Jump to content

Превирања и промене у Белорусији

Оцени ову тему


obi-wan

Препоручена порука

пре 11 часа, haveaniceday рече

Je l ti to navijas za diktatora koji bleji na celu jedne drzave vec 30 godina? U svakoj normalnoj zemlji politicari na najvisim pozicijama bi trebali posle dva termina da se povuku..... Lukasenko bi trebalo da sjase sa vlasti pa sve i da je najbolji predsednik kog belorusija moze da ima, 30 godina je dosta. 

Naravno da nismo za diktatutu. Sa obzirom da je Lukašenko jedan autokrat, ali nije diktator. Lukašenko da je diktator ne bi bili izbori u Belorusiji. Nego je autokrat a to je onako pola-pola.

Ali ona kućna domaćica da li je zaista alternativa? Čiji muž drži noćne klubove za bogatu klijentilu, i koja obećava da će svi da jedu zlatnim viljuškama i kašikama ako se odreknu socijalne države i sve živo privatizuju, i naravno da sa Poljskom, baltičkim državama i Ukrajinom čine antiruski blok. Već i u Belorusiji pale narod i da oni nisu Rusija nego Rus, ne Belorusija nego Belarus; naime, Belorusija suviše podseša na Rusiju, tako tamo, a Belorusi nisu Rusi. A zlatno doba Belorusije je, kao, kada su bili u sastavu litvanske velike kneževine. Najbolje da se ponovo prisjedine Poljskoj, zar ne^^ Čemu država, ona je ionako precenjena ;)

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, haveaniceday рече

vlada neki diktator 30 godina

Vladao je jedan, od  '45 do '80 i narod ga je voleo. Elem, i da Lukašenko ode Belorusija ima da bude Libija u Evropi,  a Rusija u opasnosti. Koliko je ambasada izgubio ? Gadafije je izgubio preko 30% na početku , posle je  taj broj bio sve veći i veći. Asad 0%. 

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, ronin рече

Vladao je jedan, od  '45 do '80 i narod ga je voleo.

Ako mislimo na copavog zagorca, taj nas je i zakopao ovde gde smo. Zbog nejga sada Srba u krajni nema, jer ih je razvodenio, zbog nejga sada crnogorci misle da su posebna nacija i zbog njega na kosovu sa 40 % srba smo spali na 1 %. To se valjda svi slazemo.. 

Zato politicka moc u rukama jednog coveka predugo vremena i ne valja.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Dragi рече

Naravno da nismo za diktatutu. Sa obzirom da je Lukašenko jedan autokrat, ali nije diktator. Lukašenko da je diktator ne bi bili izbori u Belorusiji. Nego je autokrat a to je onako pola-pola.

Ali ona kućna domaćica da li je zaista alternativa? Čiji muž drži noćne klubove za bogatu klijentilu, i koja obećava da će svi da jedu zlatnim viljuškama i kašikama ako se odreknu socijalne države i sve živo privatizuju, i naravno da sa Poljskom, baltičkim državama i Ukrajinom čine antiruski blok. Već i u Belorusiji pale narod i da oni nisu Rusija nego Rus, ne Belorusija nego Belarus; naime, Belorusija suviše podseša na Rusiju, tako tamo, a Belorusi nisu Rusi. A zlatno doba Belorusije je, kao, kada su bili u sastavu litvanske velike kneževine. Najbolje da se ponovo prisjedine Poljskoj, zar ne^^ Čemu država, ona je ionako precenjena ;)

Dobro slazemo se, vise-manje sve. Nazovi to autokratija diktatura, razumete sta pricam. Prevelika moc u rukama jednog coveka nikako ne valja, cak i da je taj covek dobar vladar kakav je recimo bio Gadafi, kada on ode uvek nastane vakuum u institucijama koji mora neko da zauzme. Gadafi bi otisao ili prirodno (smrcu) ili neprirodno (kako jeste otisao) i opet bi se desilo slicno... dosao bi neko ko bi bacio libiju u dobra robstva.

Jednostavno kada izgradis tu kulturu i instituciju autokratije - kad tad ti na vlast dodje kaligula... a vrlo retko marko aurelije....  

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nemački "Spiegel" je prestao da piše Weißrussland, Belorusija, nego sad pišu Belarus. Kao žalili su se Belorusi da oni nisu Rusi. Koji su to Belorusi? Ovo je tipično kada se radi o Rusiji, svaka opozicija je dobra ma koja da je. Čak i da se nema, opozicija mora da postoji i da se podržava protiv Rusije. 

