Jump to content

проф. Зоран Радовановић: Стиди се, Кризни штабу


Препоручена порука

Danas, 26. jun 2020.

Stidi se, Krizni štabu

Zoran Radovanović

Saopštenje BIRN-a o državi koja od svojih građana krije brojeve obolelih i umrlih predstavlja medicinsku prevaru međunarodnih dometa i značenja. Po obimu je mamutskih razmera, a po namerama je duboko nečasna. Manimo se gadljivosti, zapušimo nos, pa se primaknimo malo toj truleži.

Među stručnjacima se već dugo šuškalo da jedna luciferska ruka u Institutu „Batut“ po petoro umrlih svodi na jednog i da je upravo to razlog što se već više od dve nedelje krije mesto boravka svakog takvog, navodno jedino preminulog građanina (kad bi se navelo da je Beograđanin, u Novom Pazaru bi se čudili koja je statistička rupa progutala njihovog zemljaka koga sahranjuju u limenom sanduku). Vispreni niški Amerikanac i tamošnji uspešni naučnik, D. D. Pokrajac, pokazao je koliko je neverovatna raspodela po kojoj tokom tri nedelje 18 puta umre samo po jedna osoba, a tri puta – nijedna. Koji god model da se primeni, očekivalo bi se više nula, po neka dvojka i bar neka trojka. Sve su to bile sumnje, a tek je BIRN kresnuo šibicu u lagumu gde „jakrepe memla davi“.

Muk iz zvaničnih izvora i po neki nevešti pokušaj pravdanja članova Kriznog štaba pokazatelji su nastale pometnje. Kao da se traga za „dubokim grlom“ i proverava čega su se još domogla ta „novinarska njuškala“.

Moguća su samo dva scenarija: ili su lekari u Štabu aktivni saučesnici jedne sramne rabote ili su žrtve čudovišne obmane, pogubne po njihovo stručno i ljudsko dostojanstvo. Obe mogućnosti zvuče neverovatno, a jedna mora da je istinita, kako je u sličnoj situaciji Šerlok Holms podučavao doktora Votsona.

Radi boljeg razumevanja, približimo čitaocima smisao postojanja Kriznog štaba. Suočeni sa odgovarajućom pretnjom, recimo ebolom, stručnjaci u Africi nagnuti su nad generalštabnim mapama. Čiodama različitih glava (žutom, mrkom, crvenom) označavaju mesta sa jednim, pet ili deset obolelih. Iz naselja sa, uzmimo, jednom crvenom i tri žute čiode polaze strelice različite debljine ili boje, ukazujući na pravce kretanja zaraženih. Kod nas bi se očekivalo da se takav proces odvija pred monitorom, uz pomno praćenje svakog žarišta i dinamike zaražavanja. Ogromna je razlika da li je na mapi Srbije uneta 91 novootkrivena zaražena osoba ili ih ima 340, pogotovu kada se taj jaz između „trimovanih“ i realnih podataka ponavlja danima. Razlika vodi pogrešnim procenama, a one pogrešnim odlukama.

Ako su nas svesno obmanjivali stručnjaci kojima smo toliko verovali i prema čijim podacima o brojevima obolelih i umrlih smo prilagođavali svoje ponašanje, ne očekujemo baš da, poput svojih japanskih kolega, izvrše ritualna samoubistva. Dužni su, međutim, da nam se duboko izvine, objasne svoje motive i ponizno zamole za oproštaj.

Da li su, s druge strane, članovi Kriznog štaba žrtve organizovane zavere? Neko se usudio da manipuliše telom na čijem su čelu predsednica Vlade i predsednik Republike? Ili su političari u Štabu vodili „duplo knjigovodstvo“ obmanjujući stručnjake?

Pokušajmo s poređenjem. Da li bi Vrhovni štab lagao Koču Popovića da u proboju ka Zelengori na levom krilu ima samo neprijateljsku četu, a čekao ga je ojačani puk, dok mu je čeono i s desne strane protivnički bataljon, a tamo se krila čitava divizija? Koji bi bio interes rukovodstva da uništi elitnu Prvu proletersku brigadu? Nikakav, naravno, osim ako se neki AVNOJ nije pripremao da bira novog Vrhovnog komandanta.

Ako je ćutnja priznanje saučesništva, a jeste, poruka lekara iz Kriznog štaba će nam postati jasna koliko danas-sutra. Ispostavi li se da su oni vučeni za nos, nadajmo se da su već poslali medijima izraze svog ogorčenja, uz neopozive ostavke.

Šta god da je istina, mi ostajemo po ko zna koji put surovo izdani, nakljukani još jednom toksičnom, teško podnosivom dozom poniženosti i bespomoćne uvređenosti. Ovaj autor oseća dodatnu potrebu da se izvini čitaocima. U više desetina članaka i intervjua naivno se držao zvaničnih podataka. Jadno mu je, ali je iskreno opravdanje da nije svesno varao.

 

 

 

 
 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Дејан рече

Izvor teksta?

piše gore  - Danas

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Дејан рече

Jel tekst objektivan il je malo žut?

:stadaradim:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bolje da cutim,.....licno sam znao da nam se sprema ovakav nekakav scenario sa koroncicem kada sam pre skoro 2.meseca posle ukidanja vanr. stanja video izlazak prve smene iz kineske (nije to vise nikakva smederevska) zeljezare,..... to bukvalno bre sede ljudi jedni drugima na glavi i pije se pivo u prodavnicama i birtijama pored stajalista za autobuse, isto ko na stadion kada se slije masa ljudi..... i kao nema mozda korone u zeljezeri, bar su takvi zvanicni podaci.... ma, jok, .... :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Дејан рече

Danas je 26 :D

Jel tekst objektivan il je malo žut?

