Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

9 minutes ago, Zmaj Pisum said:

I da nacrtaš ne vredi. Odmah te proglase mrzitelje srBstva i pravoslavlja, nakače ti da si nepomjanik i tako to. 
Ali imaš pravo, dok ne odalame po džepu biće farisejstva. Nakon toga kreće serijal "Kalimero" i kuknjava, do neba da se čuje. :ok::)

СрБство ти је још једна од многих гомила које правиш претпостављам? Колико ја знам, према пракси још из средњевековних списа, исправно је - српство. Који ти комплекс овде лечиш не желим даље ни да анализирам. Али бих се на твом месту добро запитао.

 

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

19 minutes ago, Зосима said:

Ако буде забране изласка,ево вам инфо из прве руке,јутрос причао са другарем...отишао је у недељу на литургију,било их 10-ак све заједно са свештеницима,он се мало задржао и приликом изласка из порте,кола полиције је била ту, звали су "марицу" стрпали га унутра,онда идеш право код судије,онај суд на коњарнику,мало те пропита о финансијсмом стању,казне су од 50-150 хиљада...он је прошао са 50 хиљадарки ,и пусте те кући...

Хвала на информацији. Ја се надам да ће усвојити молбу СПЦ и дозволити кретање.

19 minutes ago, Зосима said:

Мада овде форсирате причу о хришћанској савести,страдању Христа ради,апсолутној немогућности деловања вируса кад си у цркви и сличним патетичним представама,  можда ће ово са финансијске стране бити пресудно...:0205_whistling:

Мада ,искрено и ја размишљам да ли ићи на васкршњу литургију или море овог лета...ne_shvata

Људи покушавају легално да добију дозволу да оду у храм. То није призивање страдања. Призивање страдања је да се надаш да не уведу па да једва чекаш како ће народ да кука на плаћене казне, то је призивање страдања али туђег страдања. Покажите бар једну "патетичну представу" да вам је жао што неће бити народа на службама страсне седмице.

 

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Зосима рече

Мада овде форсирате причу о хришћанској савести,страдању Христа ради,апсолутној немогућности деловања вируса кад си у цркви и сличним патетичним представама,  можда ће ово са финансијске стране бити пресудно...:0205_whistling:

,malko si iskarikiro,.... nije nedozvoljeno,... ali vise si karikiro nego sto treba,....:0201wink:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Давид said:

Из твојих објава испливава мржња

Kada bi me znao, ne bi ti na pamet palo da nešto ovako kažeš.
Rekoh ti i u prvom obraćanju "Pokušaj da razumeš napisano". Potrudi se.
Da, revnitelje, fariseje, ove novouprepodobljene koji od Crkve Hristove prave mračnjačku čarobnjačku jazbinu, koji se od "ljubavi" prema bližnjem utrkuju koga će pre ljubazno žive spaliti ili na dasku zakucati, sve te "ocrkovljene" treba nemilosrdno drati i iz Crkve Hristove prognati, jer su takvi zlo nevidjeno.
Sve te koji se mole kada ih gledaju, daju priloge kada ih vide, na forumima i mrežama sanćim se žrtvuju za veru, da izginu na tastaturi ispred monitora, te koji javno poste na vodi, a u biti ne poste, jer nikome gladnom ni komad hleba nisu odneli niti golog obukli, da, te i takve derem bez i malo griže savesti.
Da, ove, kako kaže Atanasije Limasolski:
"""MITROPOLIT ATANASIJE LIMASOLSKI
I da znate, ti religiozni koje najčešće nazivamo ,,pobožni ljudi'' najopasniji su u Crkvi. Ti pobožni ljudi, su veoma opasni. Bog da nas sačuva od njih. Kada služimo Svetu Liturgiju i kažemo: ,,Gospode, spasi blagočestivija'' .., jedan Svetogorac je rekao u šali: ,,Gospode spasi nas od blagočestivija'' tj da nas Bog sačuva od tih religioznih ili pobožnih ljudi; jer pobožan tj religiozan čovek pretstavlja svojeprirodnu ličnost, koja nikada nije imala lični odnos sa Bogom. Pobožna ličnost posti, sprovodi molitveno i razna druga crkvena ,,pravila'', prosto ispunjava zaduženja pred Bogom, ali nema nikakav ozbiljan odnos sa Njim i zato Bog, ovakvoj ličnosti, nikada ne otkriva baš ništa. I evo, svedočim vam i priznajem iz sopstvenog opita i iskustva, da se u životu nisam susreo sa većim vragovima i opasnošću za Crkvu od pobožnih ljudi."""
...treba drati, jer se i pored hiljada citata Otaca, pored Pisma i Logosa, ničemu nisu naučili. Ne prihvataju ništa, odbijaju sve što im nije u prilog ma koliko istine da ima. 

