Jump to content

Поуке и даље постоје... али под овим условима

Оцени ову тему


Препоручена порука

Поштована и драга браћо и сестре, поштовани чланови сајта Поуке и форума ЖРУ,

Пре неких 15-ак дана сам најавио да ћемо, због разних ствари које се дешавају око нашег сајта, угасити све сервисе сајта Поуке. Са том информацијом сам изашао испред вас из мноштва разлога: личних, финансијских, црквено-политичких, људских...

После неког времена, пажљиво сам прочитао све коментаре које сте писали на тој теми, која је за кратко време била изузетно праћена и читана, добијао лично гомилу порука и коментара подршке, те сам дошао до одрђених закључка:

- Многим људима је веома стало до Поука. Искрено им је стало. Не гледају ово место као "једно од многих", већ се труде да заједницу изграђују на корист Цркве и на утврђење људи који овде долазе. Таквих је велики број и то су они због којих сам све и покренуо. Они су спремни да помогну и подрже Поуке, као што је то сада учинила наша администрација (и администрација која са мном сарађује на још неким мојим пројектима).

- Други су они којима је свеједно, имало-немало... баш их брига. То је свакако легитимно и то су они који су после неколико кратких речи поздрава рекли хвала на свему, лепо је било док смо били заједно, то је то... По мени веома коректно и поштено. Нису се превише давали, нису превише ни добили, једна прича која је била ок док је трајала, некако као симпатија у средњој школи.

 - Било је оних који су одмах кренули да траже алтернативу мимо Поука. Тражили начина да направе неку нову заједницу, те бесплатни софтвер, те дискорд, те ово-те оно... И ако то подржавам, као и сваки сајт који изађе на интернет небу а тиче се Православне Цркве, мислим да је овде некако све промашено. Поуке не могу да имају своју копију. Било је много покушаја где су бивши, бановани или једноставно нечин изазвани чланови покушавали да праве своје неке форуме, сајтове итд... Да ли је један од њих опстао? Није. Јер то није једноставно ни лако. Такође, те бесплатне верзије некаквих сајтова су промашена инвестиција... заправо, покушајте - ко зна, можда и успе нешто - мада ја у то нисам убеђен. Такође, ту креће полемика колико кошта сервер, колико други сервер... наравно, људи не схватају шта све мора да се има и плати да би све функционисало... но, са таквима једноставно о томе не разговарам јер је све то неозбиљно. Поуке су много озбиљан сајт да бих дозволио да се на тако неозбиљан начин са њим ради. Зато је моја девиза - или најбоље или никако.

 - Било је и оних који су дошли на тему и кренули да вређају мене као оснивача, да вређају администрацију, до оних екстремних који су хтели да се чак и обрачунају са некима од нас :) Наравно, било је и оних који су се отворено радовали гашењу сајта. Њиховој радости није било краја. Немам неки посебан коментар за такве сем да ће им журка бити покварена :)

У другој поруци ћу да опишем начин како Поуке могу и даље да постоје, и на који начин ће се то одвијати. Од тих принцима не одустајем, како сам већ рекао, по цену гашења сајта.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Дакле, долазимо до оног другог, много важнијег дела, како и на који начин Поуке могу да постоје, бар док ја будем овде:

1. Поуке су замишљене као мисионарски сајт. Дакле, место где ће неко, ко први пут дође, одмах моћи да пронађе неку значајну информацију о томе шта је Црква и зашто је битно да буде активан судеоник Свете Цркве. Самим тим, Поуке НИСУ политички сајт, нису ни црквено-политички. Зато од сада, свако ко на било који начин покуша да сврста Поуке на било коју политичку страну, да администрацију вређа и назива овим или оним именима каквим се ките одређене политичке опције, биће без упозорења удаљен са сајта, форумским мерама одобравањем порука, забраном писања на одређени период или бановањем за сва времена.

