Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 10 минута, МилошБГ рече

Оно што ја чух, јес да се помињао четвртак, али највероватније од петка поподне до уторка ујутру.

U tom slucaju ovaj zahtev za Vaskrs je manje-vise na pravom mestu, s tim da je vreme svakako trebalo da bude duze.

Pazi, u Bugarskoj PC, po dogovoru Crkve sa drzavom, crkve su otvorene cele ove sedmice, na sam Praznik i cele sledece sedmice.
Pa ti sad vidi gde smo mi u odnosu na to.

I opet - jos nista nije potvrdjeno, tek ostaje da se vidi sta ce stvarno da bude.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 минута, fsa рече

@МилошБГ 

Prošao policijski čas, sunčan dan, ozvučenje ispred crkve... nikakav problem da se prati služba i da se čovek moli Bogu ne ugrožavajući pritom sebe i druge. Zato sam išao. Nije stvar u strahu, već u osećaju odgovornosti i brizi za druge. Ja sam još uvek relativno mlad, ali moji roditelji to nisu, a uz to su i teški hronični bolesnici. Dalje, ko za sebe sme da garantuje da nije prenosilac virusa iako nema simptome bolesti? Treba li nekoga da nosim na duši kako bi dokazao da sam "istinski" vernik? Čemu junačenje, kome da teram inat? 

Па ти буди напољу, у порти, држи правилно растојање, ако треба носи заштитну опрему и шта је сад проблем...

Нико не може ништа да ти гарантује, нико... Ја сам у последње две недеље ишао једно три пута у велике куповине, у велике маркете, где је у исто време у њима било сигурно 20плус купаца и још толико радника, мени нико не може да гарантује да се нпр тамо нисам заразио и да можда не пренесем некоме вирус...али шта могу?

Нико ми није могао гарантовати ни што радим где радим , па ми у почетку вируса долазило десетине сумњивих возача са симптомима, где сам узимао те папире, где сам био у контакту са људима који су са тим возачима били у контакту, а притом да нисам имао никакву заштитну опрему, тек после кад је узело маха смо добили.

Опет разумем и страх и ја сам ништа мање уплашен тога истог, исто се пазим, али некако немам порив да идем а онда да причам да не кажем "друкам" ко, како, где, са ким, кашљао, кинуо, олтар, нафора итд.

Опет кад мало паднем , гледам бре у мојој цркви су исто бре неки људи, има тај ђакон који је у непосредном контакту са већином људи стално, који се причешћује истом кашичицом после свих, па за ових 6 недеља морао би да проради неки симптом нешто? А опет ако имаш страха, недоумице мало стопирај, па кад дође храброст крени и тако, не знам шта друго би рекао.

  • Свиђа ми се 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A u Gruziji, koja broji oko 4 miliona stanovnika, epidemija je krenula u isto vreme kao i kod nas.

Trenutno je 242 zarazena i 3 preminula. Da, samo toliko.

Crkve su STALNO otvorene, sluzbe teku kao i obicno, postuje se mera o drzanju rastojanja. Ljudi ljube krstove i ikone, uzimaju blagoslov od svestenika, kao sto to uvek i rade. I sto je najvaznije - NORMALNO SE PRICESCUJU KAO I UVEK.

Pametnome dosta.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

9 minutes ago, obi-wan said:

Ja sam ucitelj Crkve. Imam obavezu da gledam i ocenjujem djake oko sebe, iako to ne volim nesto bas da radim.
Ali imam odgovornost nesrazmerno vecu nego bilo koji obican vernik.

Dakle, ne sudim, nego ocenjujem. Ti si onom porukom malopre dobio cistu jedinicu, ako te to uopste i zanima.

