Jump to content

VJEČNO SIGURNO SPAŠENI !!!

Оцени ову тему


Препоручена порука

38 minutes ago, Tumaralo. said:

@Bokisd

Evo taman mi malopre lajkovala Jessy pa da postujem i ovde:

И ко је био зачео ту љубав, иако малену, ако не Онај који припрема вољу и садејством усавршава оно што је дејством покренуо? Јер Он у зачетку дејствује да можемо хтети, Који у усавршавању садејствује онима који хоће. Зато апостол каже: Убеђен сам да ће Онај који је отпочео добро дело у вама довршити га све до дана Исуса Христа (Фил. 1, 6). Дакле, да можемо хтети дела се без нас, а када хоћемо, и то тако хоћемо да можемо да деламо, садејствује се са нама; какогод, без Њега, било то [Његово] делање да можемо хтети, или било [Његово] садејствовање када хоћемо, за добра дела побожности сами нисмо способни. О Његовом делању да можемо хтети, записано је: Јер Бог је онај који чини у вама и да хоћете (Фил. 2, 13). О садејствивању пак када већ хоћемо и хтењем деламо, каже: Знамо да онима који љубе Бога све помаже на добро (Рим. 8, 28). Шта значи све, ако не у самим [свим] страшним и окрутним страдањима? Јер то Христово бреме, које је тешко нејакоме, чини се лаганим ономе који љубеи. Наиме, Господ је рекао да је бреме његово лако (Мт. 11, 30) таквима какав је Петар постао када је пострадао за Христа, а не какав је био када се Христа одрекао."

sv. Avgustin, De gratia et libero arbitrio 17, 33

Dakle, bez Njega ničega nema. On čini i da hoćeš što je preduslov svih preduslova.

Потписујем. Једино што би требало о томе разговарати. 

I am The Senate!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bokisd рече

ako nemamo veru i dela i crkvu

Ја тај протестантски свијет посматрам првенствено историјски, као једну разнолику разбојничку банду. Читава њихова историја у протеклих 5-6 вијекова је историја пљачке и геноцида, то су њихова дјела, ни не зна се колико су народа истријебили или довели у ропски положај. А вјера им ту дође као некакве рукавице, па чак немају потребе ни да оперу руке од недјела. Само навуку те рукавице и руке су им чисте; тако и симулирају Цркву. Ухвате се за руке (у рукавицама) и ту заједницу прогласе за своју цркву, наравно, разбојничку, засновану само на том интересу. Али није та прича нимало наивна, јер та црква није само разбојничка и без апостолског прејемства, већ је и национална. И ту данас пада православље, читаво је у том проблему с националним црквама које воде у то исто разбојништво.

Заповијест Христова је јасна, идите и крштавајте све народе. И водом, и Духом, али не мачем и огњем. Једино Бог крштава мачем и огњем, а то и јесте тај проблем протестаната, што су "мало" зашли у туђе, све богови по природи. А ти, појединачни случајеви у том протестантском свијету, они су само то, појединачни случајеви у којима се огледа благодат.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

22 minutes ago, slovoA said:

Ја тај протестантски свијет посматрам првенствено историјски, као једну разнолику разбојничку банду. Читава њихова историја у протеклих 5-6 вијекова је историја пљачке и геноцида, то су њихова дјела, ни не зна се колико су народа истријебили или довели у ропски положај. А вјера им ту дође као некакве рукавице, па чак немају потребе ни да оперу руке од недјела. Само навуку те рукавице и руке су им чисте; тако и симулирају Цркву. Ухвате се за руке (у рукавицама) и ту заједницу прогласе за своју цркву, наравно, разбојничку, засновану само на том интересу. Али није та прича нимало наивна, јер та црква није само разбојничка и без апостолског прејемства, већ је и национална. И ту данас пада православље, читаво је у том проблему с националним црквама које воде у то исто разбојништво.

Заповијест Христова је јасна, идите и крштавајте све народе. И водом, и Духом, али не мачем и огњем. Једино Бог крштава мачем и огњем, а то и јесте тај проблем протестаната, што су "мало" зашли у туђе, све богови по природи. А ти, појединачни случајеви у том протестантском свијету, они су само то, појединачни случајеви у којима се огледа благодат.

Ne bi bilo lose da izbegnemo marksisticko tumačenje istorije Zapada, koje mnogo losiju sliku daje o Istoku. Da se drzimo teme o sigurnosti spasenja. 

I am The Senate!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Darth Sidious рече

Da se drzimo teme o sigurnosti spasenja. 

А гдје је та сигурност спасења, негдје изван историје? Ако Христос није, прије свега, историјски Христос, бавимо се магијом.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, slovoA said:

А гдје је та сигурност спасења, негдје изван историје? Ако Христос није, прије свега, историјски Христос, бавимо се магијом.

