Jump to content

Препоручена порука

Драгослав Бокан:     

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА РАДИКАЛНО БЕЗБОЖНИШТВО ПОД МАСКОМ ДОКТОРСКИХ МАНТИЛА ИМА ПРАВО ДА РАСПОЛАЖЕ НАШИМ ЖИВОТИМА, ИЗНАД СВИХ И СВЕГА?

Штампај Е-пошта

уторак, 14 април 2020

 

     Мени је ово устоличавање лекарске „свете краве“ (уместо оног црквеног тела које би могло да на себе преузме ту улогу и реални духовни ауторитет) стварно невероватно и несхватљиво. То никада у животу нисам видео, сем у случају неких давних доктора што су се, несрећници, усудили да „због медицинских разлога“ одреде даљу судбину у логорским жицама заточених робова – исто овако не водећи разлога о духовним аргументима и верским слободама људи који би требало да имају право да буду изједначени са свима осталима. У нашем, карантинском случају – и са српским пензионерима и власницима домаћих животиња (недељом ујутро), са корисницима великих тржних центара, пошти и банака, као и радницима на бројним градилиштима (током дана, а после полицијског часа).

 + + +

Нећу да преопширно описујем бесмисао и грех оваквог односа према Српској Православној Цркви. Јер ту није реч само о одбијању предлога (који задире у много више области од само оне биолошко-медицинске), већ о нечијем разочарењу ЗБОГ САМОГ ЧИНА ПИСАЊА ОВАКВЕ МОЛБЕ од стране оних који су своје животе предали Богу и добровољно напустили читав свој дотадашњи живот (узевши, притом, и нова, монашка имена).

Па шта он уопште замишља и очекује од православних свештеника?!

Као да је Бог, а не само један од лекара.

Остаје над нама свима да лебди питање без одговора: да ли у Мађарској, Холандији, Бугарској, Грузији, Белорусији, Израелу… лекари знају свој посао, када су се, замислите само, усудили да допусте православним верницима у својим земљама (уз одобрење и тамошњих државника) да прославе васкршње празнике у својим храмовима, наравно уз све одговарајуће мере заштите и превенције корона-вируса?

Или је, можда, др Кон једини, врховни и сакрални ауторитет, па себе схвата тако амбициозно и надобудно да се усуђује да изјави да га нешто „погађа“ или „разочарава“, као млада (или неко размажено дериште)?

Па онда даје оставку, повлачи је, љути се и дури, као да само он брине о људима и њиховом (физичком и душевном стању). И да он одлучује „смеју ли или не“ чланови нашег Светог Архијерејског Синода (црквене владе) да за нешто замоле државу, а у складу са самом суштином своје вере?!

Мени је ово устоличавање лекарске „свете краве“ (уместо оног црквеног тела које би могло да на себе преузме ту улогу и реални духовни ауторитет) стварно невероватно и несхватљиво. То никада у животу нисам видео, сем у случају неких давних доктора што су се, несрећници, усудили да „због медицинских разлога“ одреде даљу судбину у логорским жицама заточених робова – исто овако не водећи разлога о духовним аргументима и верским слободама људи који би требало да имају право да буду изједначени са свима осталима. У нашем, карантинском случају – и са српским пензионерима и власницима домаћих животиња (недељом ујутро), са корисницима великих тржних центара, пошти и банака, као и радницима на бројним градилиштима (током дана, а после полицијског часа).

Ја то све заиста не могу да разумем, колико год се трудио. Јер је тајна нашег родољубивог и хуманистичког доприноса општој ствари управо у томе да будемо „мали део велике слагалице“, а не њени цензори, контролори, или, не дај Боже, власници.

А ако др Кон има амбицију да нам влада и теледириговано управља нашим осећањима и одлукама, нека се онда кандидује на следећим изборима и провери шта мислимо о њему након оваквих (мало је рећи неодговорних) изјава.

P. S.

Нека му Свети Архиђакон Стефан (као Предрагова породична слава са мајчине стране) осветли онај затамљени део његовог ума и учини да овај уско-специјализовани стручњак разуме и неке друге хоризонте људског постојања!

Дај Боже!