Sa pokazanim, ti nisi to što kažeš da jesi. Sa takvim znanjem i takvim stavom, vrati se ponovo u školicu da  doučiš ili traži pare nazad, jer te ničemu nisu naučili.
Nemaš ti prava NIKOGA da sudiš niti da ocenjuješ (ne sudi bratu svojemu). Po gotovo ne nekoga, za koga ne znaš ni ko je, ni šta je. Malo si se previše umislio, posebno kada imaš takve stavove.
Dok si napadao moje argumente, svojim argumentima, sa punim pravom i to podržavam, mogli smo voditi dijalog. Ali kada ti je nestalo argumenata, ti si počeo mene da "ocenjuješ". Dakle, kada nemamo argumente, onda prelazimo na  lični obračun. To kod mene ne prolazi, budi ubedjen. I zato ću da te derem i teološki i zakonski i ako ni teologiju ne znaš niti zakone poznaješ. 
Ostrvio si se napogrešnu osobu. A koliko nisi upućen, već samo u svoj ego i sujetu, sa toliko vremena na forumu, mogao bi bar nešto o mom niku da znaš i ako je mnogo toga nestalo sa foruma. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Zmaj Pisum рече

Sa pokazanim, ti nisi to što kažeš da jesi. Sa takvim znanjem i takvim stavom, vrati se ponovo u školicu da  doučiš ili traži pare nazad, jer te ničemu nisu naučili.
Nemaš ti prava NIKOGA da sudiš niti da ocenjuješ (ne sudi bratu svojemu). Po gotovo ne nekoga, za koga ne znaš ni ko je, ni šta je. Malo si se previše umislio, posebno kada imaš takve stavove.
Dok si napadao moje argumente, svojim argumentima, sa punim pravom i to podržavam, mogli smo voditi dijalog. Ali kada ti je nestalo argumenata, ti si počeo mene da "ocenjuješ". Dakle, kada nemamo argumente, onda prelazimo na  lični obračun. To kod mene ne prolazi, budi ubedjen. I zato ću da te derem i teološki i zakonski i ako ni teologiju ne znaš niti zakone poznaješ. 
Ostrvio si se napogrešnu osobu. A koliko nisi upućen, već samo u svoj ego i sujetu, sa toliko vremena na forumu, mogao bi bar nešto o mom niku da znaš i ako je mnogo toga nestalo sa foruma. 

Kao sto rekoh - aj` zdravo. Ustedeo si mi mnogo vremena.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ispade tepanjeeeeeee, nemoj te ljudi ovako ve moliiiiiiiim. Dobri ste momciiiiiiii. :D :D <3

 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, МилошБГ рече

Па ти буди напољу, у порти, држи правилно растојање, ако треба носи заштитну опрему и шта је сад проблем...

Нико не може ништа да ти гарантује, нико... Ја сам у последње две недеље ишао једно три пута у велике куповине, у велике маркете, где је у исто време у њима било сигурно 20плус купаца и још толико радника, мени нико не може да гарантује да се нпр тамо нисам заразио и да можда не пренесем некоме вирус...али шта могу?

Нико ми није могао гарантовати ни што радим где радим , па ми у почетку вируса долазило десетине сумњивих возача са симптомима, где сам узимао те папире, где сам био у контакту са људима који су са тим возачима били у контакту, а притом да нисам имао никакву заштитну опрему, тек после кад је узело маха смо добили.

Опет разумем и страх и ја сам ништа мање уплашен тога истог, исто се пазим, али некако немам порив да идем а онда да причам да не кажем "друкам" ко, како, где, са ким, кашљао, кинуо, олтар, нафора итд.

Опет кад мало паднем , гледам бре у мојој цркви су исто бре неки људи, има тај ђакон који је у непосредном контакту са већином људи стално, који се причешћује истом кашичицом после свих, па за ових 6 недеља морао би да проради неки симптом нешто? А опет ако имаш страха, недоумице мало стопирај, па кад дође храброст крени и тако, не знам шта друго би рекао.

Sve isto kod mene,.... ja svaki dan idem u kupovinu, u banku (par puta mesecno), pa posao i rad sa mnogim ljudima, pa vidim drugara na ulici, u gradu i popricam sa njim,.... i ako imam masku, opet rizik postoji i realan je, jer prvo ne postoji 100% zastita od virusa,.....i drugo, imam na poslu vise kontakata sa ljudima u jednom danu nego neko za 10 -15 - 20 dana.

