Jump to content

Zasto verujete u Boga?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Тема се већ одмотала, али ја бих је лично започео тако да човек након овог питања:

Quote

Zanima me zasto verujete u Boga? Hteo bih da nastavim dijalog sa vama nakon odgovora.

Ja trenutno ne vidim validan razlog

дефинише шта сматра Богом. Јер, постоји велика шанса да оно што он мисли да је нешто у шта верници верују, уопште није то.

Често су најкомпликованија питања најкраћа. Ми смо овде бар до сад видели да и међу православцима има оних који причајући о "Богу" говоре о различитим идејама, за некога је то бесмртни ентитет-дух који живи у горњим слојевима стратосфере, говори са људима и ствара свет за шест дана и створио га је онаквог какав је био у време античког Египта и Месопотамије, за некога је ванвременски и вандимензиони концепт који је немогуће дефинисати, већ је могуће само посредно описати неке његове аспекте. За неке је Бог непријатељ науке и медицине који проклиње биологе, геологе и физичаре, а за неке није.

Када дете од 5 година каже "Ја верујем у Бога", када сујеверна особа каже "Ја верујем у Бога", када неки епископ каже "Ја верујем у Бога" и када неки члан форума каже "Ја верујем у Бога", велика је вероватноћа да говоре о различитим стварима и да се ниједна од њих не подудара са оним шта атеиста мисли да је оно у шта они верују, а што он одбацује као глупо и неразумно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

26 minutes ago, dragisa said:

Evo ti jedna vežbica da se melo razmrdaš, stani pred ogledalo, pogledj i vidi koliko možeš izdržati sa pitanjem: ko sam ja? Ako ti bude ne lagodno, onda se malo zapitaj o tim stvarima....  Samo pažljivo pošto oće da udari...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Срђан Шијакињић рече

Шта би били обоготворени људи

Негде у периоду хеленизма, појавио се филозоф Еухемер који је на основу емпиријске евиденције његовог доба служећи се аналогијом изнео тезу да су богови Зевс, Аполон итд...заправо били веома моћни људи из старине које су њихови савременици и каснији потомци прогласили боговима. Каква је то била евиденција? Неких сто и нешто година пре него што ће Александар да освоји Персију, спартански краљ Лисандар је успео да од Персијанаца отме добар део Мале Азије и тиме ослободи све тамошње грчке градове у Јонији. Када су му становници једног од тих градова понудили да буде бог он им је рекао да прво они постану богови, па ће онда и он. Александар, сто година касније, није био толики ситничар:ani_biggrin:па је кад год би га неки град у Азији у који би ушао учинио богом слегао раменима и ишао даље. После је то постало уобичајено почев од првих Селеукида и Птоломејевића па преко римских императора све до јапанских царева којима је тај статус укинуо МакАртур 1945. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, ZeroPercent рече

To je vise definicija nego odgovor. Tipa ako ide neko kolima i skrene levo i ti ga pitas "sto si skrenuo levo" on kaze "zato sto nisam skrenuo desno i nisam isao pravo". Nije odgovor koji se trazi

Тачније, имао је могуђност да скрене или иде право, или није, у зависности од знакова на раскрсници.

Ми немамо могућност да знамо, само да верујемо, нема избора право, лево, десно

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Дејан рече

Ми немамо могућност да знамо, само да верујемо, нема избора право, лево, десно

Nemaš mogućnost ni da veruješ.

Ko ne veruje ne može jedan dan samo da odluči da veruje i obrnuto.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, ZeroPercent рече

Da li to znaci da verujes zato sto se osecas lepo ali ne zato sto imas konkretnog dokaza?

Ако се јави доказ, губи се вера.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

21 minutes ago, Богомислић said:

Зато што су ми се згадили интернет атеисти, а теологија је занимљива.

Зависи где се нађеш, овде ризикујеш да ти се згаде верници. :smeh1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

12 minutes ago, jovanstanic said:

 

Ови агресивни гледају себе да ли изгледају опако. :) Ако се обрати пажња, ниједно не покушавају да нападну "оног иза огледала". Као кад људи пред огледалом вежбају свађу, напад или претеће фаце.

Гориле не пролазе увек "тест огледала", то јест многи не схвате да је то одраз и склони су да разбију огледало покушавајући да нападну оног иза.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ne bi mogao da zamislim da Bog nije postao čovek.

Ta misao jednog vladike, mi nudi razne odgovore .

Na nama je da verujemo ili ne, svedočenje vere opisane Pismom i Predanjem.

Drugo, hrišćanstvo je opitna vera,a sigurno nije dobro govoriti sa Bogom pre nego li ga nađeš prvo u srcu svome.

Psiha je puna slika ali se brzo prazni i ne ostane ništa do šarenih balona i onda je svaka pomisao da je to bila vera, nelogična.

Srce, duša i um moraju biti jedno.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Тражитељ said:

Зависи где се нађеш, овде ризикујеш да ти се згаде верници. :smeh1:

Без бриге. Нису ми се згадили ни они што су јуче ишли на литургију, а ни они што су се на њих бацали осудама, бар не колико атеисти који не би да буду исламофобични због љуцких права-помирења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 hours ago, ZeroPercent said:

Da li ti je stalo do istine ili do onoga sto se najbolje oseca?

 

šta ćeš da radiš ako je Apsolut ličnost? inače si prilično pojednostavio sve svodeći ga na nivo osećaja ali mi je to ok jer razmišljaš u terminima koji su ti bliski, prava reč je odnos jer između mene i Boga postoji odnos, ja to ne osećam već upražnjavam u molitvi ili praksi

plus https://en.wikipedia.org/wiki/Non-overlapping_magisteria 

ne putuje se do istine, to radi nauka. Mi putujemo do osobe

 

p.s. i ne zaboravi - a to ti nekako promiče - inteligencija nije presudna, mada ne škodi. Presudna je otvorenost za večnog Drugog, polaganje oružja pred noge i priznanje svoje nemoći... Naravno, mnogi idu i obrnuto :) malo mi je neprijatno što ispada kao da se ubeđujemo a trebalo bi da iznesemo svoje stavove o tome zašto verujemo 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

22 hours ago, Иванушка987 said:

Драги брате, желим да ти кажем једну ствар- неверујући човек не постоји, 

:smeh1:

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...