Jump to content

Српска народна религија

Оцени ову тему


Препоручена порука

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovo nije na svetog Jana/Jovana (IvanKupala) već na sv. Ondřeja - Andriju ali običaji su takodjer hristijanizovani pagansko-slovenski 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Božena рече

Zayronn, trebalo bi uz svaki spot navesti o ćemu se radi i povezati sa srpskim običajima, da bismo pratili temu. Hvala.

Danas mi je sestri rodjendan, i ova videa sam jedva uspio na brzinu postaviti da barem nešto vidite. To je Ivanjdan - hristijanizirana proslava ljetnog solsticija, Ivan Kupala, to valjda znate šta je. Na više mjesta i tema sam pisao u više navrata o tim raznim običajima:

https://www.facebook.com/search/top/?q=Slované v obrazech a poezii %2F Slavs in pictures and poetry svatojanské ohně&epa=SEARCH_BOX

https://www.facebook.com/search/top/?q=Slované v obrazech a poezii %2F Slavs in pictures and poetry Ivan Kupala&epa=SEARCH_BOX

https://www.facebook.com/groups/slavlit/search/?query=svatojanské ohně&epa=SEARCH_BOX

https://www.facebook.com/groups/slavlit/search/?query=ivanjdan&epa=SEARCH_BOX 

https://www.facebook.com/groups/slavlit/search/?query=ivan kupala&epa=SEARCH_BOX

https://www.facebook.com/groups/slavlit/search/?query=svatý Ján&epa=SEARCH_BOX 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Božena рече

Sad sam još i muško (!?). Tražitelju, odmori mozak, opusti se, popij čaj od limuntrave, mnogo je prijatan.

Ма не кажем ја да си мушко, него кажем да ако си ти женско, онда сам ја јапански цар. Све сам до сада видео, женске тролове никад и нигде, а мушке тролове са женским псеудонимом увек и свуда.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Na Moravi je veliko mnoštvo plesova i pjesama koji su ustvari bili ritualni slovenski predhrišćanski plesovi: dívčí vínek, závádka itd.  Sad vidite kolika je šteta kad folklor napadne korov, pleveljna subukultura kao novokomponovane i turbo-folk na Balkanu koji potisnu i unakaze dušu naroda i  autentuičnu narodnu kulturu. Sreća pa se na Moravi ali ni u Bugarskoj ili u Makedoniji ili Poljskoj nije proširila ta turbofolkova pošast koja hara Srbijom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i djelomično Hrvatskom.. Taj pseudofolklor je kao korov, uguši sve ostalo i zdravo oko sebe, zasjeni i oduzme vodu.

Ovo ja inače zovem "folklornom liturgijom"". Sad vidite čime su sve sv. Ćirilo i Metodije bili inspirisani i šta im je pomoglo da razumiju dušu slovenskog naroda. Pitanje je kad bi se pojavili danas u Srbiji ili u Bosni i Hercegovini sv. Ćirilo i Metodije i čuli taj turbofolk, šta bi razumjeli?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jedna moravsko-poljska bjelokarpatskka beskidska božićna  koleda:

Jedna moravska božićna koleda.:

Moravska božićna 

Crkvena  moravska:

Moravska narodma:

https://www.youtube.com/watch?v=Zpg-5Gsqj6w

Moravski folklor:

Moravska narodma:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zayron, slična grups je bila na crkva.net, možda baš tvoja

Ima  kod nas još iskonskog folklora nije baš sve pseudo, ali teško dolazi do izražaja, ne znam zašto, mada kad vidim reakcije pojedinih na forumu....ispada da se ljude plaše, da ne vole svoj narod, sluđeni, brižni, baš kakvi ne bi trebalo biti jer su verujući,  možda su baš takvi jer ne poznaju korene, zidaju krov bez temelja....ali to sad nije ni bitno

Tebi le lakše jer predstavljaš Moravsku, pa češki, a Srbi su poznati kao gostoprimljivi, dok prema svojemu nisu takvi....ipak, ja ću pokušati da objavljujem postove koje smatram bitnim

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Арчибалд Рајс: Срби, чувајте своју религију – оног дана кад је напустите, ваш ће народ бити изгубљен

 
 
Ar%C4%8Dibald-Rajs-640x401-1.jpg

Арчибалд Рајс

Одломак из посмртног завјештања Арчибалда Рајса српском народу – књиге „Чујте Срби!” (о родољубљу и религиозности):

Родољубље

,,Народ вам је родољубив. Не знам ни за један народ у којем легендарни национални јунаци толико живе у народној души као код вас. А имате и онај величанствени дар да вас сећање на те јунаке зна толико надахнути да вам властити живот више ништа не значи. То је зато што лик тих легендарних јунака излази из вас самих. Сачињен је од комадића које одаје ваша душа.

Урођени здрав разум вам је у тим јунацима — који су у стварности често били сасвим другачији — пронашао прави и можда једини начин да одржите нетакнутим свој национални идеал. Краљевић Марко вам је послужио као огледало.