2. Свестан сам чињенице да ми не можемо да пренебрегнемо чињеницу да су људи у Србији и у Цркви прилично подељени. То је сасвим јасно. Зато такве теме су потребне да постоје на форуму. Није решење све брисати и све одбацивати. Зато смо направили подфорум САМО ЗА ЧЛАНОВЕ , који желе да такве теме читају. Они ће морати да имају написаних бар 5 порука на јавном форуму, да би могли да проступе овом делу где се налазе теме и поруке које нису за јавни део јер лично сматрам да немају никакву мисионарску улогу, али разумем ту потребу да се о њима разговара. На њима ће се моћи разговарати на исти начин као на јавном делу, поштујући општи Правилник сајта Поуке.

3. Поштовање различитих политичких, црквених и осталих мишљења је сасвим нормална и оправдана. То је негде и срж здравог разговора и дијалога. Но, свесни смо чињенице да се та линија лако пређе, јер многи не желе да поштују другог саговорника већ покушавају да наметну искључиво своје мишљење. Бојим се да су и таквима дани одбројани на Поукама. Неко ће рећи - па добро, ко ће остати? Остаће они којима је да овог сајта стало. Са њима ћу саградити потпуно нову заједницу и неће ми бити тешко. Биће ми чак и радост да то урадим, а поред свих својих огромних обавеза које имам сваког дана.

Ако сам се о некога огрешио, којим случајем, а сигурно да јесам - може увек да ме конкатира на мој мејл [email protected], са свим уважавањем у разговору. За нормалне људе којима је стало до овог места, увек постоји шанса.

4. Долазимо до дела где треба да се заједно удружимо и помогнемо опстанак и одржавање сајта на дуже стазе. Молим вас, ви који не желите да помажете, који не желите да учествујете у раду сајта - немојте да се јављате везано за ово. Одморите. Ако не помажете - немојте одмагати.  За оне који желе да помогну, могу то да учине овде где је написано на који начин то може да се уради ОВДЕ

5. Чврст сам у убеђењу да Поукама треба дати шансу. Обих дана сам покренуо мој нови пројекат Живе Речи, где ћу са са својим пријатељима, теолозима, свештеницима, епископима, лекарима, професорима... радити једну уживо емисију на Јутјубу и фејсбуку, уз прегршт текстова и информација везаних за живот Цркве. Тај сајт има своју публику. За само 4 дана је ушао у првих 1500 сајтова у Србији, што показује да је људима стало за једно такво место. Поуке треба да буду подршка том пројекту, као и да Живе речи помогну Поукама.

6. Молим вас драги моји, ви којима је заиста стало до овог места, да све што сам написао схватите на најбољи начин. Потпуно сам искрен. Верујем да су многи и свесни кроз каква све искушења морам да прођем да бих одржао ово место. Неки то знају из прве руке. Они који не знају, само их молим да ми не одмажу бар не овде... Имате друга места, борбу за веру, твитере, фесјбук, свуда где год желите... Пишите, пљујте, радите шта хоћете. Овде нећу да вам дозволим, ни ја ни администрација.

7. Молим оне који су спремни да помогну рад администрације, на било који начин, технички, писањем, модерирањем... да ми се јаве приватном поруком овде на Поукама.

 

 

Хајде да пробамо још једном. Надам се да ћемо имати среће у томе.

 

Господ да нам помогне у добрим намерама.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Теме за које у администрацији проценимо да нису за јавни део форума, биће пребачене у овај део за чланове.

Дакле, да би неко учествовао на том делу сајта мора да има написаних бар 5 порука на јавном делу. Мора тако... нема другог начина да неке ствари доведемо до нормалног стања.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 44 минута, Иван Ц. рече

покушајте - ко зна, можда и успе нешто - мада ја у то нисам убеђен

A zasto bi ista pokusavali ako ce ovaj forum da ostane? Ova ideja je bila podstaknuta upravo najavom da ce ovaj forum da bude ugasen. Ako je ta najava povucena i ako ovaj forum nece da se gasi, onda nema razloga da se premestamo bilo `de.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, obi-wan рече

A zasto bi ista pokusavali ako ce ovaj forum da ostane? Ova ideja je bila podstaknuta upravo najavom da ce ovaj forum da bude ugasen. Ako je ta najava povucena i ako ovaj forum nece da se gasi, onda nema razloga da se premestamo bilo `de.

