Jump to content

Da li Kina kreće nizbrdo?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Što se tiče ekonomije nema govora ni o kakvom "pucanju". U odnosu na ostatak sveta drže se odlično, a takva su i predviđanja za 2020. i 2021. godinu:

 

 

"China's trade surplus widened sharply to USD 62.93 billion in May 2020 from USD 41.20 billion in the same month the previous year and far above market expectations of a USD 39 billion surplus. It was the largest trade surplus since the series began in January 1981, as exports dropped less imports, amid growing tensions with the US. Exports dropped by 3.3 percent year-on-year to USD 206.81 billion, after a 3.5 percent rise in the previous month and better than market expectations of a 7 percent decline, as the coronavirus health crisis ravaged business activity and global demand. Meanwhile, Imports slumped 16.7 percent year-on-year USD 143.89 billion, following a 14.2 percent fall in the prior month and compared to market expectations of a 9.7 percent drop. China's trade surplus with the US stood at USD 27.89 billion in May. Considering the first five months of the year, the trade surplus narrowed to USD 121.36 billion from USD 127.09 billion in the corresponding period of 2019."

China Balance of Trade

https://tradingeconomics.com/china/balance-of-trade

 

"Cene akcija na azijskim berzama porasle su u utorak, kao i na Vol Stritu dan ranije, a ulagače je ohrabrio bolji od očekivanog izveštaj o proizvodnim aktivnostima u Kini, piše portal SEEbiz."

"Dobro raspoloženje na tržištima zahvaljuje se i boljim nego što se očekivalo podacima o rastu proizvodne aktivnosti u Kini u junu četvrti mesec zaredom. Kako je porasla i aktivnost u uslužnom sektoru, ulagači veruju da je druga po veličini svetska privreda čvrsto na putu oporavka."

https://www.blic.rs/biznis/vesti/rastu-akcije-na-azijskim-berzama-kineski-podaci-ohrabrili-investitore/m6ygly0

 

Line chart of US dollar terms, rebased showing Chinese stocks outperform US and European peers in turbulent 2020

https://www.ft.com/content/b889b6b1-432b-4ebe-b4a9-43879c06d829

tk.jpg

https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2020/06/24/WEOUpdateJune2020

IMF GDP forecast

https://aicd.companydirectors.com.au/advocacy/chief-economist/global-gloom-but-forecast-upgrades-for-australia

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@fsa moze da bude, al je too early to tell. Ja mislim da vetrovi duvaju u tom pravcu, kina je velika i jaka ekonomija i trebace malo vremena da te pukotine krenu da se pokazu. Ja mislim da ce krenuti prvo da puca socijalno, da ce povecati i prosiriti svoju diktatorsku ruku, jer su vec krenuli, i da ce to naterati kompanije da je polako napustaju.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pokušao sam da odgledam prvi dio, i odgledao skoro do kraja...ne da mi se više, tj prestao sam tamo kada je govorio kako je često posjećivao Hong Kong i da je zbog toga imao problema s policijom....Dobar dan. 

Prosto dotičnom gospodinu se ipak ukazalo da Kina nije zapad, i ne sviđa mu se više, ne vidim ništa šta je u tome razlog pucanja Kine?

Što se tiče ekonomije, kasno Marko na Kosovo polje stiže. Već su kreirali sopstveni eko sistem i projektovali su svoje potencijale izvan granica. Peking, Šangaj, Šencen, imaju ekonomski standard veći od prosjeka EU. Kina postaje skupa, i proces odlaženja fabrika je prirodan, samo se neće desiti preko noći. Do tad Kina će se ojačati još više, i još više se projektovati izvana kroz incijativu put i pojas i to je onda ireverzibilan proces. A šta će biti dalje to će se vidjeti tek. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Agaton Vuzman

E dobro da si tu...možeš kao kineski zet da iskomentarišeš jedan ili oba videa, i uporediš svoje iskustvo sa iskustvom ove dvojice. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Justin Waters ево управо пишем коментар :)
 

У суштини добро си рекао, пукла су ова два јутјубера и то је то. У ствари сви ми који смо мало дуже овде пуцамо али то је више наш проблем него проблем Кине. 
 

То да су материјалисти и расисти то је тачно али није ништа ново. 
 

Кина напредује у материјалном и друштвеном смислу и ја не видим да ће се, бар у блиској будућности, ту нешто битно променити. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кина гура и лакта се ка врху. Свим силама и по сваку цену. До јуче земља трећег света - Богу иза ногу. Данас, кажу,  напредује 10 пута брже у технологији од свих развијенијих земаља. Они не јуре, они јурцају...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Prosto dotičnom gospodinu se ipak ukazalo da Kina nije zapad, i ne sviđa mu se više, ne vidim ništa šta je u tome razlog pucanja Kine?

Što se tiče ekonomije, kasno Marko na Kosovo polje stiže. Već su kreirali sopstveni eko sistem i projektovali su svoje potencijale izvan granica. Peking, Šangaj, Šencen, imaju ekonomski standard veći od prosjeka EU. Kina postaje skupa, i proces odlaženja fabrika je prirodan, samo se neće desiti preko noći. Do tad Kina će se ojačati još više, i još više se projektovati izvana kroz incijativu put i pojas i to je onda ireverzibilan proces. A šta će biti dalje to će se vidjeti tek. 