Религиозност

Да би сте очували патриотизам, култу својих националних јунака додали сте још једно, скоро исто толико делотворно средство. Претворили сте своју религију у народну цркву, боље рећи, у народну традицију.

Истина, ви осећате, попут сваког човека који заита размишља, да постоји нешто неодредљиво, нешто сувише узвишено да би се појмило, над вама, нешто што наткриљује свет и управља њиме. Међутим, ви нисте религиозни.

Нисте могли да прихватите Бога какав је у Библији, претворили сте га у вечног и свемоћног главара свог народа. Ако бих могао да у овој области упоретребим тривијалан израз, радо бих рекао да ваш „Бог“ носи оклоп и браду Краљевића Марка, шајкачу вашег ратника са Цера и Јадра, Кајмакчалана и Доброг поља.

Попови вам нису били нити јесу црквени људи, већ ватрени родољуби са свим врлинама и манама вашег народа. Религија је, свакако, моћно средство поретка, а здрав разум вам је показао пут да је понародите и да је такву прихвате ваши људи. Та религија вас, упркос вама, одржава.

Мушкарци вам поготово нису често у цркви. Колико сам само пута, у време обреда, ушао у ваше храмове и тамо затекао тек неколико ретких верника, и то скоро искључиво жена.

Али се чак и онај Србин који се хвалише да га је „баш брига и за попа и за његова посла“ прекрсти када сазна нешто што га жестоко погоди, или оде да пободе упаљену свећу испред иконостаса кад изгуби драго биће.

Брижљиво чувајте ту народну религију јер ће ваш народ, оног дана кад је напустите, бити изгубљен.

in4s.net
Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Božena Наша народна вера је Православље. Ми смо Христов народ и то смо потврдили од Косова до Јадовна. И од Св. Јована Владимира преко Светог Саве па надаље. Све од раније што смо имали а што је Црква прихватила и преобразила смо негде и задржали. Пошто се услови живота драстично мењају, неки преображени обичаји се губе али и живе негде на селима. Дакле док год не испада из прображеног у реду је. Постоје лепи обичаји али постоје и они које треба у корену сасећи и који имају пагански, магијски карактер.

Међутим ми имамо појаву неопаганизма и зато људи овако реагују. Толико има тих удружења који нам испирају мозаг како Православље није аутентична српска вера него нешто што смо добили од Јевреја и који организују које каква "природна" назови богослужења, да се тако изразим. Па шта ако је дошла од Јеврја, питам ја? Наша Православна је једина истинита и у њој је спасење јер је то вера у Свету Тројицу, Бога јединога.

Сваки неопаганизам треба у старту сасећи и одбацити. И ту је дискусија завршена. Ми можемо то посматрати само са историјског (паганизам пре примаља Христа) али од тога правити лепу причу није прихватљиво.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Tema je: običaji, tradiciija, šta je bilo i jeste, i šta je ostalo za budućnist.
Ali simptomatično je što od članova foruma odmah počela priča o neopaganizmu, rodnoverju i tome slično. Zar nema posebna tema o tome, nego mora ova tema da bude zadužena i za to?
Ja sam naravno odmah postala sumnjiva, kao da me isledjuje OZNA i UDBA.
Pa. se pitam šta je danas sa pravoslavcima, zašto se toliko plaše, i to čega: običaja, etnologa, vezenih košulja....tako da sam posumnjala da li stvarno pripadaju crkvi, šta im se to mota po glavi, zašto su tako i toliko uplašeni....da li stvarno poznaju istoriju i svoju i crkve....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 7.8.2020. at 16:06, Вилер Текс рече

@Božena Наша народна вера је Православље. Ми смо Христов народ и то смо потврдили од Косова до Јадовна. И од Св. Јована Владимира преко Светог Саве па надаље. Све од раније што смо имали а што је Црква прихватила и преобразила смо негде и задржали. Пошто се услови живота драстично мењају, неки преображени обичаји се губе али и живе негде на селима. Дакле док год не испада из прображеног у реду је. Постоје лепи обичаји али постоје и они које треба у корену сасећи и који имају пагански, магијски карактер.

Међутим ми имамо појаву неопаганизма и зато људи овако реагују. Толико има тих удружења који нам испирају мозаг како Православље није аутентична српска вера него нешто што смо добили од Јевреја и који организују које каква "природна" назови богослужења, да се тако изразим. Па шта ако је дошла од Јеврја, питам ја? Наша Православна је једина истинита и у њој је спасење јер је то вера у Свету Тројицу, Бога јединога.

Сваки неопаганизам треба у старту сасећи и одбацити. И ту је дискусија завршена. Ми можемо то посматрати само са историјског (паганизам пре примаља Христа) али од тога правити лепу причу није прихватљиво.