Tu se i javlja dilema. Ako nismo sigurni sada, u istoriji, kako cemo onda uopste biti sigurni? 

I am The Senate!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Darth Sidious рече

Ako nismo sigurni sada, u istoriji,

Ко каже да нисмо сигурни сада? А ако и каже, одакле та вјера долази? Од мене (од тог некога), па нема никакве везе са оним што вјера јесте?

Ако вјера није откровењска и позив Божији, узалуд тумарамо. Увијек ћу ја (тај неко) бити тај који одређује шта вјера јесте, па самим тим и шта Бог јесте. Али страшни су ти богови које тако уображавамо и немају никакве везе са Оцем, већ само с нашим рачуницама и обрачунима (то је та наша историја, па је ти неким чудом ублажи).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Darth Sidious рече
пре 14 часа, Tumaralo. рече

@Bokisd

Evo taman mi malopre lajkovala Jessy pa da postujem i ovde:

И ко је био зачео ту љубав, иако малену, ако не Онај који припрема вољу и садејством усавршава оно што је дејством покренуо? Јер Он у зачетку дејствује да можемо хтети, Који у усавршавању садејствује онима који хоће. Зато апостол каже: Убеђен сам да ће Онај који је отпочео добро дело у вама довршити га све до дана Исуса Христа (Фил. 1, 6). Дакле, да можемо хтети дела се без нас, а када хоћемо, и то тако хоћемо да можемо да деламо, садејствује се са нама; какогод, без Њега, било то [Његово] делање да можемо хтети, или било [Његово] садејствовање када хоћемо, за добра дела побожности сами нисмо способни. О Његовом делању да можемо хтети, записано је: Јер Бог је онај који чини у вама и да хоћете (Фил. 2, 13). О садејствивању пак када већ хоћемо и хтењем деламо, каже: Знамо да онима који љубе Бога све помаже на добро (Рим. 8, 28). Шта значи све, ако не у самим [свим] страшним и окрутним страдањима? Јер то Христово бреме, које је тешко нејакоме, чини се лаганим ономе који љубеи. Наиме, Господ је рекао да је бреме његово лако (Мт. 11, 30) таквима какав је Петар постао када је пострадао за Христа, а не какав је био када се Христа одрекао."

sv. Avgustin, De gratia et libero arbitrio 17, 33

Dakle, bez Njega ničega nema. On čini i da hoćeš što je preduslov svih preduslova.

Потписујем. Једино што би требало о томе разговарати. 

Evo, za pocetak nekih odgovora za obojicu :

http://www.onthewing.org/user/Augustine - Grace and Free Will.pdf

"In this treatise Augustin teaches us to beware of maintaining grace by denying free will, or free will by denying grace; for that it is evident from the testimony of Scripture that there is in man a free choice of will; and there are also in the same Scriptures inspired proofs given of that very grace of God without which we can do nothing good...."

Ovo gore je od priredjivaca ovog prevoda na engleski, kao neki sumarum onoga sto pise Avgustin u ovom svom delu.

Inace, recimo, na brzinu par dodatnih misli od sv.Avgustina :

"The spirit of grace, therefore, causes us to have faith, in order that through faith we may, on praying for it, obtain the ability to do what we are commanded."

Uz to bih dodao licno zapazanje, da nas sigurno milost navodi (upucuje) na veru, ali sigurno i od nas zavisi da li cemo prihvatiti veru i da li cemo ziveti i dalje po toj veri. Jer, evo sta kaze Avgustin o slobodnoj volji :

"It has, however, been shown to demonstration that instead of really maintaining free will, they (Pelagijanci) have only inflated a theory of it, which, having no stability, has fallen to the ground..."

Itd,.... nije ovo pitanje bas tako lako za razmatranje i nije bas tako sve crno - belo i bas tako ostro suprostavljeno u smislu,.... kao da Pelagijanci samo isticu nasu slobodnu volju na ustrb milosti Bozije (sto je tacno), dok kao da deluje nasuprot tome, da Avgustin koji je raspravljao sa Pelagijanizmom - da je on samo prihvatao milost Boziju, dok je zanemarivao delovanje slobodne volje u coveku.

Sto naravno nije tacno.

",,Trebalo mi je vremena da se okrenem Gospodu. Iz dana u dan sam odlagao svoj zivot u Tebi, ali nisam odlagao smrt, kojom sam svakoga dana u sebi umirao. Zanela me ideja o srecnom zivotu, ali se uplasih da je pronadjem na njenom pravom mestu, te je trazih tako sto sam bezao od nje. Mislio sam da cu biti nepodnosljivo srecan ako se lisim zenskog zagrljaja i nikada ne pomisljah na milost Tvoju, koja isceljuje sve slabosti nase... Ni ne pokusah... Samo sam vapio: Kada ce to prestati? Kada?... Zasto ne odmah?”