Tako da nema garancije i rizik postoji, i kupovina postoji, i posao postoji, i drugar postoji, i ukucani i porodica postoje koji idu napoje i dolaze kuci i mogu i oni da prenesu virus,...... sve je to zivot i tesko moze da stane 100%. 

E, onda, licno gledam, ako imam rizik u takvom svom zivotu, zasto onda ne bi iso' u crkvu i 'rizikovao' iako postoje mere zastite i licno sam samodisciplinovan, ....jer ako ne postoji 100% zastita nigde, pa ne mozemo da trazimo.....eto vi crkvenjaci morate da dolazite u crkvu ovako ... :smeh2:

aaaaaaaaaaaa.gif.41d5b0b046735fe9c285684655952317.gif

Tako da, stvarno licno, po savesti i licnoj veri ne znam kako drugacije da postupam i da se nekako predam i strahujem vise za telesnu stvar i da tamo 'rizikujem',... a da ne idem u crkvu i da sa verom i pozdanjem na Boga 'rizikujem' ili ne rizikujem da se zarazim na liturgiju i pricescivanju.... (ako u oba slucaja postujem mere opreza i zastite,.... i u gradu i u crkvi...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

55 minutes ago, Zmaj Pisum said:

Pa može.
Dodju ljudi na slavu pa se ubaljezgaju, posvadjaju, poruku, izbodu noževima. Naravn, valja se to. Rišćanski, pravoslavno.
Pa u sred epidemije, kada se ne zna kakva će dilea da dodje u hram, tek onako.... I to se valja, zar ne?
Šta mene briga da li će resto pocrkati, bitno da se ja pričestim, sanćim sam dobar vernik.
Posle mene potop!

Требало ми је 40 страна на теми да схватим да ти заправо мрзиш свој народ. Само вешто кријеш, али исплива повремено.

Иначе, ево одличног текста: 

Мислим да одговара на већину твојих питања (из секције питам и питам се).

 

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@МилошБГ 

Bez brige, to i radim... štitim sebe i druge od sebe koliko god mogu. Problem je u tome što većina pravoslavnih koje lično znam ( uključujući sveštenstvo, monaštvo, pojce i veroučitelje ) ne daje pet para za bilo kakve mere zaštite dok su u hramu. Preporuke lekara i Sinoda za njih su obične gluposti

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Давид said:

Требало ми је 40 страна на теми да схватим да ти заправо мрзиш свој народ

Zar i ti sine Davide....
Za sad vas je dvojica. Gomilam "prijatelje". Ako, valja se to. 
Vidiš da sam bio u pravu za ono što si me citirao.
Nigde greške nema. Dodješ na forum i odma da se sa nekim pokrviš, pošto poto, u mesto da nazdraviš veče.
Ti si sam dokaz da ne grešim. I još me citiraš da potvrdiš ispravnost rečenog. 
Hvala i tebi od srca. :ok::D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако буде забране изласка,ево вам инфо из прве руке,јутрос причао са другарем...отишао је у недељу на литургију,било их 10-ак све заједно са свештеницима,он се мало задржао и приликом изласка из порте,кола полиције је била ту, звали су "марицу" стрпали га унутра,онда идеш право код судије,онај суд на коњарнику,мало те пропита о финансијсмом стању,казне су од 50-150 хиљада...он је прошао са 50 хиљадарки ,и пусте те кући...

Мада овде форсирате причу о хришћанској савести,страдању Христа ради,апсолутној немогућности деловања вируса кад си у цркви и сличним патетичним представама,  можда ће ово са финансијске стране бити пресудно...:0205_whistling:

Мада ,искрено и ја размишљам да ли ићи на васкршњу литургију или море овог лета...ne_shvata

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, Зосима said:

Мада овде форсирате причу о хришћанској савести,страдању Христа ради,апсолутној немогућности деловања вируса кад си у цркви и сличним патетичним представама,  можда ће ово са финансијске стране бити пресудно

I da nacrtaš ne vredi. Odmah te proglase mrzitelje srBstva i pravoslavlja, nakače ti da si nepomjanik i tako to. 
Ali imaš pravo, dok ne odalame po džepu biće farisejstva. Nakon toga kreće serijal "Kalimero" i kuknjava, do neba da se čuje. :ok::)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Ako jesi verujuci, ne vidim kako mozes da odvalis da je trazenje da moze da se ide na Praznik - lose.