Da, baš te koji su zaboravili da Bog nije ni sadista, ni mučitelj već neizmerna ljubav. Koji misle da je sve već definitivno i ničeg osim njih nema da tumače veru, Pismo, Boga samoga, kao da su sami bogovi. 
I očekuješ da budem blag?
Očekuješ da baš sve mora da bude kako ti kažeš, jer si samo ti u pravu i niko više?
Samo je tvoja ispravna, a svi ostali greše?
Bezgrešan si?
Preispitaj se malo brate. 
 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Давид said:

исправно је - српство

Naravno da je ispravno "srpstvo", kao što nisi video da je napisano "srBstvo"  za one koji će B uturiti i gde ga nema, a pri tome zaboraviti na Boga Svedržitelja. 
Rekoh ti pre neki dan, mogu da ti objasnim, ali ne mogu da razumem u mesto tebe. Žao mi je, nisam svemoguć. :) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

14 minutes ago, Zmaj Pisum said:

Kada bi me znao, ne bi ti na pamet palo da nešto ovako kažeš.
Rekoh ti i u prvom obraćanju "Pokušaj da razumeš napisano". Potrudi se.
Da, revnitelje, fariseje, ove novouprepodobljene koji od Crkve Hristove prave mračnjačku čarobnjačku jazbinu, koji se od "ljubavi" prema bližnjem utrkuju koga će pre ljubazno žive spaliti ili na dasku zakucati, sve te "ocrkovljene" treba nemilosrdno drati i iz Crkve Hristove prognati, jer su takvi zlo nevidjeno.
Sve te koji se mole kada ih gledaju, daju priloge kada ih vide, na forumima i mrežama sanćim se žrtvuju za veru, da izginu na tastaturi ispred monitora, te koji javno poste na vodi, a u biti ne poste, jer nikome gladnom ni komad hleba nisu odneli niti golog obukli, da, te i takve derem bez i malo griže savesti.
Da, ove, kako kaže Atanasije Limasolski:
"""MITROPOLIT ATANASIJE LIMASOLSKI
I da znate, ti religiozni koje najčešće nazivamo ,,pobožni ljudi'' najopasniji su u Crkvi. Ti pobožni ljudi, su veoma opasni. Bog da nas sačuva od njih. Kada služimo Svetu Liturgiju i kažemo: ,,Gospode, spasi blagočestivija'' .., jedan Svetogorac je rekao u šali: ,,Gospode spasi nas od blagočestivija'' tj da nas Bog sačuva od tih religioznih ili pobožnih ljudi; jer pobožan tj religiozan čovek pretstavlja svojeprirodnu ličnost, koja nikada nije imala lični odnos sa Bogom. Pobožna ličnost posti, sprovodi molitveno i razna druga crkvena ,,pravila'', prosto ispunjava zaduženja pred Bogom, ali nema nikakav ozbiljan odnos sa Njim i zato Bog, ovakvoj ličnosti, nikada ne otkriva baš ništa. I evo, svedočim vam i priznajem iz sopstvenog opita i iskustva, da se u životu nisam susreo sa većim vragovima i opasnošću za Crkvu od pobožnih ljudi."""
...treba drati, jer se i pored hiljada citata Otaca, pored Pisma i Logosa, ničemu nisu naučili. Ne prihvataju ništa, odbijaju sve što im nije u prilog ma koliko istine da ima. 

Da, baš te koji su zaboravili da Bog nije ni sadista, ni mučitelj već neizmerna ljubav. Koji misle da je sve već definitivno i ničeg osim njih nema da tumače veru, Pismo, Boga samoga, kao da su sami bogovi. 
I očekuješ da budem blag?
Očekuješ da baš sve mora da bude kako ti kažeš, jer si samo ti u pravu i niko više?
Samo je tvoja ispravna, a svi ostali greše?
Bezgrešan si?
Preispitaj se malo brate. 
 

 

Ево расчлани и подери аргументе које је изнео Здравко Пено у горепоменутом чланку. Ето он није из срБства. Можда је на твом нивоу, по теолошкој и законској упућености.

