Jump to content

Ko je umro na krstu?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 58 минута, w.a.mozart рече

ne razumem na šta misliš - šta tačno od onoga što sam napisao ukazuje na 2 ličnosti

Mozda se nismo razumeli,.... ti si u toj svojoj poruci u pravu,... da postoji opasnost da se gleda kao da je Bog u Isusu Hristu kao neki 'ubacen element' i da kao da gleda sa strane to Svoje stradanje na Krstu......i ja sam samo dodao to za Nestorijanizam koje lici na to sto si naveo u svojoj poruci ,.....jer Nestorijanizam odvaja Boga na dve licnosti ....i onda izgleda kao da je na Krstu umrla covecanska licnost i priroda, dok je Bozanska licnost i priroda bila kao sa strane,.... kao da je Bog gledao sa strane Svoje telesne patnje i smrt na Krstu.

Sto naravno nija bas tako i objasnio sam kako idu stvari u predhodnim porukama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Bokisd рече

Ne znam kako drugacije da posmatramo.

u tome i jeste suština jer kad treba da kažemo ili pomislimo "da se Bog plašio smrti i drhtao" to nam postaje nepojmljivo, nemoguće...  da pojednostavim svoju misao koju si citirao - plašio se i drhtao Hristos, Logos - to je ista osoba koja postoji večno a rođena je pre 2000 godina od žene. Ne može "čovečanka priroda" da se plaši jer ona bez ličnosti ne postoji a ako tvrdiš da može onda razdeljuješ ličnost Logosa a to je tema o kojoj nema diskusije jer je ličnost Logosa jedna i bez promene

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Možda nije loše naglasiti da ovo zaista nije suštinska tema niti nešto što može da nam bude bitno na ličnom planu, prosto je više čin radoznačlosti i slika naše duhovnosti, ništa više od toga

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slazem se, ne moze da bude nesto mnogo bitno za nasu duhovnost.... i mislim da nije bas za svakog da razmatra ove teme oko prirode i licnosti Isusa Hrista. Valjda je dovoljno da verujemo u Njegovo ovaplocenje i Krst i Vaskrsenje i Vaznesenje.

Ako nekoga bas interesuje, onda mora da bude mnogo oprezan sa tim razmatranjima, :!: jer su mnogi pali u jeres i odlucenje od Crkve razmatrajuci pogresno ove stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pogledaj zitija svetih gde opisuju da polaze sa osmehom i MIROM na mucenje i smrt. 

Bio on Bog ili bili mi ljudi u oba slucaja tri stavke gledas, prirodu(telo i dusa) i duhovnu (duh). A ne neke duplirane prirode. Msm sta bi u tom slucaju znacilo da u Njemu postoji dve licnosti(duha)?, dve duse?,dva tela? 

Razlika izmedju nase i Njegove licnosti u kontekstu vecnosti a kroz stradanje za Hrista(ili u Njegovom slucaju za spasenje sveta) ne postoji. Zasto?- I ako imamo svi slobodnu volju kao i On, Licnost je JEDNA-ON. Mi kada dostignemo stepen obozenosti mi smo samo svojom slobodnom voljom postali jos jedna od projava Njegove Licnosti ("da ne zivim ja nego Hristos u meni"). Naravno njuejdzovci ovaj deo mnogo gotive ali to ne znaci da su u krivu samo treba ga konzumirati kroz apostole i jevandjelje, bezbednije je.

A poenta toga da je jedna Licnost je da ona ne umire osim grehom, a i to je uslovno govoreci. 

Duh prosto nikada ne umire samo ce mu biti (a i sada mu je) straaasno ako ne bude u zajednici sa Hristom. A u Njegovom slucaju mislim to bi znacilo sizofreni Bog sam se u sebi podelio?

 

Pazi ima nekih cak kretivnih ideja koja upravo tu pricu vide u Luciferu. Tj.u Luciferu se Duh Bozji zauvek odvoji sam od sebe(isto kao i u palim andjelima ili nepokajanim gresnicima)...ali  to je sad vec malo strm makadam za mog polovnog fiću ne bih na tu stranu, Ko se tu i u kojoj meri i od Koga odvojio...  ... xD 

 

  • Свиђа ми се 1

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, Лапис Лазули рече

samo ce mu biti (a i sada mu je) straaasno ako ne bude u zajednici sa Hristom

neko bi reko da je ovo definicija smrti. Inače, ič te ne razumem šta si htela da kežeš :) 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, w.a.mozart рече

neko bi reko da je ovo definicija smrti. Inače, ič te ne razumem šta si htela da kežeš :) 

Nema ni veze, Onaj koji je bio bitan da kaze On je reko da bude svima jasno u jevandjelju.. :)

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оци Ране Цркве су доста писали о Христовом страдању на Крсту....

Ево шта каже Мелито (Мелитон Сардски) о томе: ко је умро на Крсту...

 МЕЛИТОН САРДСКИ – СЛОВО О ПАСХИ:

 

94.

Послушајте сви народи и видите:

Ново се убиство у Јерусалиму зби

У граду закона

У граду Јевреја

У граду пророка

У граду који се праведним сматра.

И Ко је убијен

И ко је убица?

Стид ме је рећи

Али сам присиљен да говорим.

Јер да се убиство ноћу догодило

Или да је у пустињи заклан

Лако би било ћутати

А овде се на ширини

Насред града и пред очима свих

Збило неправедно убиство Праведника.

 

95.

Тако је Он на дрво уздигнут

И натпис је постављен

Који убијенога означава.

Ко је Он?

Тешко је рећи

но не рећи теже;

Зато слушајте

Дрхтећи пред Оним пред Киме земља дрхти.

 

96.

Онај Који је земљу обесио је обшен

Који је земљу разапео је разапет

Који је све приковао је прикован

Владика – ожалошћен

Бог – [је ] убијен [160]

Цар Израиљев – десницом израиљском погубљен.

 

 

Ево ако неког занима има овде грчки и енглески упоредо:

Melito of Sardis: On Pascha and fragments, Oxford University Press, 1979

https://libgen.is/book/index.php?md5=D5C9B1837D4DED0DDBDCBDE1C8C4EEF4

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A buduci da mi nista ne znamo osim onoga sto nam se otkriva, sve sto mozemo da mozgamo je prema tome, sve dalje od toga je neka nasa verzija Boga, zipovanog za ljudski um... u sustini šuplja priča  :kupanje: 

vise ce da  potrefi pesnik u nadahnucu nego bilo koji mislilac po sopstvenom razumu...

 

Follow your bliss and the universe will open doors where there were only walls.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, uomo del Ve.Te. рече

Melito of Sardis: On Pascha and fragments, Oxford University Press, 1979

https://libgen.is/book/index.php?md5=D5C9B1837D4DED0DDBDCBDE1C8C4EEF4

Ово је један од најлепших текстова у раној Хришћанској Цркви...ко није прочитао треба то заиста да уради.... цели текст је у принципу једна мало дужа беседа.... може се наћи превод на српском на интернету....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...