случају :).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dosta sam proveo vremena na Svetoj Gori (sve ukupno kada se uzme recimo negde oko 1,5 godine) i sta znam, mozda je to najbolje mesto da se nesto nauci o tim stvarima duhovnosti, jer sama duhovna atmosfera na Sv. Gori tesko moze da se nadje bilo gde drugde i zato je pogodno da se tamo malo zivi na taj neki odredjeni monaski nacin i da se oseti to u praksu kako to ide,..... neprestani post i molitva, i poslusanja, fizicki rad i priroda i tisina i mir, sve je to tamo super da covek malo vidi sta je zaista monastvo u praksi, ne samo da citamo po knjigama..... itd....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бојим се да бих без препоруке или конкретног имена и тамо само лутао, иако и ја делим став да је начелно то права адреса. Додуше ко зна, можда бих могао да с распитивањем почнем тек по доласку на Атос, али би свакако најбоље било када бих пре икаквог поласка знао тачно где сам се и коме упутио (могуће је да превише тражим).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam bio skoro na Svetoj Gori pa stvarno ne znam, mislim ako se vec ide onda je sigurno najbolje otici prvo u nas Hilandar i posle polako istrazivati.

Mislim da je sada zbog koroncica tesko uci na Svetu Goru,..... ali recimo, ima kod nas ovaj manastir Rukumija kod Pozarevca i o.Simeon,..... bio tamo puno puta i relativno sam dobro upoznat kako to tamo funkcionise, i po meni je okey,..... iako mnogi ne vole taj manastir i o.Simeona jer je anti - ekumenista i kao neki 'zilot' (ziloti su po defaultu neki ovakvi tipovi ...  :ljut:  ....  :D), ali ipak se tamo neguje i trude se u jednom predanjskom duhovnom monaskom putu ....itd,....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Varlam рече

Бојим се да бих без препоруке или конкретног имена и тамо само лутао, иако и ја делим став да је начелно то права адреса. Додуше ко зна, можда бих могао да с распитивањем почнем тек по доласку на Атос, али би свакако најбоље било када бих пре икаквог поласка знао тачно где сам се и коме упутио (могуће је да превише тражим).

Питај да ли примају у госте у манастиру Височка Ржана, па мало тихуј тамо : )

То ти је дивљина на преко 1000м на Старој Планини. Мало братство, а игуман је био о. Рафаило (Хиландар, Баваниште). 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Вукашин рече

Питај да ли примају у госте у манастиру Височка Ржана, па мало тихуј тамо : )

То ти је дивљина на преко 1000м на Старој Планини. Мало братство, а игуман је био о. Рафаило (Хиландар, Баваниште). 

Хвала ти на одговору!

Да ли којим случајем имаш некакав контакт манастира или барем знаш где да га потражим, пошто мени не полази за руком да га пронађем?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Otac Onufrije je Hilandarac, trenutno iguman u jednom manastiru nadomak Kragujevca, čini mi se. Kod njega možeš slobodno da se raspitaš. On ima i svoj blog:

http://svetogorskestaze.blogspot.com/

 

Mene lično interesuje šta ti zapravo tražiš jer priča nije bez opasnosti? Ako tražiš usnu molitvu nju ćeš svakako naći jer je deo obaveznog pravila za sve monahe. Za nju ti ne treba poseban rukovoditelj. Ona će da te dalje uči i povede na neke druge staze, ako treba. Ključno pitanje je zašto želiš da se baviš tom molitvom....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 years later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...