 

Slažem se s tim, no, mi hrišćani bismo u razgovoru sa nehrišćanima respektivno neopaganima i simpatizerima takvih smjerova imali više polagati pažnje na stil komunikacije jer tu je bitnija ta forma nego sam sadržaj. Loš način ophodjenja sa takvima njima ne mora objasniti prednosti hrišćanstva ali zato može otkriti naše ljudske loše mane, nedostatke i iz njega će zaključiti da smo zli, arogantni i bez ljubavi za bližnje a onda je tu ustvari i važnije da se k takvima ophodimo lijepo jer oni mogu i ne shvatiti ili zaboraviti ono što smo im pokušali objasniti ali nikad neće zaboraviti naše ponašanje pri tom. Koliko god to zvučalo arogantno, nažalost je to tako, mi se hrišćani zaista ne možemo naučiti skoro ništa od paganizma respektivno neopaganizma jer su njegov glavni i esencijalni sadržaj praznovjerje i "magija", čaranje a s ontološke, spoznajne tačke tamo nema ničega što bi zaokupilo ne samo Bogotražitelja već to ne bi zadovoljit moglo ni današnjeg prosječnog  istinotražitelja u filozofskom, spoznajnom smislu. Koliko je istine bilo u dogadjaju kad su iroskostski hrišćanski misionari  (Sveti Patrik, Sveti Beda Časni) misionarili Skandinaviju,  cijelo selo ili bolje reći pleme sa svojim starješinama se okupilo u nekakvoj velikoj prostoriji, kad su oni završili sa objašnjavnjanjem toga štaje to Radosna Vijest i u čemu je veličina Isusove žrtve za čovječanstvo, o smislu života itd. u tu bakljama osvjetljenu prostoriju je uletjela kroz jedan otvor jedna mala ptica iz te noćne tame vani, proletjela u trenutku nad njihovim glavama, napravila par krugova i pronašavši drugi otvor opet izletjela van u tamu. Na to jedan njihov starješina reče, mi imasmo svoju religiju i svoja vjerovanja ali nam ona nisu nikada objasnila ko smo, zašto živimo i kamo idemo poslije smrti. A poslije vašeg pripovijedanja o Isusu se osjećamo isto kao ta mala ptica koja nam je sad iz tame uletjela u svjetlo i opet se izgubila u tamnoj noći neznamo gdje. Zato tu treba biti vrlo obazriv i više svjedočiti ponašanjem nego nekim argumentima, te argumente će mnogi zaboraviti, mnogi ih možda neće ni shvatiti ili razumjeti odmah ali naše loše ili dobro ponašanje će zapamtiti, imaće nas za povišene, arogantne i nasilne fanatike ili tako nekakve. A ni sam Isus se tako nije ponašao kad je imao posla sa čistim dušama i nepokvarenim ljudima, strog je znao biti opravdano ali na takve koji umjesto da izraelskom narodu budu primjer vodili su ga u propast. A sa Kananejkom iako je bila za njegov pojam polupaganka vodio je jedan od najljepših razgovora u Evandjelju.  Inače sa ontološke tačke gledišta, paganizam je nažalost samo takva smjesa praznovjerja i rado bi magijskih rituala, u tom smislu čak i sav taj islam je "mila majka" što kažu Bosanci u odnosu na taj besmisao. Paganizam i neopaganizam su oprošteni od bilo kakvih spoznajno prinosnih sadržaja, nesouroda smjesica praznovjerja, gatanja, narodnog ljekarstva fitoterapije i s tim spojene narodne magije i predanja. Kao takav današnjem čovjeku ne može ponuditi apsolutno ništa a to nije mogao ni onda prije 1500-2000 godina ali pošto nije postojalo ništa pametnije to je onda bila jedina i vjera i nadanje i duhovnost ...... dok se nije pojavilo hrišćanstvo! Isto kao što se hiljadama godina "vozilo" na konju i magarcu dok se nije pojavio automobil. I svijetlilo svijećom i fenjerom dok se nije pojavila elektrika. Prosto i jednostavo - tada nije bilo ničeg drugog boljeg od tog konja i tog magarca i od te svijeće i fenjera. A ko danas kupuje konja umjesto auta da se vozi po gradu i svijeće po stotine komada da mu svijetle u mraku?

PATROLOGIJA.COM

20. nedjelja kroz godinu – A U današnjem evanđeoskom odlomku sv. Matej je opisao jedan neobičan događaj, koji se zbio izvan...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 минута, Božena рече

Tema je: običaji, tradiciija, šta je bilo i jeste, i šta je ostalo za budućnist.
Ali simptomatično je što od članova foruma odmah počela priča o neopaganizmu, rodnoverju i tome slično. Zar nema posebna tema o tome, nego mora ova tema da bude zadužena i za to?
Ja sam naravno odmah postala sumnjiva, kao da me isledjuje OZNA i UDBA.
Pa. se pitam šta je danas sa pravoslavcima, zašto se toliko plaše, i to čega: običaja, etnologa, vezenih košulja....tako da sam posumnjala da li stvarno pripadaju crkvi, šta im se to mota po glavi, zašto su tako i toliko uplašeni....da li stvarno poznaju istoriju i svoju i crkve....

Не плашим се, просто ти кажем шта мислим.

Не знам зашто ти реагујеш тако? Мислим да сам био прилично јасан. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...