Друго, ја безгрешан, очекујем да будеш благ, очекујем да све мора по моме? Воу, воу, воу... Одакле ти то? Ако си у праву буди оштар према том греху. Али не ти ниси оштар на тај начин, ти се просто занесеш у тој оштрини па почнеш да прикачињеш људима и што јесу и што нису. И да ће кукати за плаћање казни, и да ће тврдити како је једна Света Литургија важнија од друге, и да се сматрају безгрешним (ово сад за мене што си рекао). И онда ти је лакше да нападаш тако сатанизованог "пријатеља". Је л мислиш да је то ок, или да није ок? 
Узгред, веруј ми ја сам адаптирао своја и размишљања и ставове од кад пратим ову тему. И немам илузију о некаквој безгрешности нити морању да други мисле као ја. Али имам слободу да се не сложим са туђим мишљењем.

...

"Покушај да разумеш написано"

Ок, дај ми другу шансу.

Odmah te proglase mrzitelje srBstva i pravoslavlja, nakače ti da si nepomjanik i tako to. 
Ali imaš pravo, dok ne odalame po džepu biće farisejstva. Nakon toga kreće serijal "Kalimero" i kuknjava, do neba da se čuje.

Прогласио сам те за мрзитеља срБства. (еdit: при томе си са овим Б закуцао на погрешну адресу) Брате, шта овде има да разумем или не разумем. Мрзитељ православља си потурио, и слагао, то нисам рекао за тебе. На основу како ословљаваш своје сународнике сам схватио да их ти не волиш, нити жалиш. И уклапа се у сво твоје раније поступање. Успут си ме назвао и фарисејом, то бих из личних разлога волео да ми појасниш. Волим да усвојим поштене и искрене примедбе. Даље, као што сам објаснио горе, наставља се кићење сватова још понеким негативностима и пророчанствима, до неба ће се чути наша кукњава касније. Лепо, лепо...

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Давид рече

Узгред, веруј ми ја сам адаптирао своја и размишљања и ставове од кад пратим ову тему

:ok:

Apslolutno, svaka cast, vrlo bitna stvar,.... i ja sam ponesto nesto malko adaptirao,.... (malko, jer ipak moram da ostanem tvrdokorni revnitelj,...:0120_angryy:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Давид said:

па почнеш да прикачињеш људима и што јесу и што нису

Ako sam i nešto "nakačio", nikome lično to lično nisam niti sam se bilo kome lično obratio. A ako se neko samonašao u toj grupi, to nije moja krivica. Taj neka sebe preispita. Sa stanovišta sociologije i statistike, takvih, koje sam opisao jeste ogroman broj i to je nepobitno. Pogledaj svoje okruženje i da li u njemu ima valjalologije ili ne. Da li ima "crveno slovo" pa se "ne valja", da li ima crven končić oko ruke, da li ima horoskopa i sličnih džidža-bidža... mnogo toga. Hoćeš mi reći da je to sve Ok.? Hoćeš reći da sam pogrešio?
Koliko je ljudi naprasno, početkom devedesetih "ušlo" u crkvu, a koliko ih ima koji izadjoše i kukaju na popove što voze auta, što žive kako žive, koji psuju po Svjatajšem, po vladikame, ne birajući reči?
Hoćeš mi reći da je sve to idealno dobro ili je upravo ono što pisah, surova stvarnost?
Argument

 

15 minutes ago, Давид said:

то бих из личних разлога волео да ми појасниш

, daj argument, a ne "ti mrziš".
Ne mrzim ja nikoga niti sam i u onom krvavom ratu, pored svega videvšeg, osetio mržnju. Hvalim Boga svaki dan što mi nije dao tu emociju kojom me ti kitiš redovno. 
Nemaš ti pojma ni ko sam ni šta sam, niti sa kim pričaš, niti koliko godina imam, niti znaš moj život, niti znanje, niti iskustvo, pa da sudiš kako sudiš. Al' ajd' onako ofrlje, može se. Ne škodi tastatura i monitor dok nekoga u oči ne pogledaš.
Jadno je to brate, kada nemaš argument na argument, pa kreneš lično da se sa nekim obračunavaš.

 

11 minutes ago, Давид said:

како ословљаваш своје сународнике сам схватио да их ти не волиш

Vrlo, vrlo, vrlo i veoma vrlo si pogrešno zaključio. Jer, opet ponavljam, ne znaš me. Ideju nemaš ko sam, pa sudiš ofrlje.
A ni tebe lično nisam nazvao farisejem niti bilo koga lično. Citiraj, gde sam rekao "Davide ti si farisej" ili bilo šta gde počinje sa TI SI.
Nema.
Pogrešno si shvatio i sebe nalaziš gde nema tvog imena. 
 

