Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

2 minutes ago, ana čarnojević said:

postoji mnogo nacina da covek bude sa Bogom, naravno

E, to sam hteo da čujem :)
Hvala :) 
Sada se već menja nešto u medjusobnom razumevanju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zmaj Pisum рече

Vrlo je teško, čak i nemoguće ostati na nakoj "sredini" u svemu ovome i prihavtiti i jedno i druge bez nekog konflikta, bilo unutrašnjeg, bilo spoljašnjeg..
Ja sam, verujem, više racionalista po nekim pianjima, dok su neki opet više emotivci. Ko je u pravu, ne znam, ali opet ne mogu protiv svog mišljenja i spoznaje.

Па да, ипак је ово права криза и тера човека да се преиспитује на многим пољима. Што ваљда није лоше, на крају крајева. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Zmaj Pisum рече

Već sam u jednom komentaru postavio nekoliko pitanja:
Da li su Bog Otac, Bog Sin i Duh Sveti samo u hramovima ili su svuda i na svakom mestu?
Ako su samo u hramovima, da li su naše militve beskorisne u domovima, autobusu, na poslu, u bolnici...?
Ako su svuda, koja je razlika pomoliti se iskreno iz srca u svom domu i molitve u hramu?
Da li ste uz Gospoda samo u hramu ili ste uz Njega svaki dan i na svakom mestu?
Zar Mu ne možete reći iz svog doma "Gospode, sa tobom sam, budi uz mene"?
Voleo bih da čujem mišljenje. 
 

Apsolutno se slažem sa napisanim i svako bi trebao sebi da postavi ova pitanja. 

Pojedinci koji su rešili da ipak prekrše mere opreza, bez obzira na posledice, pokazuju neodgovornost ne samo prema sebi, već prema drugima, svojim najbližima. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Вукашин рече

Грузија која је дупло мања по броју становника од нас, да заокружимо, где лижу кашичицу, љубе руке и крстове, где су сви храмови нон-стоп отворени... ситуација је: 296 заражених, 3 преминула.

U komunističkom Vijetnamu koji se graniči sa Kinom 265 zaraženih i 0 slovima nula mrtvih. 

Ne poredite babe i žabe. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Justin Waters said:

Ako mislite da nemate straha, a strah nema veze sa oprezom da se ne zaraziš i preneseš je drugom, ajd sutra bacite se na putanju automobilu koji ide 80 na sat, sa vjerom da će auto proći kroz vas kao kroz vazduh. To vam je isto ovo šegačenje oko pričešća, i iskušavanje Boga bacanjem pod auto. Ili, uopšte nikad poslije ove epidemije ne idite u bolnice, iskažite vjeru i liječite se pričešćem isključivo. 

Amin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, ana čarnojević рече

зашто је такав на верском форуму талибан и себичњак?

Pa prvo je počelo sve kada su se povele diskusije o mogućnosti zaraze putem pričešća da oni koji misle da je to moguće  da su malovjerni i izdajice Hrista....a neki su upali sa pričom i da je čak prebivanje u hramu na liturgiji, cjelivanje ikona i krstova, stajanje jedno u uz drugo i vrijeme epidemije, barijera da dobiješ ikakvu bolest. 

Sad se ja pitam zašto tako teške riječi, i takvo opskurno razmišljanje?

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Justin Waters рече

Ljudi, molim vas. Nemoj te prkošenje virusima povezivati sa željom da se umre za Hrista. Postaje degutantno. 

Ako mislite da nemate straha, a strah nema veze sa oprezom da se ne zaraziš i preneseš je drugom, ajd sutra bacite se na putanju automobilu koji ide 80 na sat, sa vjerom da će auto proći kroz vas kao kroz vazduh. To vam je isto ovo šegačenje oko pričešća, i iskušavanje Boga bacanjem pod auto. Ili, uopšte nikad poslije ove epidemije ne idite u bolnice, iskažite vjeru i liječite se pričešćem isključivo. 

Kad vas ljudske starješine izvedu na trgove da vas bičuju i kamenuju samo jer ste hrišćani, ili muče radi Hrista,  ili vam otežaju život na nesnosan način, zbog vjere, a da je ne odbacite, ionda iskažite vjeru..ovako nemojte ljubim vas. 

 

Лупеташ, ка Максим....

Ако верујемо званичној статистици у Србији је тренутно оболелих око 4.000, епидемиолози тај број множе са 5 због опције да људи што прележе на ногама, што немају симптоме, што се плаше па се не јављају...ја тај број множим са 20, просто то је нека моја реална процена иако је процена стручњака множити са 5, међутим ја имам мало другачије мишљење и на крају крајева гледам најгору варијанту. 4000 пута мојих 20 даје 80.000 људи, на број становника у Србији који је око 7 милиона, то је око 1% становништва.