 

Извор: Фејсбук страница Драгослава Бокана

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма јесте Др Кон би смео да нападне Синод да није добио зелено светло. Када није могла да слави РК ускрс , ни протестанти  нема шансе ни СПЦ, то је било јасно као дан. Проблем је што се Црква побунила и онда је Др Кон морао да обави прљав посао јер то му је у резимеу :)

Слава Богу на свему

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma, zna to Bokan i  te kako. On govori srčano, ali je nadinteligentan, kad je Crkva u pitanju taj je ni po koju cenu ne dovodi u kompromitaciju - zato on zna kome će šta reći, kada će reći i kako će reći.

Ne govori on ovo samo potpukovniku našem (biće lepa penzija, verovatno dodatak i za čin novostećeni). Bokan korosti njihove metoda. Nije se on slučajno oglasio kad su karte otvorene.

Uostalom, kao ni otac Darko Đogo - to su ljudi koji vode sa velikom pažnjom računa da njihov nastup u javnosti ne kolidira sa stavovima i delovanjem Crkve i vrha Crkve.

Tako da je Đogov apel poslednji pokušaj (mada zna i on da je to slaba vajda) ili makar da im kaže u lice, a da ne iskoći iz koloseka Saopštenja Sinoda i molbe. Ne znaju vlastodršci da je umoljavanje Sinoda žiga za vratom i samom đavolu, kamoli njima ako prekorače crtu.

Uvek su hrišćani bili snishodljivi, ali ovaj put je najsvetije u pitanju...no ima se isprika velika, ali: moš' kako oš', ali ne moš' dokle o'š. Irinejev apel sa amvona, onda Saopštenje Sinoda, sada Đogo, Bokan neki igumani....sve su to trube u sinodalnom, slava Bogu, orkestru i istu melodiju sviraju - to je dobro...ima jedna savremena bolest (više je simtom), retka, zove se tinitus, kad ne čuješ normalne zvukove više, nego ti krči u uhu kao što je neekada krčao televizor kad nestane tv-prenosa. Dobija se od prejakog zvuka.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нажалост, ова власт све гледа кроз рејтинг и гласове. Да нас је више, да смо гласнији, другачије би реаговали.

У Грузији нпр. донесу закон о легализацији вутре, сутра имаш литије и протесте и закон се повуче. Тога овде нема и зато могу како хоће, само не знају да не могу докле хоће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

2 hours ago, Вукашин said:

Нажалост, ова власт све гледа кроз рејтинг и гласове. Да нас је више, да смо гласнији, другачије би реаговали.

У Грузији нпр. донесу закон о легализацији вутре, сутра имаш литије и протесте и закон се повуче. Тога овде нема и зато могу како хоће, само не знају да не могу докле хоће.

Није баш тако. И те како им је стало до подршке Патријарха и цркве. Само до те подршке долазе новцем и донацијама а за узврат им се све гледа кроз прсте :(

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Ђорђе Р рече

Није баш тако. И те како им је стало до подршке Патријарха и цркве. Само до те подршке долазе новцем и донацијама а за узврат им се све гледа кроз прсте :(

I meni je nesto cudno. Mislim da je ta molba i bila upucena na insistiranje vladike Irineja Bulovica. Sad Vucic otisao kod Patrijarha da sredi stvar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljuti se, normalno, jer počeli su da mu broje njegovo jevrejsko poreklo, da kao Jevrejin radi protiv Srba i Pravoslavlja i ostale gluposti. Zbog toga se ljuti.

A čoek je bio u ratu, lečio i pomagao Srbima, vojnicima, civilima - a ovi što ga napadaju jesu li oni bili u ratu, jesu li oni srpski ratni veterani? Kladim se da su onu stvar koju ne želim da pominjem da su oni srpski ratni veterani. Takvi judi obično nisu hrabri, ili kako lepo reče George Bernard Shaw: Mržnja je osveta kukavice!

I ovaj Bokan - pojma nemam ko je on - da je fer, pravedan, da je u pravu, e rekao bi ovaj Bokan tad da isto nije u redu kritikovati Kona kao srpsku apokalipsu samo što je Jevrejin!

Idite u Srpsku na Vaskrs u crkvu - a zabranio Dodik! Ali Dodik nije Jevrejin. Idite u Grčku na Vaskrs u crkvu - a zabranio Grk! Ali Grk nije Jevrejin. Idite u Austriju na Vaskrs u crkvu - a zabranio Kurz. Ali Kurz je Švabov, nije Jevrejin. I Kurz je strogi rimokatolički vernik, i opet, u crkvu se nije moglo na rimokatolički Vaskrs a ne može se ni na pravoslavni. Zašto o ovome ne govori Bokan? I svi vi koji ste protiv Kona? Jer ispada da se nema apokalipse i antihrista nego da se u Srbiji sprovodi standardni program kao svuda i svetu.

