Jump to content

Српска народна религија

Оцени ову тему


Препоручена порука

Srpska narodna religija: od Zduhaća i Suđaja do pravoslavlja

 

Srpska religija – hrišćanska, črvsta i homogena, nije oduvek bila takva. Ona vuče korene iz paganizma Starih Slovena koje je i danas zadržala. Ukoliko se pitate zašto su običaji baš takvi kakvi jesu, zašto i dalje postoji sujeverje i kako je ono nastalo, morate se vratiti dublje u istoriju. Morate se vratiti u vreme kada je religija bila mnogobožačka

https://www.youtube.com/watch?v=3yXmyCOq3Ok

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mi verujemo. Za nas vera nije folklor. Mi verujemo. I jasno je da ovi bogovi ne postoje. Sa obzirom da je mnogo tog slovenskog paganizma izmišljeno, počevši sa nacionalnim romantizmom 19. veka, koji smo odbacili sa monahom Ilarijom Ruvarcem, preko ateizma do psevdo-religioznih šarlatanarija koje su ustvari takođe ateizam. Drugim rečima: Fantazija aka gospodar prstenova i Lovecraft'ov Ktulu-mit.

A šta se tiče narodne vere, Srbi i Hrišćani imaju svoju narodnu veru i religiju, a to je Hrišćanstvo. Sa Hrišćanstvom inače i nastajemo kao moderni narodi i nacije. Pre toga bili smo gomila plemena, neki narodi nisu ni postojali, Rusi na primer, Poljaci itd., njih tek Crkva formira. Isto tako i nas Srbe iako su neki naši stari Srbosloveni bili tamo neko pleme - ali i nas će tek Crkva da ujedini i da složi u jedan rod i jedan narod, tek sa Hrišćanstvom mi Srbi potsajemo nacija. I jedino nas Hrišćanstvo i održava. Kroz sve vekove i sve moguće nevolje do samog ropstva i holokausta jedino ostajemo mi Srbi Hrišćani. Kome ovo nije dokaz da Hrišćanstvo jeste narodna vera nas Srba, ta ima neki problem, neku krizu u sebi. 

Pazimo: Koliko dugo smo Hrišćani i koju kulturu imamo? Nismo li mi napravili prvi manastir na Meteorima? I pored Hilandara nismo li sagradili još šest manastira na Svetoj Gori (ili od dvadeset manastira sedam su nastali od nas)? I nije ovo vekovima bio naš srpski manastir, a i danas imamo srpske monahe tamo, čak i iguman je Srbin ili barem beše iguman jedno vreme, ne znam kako je danas..?

Ovo je naša kultura. Nema li krizu identiteta onaj kome smeta ta njegova kultura?

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nađu neku klinku koja skače gola po livadi, i njena golotinja treba sad da bude zamena za ovu našu kulturu? Za veru da ne govorim. Ili u šta treba da verujem, u hm-hm? A nijedna klinka ne ostaje navek klinka, ili kasnije nema mnogo šta da se vidi.... :coolio:

 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dakle, ništa novo na Poukama, čim se pomenu narodni običaji i tradicija, odmah se pada u trans,  Srbi izgleda ne smeju da imaju prošlost. I odmah zatrpate temu kuknjavom. Ali dobro,nije počelo daćama i koliko se pojelo, ili da li je na slavi bilo više od dva ovala.
I šta mi trpate temu nekim nesuvislim postovima koji ne prate temu? 
Da nije stare vere ne bi se narod digao u Crnoj Gori, to preci govore
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 часа, Dragi рече

Mi verujemo. Za nas vera nije folklor. Mi verujemo. I jasno je da ovi bogovi ne postoje. Sa obzirom da je mnogo tog slovenskog paganizma izmišljeno, počevši sa nacionalnim romantizmom 19. veka, koji smo odbacili sa monahom Ilarijom Ruvarcem, preko ateizma do psevdo-religioznih šarlatanarija koje su ustvari takođe ateizam. Drugim rečima: Fantazija aka gospodar prstenova i Lovecraft'ov Ktulu-mit.

A šta se tiče narodne vere, Srbi i Hrišćani imaju svoju narodnu veru i religiju, a to je Hrišćanstvo. Sa Hrišćanstvom inače i nastajemo kao moderni narodi i nacije. Pre toga bili smo gomila plemena, neki narodi nisu ni postojali, Rusi na primer, Poljaci itd., njih tek Crkva formira. Isto tako i nas Srbe iako su neki naši stari Srbosloveni bili tamo neko pleme - ali i nas će tek Crkva da ujedini i da složi u jedan rod i jedan narod, tek sa Hrišćanstvom mi Srbi potsajemo nacija. I jedino nas Hrišćanstvo i održava. Kroz sve vekove i sve moguće nevolje do samog ropstva i holokausta jedino ostajemo mi Srbi Hrišćani. Kome ovo nije dokaz da Hrišćanstvo jeste narodna vera nas Srba, ta ima neki problem, neku krizu u sebi. 