15 minutes ago, Давид said:

то бих из личних разлога волео да ми појасниш

Objasnio sam ti, a daće Bog da se ovo čudo reši, pa negde da zasednemo uz mučenicu i sve lepo da mi kažeš, ali ovo isto što i sada. :)
 

18 minutes ago, Давид said:

Али имам слободу да се не сложим са туђим мишљењем.

A šta ja drugačije tvrdim i kažem?
Naravno da imaš slobodu. Ni tebi, niti bilo kome da sam nešto osporio ili rekao da piše gluposti, da "mudruje", ili bilo šta slično. Nikada i nikome kada su u pitanju mišljenja po temi. Tu svako može i treba da kaže šta misli i kako misli, slagali se mi ili ne sa tim.
Ako se ne slažem ili ne slažeš sa nečijim mišljenjem, to ne znači da si loš čovek, nevernik, baraba, šta god, 
I iz tudjeg mišljenja se može mnogo naučiti i kada se ne prihvata. 
Već deset puta kažem "Argument na argument, možemo u dijalog".
Ali kada se kao argument postavi ličnost, onda imamo problem. 

Sad izvoli, nadji gde sam te to pomenuo LIČNO u bilo kom lošem kontekstu. :)
Ako jesam, ja ću ti se javno izvinuti kao što sam te javno nakrpio. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Bokisd рече

,malko si iskarikiro,.... nije nedozvoljeno,... ali vise si karikiro nego sto treba,....:0201wink:

Теби ћу реплицирати,пишеш кратко ,Давид ми је мало  хеви  за преписку...:)))

Шта "није недозвољено" мислиш да је одлучено да се пусте верници у недељу?

Данас је онај пандур или шта већ,мало увијено,али недосмислено и чак користећи хришћанске цитате о љубави према ближњем, рекао,да од тога нема ништа...

Може бити да сам мало више искарикао,али да ли си ти спреман да адаптирање твоје (тврдокорне) вере,платиш са 50 тисућа? ;)

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

52 minutes ago, Zmaj Pisum said:

MITROPOLIT ATANASIJE LIMASOLSKI ... Pobožna ličnost posti, sprovodi molitveno i razna druga crkvena ,,pravila'', prosto ispunjava zaduženja pred Bogom, ali nema nikakav ozbiljan odnos sa Njim i zato Bog, ovakvoj ličnosti, nikada ne otkriva baš ništa.

Kažu ljudi da se vidi svuda da se verni narod buni zbog Vaskrsa. Za neke, čak i teologe, je neobeležavanje Vaskrsa u hramovima kraj hrišćanstva. Neki verni to doživljavaju kao kraj sveta, slute dolazak antihrista itd. Osuđuje se Sinod (koji mislim da jeste mogao bolje i ranije da se ovim pozabavi), vlast, lekari, bilo ko ko se založi da se smirimo, zaštitimo koliko je moguće i pobrinemo i o sebi i o drugima (ljubi bližnjeg kao sebe)(ne čini drugome što nećeš da tebi čine).

Jedna vernica ovde na forumu kada je bila reč da će za Vaskrs biti zabrana kao i do sada ali da će biti slobodno u ponedeljak se zapitala: Ali šta nam vredi ponedeljak ako smo u nedelju jeli jaja? A neko drugi ko je postio 40+ dana kaže takođe da to nema smisla jer je Vaskrs dan za pričešće i mrs.

I sad neki od tih istih ljudi koji misle da je odsustvovanje iz hrama i od pričešća na Vaskrs kraj sveta ti isti se na drugi i treći dan Vaskrsa ponašaju kao da pričešća nema, kao da je pričešće najnebitnija stvar koja se nudi na liturgijama u ponedeljak i utorak.

Zašto tako? Jer su jeli jaja i mrsili. A zašto se onda služe te takođe vasksnje liturgije? Pa eto jer je praznik tri dana. Pa kako se popovi pričeste a jeli jaja i mrsili? I onda sledi odgovor koji ruši sve i glasi: Pa oni moraju. I tu se vidi da nema ni Novog Zaveta, ni Otaca, ni teologije, ni liturgije, ni slobode, ni odnosa. Samo "duhovna" rekla kazala, kvazi-monaška farisejština, slepilo za sve osim za "pravilo".

I ti ljudi nisu toliko krivi, više su krivi oni koji ih nisu naučili, kao i oni koji nisu naučili učitelje tj. sveštenike. A zašto ih nisu naučili? Pretpostavljam zato što ni sami nisu znali za bolje ili zato što se tako lakše upravlja masom: udariš pravila, uceniš "ispravnošću" i miran si. Donekle.