Ali ste našli Kona, Jevrejina, da na njega jedinog ispalite svu vašu frustraciju. Ama super ste, pravi junaci... :smeh1:

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Dragi рече

Ali ste našli Kona, Jevrejina, da na njega jedinog ispalite svu vašu frustraciju. Ama super ste, pravi junaci... 

Neću komentarisati ovu glupost da pripisuješ ljudima neke svoje projekcije....Bokan je bio na prvoj liniji i mnogi su umrli na nejgovim rukama. Nije to merilo istine, ali pošto si izbljuvao masu nekih projekcija. Jer, video sam, tako pun ljubavi, samo lupaš ko Maksim po diviziji i ni ne čitaš, samo istreseš nekih svojih projekcija iz ko zna koje kace, jer veze nemaju sa realnošću....pored što je bio u prvim redovima, Bokan je proganjan od tadašnjih vlasti...samo to ti je primer kako su ti ostali "argumenti" jaki....

Kon je regovao nakon umoljavanja Sinoda, dakle po onoj "ili oni ili ja"...glavni je odgovorni, jedan od, da se ta molba ne usliši.

U RS ce narod ici na Službu, ko te to slagao? Sad druga je stvar šta se preporučuje....uzgred iči će i u Srbiji.

Podmuklo pispisuješ nekome Jevrejstvo....Bokan mu je poželio da se opameti, a metafora sa Sinedrionom prevazilazi tvoj intelektualni nivo...to je malo viši rang...nije lako Bokana "pročitati".

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I dalje ne znam ko je taj Bokan. A prilično sam dobro informisan. Valjda neki bullsh*t philosopher, jer javi se i onda nestane za duže vreme, tu je i opet nije i tako to. Kad je toliko pametan, nek ide u politiku. Ovako sve bolje znade a ne idu u politiku to je kukavički.

Službe ima za Vaskrs u obe Srbije, ali zatvorene su za narod. Za sad. Da li kasnije nešto drugo da odluče, videćemo. Sad ako neki misle da moraju baš da prkose i svedoče veru što idu u crkvu - ja sam već pisao pre par dana: Za mene ja se ne plašim (karantin za mene ionako ne važi, imam dve potvrde, mogu da skitam koliko hoću, prema tome i da se zarazim), ali plašim se, narode, da se neko na moje mudrovanje i pametovanje uhvati virusa i nastrada. Ti Srbine i Srpkinjo moraš da znaš. A ja dodajem: Ako ništa drugo, barem slušajte jerarhiju! Ne ove samoprozvane vođe i filozofe, nego naše episkope i patrijarha. Jer patrija i vladika neće da vas zovu na službu ako vlade to ne dozvole. Dakle, patriju i vladike, njih slušajte.

https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:859498-Zamolicu-patrijarha-da-sluzbe-budu-odrzane-bez-prisustva-ljudi-Nastavljamo-da-pruzamo-pomoc-RS-Sastanak-Vucica-i-Dodika

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Dragi рече

Ako ništa drugo, barem slušajte jerarhiju! Ne ove samoprozvane vođe i filozofe, nego naše episkope i patrijarha. Jer patrija i vladika neće da vas zovu na službu ako vlade to ne dozvole. Dakle, patriju i vladike, njih slušajte.

Биће доста народа у храмовима за Васкрс. Неки неће ради забране, неки јер се плаше али биће доста народа (важно да ти имаш аусвајс, још важније да више волиш оне који би ишли на Службу него они сами себе...то је у духу демократије да човека воле више од њега самог, па му онда происују што је добро з ањега...рецимо као што нас бомбардују за наше добро).

У РС ће посебно бити доста народа у храмовима...а биће у Србији такође...без да влас' ишта мења у коно-карантиновању.

А Кон...једно је шта он мисли као стучњак (који је од 5 вируса омаши 4 пута и то све по дес'-два'ес 'иљада....њему је страно и гади се да неки црномантијаи тамо нешто моле, јер он, божанско златно теле, побоу "спасава" Србију.