Ovo je iz njegovih Ispovesti, i vidimo da nije bas tako kako izgleda, kao da milost deluje kao nesto automatski na coveka, nego tu treba i dosta truda i dobre volje od strane coveka kako bi tu milost prihvatio i ziveo po njoj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pazi, ako mrziš Boga, kako ćeš se spasiti?

Eto mrziš ga, pa ga mrziš.

Samo ako ti On da blagodat uprkos tebi.

----

Inače, kalvinizam je u potpunosti u skladu sa najnovijim neuronaučnim istraživanjima prema kojima religioznost zavisi (i) od anatomskog dela mozga ("God module").

Pelagijanci, s druge strane, su u Velikom Problemu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.preciousheart.net/love/Augustine_Grace2.htm#_1._The_Occasion

1.The Occasion and Argument of This Work

"....But since there are some persons who so defend God's grace as to deny man's free will, or who suppose that free will is denied when grace is defended, I have determined to write somewhat on this point to your Love, my brother Valentinus, and the rest of you, who are serving God together under the impulse of a mutual love...."

http://www.preciousheart.net/love/Augustine_Grace2.htm#_7.__Grace

7.  Grace Is Necessary Along with Free Will to Lead a Good Life

"Therefore, my dearly beloved, as we have now proved by our former testimonies from Holy Scripture that there is in man a free determination of will for living rightly and acting rightly;  so now let us see what are the divine testimonies concerning the grace of God, without which we are not able to do any good thing.....

.... Now they to whom this is not given either are unwilling or do not fulfil what they will;  whereas they to whom it is given so will as to accomplish what they will.  In order, therefore, that this saying, which is not received by all men, may yet be received by some, there are both the gift of God and free will."

Ovo svoje delo sv.Avgustin je napisao pri kraju svoga zivota oko 426 - 427. godine, znaci u doba kad je vec sazreo kao licnost i teolog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Протестантске цркве нису Црква, већ заједнице. Из те перспективе свако питање је постављено погрешно. Наравно да постоји сигурност спасења, Христос је и васкрсао и вазнио се на Небеса, и спасио нашу природу. Али то питање се не може посматрати појединачно (индивидуално), односно, може, ако си протестант. А ми то нисмо, ми смо Црква и на Евхаристији се спасавамо, у Тијелу и Тијелом Христовим, и то већ сада.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, slovoA рече

Протестантске цркве нису Црква, већ заједнице. Из те перспективе свако питање је постављено погрешно. Наравно да постоји сигурност спасења, Христос је и васкрсао и вазнио се на Небеса, и спасио нашу природу. Али то питање се не може посматрати појединачно (индивидуално), односно, може, ако си протестант. А ми то нисмо, ми смо Црква и на Евхаристији се спасавамо, у Тијелу и Тијелом Христовим, и то већ сада.

Po meni, bitno je ovo sto si naveo ,..... da je Hristos vaskrsao i vazneo se na Nebesa i spasio je nasu ljudsku prirodu,.... i, to je ta sigurnost spasenja i to je ta milost koju smo dobili svi mi ljudi na planeti bez ikakvih nasih ljudskih zasluga i koju imamo kao dar od Boga. Ali, naravno da bi taj dar postao dejstven u nama, moramo i da prihvatimo taj dar, Hristos je ponudio taj dar svima, ali je na svakom pojedinacno da li ce svojom voljom i zeljom i na kraju i verom i nadom da prihvati taj dar koji spasava od smrti i greha.

I, da, mi smo Crkva koja se projavljuje kroz Evharistiju i spasavamo se u Telu Hristovim i to vec sada.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Bokisd рече

Ali, naravno da bi taj dar postao dejstven u nama, moramo i da prihvatimo taj dar, Hristos je ponudio taj dar svima, ali je na svakom pojedinacno da li ce svojom voljom i zeljom i na kraju i verom i nadom da prihvati taj dar koji spasava od smrti i greha.

Тачно тако. Својом вољом приступамо у Цркву, али не као индивидуе, већ управо одричући се те индивидуалности. "И да буде воља Твоја (Очева)", то је оно што исповиједамо на Евхаристији. А читав протестантски модел је у томе да је моја воља ту пресудна, па је и Очева воља условљена њоме, што је чиста бесмислица и потпуно наопако, као да се спасавамо по својој вољи, а не по Очевој. По својој вољи ми само гријешимо, ништа друго ни не знамо од Адамовог пада, благодат нам је потпуно страна. Али није страна Цркви и Оцу којем приступамо, по чијој вољи је и Христово оваплоћење и све даље редом, читав домострој спасења. И то је то што недостаје протестантима, тај покрет Бога према човјеку, то што нам Он дарује, тј. Црква. Ту, гдје се ми спасавамо, ту протестанти виде само покрет условљен човјеком ка Богу који, просто, испуњава жеље и уподобљава се нашој вољи. Дословно, спустили су Бога (Оца) на земљу, и то је то царство које граде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...