Pazimo: Koliko dugo smo Hrišćani i koju kulturu imamo? Nismo li mi napravili prvi manastir na Meteorima? I pored Hilandara nismo li sagradili još šest manastira na Svetoj Gori (ili od dvadeset manastira sedam su nastali od nas)? I nije ovo vekovima bio naš srpski manastir, a i danas imamo srpske monahe tamo, čak i iguman je Srbin ili barem beše iguman jedno vreme, ne znam kako je danas..?

Ovo je naša kultura. Nema li krizu identiteta onaj kome smeta ta njegova kultura?



Odlican post, jedino mi se ne svidja guranje etnicke pripadnosti sa hriscanstvom. Mi "srbi" nemamo narodnu religiju, imamo ja i ti, Dragi i Mladen,  a Srbi nemaju, u sistini vecina Srba i nisu pravoslavci, ne znaju nista o pravoslavlju i ne zanima ih....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 24.7.2020. at 20:56, Dragi рече

Mi verujemo. Za nas vera nije folklor. Mi verujemo. I jasno je da ovi bogovi ne postoje. Sa obzirom da je mnogo tog slovenskog paganizma izmišljeno, počevši sa nacionalnim romantizmom 19. veka, koji smo odbacili sa monahom Ilarijom Ruvarcem, preko ateizma do psevdo-religioznih šarlatanarija koje su ustvari takođe ateizam. Drugim rečima: Fantazija aka gospodar prstenova i Lovecraft'ov Ktulu-mit.

A šta se tiče narodne vere, Srbi i Hrišćani imaju svoju narodnu veru i religiju, a to je Hrišćanstvo. Sa Hrišćanstvom inače i nastajemo kao moderni narodi i nacije. Pre toga bili smo gomila plemena, neki narodi nisu ni postojali, Rusi na primer, Poljaci itd., njih tek Crkva formira. Isto tako i nas Srbe iako su neki naši stari Srbosloveni bili tamo neko pleme - ali i nas će tek Crkva da ujedini i da složi u jedan rod i jedan narod, tek sa Hrišćanstvom mi Srbi potsajemo nacija. I jedino nas Hrišćanstvo i održava. Kroz sve vekove i sve moguće nevolje do samog ropstva i holokausta jedino ostajemo mi Srbi Hrišćani. Kome ovo nije dokaz da Hrišćanstvo jeste narodna vera nas Srba, ta ima neki problem, neku krizu u sebi. 

Pazimo: Koliko dugo smo Hrišćani i koju kulturu imamo? Nismo li mi napravili prvi manastir na Meteorima? I pored Hilandara nismo li sagradili još šest manastira na Svetoj Gori (ili od dvadeset manastira sedam su nastali od nas)? I nije ovo vekovima bio naš srpski manastir, a i danas imamo srpske monahe tamo, čak i iguman je Srbin ili barem beše iguman jedno vreme, ne znam kako je danas..?

Ovo je naša kultura. Nema li krizu identiteta onaj kome smeta ta njegova kultura?

Иако је наслов теме омашен и боље би било да слови српски народни обичаји или слично није ми јасно зашто се на то реагује тиме да су Срби изградили Григоријат итд што је крајње неповезано. 

Ваљда нам је свима или бар већини овде јасно у шта верујемо да се не би страшили да изучимо своје претхришћанско наслеђе, ваљда немамо толику кризу идентитета.:) Тим пре што и само Хришћанство у себе упија и изнутра преображава део наслеђа као што је упило и грчку философију и још много тога тако је и неке наше народне обичаје. И лепо је да их знамо, не видим што би био проблем да на поукама постоји и таква тема. 

Рецимо Срби су целом свету дали појам вампира и чињеница да су Аустроугарски владари овде слали лично докторе и научнике да изуче ту појаву о чему се писало и у медицинским журналима оновременим је нешто што је занимљиво а не нешто у шта ћемо сви да поверујемо ако не дај Боже отворимо такву тему на форуму.

Што се тиче фантазирања ака господар прстенова препоручио бих ти да још пар пута погледаш филм јер је дубоко натопљен хришћанском мишљу премда упакованој у другачију форму. Немој да те плаши то што нема крста нигде. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, sampaganini92 рече

Тим пре што и само Хришћанство у себе упија и изнутра преображава део наслеђа као што је упило и грчку философију и још много тога тако је и неке наше народне обичаје.

Da, to je sustina stvari.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...