Дакле како ти и ту најгору и вероватно катастрофичну ситуацију поредиш са скакањем на аутомобиле у пуној брзини и осталом.

Даље, ајде пошто ти заговараш да они који иду у цркве не би требало да користе болнице, докторе и да се лече, јел то важи само за црквене људе? Што неко у ово време инсистира да иде у продавницу и задржи се па временски пола Литургије у затвореном простору са 50плус људи? Ја би и њима тј нама исто ускратио лечење, јер какво је то искушавање еј. Шта је са људима који раде послове са великим ризиком, ево цариник и долази дневно десетине заражених возача из иностранства, па каква будала, зар није нормално било да се да отказ и престати кушати, нема теби лечења. Шта је са оним продавачицима по великим дисконтима, њима хиљаде људи данас прође, ај и њих мани са лечења, ко их шиша, што кушају судбу.

Пази неко ризикује зарад не знам банана и плазме, а неко ризикује зарад Литургије, па много је горе ово друго, јел тако брате?

А ово последње па видећемо, не би ме чудило од вас и то да дође...На крају крајева ако се плашимо због вируса (што је људски) и сматрамо за будале људе који иду данас у цркву, како онда можемо да будемо лицемери и славимо светитеље и молимо се светитељима које су управо каменовали, убијали, секли главе...само зато што нису хтели да се одрекну Христа? Па зар нису били паметни да се мало исфолирају, избегну одговоре, на крају крајева и да се одрекну али да ставе иза леђа два прста па да не важи. Па том истом логиком то су све будале, зар не? еј жртвовали свој живот и живот ближњих зарад вере у Христа?!!!! Какви дијаболици, зар не? 

Или ми живимо у неком паралелном универзуму, где је ипак НАШ живот па мало вреднији од тамо неких који су страдали због вере, ипак смо ми за овај универзум значајнији, паметнији, где ми да страдамо, то је ове нижег образовања, мало приглупих, можда и лудих, мислим славимо ми њих, али не бууууквално и на крају крајева ми смо бре изнад, тако?

 

 

 

 

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, МилошБГ рече

Лупеташ, ка Максим....

Ако верујемо званичној статистици у Србији је тренутно оболелих око 4.000, епидемиолози тај број множе са 5 због опције да људи што прележе на ногама, што немају симптоме, што се плаше па се не јављају...ја тај број множим са 20, просто то је нека моја реална процена иако је процена стручњака множити са 5, међутим ја имам мало другачије мишљење и на крају крајева гледам најгору варијанту. 4000 пута мојих 20 даје 80.000 људи, на број становника у Србији који је око 7 милиона, то је око 1% становништва.

Дакле како ти и ту најгору и вероватно катастрофичну ситуацију поредиш са скакањем на аутомобиле у пуној брзини и осталом.

Даље, ајде пошто ти заговараш да они који иду у цркве не би требало да користе болнице, докторе и да се лече, јел то важи само за црквене људе? Што неко у ово време инсистира да иде у продавницу и задржи се па временски пола Литургије у затвореном простору са 50плус људи? Ја би и њима тј нама исто ускратио лечење, јер какво је то искушавање еј. Шта је са људима који раде послове са великим ризиком, ево цариник и долази дневно десетине заражених возача из иностранства, па каква будала, зар није нормално било да се да отказ и престати кушати, нема теби лечења. Шта је са оним продавачицима по великим дисконтима, њима хиљаде људи данас прође, ај и њих мани са лечења, ко их шиша, што кушају судбу.

Пази неко ризикује зарад не знам банана и плазме, а неко ризикује зарад Литургије, па много је горе ово друго, јел тако брате?

А ово последње па видећемо, не би ме чудило од вас и то да дође...На крају крајева ако се плашимо због вируса (што је људски) и сматрамо за будале људе који иду данас у цркву, како онда можемо да будемо лицемери и славимо светитеље и молимо се светитељима које су управо каменовали, убијали, секли главе...само зато што нису хтели да се одрекну Христа? Па том истом логиком то су све будале, зар не? еј жртвовали свој живот и живот ближњих зарад вере у Христа?!!!! Какви дијаболици, зар не? 

Или ми живимо у неком паралелном универзуму, где је ипак НАШ живот па мало вреднији од тамо неких који су страдали због вере, ипак смо ми за овај универзум значајнији, паметнији, где ми да страдамо, то је ове нижег образовања, мало приглупих, можда и лудих, мислим славимо ми њих, али не бууууквално и на крају крајева ми смо бре изнад, тако?