Brines se o satro neki posledicama?
A sto se brines kad ima Domacina da brine o tome. Ici na praznik nije folklor, nego cin najdublje vere.

I to je vec itekako hula na tog Domacina: kao ti brines za nesto, a ovde idemo da praznujemo pobedu nad samom smrcu.
Kako si verujuci ako Pobeditelja smrti ne smatras kadrim da lako resi sve druge mnogo manje probleme?

E jedino ostaje da si pristalica ove nakazne vlasti, pa `oces malo da ih kao branis. Ako je to - onda je tek jezivo.

Ти би највише волео кад би те Бог поставио на врата раја па да, ко у вицу, одређујеш ко ће да уђе а ко неће.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Just now, Zmaj Pisum said:

Zar i ti sine Davide....
Za sad vas je dvojica. Gomilam "prijatelje". Ako, valja se to. 
Vidiš da sam bio u pravu za ono što si me citirao.
Nigde greške nema. Dodješ na forum i odma da se sa nekim pokrviš, pošto poto, u mesto da nazdraviš veče.
Ti si sam dokaz da ne grešim. I još me citiraš da potvrdiš ispravnost rečenog. 
Hvala i tebi od srca. :ok::D

Приметио сам да ти је гомилање драг хоби. Груписања и генерализације. Не могу много шта урадити поводом тога.

Из твојих објава испливава мржња, или модерном, блажом и можда прецизнијом речју хејт ка делу пастве наше Цркве које не мисле као ти. И уживаш у томе да их дереш и да их омаловажаваш и прозиваш. Ако нема никога да ти противречи, ти одрадиш кату са замишљеним противником као тамо на почетку кад си био циничан. Ту нешто није у реду.

Уопште нисам дошао да се покрвим, али на неправде и све што нема логике мом убогом мозгу и што ми тишти моје уско срце, ја морам да реагујем. Хвала Богу, нашао се и паметнији и образованији од мене, написао горепоменути чланак, топло ти саветујем да га прочиташ.

Мене тишти слика закључане Србије у своје домове која на Васкрс сложно кличе: смрти где ти је жалац?

Мислим да си се упецао на ову медијску невиђену светску фаму око короне, заправо још горе - мислим да је користиш само као повод да вређаш друге људе. Ти се радујеш да људи не иду на Свету Литургију. Знаш ко се још томе радује? Ти копаш све могуће разлоге само до тога да не дође, бринеш и о Србима за Божић у Хрватској али о Србима за Васкрс не бринеш, све је оправдано ако ће одвратити народ од Свете Литургије и највећег празника Васкрса. Нисам био 20 дана ни са ким у контакту пар недеља. Неколико људи из куће, то је макс. У продавници идем на касу самоуслужну. И зашто не бих отишао у храм на службу Богу. Тамо су други који хоће да ризикују. Ако смо сви глупи и затуцани па пустите нас да одемо да се заразимо и помремо сви. Уживајте у тој сјајној креацији природе - природној селекцији. Знам да ће вам се срце насладити.

Као да нисте знали да ћемо једног дана умрети. Нисте ваљда мислили да ћемо вечно живети овде на земљи.

Јесте посетили неке старе, однели им намирнице. О којим ближњим тачно бринете. Да ли знате како је људима којима треба духовна храна, верујете ли ви у духовно здравље и болести? Као што апотека ради, некоме је можда ових дана посета храму неопходна. Да ли је лако старијим од 65 година који су недељама затворени, и препуштени силовању мозга преко ТВ-а? Какве ће то психолошке последице оставити на њих. Тек економске да не помињем, колико жртава ће однети ове мере кад се испољи пуна економска криза, од глади, од незапослења, од кредита, од очаја.

Или сте се ипак мало уплашили за свој живот? :)

 

Вера, слога и поштење – српско су спасење.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...