Jump to content

VJEČNO SIGURNO SPAŠENI !!!

Оцени ову тему


Препоручена порука

Uf šta napričaste, trebaće mi čitav život da se upoznam sa detaljima.

Mada koliko vidim pomenuti svetitelji su se bavili uglavnom nekim smaranjima, trijadologijama, hristologijama što niko nikada nije ni ukapirao do kraja a oko čega su se hrišćani delili i delili u sve sitnije i sitnije zajednice sve dok ih muslimani nisu rešili bede od 7og veka pa nadalje.

Pri tome, treba imati u vidu da se crkva posle stapanja sa Državom služila proganjanjima, ubistvima, spaljivanjem knjiga itd. Flasifikovanje dolazi gratis

Stoga valja prosuđivati duhom i oslanjati se na na samoočigledne istine.

Samoočigledne istine > popovske priče.

Npr. da čitav svet u zlu leži i da je Isus Hristos rekao jasno i glasno FUCK THE WORLD.

Kao i da su se "sveti" Nemanjići poslužili genocidom u obračunu sa bogumilima (koji su propovedali doktrinu OSLOBOĐENJA i na taj način ugrožavali posed Krvnicima). Jer u srednjem veku jedini kapial su ljudi. Pa ako se javi neko ko uči oslobođenje od zemaljskih dužnosti BAŠ KAO ISUS onda Vladar mora da interveniše Lomačom.

Iz istih razloga su i Rimljani istrebljivali hrišćane a kada su se namnožili morali su da ih preuzmu iznutra i od hrišćanstva naprave najcrnju perverziju: hrišćanstvo kao evolutionary survival strategy.

Ovde je uputno prisetiti se Velikog inkvizitora od Dostojevskog (s tim pod njime treba podrazumevati i pravoslavnu crkvu).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, slovoA рече

А шта је Откровење онда, опет нека представа? Само многих субјеката, некаква масовна хипноза, шта ли? Да ли тако објашњаваш Цркву, као историју масовно хипнотисаних? А историју као, отприлике, низ лупежа што гледају само кога да преваре? Али ти, наравно, знаш, који међу њима ипак нису лупежи и никог ни не варају? Не кажем, али мало је рогобатна та конструкција.

Изађи мало из себе, брате, ниси сам.

Metafizička je nužnost da svako ima posla samo sa svojom predstavom.

Možemo se slagati ili ne.

Možeš se ti slagati sam sa sobom povodom nekog pitanja tokom vremena ili ne.

Sve se to menja.

Kakve su stvari kada ih ne posmatramo, to je nepoznanica. Nepozato X.

Ako su filozofi išta dokazali sa stepenom izvesnosti onda je to ovo.

A zato je i napisano da "niko nikad nije video Boga i ostao živ".

Do sudnjeg dana nećeš biti 100% siguran u osnovanost svoje predstave. U suprotnom vera ti ne bi bila ni potrebna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Tumaralo. рече

Metafizička je nužnost da svako ima posla samo sa svojom predstavom.

На основу чега то тврдиш? Па Бог је изашао из метафизике и оваплотио се, и шта сад? Да ли је то тај Христос о којем причаш?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, slovoA рече

На основу чега то тврдиш? Па Бог је изашао из метафизике и оваплотио се, и шта сад? Да ли је то тај Христос о којем причаш?

Za kakvog Hrista ti znaš osim za onoga koga TI znaš?

Misliš li da je matematički izvesno da dve osobe veruju u istog Hrista?

Pod jedan, ne bi imao 30 000 hriščanskih denominacija!!!!

A pored toga, kada pitaš prosečnog pravoslavnog Srbina kako veruje, i kad ga čuješ šta priča - zajecaš u sebi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Protestanti na osnovu ovoga grade svoju teoriju o potrebi u sigurnost vječnog spasenja:

 

Ivan 10

27 Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznam njih, i za mnom idu.

