Jump to content

Пољска: канонизација мученика Подлаша убијених 1946. године

Оцени ову тему


Препоручена порука

У суботу 26. јула 2020. године у женском манастиру Залешани канонизовани су мученици регије Подлаше убијени 1946. од пољских националистичких банди. 79 мученика је познато по имену.

У суботу 26. јула 2020. године у женском манастиру Залешани канонизовани су мученици регије Подлаше убијени 1946. од пољских националистичких банди. За ове банде „Пољак” или „држављанин Пољске” значио само „католик”. Убијени људи су били прости људи, али нису хтели да кажу да су католици или да направе крст на католички начин. Све је почело у селу Залешани, па после у селима Шпаки, Вулка Вигоновска и Зање и у шуми близу села Пухли Старе. 79 мученика је познато по имену, међу њима и деца. Игуманија манастира Залешани, сестра Катарина (Ничипорук) је из фамилије, из које је много погинулих током овог злочина.

_trc4711.jpg

Пре Божанствене Литургије прочитана је одлука Светог Сабора Пољске Православне Цркве и имена свих мученика. После је освештана њихова икона. Икона преставља залешанску икону Богородице (икона је постала на чудесан начин пре неколико година), мученике – представнике поменутих села – и плод њихове жртве: манастир у Залешанима.

_trc4218.jpg

Њихов празник биће увек одржаван последње суботе јула - исто као залешанске иконе Борородице. Ипак у неким селима њихова успомена биће такође 2 фебруара - на дан кад су неки од њих били убијени.

_trc4297.jpg

Литургију су служили архиепископ Лублина и Хелма Абел, архиепископ Бијелска Подласког Григорије, епископ Хајнувке Павле и свештеници – гости. Митрополит Варшаве и целе Пољске Сава није могао присуствовати због болести.

awa_8889.jpg

Скраћен снимак (сат ипо) Литургије може да се погледа на пољској државној телевизији.:

BIALYSTOK.TVP.PL

Liturgia prawosławna z Zaleszan

После Литургије одржана је литија у селу.

_trc4522.jpg
Извор слика


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Још фотографија:

 

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли може да се окачи фотографија иконе Светих мученика Подлаша, али да буде квалитетна, како би могла да се искористи за каширану икону?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вилер Текс рече

Да ли може да се окачи фотографија иконе Светих мученика Подлаша, али да буде квалитетна, како би могла да се искористи за каширану икону?

 

Za sad nisam videla takvu sliku :(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Dominika рече

Za sad nisam videla takvu sliku :(

Ако успеш да нађеш, молим те окачи да и ми можемо имати њихову икону.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

116698024_310250640120855_5283904220971340535_n.jpg

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...