Plaše se jake Rusije, a ne vide da svojom konfrontacijom sa Rusijom čine nju samo jačom. Več je Nietsche rekao: Što me ne ubije, čini me samo jačim. Tako je kad napadaš nekog, ili ga slomi, ili onaj postane jači.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, haveaniceday рече

Vi se tu fokusirate malo vise na to ko ga miche, pa tu neku geopolitiku, mene to ne zanima... na geopolitiku ne mozes da utices, mozes samo na unutrasnju politiku i politicku kulturu. 

O itekako je bitna...da geopoliitka nije bitna..zapad bi recimo digao ruke od Hong Konga i prihvatio realnost da je on u kineskoj orbiti...Prihvatili bi Rusiju kao ravnopravnog partnera u Evropi, ali ne oni nastoje i protiv jedne Kine da idu po pitanu Hong Konga ili da izoluju Rusiju što je suludo i jedno i drugo. Ovo njihovo vjekovno bahaćenje je oblikovalo pokrete, iznjedrilo revolucije i na kraju dovelo do ustaljenosti diktatora u nekim državama koje se nalaze na geostratičkim vjetrometrinama.  

пре 14 часа, haveaniceday рече

p.s. kad amerika nije normalna, sto toliko gotivis njihovu kulturu. :) od kad te znam gotivis proizvod americke kulture po imenu starwars :P 

Ja se pitam zbog čega bi neko gotivio kompletnu Ameriku samo zato jel voli jedan od bilion njenih proizvoda? Da li ja ako sam ljubitelj domaće kafe, znači da treba imam neke simpatije prema Turskoj ili njihovoj kulturi kao cjelini? Ne moram, mogu da volim i njihovu hranu, i muziku i ostalo i isto vrijeme da ne volim Tursku. Na isti način neko možda da se koristi američkim proizvodima ne podrazumjevajući da je dužan da bude proamerički orijentisan.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОСВРТ НА БЕЛОРУСИЈУ (АКТУЕЛНО ОВИХ ДАНА).

Питају ме људи приватним порукама каква је белоруска економија и демократија. Ево мало прво о економији, па после о осталом.

118082524_10157168667021493_822873708759

ЕКОНОМИЈА: Лукашенко долази на власт 1994. после пљачкашких прватизација првог председника независне Белорусије Станислава Шушкевича (није Лукашенко први председник него други). Период од 1991. до 1994. карактерише "јељциновски приступ" "инсајдерских" или како ми зовемо "буразерских" приватизација где је корупција скочила у небо а стандард нагло пао. Лукашенко постаје врло популаран као председник Антикорупцијске комисије. И без странке, из опозиције, добија изборе због великог незадовољства грађана. Поништава све сумњиве приватизације и ренационализује фирме. Говори да ће их приватизовати када се неко појави са реалном понудом, али се ретко ко икада појавио, јер није поента источноевропских пљачки да се приватизује по реалној цени, него за џабе. И до данас код нас. У том смислу, већ 1996. Белорусија прва од источноевропских земаља излази из рецесије. Њену економију већина западних економиста не сматра транзиционом већ је упоређују са нетранзиционим економијама које су имале гладак прелаз поут Кине и Вијетнама. Белорусија има јаку индустрију, као што су фабрике трактора, аутобуса, возова, комбајна итд. као и пољопривредни сектор. У земљи је висока запосленост (95,6% запослености), и све изгледа много уредније него у Србији или Украјини па чак и у дерутном Каунасу. На графикону се види како је 2000. године после 5. октобра Србија иста као и Белорусија, а 2018. је однос 19.000 долара према 17.500 долара у корист Белорусије, што је неких 9% већи доходак. Упркос томе што је Србија следила сва правила ММФ и ЕУ око приватизација и реформи, а Белорусија ниједно. Када смо били тамо, све је савршено под конац као у Скандинавији.

ДЕМОКРАТИЈА: Колико год успешан био у економији, толико Лукашенко није демократа. Парламент је свео на консултативно тело, а влада декретима. Опозиционе кандидате затвара или прогања или забрањује излазак на изборе, а медијски мрак је сличан као у Србији, Црној Гори, Русији, Грузији у време Саакашвилија, Турској Ердогана, Украјини пре Зеленског итд. Новинари и опозиција редовно су на мети. Лукашенка можемо описати као "Вучића на стероидима".

ГЕОПОЛИТИКА: Због "Савезне Државе Русије и Белорусије" Белорусија има преферентну цену нафте и гаса, а има и осигурано огромно тржиште. Међутим, Лукашенко се додворавао ЕУ пред ове изборе и покушавао да укине санкције према себи, а довео је до нових санкција. Удаљио се од Русије, изазвао економску кризу појачану короном, и направио себи готово немогућу позицију. Противници Лукашенка су широка тренутна коалиција националиста, искрених демократа којима је доста једноумља и медијског мрака, али и снага које су директно инспирисане Мајданом-2 и српским Отпором (који се у Белорусији звао Зубр (Бизон) и оних које су под контролом Запада. Да је само до демократије, ту не би било спора, али наравно да постоје стране силе које би пре свега волеле да виде излазак из Евроазијске Уније, ОДКБ ("Источни НАТО"), Савезне Државе и сл. и приближавање ЕУ и НАТО. Друге силе, које су заинтересоване за економски, а не геополитички аспект, желе да приватизују јефтино компаније и купе пољопривредно земљиште, што се већ дешава у Србији и најављује у Украјини од председника Зеленског.

МОГУЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Раскид са Евроазијском Унијом довео би до једнократног пада БДП од 25% због повећања цена гаса и губљења преференцијалног тржишта. Такође, отпуштања би довела до незапослености од 20 до 30% (2 до 3 милиона грађана). Вероватно би земља дошла на "Бели Шенген" и отприлике толико становника би се иселило у ЕУ, док би остали, по српском моделу, радили у фабрикама нискоквалификоване радне снаге. Њима би транзиција почела не 2000. него 2020, а кренули би из позиције Молдавије (најсиромашнија европска земља, али демократска), или Украјине (друга најсиромашнија), тако да би опоравак био мучан и дуг. Могло би се рачунати на веома вредну и стручну радну снагу ако би она остала, као и предузетнички дух ако би систем био поштен, која би евентуално амортизовала тежак пад. Али, долазак "чврсторукаша" на власт после економских падова, као Алијева у Азербејџану 1994, Вучића у Србији 2012. или Путина у Русији од 2000. као и Орбана и Дуде у оближњим Мађарској и Пољској, говоре да није сигурно да би земља могла постати трајно демократска и либерална као Молдавија или Киргизија, или Грузија, евентуално.

Пад у индустријској производњи попунила би роба ЕУ којој би био допуштен слободан улаз, а од одлива становништа би највише профитирале Пољска, чији је језик веома сличан, и Немачка, као традиционална дестинација источноевропских емиграната. На примеру Србије и Украјине видимо да се у првој фази транзиције јефтино приватизују и гасе компаније, а у другој фази долази до "колонијалне" власти према сопственим ресурсима: односно, приватизују се и продају природни ресурси: граде се МХЕ, сече дрвеће, претвара се пољопривредно и шумско земљиште у грађевинско, руше се стари делови града да се направе огромне зграде и створи профит, продаје се пољопривредно земљиште, извори воде...

Такође, политички, осим САД, највећи добитник биле би Пољска, Литванија и Летонија које би се лишиле руског савезника на сопственим границама.

FB: Zikica Milosevic

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 часа, Вилер Текс рече

На страну што су скојевци (ахахахахха, еј скојевци) у праву су. Ко ономад што су оног вранцуског вилозова који је заговарао бомбардовање гађали тортом и једини раговали на долазак таквог лика. Држава није требала ни да га пусти у земљу. Него, два пута у животу се слажем са скојевцима. Брине ме то мало :smeh1:

Не знам, мени некако не иде да се слажем са СКОЈ-евцима ни у чему. Некако ми то није то. То што су они јајима гађали неког тамо Француза који се залагао за бомбардовање СРЈ- мени то није тако импресивно. Гађали су га из својих идеолошких разлога, не зато што мноо Србију и Српство  бране. У ствари, многе неонацистичке организације и покрети су такође против НАТО, па у склопу тога они осуђују и агресију на СРЈ. Али, то ми не значи да се слажем са неонацистима. 

Е сад, исто, не подржавам диктатуру. То је принципијелан став, нема везе са геополитиком. Диктатура је за мене диктатура ко год је подржавао. Код мене нема пљуваћу диктатора Мила и осуђивати га за терор и насиље над грађанима, али са друге стране браним Лукија који је исто диктатор јер, ето, он је ,,наш". Не и Мило и Луки ми нису океј јер су обојица диктатори. 

Не знам, за мене је диктатура неприхватљива, па била она у Белорусији, Саудијској Арабији или Црној Гори. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Православни Србин рече

Не знам, мени некако не иде да се слажем са СКОЈ-евцима ни у чему. Некако ми то није то. То што су они јајима гађали неког тамо Француза који се залагао за бомбардовање СРЈ- мени то није тако импресивно. Гађали су га из својих идеолошких разлога, не зато што мноо Србију и Српство  бране. У ствари, многе неонацистичке организације и покрети су такође против НАТО, па у склопу тога они осуђују и агресију на СРЈ. Али, то ми не значи да се слажем са неонацистима. 

Е сад, исто, не подржавам диктатуру. То је принципијелан став, нема везе са геополитиком. Диктатура је за мене диктатура ко год је подржавао. Код мене нема пљуваћу диктатора Мила и осуђивати га за терор и насиље над грађанима, али са друге стране браним Лукија који је исто диктатор јер, ето, он је ,,наш". Не и Мило и Луки ми нису океј јер су обојица диктатори. 