Sinod je predložio da se u krajnoj nuždi pričešće da vernima da se sami pričeste misleći pri tom na iskusne, svesne, dugogodišnje, ozbiljne vernike kojima se može ukazati takvo poverenje. Ja sa svoje strane mislim da može da se da svakom vernom koji je redovan na liturgijama. I smatrao sam da je to odlično rešenje za mnoge probleme u ovoj epidemiji. I i sada mislim tako. Osim kada se setim drugog i trećeg dana Vaskrsa (i Božića i Duhova).

Jer, koliko bi vernih htelo, smelo, razumelo, umelo, tražilo da imaju pričešće u svojoj kući, pa makar za Vaskrs? Ja sam seo i "izračunao" taj broj: Isto onoliko koliko ih se pričesti drugog i trećeg dana Vaskrsa. Dakle, skoro niko.

A to znači: Kada u crkvama budu gužve za pričešće drugog i trećeg dana Vaskrsa isto kao i prvog dana onda tek možemo da razgovaramo o nečemu.

Dotle bojim se da ne spadamo u onu jevanđelsku priču: "Свакоме који има даће се; а од онога који нема, узеће се и оно што има."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

10 minutes ago, Zmaj Pisum said:

Ako sam i nešto "nakačio", nikome lično to lično nisam niti sam se bilo kome lično obratio. A ako se neko samonašao u toj grupi, to nije moja krivica. Taj neka sebe preispita. Sa stanovišta sociologije i statistike, takvih, koje sam opisao jeste ogroman broj i to je nepobitno. Pogledaj svoje okruženje i da li u njemu ima valjalologije ili ne. Da li ima "crveno slovo" pa se "ne valja", da li ima crven končić oko ruke, da li ima horoskopa i sličnih džidža-bidža... mnogo toga. Hoćeš mi reći da je to sve Ok.? Hoćeš reći da sam pogrešio?
Koliko je ljudi naprasno, početkom devedesetih "ušlo" u crkvu, a koliko ih ima koji izadjoše i kukaju na popove što voze auta, što žive kako žive, koji psuju po Svjatajšem, po vladikame, ne birajući reči?
Hoćeš mi reći da je sve to idealno dobro ili je upravo ono što pisah, surova stvarnost?
Argument

Oк, хајмо полако. После "и ти сине Давиде" иде изјава да ти неко одмах качи то да си противник српства и Правславља, наравно да је протумачена као да је упућена мени. На кога си то мислио ако не на мене и оби-ван? Било је очигледно. Је л треба да анкетирам сад по форуму ко је како разумео? Или је у питању пасивна агресија, не обраћам се никоме лично али ето причам уопштено. А из контекста је јасно на кога мислиш. Ако ниси мислио на мене, ок, погрешио сам и извини. Повлачим шта сам рекао. 
Овај други део поруке који није болдован је фантастичан. Знам за све те појаве што си описао. И шта са њима, какве везе под милим небом то има са мном? Али хајде прво реци јеси то о мени говорио или не у овој поруци. Ако ниси да не одговарам даље. Да нам не трошим време и енергију. :)

Odmah te proglase mrzitelje srBstva i pravoslavlja, nakače ti da si nepomjanik i tako to. 
Ali imaš pravo, dok ne odalame po džepu biće farisejstva. Nakon toga kreće serijal "Kalimero" i kuknjava, do neba da se čuje.

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Зосима рече

Теби ћу реплицирати,пишеш кратко ,Давид ми је мало  хеви  за преписку...:)))

Шта "није недозвољено" мислиш да је одлучено да се пусте верници у недељу?

Данас је онај пандур или шта већ,мало увијено,али недосмислено и чак користећи хришћанске цитате о љубави према ближњем, рекао,да од тога нема ништа...

Може бити да сам мало више искарикао,али да ли си ти спреман да адаптирање твоје (тврдокорне) вере,платиш са 50 тисућа? ;)

(mogu i ja duze,.... samo kazi,...:stadaradim:)

Mislio sam,....nije nedozvoljeno - da se nesto i ne iskarikira.

Mislim da ako nisi pratio sva moja pisanija, ali da kazem, ako ne bude dozvoljeno necu da rizikujem, ostacu kuci i samo cu da ....:1314_womens: ... (ili cu se zainatim i uzmem nekog psica sa ulice i da se prosetam do crkve....:stidljiv:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...