Pa on zivi u kini preko 10 godina, zena mu je kineskinja, lik govori kineski ono malte ne tecno. Prica kako se kroz njegove oci ta kina menja. To nije nesto sto se desavalo oduvek vec nesto sto se desilo skoro. Evo ti kako govori kineski, klip od pre 7 godina. Znaci nije on neki turista od juce, nego neko ko je tu dugi niz godina. Kina je dugo vremena bila mnogo slobodnija, nisu sprovodili nista strasno ali su poceli da stezu ljude.
 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Agaton Vuzman рече

@Justin Waters Кина напредује у материјалном и друштвеном смислу и ја не видим да ће се, бар у блиској будућности, ту нешто битно променити. 

Kako ti komentarises misljenje ove dvojice kineskih zetova koji tamo zive preko 10 godina i obojica govore kineski poprilicno dobro? Nabrojao sam njihovo iskustvo i godine i znanje kineskog, posto te ne znam pa da ne odes u "ja zivim tamo bla bla znam bolje od njih" ... znaci nisu oni neki obicni turisti koji su tamo mesec dana.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Justin Waters рече

Do tad Kina će se ojačati još više, i još više se projektovati izvana kroz incijativu put i pojas i to je onda ireverzibilan proces. A šta će biti dalje to će se vidjeti tek. 

Ja mislim da ce jos neko vreme da jaca ali sve manje i manje i onda ce krenuti naglo nizbrdo. Ovo stiskanje hong konga od jednom je vise nego upitno... zasto su resili kada su trebali da sacekaju jos koju godinu da hongkong postane potpuno deo kine?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, haveaniceday рече

Ja mislim da ce jos neko vreme da jaca ali sve manje i manje i onda ce krenuti naglo nizbrdo. Ovo stiskanje hong konga od jednom je vise nego upitno... zasto su resili kada su trebali da sacekaju jos koju godinu da hongkong postane potpuno deo kine?

To ne možeš da predvidiš...Tek sad počinje hladni rat između zapada i Kine, i tu eventualno nešto može da se desi..ali ono što ovaj youtuber opisuje nije okidač koji može naštetiti Kini. 

Pitanje Hong Konga je bilo pitanje vremena. Također ne vidim kakve veze ima Hong Kong sa kretanjem nizbrdo? Hong Kong je bolna tačka Kine, koji je služio vijekovima kao odskočna daska za političku destabilizaciju zemlje od strane Britanije ranije, a danas od kolacije zapadnih zemalja. Sa ovim zakonom je gotovo s tim, ali svakako baca Kinu u sukob sve više  sa zapadnim zemaljam i tek tu onda treba vidimo krajnji ishod. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Justin Waters рече

To ne možeš da predvidiš...Tek sad počinje hladni rat između zapada i Kine, i tu eventualno nešto može da se desi..ali ono što ovaj youtuber opisuje nije okidač koji može naštetiti Kini. 

Pitanje Hong Konga je bilo pitanje vremena. Također ne vidim kakve veze ima Hong Kong sa kretanjem nizbrdo?

Ne moze niko, ja dajem moje misljenje. Ima veze jer ti ekonomija dosta zavisi od politickog i socijalnog sistema. Obicno su opresivni sistemi ekonomski slabi, sto ne vazi za kinu jer nije bila opresivna prema ekonomiji. Medjutim sada su postali. Vecinu toga sto je kina danas - je izgradio upravo hongkong. Bio je dugo vremena trecina kompletne kineske ekonomije. Pogledaj recimo Venecuelu. Krenuli su sa komunistickom diktaturom. Unistili su totalno poslovnu klimu, sve preduzetnike cak i turizam. Imas snimke kako Ugo Chavez ide i "nacionalizuje" hotele koji mu se svidjaju. Udje u pekaru, kaze mnogo skupo naplacujete ljudima 'leba  nacionalizujemo. To je demotivisalo sve privrednike da rade - jer niko ne zeli da radi u sistemu gde sutra moze neki politicar da udje i kaze "to je to kraj ja odlucio"....

Sve je to bilo podnosljivo za generalnu populaciju jer su imali dosta nafte koju su prodavali... ali je problem nastao jer im se sve svelo na naftu. Kompletna ekonomija.

I onda... jednog dana... zeznula ih je cena nafte i pukla je zadnja slamka koja je drzala ekonomiju.

Tu zapad uopste nije bio potreban...

 

Цитат

Hong Kong je bolna tačka Kine, koji je služio vijekovima kao odskočna daska za političku destabilizaciju zemlje od strane Britanije ranije, a danas od kolacije zapadnih zemalja. Sa ovim zakonom je gotovo s tim, ali svakako baca Kinu u sukob sve više  sa zapadnim zemaljam i tek tu onda treba vidimo krajnji ishod.



Zato sto je hong kong bio dugo vremena preko trecine kompletne kineske ekonomije. Trenutno komunisti guraju hongkong pod svoju kontrolu, sto ce da utice na dodatnu nestabilnost.

Ne trebaju ti zapadnjaci da bi ti los i opresivan diktatorski sistem bio nestabilan. Ekonomija to su zivi ljudi, ako oni ne mogu da rade - pada i ekonomija.


 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, haveaniceday рече

Ja mislim da ce jos neko vreme da jaca ali sve manje i manje i onda ce krenuti naglo nizbrdo. Ovo stiskanje hong konga od jednom je vise nego upitno... zasto su resili kada su trebali da sacekaju jos koju godinu da hongkong postane potpuno deo kine?

Hong kong je već deo Kine, sviđalo se to Amerima i njihovim slugama ili ne.

Ni Kinezi ni Rusi nikome sa strane nisu dužni da polažu račune za to kako upravljaju sopstvenom kućom, a ponajmanje bivšim kolonijalnim silama i modernim imperijalistima, tim lažnim usrećiteljima čovečanstva. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...