Jump to content

Малина


Јанко

Препоручена порука

Као власник парцеле од неких 12 ари са засадом, и искуством од 5 година аматерске "борбе" да ову биљку "узгред" одгајам, желим да размењујем искуства са другима.

Имам систем кап-по-кап, ове године смо коначно нешто постигли, убрали непуне 2 тоне, заменили кров на кући од ње, планирамо да нам она издржава студента од идуће године :D.

Па ако има заинтересованих за причу и размену (са)знања, добро вам ја дошао и боље се нашли. :skidamkapu:

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja nisam bas zainteresovan za veliko nesto, ali bi da gajim na manje za licnu upotrebu, pa cu da pratim razgovor, ako Bog da. :osmeh:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, obi-wan рече

Ja nisam bas zainteresovan za veliko nesto, ali bi da gajim na manje za licnu upotrebu, pa cu da pratim razgovor, ako Bog da. :osmeh:

Значи сокић, замрзивач...

До 200 садница, то је око 40 м малине или 4 реда по 10 м (у једном реду 2 поља по 5 м), размак између редова 2,2 do 2,3 м...

Повезивање 2 сата, окопавање исто. Мало стајњака или пилећег ђубрива, органски узгој, коприва за заштиту, лако се залије једном прскалицом у центру.

Имаћеш око 150 кг,

За више само множиш...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Јанко рече

Имаћеш око 150 кг

Od toga cu da upotrebim 10 kg, resto cu da prodam i kupim novi PC. :smeh1:

Inace, meni treba mnogo manje, zbog prostora. Mesto na kome bi mogao da ih zasadim je negde 8m duzine, i to imam mesta za samo taj jedan red. Ali ovo je svakako vrlo dragocena informacija, za slucaj da uspem da uzmem jedno parcence zemlje sto mi zapalo za oko, ako Bog da. :ok:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, obi-wan рече

Od toga cu da upotrebim 10 kg, resto cu da prodam i kupim novi PC. :smeh1:

Inace, meni treba mnogo manje, zbog prostora. Mesto na kome bi mogao da ih zasadim je negde 8m duzine, i to imam mesta za samo taj jedan red. Ali ovo je svakako vrlo dragocena informacija, za slucaj da uspem da uzmem jedno parcence zemlje sto mi zapalo za oko, ako Bog da. :ok:

40 стаблљика виламета, нешто преко 30 кг.

Таман за сок 20 кг и замрзивач за питу/колач/торту неких 10 кг.

Улагање 500 дин годишње.

Плус 10 сати рада.

Пази шта је около, малина воли простор, ваздух, сунце...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, obi-wan рече

Od toga cu da upotrebim 10 kg, resto cu da prodam i kupim novi PC. :smeh1:

Inace, meni treba mnogo manje, zbog prostora. Mesto na kome bi mogao da ih zasadim je negde 8m duzine, i to imam mesta za samo taj jedan red. Ali ovo je svakako vrlo dragocena informacija, za slucaj da uspem da uzmem jedno parcence zemlje sto mi zapalo za oko, ako Bog da. :ok:

@Јанко а шта мислиш да он засади, пошто има мање простора, полану? Виламет буде кратко па би мањи простор био компензован малином која би могла и до првих мразева да рађа. Ми је имамо и она и сад цвета.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Наравно. Ја из моје перспективе, овога што имам. Реци мало и о полани, колико је отпорна, захтевна, начин обраде и брања, цена...

Распитати се и о овој новој, мађарској...

Већи принос, дужи рок сазревања (мислим 45 дана).

 

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Јанко рече

Наравно. Ја из моје перспективе, овога што имам. Реци мало и о полани, колико је отпорна, захтевна, начин обраде и брања, цена...

Распитати се и о овој новој, мађарској...

Већи принос, дужи рок сазревања (мислим 45 дана).