Не знам, за мене је диктатура неприхватљива, па била она у Белорусији, Саудијској Арабији или Црној Гори. 

Са првим пасусем се слажем. Урадили су  добру ствар али из лоших побуда.

Није исто. Лукашенко је за Мила и Саудијце пристојан чоек. Чак ни за поредити. Нема он ништа са доном и дрекавцима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Justin Waters рече

O itekako je bitna...da geopoliitka nije bitna..zapad bi recimo digao ruke od Hong Konga i prihvatio realnost da je on u kineskoj orbiti...

Nisi me razumeo. Bitna jeste, ali nije bitna meni i tebi. Jer sta god ja i ti pricali i mislili, zapad ce da staje na stranu demonstranata u hongkongu a kina protiv. I jedina i drugima su to interesi na koje ja i ti ne moze da uticemo, mogu samo kinezi i glasaci u americi. 

Ono sto je meni i tebi bitno, jeste da nasu lokalnu politiku najbolje prilagodimo nama. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Вилер Текс рече

Није исто. Лукашенко је за Мила и Саудијце пристојан чоек. Чак ни за поредити. Нема он ништа са доном и дрекавцима.

Jedina razlika je sto mila ne volite jer je nato saveznik, a lukasenka volite jer je (makar bio) ruski saveznik. Ne znam sto lazete sebe toliko.... 
A za saudijce su i milo i lukasenko od zlata pravljeni, posto saudijci seku glave ljudima za odredjene zlocine.... 

Ja licno ne volim ni Mila, ni Lukasenaka, a po najmanje Arape. 

Prosto vama je svako pristojan covek ko je saveznik Rusije a nepristojan covek ko je saveznik onih koji nisu Rusija.... (necu da kazem amerike, jer su tu i evropa a nekad su ameriak i rusija na istoj strani itd)
 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Justin Waters рече

Ja se pitam zbog čega bi neko gotivio kompletnu Ameriku samo zato jel voli jedan od bilion njenih proizvoda? Da li ja ako sam ljubitelj domaće kafe, znači da treba imam neke simpatije prema Turskoj ili njihovoj kulturi kao cjelini? Ne moram, mogu da volim i njihovu hranu, i muziku i ostalo i isto vrijeme da ne volim Tursku. Na isti način neko možda da se koristi američkim proizvodima ne podrazumjevajući da je dužan da bude proamerički orijentisan.

Naravno da sam se zezao, zato sam stavio smajlkije i to. Zao mi je sto to odmah nije shvaceno kao zezanje. 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Imajte na umu da Belorusija nije nacionalno homogena kao ustalom ni jedna drzava... Nije ova koza dzabe pobegla u litvaniju i poslavsi predhodno tamo svoju decu ... Ne demonstriraju belorusi vec litvanci, poljaci i njima slicni .,. kao sto su pre neku nedelju glodari po Beogradu pevali hajdukovu himnu ,.,

 

I takvih ima 15-20% taman i koliko su dobili na izborima ..

 

 

b.png

p.png

r.png

u.png

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, haveaniceday рече

Jedina razlika je sto mila ne volite jer je nato saveznik, a lukasenka volite jer je (makar bio) ruski saveznik. Ne znam sto lazete sebe toliko.... 
A za saudijce su i milo i lukasenko od zlata pravljeni, posto saudijci seku glave ljudima za odredjene zlocine.... 

Ja licno ne volim ni Mila, ni Lukasenaka, a po najmanje Arape. 

Prosto vama je svako pristojan covek ko je saveznik Rusije a nepristojan covek ko je saveznik onih koji nisu Rusija.... (necu da kazem amerike, jer su tu i evropa a nekad su ameriak i rusija na istoj strani itd)
 

Опет у множини...Који то ми? Нисам део клана, екипе, кружокоа, партије итд. Пише сам и нисам се подвојио.

Имали би сигурно шта замаерити Лукашенку, али то је у овом тренутку смешно. Као кад у тренутку када авион не може да слети на аеродром па мора да иде неђе 100 км даље да слети јер је диспичар лета нешто зезно ти да правиш фрку стјуардеси што је сендвич ладан а не топао.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени су све ове приче око одласка Лукашенка мало глупе :) 

Да би дошло до стварних промена у друштву, потребно је променити систем а не једног човека. Ми бисмо овде требали то најбоље да знамо. А промену система неће дозволити Русија јер би то значило да држава са којом се граничи постане део западне сфере утицаја (читај НАТО). 

Тако да било шта било, нешто ми не чини да ће их огрејати сунце по том питању ускоро.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...