Jump to content

Манастир Ваведења Пресвете Богородице у Славковици

Оцени ову тему


Препоручена порука

На обронцима прелепог Сувоборског Рајца, у селу Славковица ( заселак Иконићи, општина Љиг ) ,

налази се Манастир Ваведења Пресвете Богородице. Датира с краја 13 или почетка 14. века. Манастир је проглашен за 

Културно добро од посебног значаја. Оно што је посебно карактеристично за овај манастир, је да се у њему налазе

три камена саркофага и да постоје мишљења да су у њима остаци Ђурђа Бранковића, жене му Ирине ( Јерине ) и сина Лазара.

Пре неколико година започела је обнова и реконструкција манастира. Колико знам, он је сад у потпуности обновљен, мислим да је

главно освећење требало да обави владика Милутин, међутим како се он скоро упокојио, сад не знам кад ће тачно

се обавити све потребно да се манастир уистину и формално стави у функцију. Надам се ускоро.

 

Љиг сам посетио у позну јесен 2018е, и тада су ми љубазни домаћини показали и овај манастир, који ме је уистину

одушевио. Заиста и он и цело то дивно, ушушкано у брда и поред речице место има неку специфичну лепоту и

заиста духовно окрепљује.

 

Ове године сам планирао поново да га посетим, али испречило се познато стање. Надам се да ћу на јесен.

 

Ако има неко из тог краја, или га је неко од вас посетио, надам се да ће написати нешто више.

 

84627465_3194313320631854_3133934148654202880_n.jpg.2a2865058920809cd5ca2dd3371cb589.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...