 

Не држимо ми ништа за неки пласман на тржиште, тако да будем искрен не обраћам пажњу колико кила се набере. 90-тих година смо гајили малину на велико и пласирали у хладњачу. Сад више не. Сад од свега имамо (купина, јагода, малина, грожђе, шљиве, јабуке, рибизле, аронија, смоква, лешник, мушмула, крушка, вишња, трешња, можда сам нешто пропустио да наведем), по мало и то је само за нашу, породичну конзумацију. Слатко, сок, ракија, за замрзивач.. Ето, мало и полане имамо, чисто да се остави у замрзивач или колач да се замеси. Отпорна је. Прве године нисмо имали нешто да наберемо, ништа скоро. Друге године је боље било, а треће баш добро, тј ове године. Захтева заливање. Неке гусенице јој нападну врхове када крену да расту на пролеће па мора да се попрска неким инсектицидом. Ја сам практивовао и током лета да више зађем између редова и да их тражим, откинем нападнути лист и гусеницу смељим. Полану не везујемо јер расте високо, преко 180цм је ове године по нека била. Између стубова само развучем канап да их одржава да не падну на земљу. Плодови су баш високо изнад земље тако да се не мора сагињати кад достигну пуну висину. Нису крупни плодови и малко су киселкасти тако да су баш идеални за колач са малином. Траву не окопавам него узмем тример и косим, само када приђем стабљици онда смањим брзину да је случајно не закачим али траву лако уклања жилица и на тој малој брзини. На крају сезоне, октобар, новембар, орежу се стабљике малине до мало изнад земље. Бациш стајњак около и мало по њима да их и чува током зиме и то је то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, da kazem ja i ovo jos, sto se tog prskanja tice.

Procitam ranije, pre neku godinu, kako je starac Pajsije Svetogorac kritikovao sestre iz tog manastira kom je bio duhovnik zato sto prskaju hemijom voce. One mu rekle da drukcije nece da bude dobrog prinosa, a on im odgovorio "sta samo prskate tim, pomolite se malo oko toga, poprskajte bogojavljenskom vodom!"

I ja se ove godine setim toga, na prolece, kad obicno smotavac zahvati breskve. I stvarno bio poceo, skidao sam malo nekog lisca zbog toga. Ja onda lepo sipam bogojavljensku vodu u jednu praznu flasicu sto na vrhu ima sprej/prskalicu, i krenem po dvoristu da zakrstavam i prskam pomalo sve vocke, a breskve i vise, jer su nizeg rasta. I sta je bilo? Nema smotavca, nimalo; prvi put ove godine. A i kruske i jabuke su odlicno rodile, i lepo se iskoristile, ili ce tek (ove sto treba da stignu).

:)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Плаво Небо рече

можда сам нешто пропустио да наведем

Орах и дуњу и малу шептелију и кајсију заборавих. Ако се не сетим опет још нечега. А жеља ми је да набавим и ружу од које се прави слатко. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, obi-wan рече

Inace, da kazem ja i ovo jos, sto se tog prskanja tice.

  Негде фебруара - марта месеца се ја сетим да би ваљало опрскати воће. Узмем црвено уље, зађем по башти, окупам и вишње, и трешње, и брескве, и нектарине, и кајсије...    И после пола сата падне киша. :)))

  Ипак, први пут после неколико година смо пробали брескве и нектарине. Сваке претходне године би их уништио смотавац. Ничим их нисам прскао, до копривом.

  Да, имамо и малине и купине, смокве и бадеме, лешнике и крушке. Малине и купине никад ничим не прскам, смокве су неуништиве, а јабуке и крушке сам гледао да буду неке отпорне аутохтоне сорте. Претпрошлог пролећа сам посадио и једну јапанску јабуку; прошле године је био један род, ове године ниједан.

  Иначе, сваке године полетно кренем: све лепо изгледа до негде јуна месеца - онда недостаје само Тарзан. Мало спласне што воља, што време, па после морам да наоштрим мачету. Но, лепо је кад одем у башту по воћни дезерт.

  Ово са освећеном водицом ћемо пробати догодине, ако Бог да.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Тихон рече

Ово са освећеном водицом ћемо пробати догодине, ако Бог да.

Uz molitvu, razume se. :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
On 14.9.2020. at 21:15, Плаво Небо рече

полану

Пре неки дан је орезах до мало изнад земље и малопре истерах загорело стајско ђубриво и растурих по њима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...