Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 9 часа, obi-wan рече

Ja sam ucitelj Crkve. Imam obavezu da gledam i ocenjujem djake oko sebe, iako to ne volim nesto bas da radim.
Ali imam odgovornost nesrazmerno vecu nego bilo koji obican vernik.

Pošto ovo ponavljaš već dosta puta, ne zameri mi što ću da te pitam: jel' si ti sveštenik? Jel' si veroučitelj? Ako nisi, što se bezveze opterećuješ nekakvom učiteljskom ulogom? A pogotovo je glupo misliti da učiteljska uloga nekome daje za pravo da vređa ljude, na šta ti je više puta ovde skretana pažnja.

 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Н И Н Е рече

Мени није проблем да умрем за православље али једино што ме спречава да присуствујем Литургијама, ако не рачунамо лењост. је то што могу пренети вирус неком. Надам се да ће свако да узме у обзир могућност да ће нехотично пренети вирус неком недужном.

 Присуствовање Литургијама није обитавање у рајским насељима и ако јесте предукус томе. Искрено мало сам попио па нисам смирен али говорим из срца, Останите код куће док ово прође, па ћемо после да зајеничаримо у храмовима. :1405_love:

Тебра, јеси попио, види се.

Зато ти и расуђивање "штуца". Идемо овако, алгоритам:

 

Ако си спреман ТИ да умреш за Христа, дођи.

Крај тебе ће бити онај који је такође спреман да умре за Христа.

Који се плаши, тај неће доћи.

Не маскирај свој страх од смрти човекољубљем, није лепо ни према Христу, ни према ближњима.

Ево, дођи са мном и загрлићу те као брата.

Или се ипак плашиш да ћу те загрлити, због вируса?

Онда, ај` на почетак...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Desiderius Erasmus рече

Pošto ovo ponavljaš već dosta puta, ne zameri mi što ću da te pitam: jel' si ti sveštenik? Jel' si veroučitelj? Ako nisi, što se bezveze opterećuješ nekakvom učiteljskom ulogom? A pogotovo je glupo misliti da učiteljska uloga nekome daje za pravo da vređa ljude, na šta ti je više puta ovde skretana pažnja.

 

Колега вероучитељ.

Диван и без длаке на језику.

Ја се трудим да идем мало "нежније".

Смиравајмо се, брате...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Управо сада, Јанко рече

Колега вероучитељ.

Диван и без длаке на језику.

Ја се трудимда идем мало "нежније".

Смиравајмо се, брате...

Ne, on je meni simpa jer vatreno veruje u to što priča, a volim da vidim da neko iskreno u nešto veruje, pa makar to nešto i ne bilo sasvim tačno. ;) 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Јанко рече

Ако си спреман ТИ да умреш за Христа, дођи.

Крај тебе ће бити онај који је такође спреман да умре за Христа.

Који се плаши, тај неће доћи.

Jes' al će posle to da odnese recimo svojim roditeljima...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Desiderius Erasmus рече

Jes' al će posle to da odnese recimo svojim roditeljima...

И тако до Адама и Еве или краја света?

Ај погледај статистику Грузије, у исто време кренула епидемија, 4 мил.ст.

И доста...

  • Свиђа ми се 1
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.4.2020. at 16:13, Дејан рече

Не идем на Литургију ако се не причешћујем.

 

Ја идем.

Прохтело се мени и жени да будемо заједно. Је ли грех, шта каже св. Павле?

Ипак, тада нисам кандидат за причешће.

Али оно да "благодат Духа сиђе на ове предложене дарове и све нас" нећу да пропустим.

Носи и оно нешто своје.

Као и заједница, где "сами себе, и друг друга, и сав живот свој Христу Богу предај(е)мо".

Ето, само ЈЕДАН од разлога зашто могу да одем а не причестим се.

Сад, ако такве ситуације постану правило а не изузетак, онда сам у проблему.

Ако су ипак изузетак, ту је исповест, ту је следеће причешће...

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево управо дођох из једног познатог маркета, брат брату унутра нас преко 30так купаца и брат брату бар још 15так радника, значи око 50 људи. Ломљава, крш, не можеш се мимоићи са људима, сударања, растојање? ма важи... Али нормално је, неизвесно је, не зна се кад ће полицијски час, иде празник, људи хоће да се обезбеде и без икакве осуде то је реално и нормално.

Шта је онда проблем да слична бројка људи на Васкрс борави напољу на раздаљини једних о других и како је сад то невероватан ризик, а ово није?

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Јанко рече

Прохтело се мени и жени да будемо заједно. Је ли грех, шта каже св. Павле?

Ипак, тада нисам кандидат за причешће.

Ne bih da ti se mešam, ali što misliš da zbog toga neko nije kandidat za pričešće?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, ana čarnojević рече

Једна "наша" је на твитеру повезала Конову оставку у кризном штабу са захтевима Цркве да се дозволи пар сати у недељу за вернике...

Струка не да али зна се ко се пита, тако некако... 

Ајд видећемо. 