Шта ти мислиш?

Ево, са терена: 

Наши матуранти тврде да је у задњих 20 дана по журкама више од половине њих прележало. 2 дана, темп., грло, главобоља.

Колегиница у самоизолацији, има симптоме, немају тестове.

Исто тврди и моје кумче за студентски дом. Пре неки дан положио задњи испит. Цимер донео, па и он закачио. 2 дана температура и грло. Већина прошла кроз симптоме у задњих месец дана.

Да ли је и ово жуто?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Јанко рече

Шта ти мислиш?

Ево, са терена: 

Наши матуранти тврде да је у задњих 20 дана по журкама више од половине њих прележало. 2 дана, темп., грло, главобоља.

Колегиница у самоизолацији, има симптоме, немају тестове.

Исто тврди и моје кумче за студентски дом. Пре неки дан положио задњи испит. Цимер донео, па и он закачио. 2 дана температура и грло. Већина прошла кроз симптоме у задњих месец дана.

Да ли је и ово жуто?

Gospodin doktor je napisao tekst za koji bi trebao na sudu da ga dokaže.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Дејан рече

Gospodin doktor je napisao tekst za koji bi trebao na sudu da ga dokaže.

Биће да треба и да се докаже да је Кон 25.5. рекао да је вирус ослабио, а 26.6. да су људи подлегли погрешној премиси о слабљењу вируса. Никад он није рекао да је вирус ослабио...

То није за суд. Јес' да ће старији који су у додиру са клинцима д'умру (што си нам о Васкрсу спочитавао као злочин, да ћемо ми са Литургија побити маторце кући!!! али ако то ураде клинци да журке са Коновим мајским благословом - онда је нормално!)

Лицемерје.

Самобануј се.

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Јанко рече

Биће да треба и да се докаже да је Кон 25.5. рекао да је вирус ослабио, а 26.6. да су људи подлегли погрешној премиси о слабљењу вируса. Никад он није рекао да је вирус ослабио...

То није за суд. Јес' да ће старији који су у додиру са клинцима д'умру (што си нам о Васкрсу спочитавао као злочин, да ћемо ми са Литургија побити маторце кући!!! али ако то ураде клинци да журке са Коновим мајским благословом - онда је нормално!)

Лицемерје.

Самобануј се.

Ja o Konu ovde na ovoj temi ništa nisam rekao, sve što si napisao je lična tvoja interpretacija i nametanje mišljenja i pogleda na svet.

Gospodin dr na ovoj temi optužuje kolege za zaveru svetskih okvira, mislim, ne znam šta drugo da kažem.

Što se tiče Kona, ako ima elemenata nek i on ide na sud.

Što se tiče tebe, drag si mi čovek i mislim da svo ovo moje trpljenje u stvari donosi tvoju ličnu destrukciju,  teško mi je da te gledam u ovakvom stanju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја се у сукоб струке не бих мешао јер нисам поткован и жао ми је што се људи по овом питању не опредељују критички, него по принципу односа према странци на власти. Поготово по овом питању где и светска лекарска струка, а не само наша, делује као да не зна где удара и сама себи противречи.

Код нас, једино што видим као феномен јесте константно подизање нивоа неповерења према институцијама, али без нуђења алтернативе или излаза. Као да је циљ да се људи пумпају бесом без нуђења вентила, па да се то прелива на међуљудске односе, понашање у јавности и да се иде у једно стварање балона незадовољства, па посматрање уз грицкање кокица где ће то да пукне и кроз какве инциденте да се излије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zdravstvene ustanove daju Vladi podatak - "obolelih ima 330".
Vlada javnosti da podatak - "obolelih ima 97".
Javnost Vladi postavi pitanje, "zašto ste objavili manji broj obolelih"?
Vlada javnosti "odgovori"- "ružno je da optužujete zdravstvene radnike"!
Nije vic.

IMG_20200627_201620.thumb.jpg.239ed9fc67322630f882cf6e261b26c2.jpg

 

:coolio:

Ma udri brigu na veselje, Deki.

Hebeš savest, ko o tome još misli.

Tu sam da se sprdam sa tobom još:

IMG_20200627_202054.jpg.5f3248bd7773db1f51ef27bacfca11e9.jpg

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Тражитељ рече

Ја се у сукоб струке не бих мешао јер нисам поткован и жао ми је што се људи по овом питању не опредељују критички, него по принципу односа према странци на власти. Поготово по овом питању где и светска лекарска струка, а не само наша, делује као да не зна где удара и сама себи противречи.

Да, да. Светска лекарска струка баш противуречи сама себи да ли су окупљања гомила људи најопаснији и најбржи начин за ширење вируса. И да ли таква окупљања треба дозволити ако којим случајем неко распише изборе усред пандемије.

:) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A pitam se samo (bez zelje da nekog verski vredjam) prestali sa vandrednim stanjem bas na pocetku kuram bajrama? Zar nije mogao da se prolongira i vaskrs? 

Generalno vlast zeli da narodu natera osecaj krivice kako smo mi krivi sto se virus prosirio i gle narod stvarno veruje da je kriv za sirenje zaraze. Pa ja sveke godine imam problema sa grlom temperaturom i kasljanjem na dva tri dana i sta ce te reci, da svake godine imam koronu? 

Ljudi, po ovakvom cudnom vremenu gde temperature idu gore dole normalno je da ima i virusa. Dal je narod toliko glup pa da veruje da je svaki kasalj, temperatura i bol u grlu posledica Korone? 

Када се ствари ставе на папир, ми вредимо онолико колико наша дела говоре о нама а не наше речи.
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...