Leba ti...pa isto bi bilo da imamo i milion zaraženih..baš zato što se ovdje "odlazak na liturgiju i pričešćivanje bez ikakvih mjera" smatra odrazom jakosti vjere...u čemu bi bila razlika i da svi skapavamo od bolesti? Ima fanatika koji bi se možda samoubili na taj način ne sporim. Zato sam i uzeo poređenje sa automobilom, ili nedolaženjem kod doktora. 

Moj stav je od početka da se samim pričešćem ne možeš zaraziti, ali pričešćivanje je teško odvojivo od kontakta sa stvarima koje mogu da prenesu zarazu, zato se zalažem za primjenu ruske prakse, ili ovog što su fenomenalno i pastirski uradili u EPZH. 

Što se tiče liturgija, također nisam za zatvaranje hramova ako nije pandemija na nivou kuge, ali da se svi koji dolaze pridržavaju propisanih mjera koje važe kao i kad odeš u supermakret. Ako nije problem da se drži rastojanje kad čekaš za hlebac zemaljski, noseći masku, nije problem ni da se čeka lebac nebeski držeći rastojanje i noseći masku. Ono što nažalost mogu čuti i vidjeti je da se kud i kamo kod nas mnogi ovoga kad idu na liturgiju ne pridržavaju, i svoje postupke opravdavaju da im je to sledovanje Hristu, i da su jaki u vjeri i da se ne boje smrti i da se ne boje zaraze. 

Ovo zadnje je bezosjećaj i samoživost. 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 hour ago, Zmaj Pisum said:

Već sam u jednom komentaru postavio nekoliko pitanja:
Da li su Bog Otac, Bog Sin i Duh Sveti samo u hramovima ili su svuda i na svakom mestu?
Ako su samo u hramovima, da li su naše militve beskorisne u domovima, autobusu, na poslu, u bolnici...?
Ako su svuda, koja je razlika pomoliti se iskreno iz srca u svom domu i molitve u hramu?
Da li ste uz Gospoda samo u hramu ili ste uz Njega svaki dan i na svakom mestu?
Zar Mu ne možete reći iz svog doma "Gospode, sa tobom sam, budi uz mene"?
Voleo bih da čujem mišljenje. 
 

Са оваквим ставом, црква нам ни не треба, нит свештеници као “посредници” ил боље речено “представници” наши, нит владике, ...

Враћамо се на саме почетке, на нашу одлуку да постанемо “црквени”, “литургијски” хришћани.

Већина срба и упражњава такву веру, виде свештеника само по требама. То је индивидуалистички приступ, где заједница није потребна.

Да, у нашем животу постоји индивидуална молитва, јутарња, вечерња, пре и после оброка, пре и после сваког рада. Ал то не искључује заједничку молитву коју обављамо на богослужењима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

3 minutes ago, Ђорђе Р said:

Са оваквим ставом, црква нам ни не треба, нит свештеници као “посредници” ил боље речено “представници” наши, нит владике, ...

Враћамо се на саме почетке, на нашу одлуку да постанемо “црквени”, “литургијски” хришћани.

Већина срба и упражњава такву веру, виде свештеника само по требама. То је индивидуалистички приступ, где заједница није потребна.

Да, у нашем животу постоји индивидуална молитва, јутарња, вечерња, пре и после оброка, пре и после сваког рада. Ал то не искључује заједничку молитву коју обављамо на богослужењима.

Zato nisam postavio jedno pitanje, već nekoliko kao celinu. 
Kada se svako pitanje posmatra posebno, ima jedan kontekst, ali kada su skup, kontekst je drugačiji.
@ana čarnojević je veoma lepo, jednom malom rečenicom dala tačan i lep odgovor. :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, ana čarnojević рече

kapiram. nisam od tih zaista. ogradjujem se od takvih misljenja. vodila sam racuna o rastojanju u crkvi koliko god sam mogla. i na putu do tamo i nazad.

Tako i treba. 

Nije nikad bilo potrebe drugačije razmišljati, u smislu "ko se boji, ima ko se ne boji, dođi da se zagrlimo, ne može nam niko ništa"....."ne bojim se smrti, ja jadan i grešan na sto načina..koja kontradiktornost u jednoj rečenici". 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Zmaj Pisum said:

Zato nisam postavio jedno pitanje, već nekoliko kao celinu. 
Kada se svako pitanje posmatra posebno, ima jedan kontekst, ali kada su skup, kontekst je drugačiji.
@ana čarnojević je veoma lepo, jednom malom rečenicom dala tačan i lep odgovor. :)

Да одговорим и ја. За индивидуалну молитву нам храм није неопходан. Ако је твоје питање било усмерено само на тај аспект хришћанског живота.

Само индивидуална молитва чини мањи део нашег хришћанског бића. Хришћанство је окренуто заједници, заједничком животу у Христу. Не постоји индивидуалан “Рај”. А хришћанства нема без сабрања, заједничких молитава...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...