Нека да оставку, треба да зна да би брат-брату једно 80% Срба једва чекало...он је стручњак као ја кинески цар...само овде су људи линквали једно 10 стручњака угледнијих који имају 180 степени супротне ставове од Кона.

Кон лупа из каталога, никада није спровео никава истраживања, а о овм вирус зна као таман толико колико и ти....једино што се мало више информише из дневне штампе и светских здравствених часописа...е толико он зна о корони...уз његов "минули рад" за фармако пропаганду...таман...

Где њега нађоше да води все ово поред свих око њега комтетентнијих...на страну мере, једва чекам да оде лик, ма ко да преузме...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Ćiriličar рече

U RS ce narod ici na Službu, ko te to slagao?

Ipak neće. Službeno je. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Justin Waters рече

Ipak neće. Službeno je. 

Свашта...па пре Васкрсења су се скоро сви разбежали, а нисмо још ни у Велики Четвртак ушли...није још Васкрс! Полако...ће видимо...ко шиша власти...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Вукашин рече

Нажалост, ова власт све гледа кроз рејтинг и гласове. Да нас је више, да смо гласнији, другачије би реаговали.

У Грузији нпр. донесу закон о легализацији вутре, сутра имаш литије и протесте и закон се повуче. Тога овде нема и зато могу како хоће, само не знају да не могу докле хоће.

управо то /ово подебљано/!!! поред захтева тј молбе коју је Синод послао, требало је и ми као верни народ да извршимо друштвени притисак. Овако је све прошло прилично млако без неког већег притиска на владу РС па смо добили одговор сразмеран у складу са нашом реакцијом. Не знам на који смо начин тачно могли да дејствујемо ал нажалост нисмо ни покушали, никаква организација, никакав предлог, никаква акција. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Предраг М Па свађали смо се између се'! Сећаш се сцне, слика на твитеру народ лепо држи дистануцу, напољу се причешује и професор ПБФа панично пише: ОПАСНО!

И онда хајка! Даље, у овом хаосу се дају интервјуи и прича о "слободи" унутар Цркве и меркају одлуке Патријрха (ова пут као Епискоа у својој митрополији)...па да не радамо.

Док је хајка око кашичице била у јеку, то други удар - забрана присуства самог богослужењима...и тд.

Па имамо нелије догађаје у епархијама где је решено то са кашичицом али онда проблеми и свађе око присуства...не смемо све на Синод да пребацујемо, ем што је под присмотром другосрбијанаца и атеиста и "православних атеиста", ем што из редова Цркве и то виших кругова разори и несугласице...тако да...зато ја волим оно да се зна ко је старији и мало, фигуративно, шаком о сто....није случајно у парламент уведен чекић - па кад преседавајући чукне чекићем о сто - то је то. Камоли у Цркви...саборност смо претворили скоро у демократију...вађан део саборности је (хи)јерархија и послушање онога шта се донесе и онога ко доноси одлуке...

Фале нам само НВО у Цркви још...друго су мишљења а друго су неке друге активности од неких...ту се сва енергија потроши и распе.

И имаш онда МЦГ где је прогањана Црква и без овога...ово им дође као оруђе да јаче ударају на Цркву...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I ranije smo imali karantin, i Crkva je to poštovala, još od vremena kneza Miloša i ranije. Kako je Miloš zatvorio granice u vreme pandemije i naredio da se puca na svakog pravoslavnog Srbina koji bi prešao granicu? I opet je Miloš Veliki i slavimo ga a pucao je na pravoslavne Srbe:ok:

Pustite Vučića. Ovo što on radi uradila bi svaka vlada u Srbiji. I njegova vlada sprovodi samo odluke odnosno predloge, savete WHO i drugih međunarodnih organizacija. Mislim da nije mudro da sada merimo ko je jači. Jer kada ceo svet histeriše - a jeste da svet histeriše - može biti da Vule ipak sakupi malo više mišiće.

Još više što dosta jerarhije i sveštenstva podržava politiku karantina. I izvan Srbije nigde se bunimo što ne idemo na Vaskrs na službu. Niti smo se bunili za rimokatolički Vaskrs i da oni mogu na službu. Tamo jedan popa carigradske patrijaršije kritikuje srpsku patrijaršiju što ne otvara crkve na Vaskrs, a sama negova patrijaršija i lično njegov vladika isto ne otvaraju crkvu... Hajde, šta nam treba to? 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...