Ne znam

Deluje mi da je tom čoveku jako neprijatno sve ovo u čemu se našao

Pre svega zato što ga je stisla politika 

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, ana čarnojević рече

повезала Конову оставку у кризном штабу са захтевима Цркве

Теорија завере... Једноставно човек не може да се бори са примитивизмом који влада међу Србима... Човек је експерт али не Срби знају боље... Поготово данас када им је све доступно на интернету... Све лекар до лекара у Србији...

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Јанко рече

И тако до Адама и Еве или краја света?

Ај погледај статистику Грузије, у исто време кренула епидемија, 4 мил.ст.

И доста...

Не разумем, шта нам говори Грузуја о нашој ситуацији? Како то треба да умири некога ко се брине да ће поукупи вирус стојећи у затвореном простору (дакле не од причешћа) и касније да га несвесно пренесе неком ко није ни био у цркви? 

Опет кажем, неки људи осећају да је безвезе правити уступке пред опасности од смрти кад верујемо у онога који је смрт победио. А неки опет осећају да је безвезе ризиковати дар живота и здравља, и свог, а пре свега туђег, јер не желимо на прескочимо неколико литургија. Они у томе виде инаћење више него љубав, јер се од Бога очекује да нас заштити од онога од чега знамо и лако можемо и сами да се заштитимо и заштитимо једни друге. Питају се и шта је достојније - одрећи се потенцијално здравља да бисмо били на литургији (али притом можда неког још заразити ни кривог ни дужног), или одрећи се литургије и потенцијално личног духовног напретка, зарад тога да смање шансу да икоме пренесу вирус. 

Према томе, оба осећања имају логике и треба имати баш пуно разумевања. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, ronin рече

Теорија завере... Једноставно човек не може да се бори са примитивизмом који влада међу Србима... Човек је експерт али не Срби знају боље... Поготово данас када им је све доступно на интернету... Све лекар до лекара у Србији...

Њега и остале је похвалио чак и др Зоран Радовановић, чувени епидемиолог и отворени критичар ове власти. 

Мени је поштено критиковати тзв. "диктатуру епидемиолога", као што је помињао Хуанито, из угла да не треба да се одлучује о целом друштву само на основу онога што је из епидемиолошке перспективе смислено, јер џаба нам ако средимо вирус, а притом направимо хаос другим сферама живота. 

Али критиковати било кога од њих да се "продао", да се не води струком, то подразумева да тај који критикује о тој области зна нешто, па може дс процени ко се води струком, а ко не. А пошто се то изучава 10-ак + година да би се нешто знало, апсурдно је што људи мисле да су имају кредита ишта да тврде. 

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Kako će pravoslavne crkve obeležavati Vaskrs?

Mnoge pravoslavne crkve već su se opredelile kako će u okolnostima pandemije bolesti kovid 19 proslavljati Vaskrs, a među prvima je to učinio Sinod Grčke pravoslavne crkve, koji je pre nekoliko dana odlučio da proslavu Uskrsa odloži za Odanije Vaskrsa, u noći između 26. i 27. maja.

 

Grčka vlada danas je, u skladu s tim, zatražila od tužilaštva da podigne optužnice protiv dva sveštenika koji su služili pričest juče, u nedelju, uprkos zabrani službi radi sprečavanja širenja novog koronavirusa, preneo je portal Grik siti tajms.

Rumunska pravoslavna crkva odlučila je takođe da budu obustavljeni svi obredi do daljeg.

Vernici, kako im je sugerisala crkva, mogu da drže upaljene sveće na balkonima i dvorištima svojih kuća i izgovaraju molitve.

Sveti plamen će biti donet iz Jerusalima u subotu ujutru i biće prosleđen svim eparhijama u zemlji i nju će volonteri sa zaštitnom opremom nositi vernicima, koji je žele u svojoj kući.

Prvog dana Uskrsa volonteri će starijima i bolesnima ponuditi i blagosiljani hleb poprskan svetom vodom i vinom.

Rumunska vlada je pozvala građane da slave kod kuće.

Ruska pravoslavna crkva naredila je da od 13. do 19. aprila vrata hramova u Moskvi i okolini budu zatvorena za veliki broj ljudi.

Bugarska pravoslavna crkva odlučila je da crkve za Uskrs budu dostupne vernicima, ali neće davati blagoslovene vrbove grane, što je običaj u toku Cvetne nedelje i redovno će obavljati dezinfekciju.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je pravoslvne vernike da za Uskrs ostanu u svojim domovima i prate liturgije preko televizije.

"U stalnom smo dijalogu sa svi verskim liderima. Došli smo do situacije da moramo da promenimo tradiciju zarad zdravlja i života ljudi", objasnio je on, prenose ukrajinski mediji.

On je rekao da će vlada učiniti sve da omogući vernicima da prate službu od kuce, dok su pravoslavne crkve u Ukrajini navele da će odluku doneti kad dođe vreme.

U Libanu su zatvorene crkve i hramovi, a pravoslavni hrišćani neće moći da prisustvuju službama, koje će se prenositi preko televizije ili društvenih mreža.

 
WWW.B92.NET

Mnoge pravoslavne crkve već su se opredelile kako će u okolnostima pandemije bolesti kovid 19 proslavljati Vaskrs, a među prvima je to učinio Sinod Grčke pravoslavne crkve, koji je pre nekoliko dana odlučio da proslavu...
 
  •  

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...