Не знам брате... неки су, а сећаш се и сâм, одлазили са форума незадовољно овим или оним и правили своје сајтове, форуме итд... Ни један није опстао. Хоћу да кажем да је ово крвав посао.

Да, сајт опстаје под овим условима.

Свакако, поента је да ствари морамо да променимо.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Иван Ц. рече

Не знам брате... неки су, а сећаш се и сâм, одлазили са форума незадовољно овим или оним и правили своје сајтове, форуме итд...

Znam za to, ali to nema veze sa dogovorom koji smo mi ovde imali. Ja da sam `teo odavno bi otisao odavde bez ikakvog objasnjavanja.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, obi-wan рече

Znam za to, ali to nema veze sa dogovorom koji smo mi ovde imali. Ja da sam `teo odavno bi otisao odavde bez ikakvog objasnjavanja.

ОК... све је у реду.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Иван Ц. рече

Хајде да пробамо још једном.

Jao pope ko te ne zna još je i poverovao :smeh1:.

Spadam u grupu onih kojima je stalo do Pouka...nisam ni trenutka pomislila da će da se ugase...

:shuntavilo:

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, Natasa. рече

Jao pope ko te ne zna još je i poverovao :smeh1:.

Spadam u grupu onih kojima je stalo do Pouka...nisam ni trenutka pomislila da će da se ugase...

:shuntavilo:

Драга Наташа... ниси ни свесна која је борба... :)

Хвала ти пуно, поздрави мог брата Рилета и дечицу.

 

:blagodarim:

  • Радостан 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам да ли сте примерили, убацили смо нове стикере, тј емоџије  - Животије у акцији :)

Hvataj.JPG

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Zašto je potreban forum. Mislim Pouke. Sada su i mene blokorali na FB, za jedan dan. Zbog reči Cigan. Cigan nije zabranjena reč na nemačkom. Ali neki vele da je, kao, uvredljivo da se koristi. Ima negativnu konotaciju. A ko stvara tu negativnu konotaciju? I zašto nema negativnu konotaciju na drugim jezicima? Ovo su bili moji argumenti i da Cigani trebaju da se emancipiraju, da budu ponosni na sebe i svoju samosvojnost, ne da primaju komplekse drugih koji se gade Cigana. Rezultat: Banovan na 24 sati zbog govora mržnje!

A postojao je jedan internet i forumski svet i pre Facebook. Ili kada su naši pravoslavni forumi imali najbolje vreme, FB je tek nastao (2007) i imao je svoje prve godine. Ili da nas jedna Sofija onomad 2008 na Verujem nije zvala da učestvujemo u jednoj diskusiji sa Amerikancima povodom proglašene nezavisnosti Kosova, ja se tad ne bi ni prijavio na FB. Moda bi se prijavio kasnije, ali sigurno ne tad.

Željko Injac ne piše više na FB, kao i onaj Aleksandar Lambros, a sigurno i mnogi drugi. Zbog kulture denunciranja i da svako može da te tuži bez mogućnosti da se odbraniš. To je fašizam. I ovim putem polako kreću Facebook i Twitter. Svako ko ne biva po volji organizovanog mainstream'a, grupice aktivista koji ne traže dijalog, biva progonjen i zabranjen. 

Imajmo Pouke kao alternativu, gde možemo da ispovedamo slobodu i demokratiju ako zatreba. Plus - ne znamo gde će da završe FB (kao narodni) i Twitter (kao inteligencija) ako ovako nastave. Ništa ne traje navek, ili gde su My Space itd., FB i Twitter pre FB i Twitter....

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...