28 I ja im dajem život vječni, i neće propasti dovijeka, i nitko ih neće oteti iz ruke moje.

29 Otac moj, koji mi ih dade, veći je od sviju, i nitko ih ne može oteti iz ruke Oca mojega.

 Da li je to slično onome kad nas tradicionalista a riječ je o nekim našim svecima koji su imali dar Duha Svetoga te  imali uvid u to znanje za sebe ili neku drugu osobu o svezi spasenja.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Tumaralo. рече

A pored toga, kada pitaš prosečnog pravoslavnog Srbina kako veruje, i kad ga čuješ šta priča - zajecaš u sebi.

Ту си у праву, али оно претходно не стоји. Ни моје, ни било чије знање не одређује Христа. То ти је исти промашај као оно прије тога, "Do sudnjeg dana nećeš biti 100% siguran u osnovanost svoje predstave. U suprotnom vera ti ne bi bila ni potrebna." Значи, вјера ми је потребна да бих био колико-толико сигуран у основаност своје представе? Али ми не вјерујемо у своје представе. То не би ни била вјера, већ оне религије што сам помињао. Још само изабери како да назовеш ту твоју.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Tumaralo. рече

Gnostici su imali zlog demijurga u svom učenju kao klasični platoničari

Ma ni blizu.

Λέγωμεν δὴ δι΄ ἥντινα αἰτίαν γένεσιν καὶ τὸ πᾶν τόδε ὁ συνιστὰς συνέστησεν. ἀγαθὸς ἦν͵ ἀγαθῷ δὲ οὐδεὶς περὶ οὐδενὸς οὐδέποτε ἐγγίγνεται φθόνος· 

Ovo ti je iz dijaloga Timaj.

Engl.prevod:

Let me tell you then why the creator made this world of generation. He was good, and the good can never have any jealousy of anything.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, kopitar рече

Protestanti na osnovu ovoga grade svoju teoriju o potrebi u sigurnost vječnog spasenja:

 

Ivan 10

27 Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznam njih, i za mnom idu.

28 I ja im dajem život vječni, i neće propasti dovijeka, i nitko ih neće oteti iz ruke moje.

29 Otac moj, koji mi ih dade, veći je od sviju, i nitko ih ne može oteti iz ruke Oca mojega.

 Da li je to slično onome kad nas tradicionalista a riječ je o nekim našim svecima koji su imali dar Duha Svetoga te  imali uvid u to znanje za sebe ili neku drugu osobu o svezi spasenja.

Jeste brate Kopitar, dobro si uocio ovo za svetitelje (sto nije slicno sa ovim protestantskim safe spasenjem), ..... citao sam vec o tome na mnogim mestima gde su svetitelji darom i blagodacu Duha Svatoga imali uvid i znanje za sebe ili cak i za neku drugu osobu u vezi spasenja dusa. Evo, bas slucajno danas naletih na nesto sto je slicno tome kod sv.Dijadoha Fotickog, Podviznicko slovo, glava pod brojem 100.  :

https://svetosavlje.org/dobrotoljublje-tom-iii/5/#slovo"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Tumaralo. рече

Gnostici su imali zlog demijurga

Што је најсмешније, у већини главних гностичких система, демијург је или добар (само несавршен) или пак морално амбивалентан. Гностички Христ мора и њега да спасава од Сатане. 

Демијург је добар код валентинијанаца. Амбивалентан је код василиђана и маркионита. Зао је код манихејаца и неоманихејаца, као и код офита и каинита.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Ivan Marković рече

Ma ni blizu.

Λέγωμεν δὴ δι΄ ἥντινα αἰτίαν γένεσιν καὶ τὸ πᾶν τόδε ὁ συνιστὰς συνέστησεν. ἀγαθὸς ἦν͵ ἀγαθῷ δὲ οὐδεὶς περὶ οὐδενὸς οὐδέποτε ἐγγίγνεται φθόνος· 

Ovo ti je iz dijaloga Timaj.

Engl.prevod:

Let me tell you then why the creator made this world of generation. He was good, and the good can never have any jealousy of anything.

 

p.thumb.png.3af10557318d587564750700f2a4cd1b.png

Link to comment
Подели на овим сајтовима

20 minutes ago, Bokisd said:

Jeste brate Kopitar, dobro si uocio, ..... citao sam vec o tome na mnogim mestima gde su svetitelji darom i blagocu Duha Svatoga imali uvid i znanje za sebe ili cak i za neku drugu osobu u vezi spasenja dusa. Evo, bas slucajno danas naletih na nesto sto je slicno tome kod sv.Dijadoha Fotickog, Podviznicko slovo, glava pod brojem 100.  :

https://svetosavlje.org/dobrotoljublje-tom-iii/5/#slovo"

даље.
„Они који су стекли савршену љубав према Богу и који су путем врлина учинили да су им се крила душе оснажила за лак лет, бивају узнесени, како каже апостол, на облацима и на суд неће ићи. Они, пак, који нису достигли такво савршенство и који поред добрих дела имају и грехе, ићи ће на суд, те ће кроз испитивање добрих и злих дела као огњем бити опробани. И уколико тас са добрим делима превагне, они ће бити избављени од мучења“.

ja u ovom vidim razlog za postojanje čistilišta ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Tumaralo. рече

Mada koliko vidim pomenuti svetitelji su se bavili uglavnom nekim smaranjima, trijadologijama, hristologijamа

Ма какви. Нису сви од поменутих светитељи, а затим нико од њих се није бавио овим темама. Макар ако мислиш на оне које смо набројали ја и Боки. Изузеци су Марије Викторин и Александар Александријски, те наравно Таса, јер они стоје на граници предникејске и никејске епохе. Поента приче је била да ти се наброје бар неки од хришћанских писаца који су заслужни за очување Јеванђеља и апостолских учења. 

пре 16 часа, Tumaralo. рече

što niko nikada nije ni ukapirao do kraja a

Укапирали су многи. 

пре 16 часа, Tumaralo. рече

oko čega su se hrišćani delili i delili u sve sitnije i sitnije zajednice sve dok ih muslimani nisu rešili bede od 7og veka pa nadalje.

Ма не. Били су раскољени на православне, монофизите и несторијанци. Прве две скупине биле су врло бројне, последња је била мала. 

пре 16 часа, Tumaralo. рече

tome, treba imati u vidu da se crkva posle stapanja sa Državom

Никад и нигде се Црква није стопила са Државом, осим ако не мислиш на папску државу и неке кнежевине у Немачкој којима су из практичних разлога управљали неко време епископи. 

 

пре 16 часа, Tumaralo. рече

služila proganjanjima, ubistvima, spaljivanjem knjiga itd. Flasifikovanje dolazi gratis

Уживаћеш кад ти будем качио цитате о злочинима неоманихејских секти који почињу негде пред крај 10 века. О злочинима савремених гностика, нациста, сувишно је причати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, kopitar рече

даље.
„Они који су стекли савршену љубав према Богу и који су путем врлина учинили да су им се крила душе оснажила за лак лет, бивају узнесени, како каже апостол, на облацима и на суд неће ићи. Они, пак, који нису достигли такво савршенство и који поред добрих дела имају и грехе, ићи ће на суд, те ће кроз испитивање добрих и злих дела као огњем бити опробани. И уколико тас са добрим делима превагне, они ће бити избављени од мучења“.

ja u ovom vidim razlog za postojanje čistilišta ...

Pa, problem sa time je sto se ovde prica,.....ићи ће на суд,.... i tamo ce biti tim ognjem oprobani (ispitani), znaci to je oganj putem kojeg se vrsi sud i ne znaci da ce automatski biti spaseni (kroz taj oganj), sto za cistiliste je malo drugacije, zar ne.

Ima sholija sv.Maksima Ispovednika na ovo od sv.Dijadoha :

"Тумачење светог Максима поводом речи стотог поглавља: „Како би били испитани огњем суда“… и даље.
„Они који су стекли савршену љубав према Богу и који су путем врлина учинили да су им се крила душе оснажила за лак лет, бивају узнесени, како каже апостол, на облацима и на суд неће ићи. Они, пак, који нису достигли такво савршенство и који поред добрих дела имају и грехе, ићи ће на суд, те ће кроз испитивање добрих и злих дела као огњем бити опробани. И уколико тас са добрим делима превагне, они ће бити избављени од мучења“.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...