Jump to content

Васкрс и забрана кретања

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 2 минута, Zmaj Pisum рече

Naravno, ali kakve to ima veze sa temom?
Da li si ti samo formalista ili istinski vernik ili verski fanatik, ocrkovljen, uprepodobljen, revnitelj? :D

Ako jesi verujuci, ne vidim kako mozes da odvalis da je trazenje da moze da se ide na Praznik - lose.

Brines se o satro neki posledicama?
A sto se brines kad ima Domacina da brine o tome. Ici na praznik nije folklor, nego cin najdublje vere.

I to je vec itekako hula na tog Domacina: kao ti brines za nesto, a ovde idemo da praznujemo pobedu nad samom smrcu.
Kako si verujuci ako Pobeditelja smrti ne smatras kadrim da lako resi sve druge mnogo manje probleme?

E jedino ostaje da si pristalica ove nakazne vlasti, pa `oces malo da ih kao branis. Ako je to - onda je tek jezivo.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, fsa рече

Bio sam jutros na Liturgiji... Desetak vernika u ne tako velikom hramu, niko ne nosi masku, ljube se ikone i svešteniku ruka, ne poštuje se rastojanje, jedan koji je vrteo brojanicu izlazio je par puta da se dobro iskašlje a potom se vraćao unutra... trojica za pevnicom jedan do drugog... u relativno malom oltaru četvorica... o nafori i načinu pričešćivanja i da ne pričam, sve znate... i nezaobilazno kafenisanje posle službe... sve kao i pre ovog virusa... jer "sve je ovo samo samo izmišljotina i udar na crkvu... virus nije tako opasan... niko nema prava da nam zabrani"7896634

па што си ишао? Да тефтериш ко је кад кашљуцао а ко кашљао, коме нос запушен, а ко слини ?

Мислим ок, али ако си већ отишао на Литургију и имао потребу да одеш а немаш страха, онда брате мили није баш поента да после препричаваш ко како са чим, мало је глупо.

Ако имаш страха, остани кући... И да не буде сад не знам шта и мене ухвате те помисли ко зна шта и како, па онда пропустим неку, па кад имам мањи проблем одем и тако у круг, није то никакав проблем, али сад да идем и да пискарам ко је кад кашљао, ко ми се чини болесним, ко ми мало деловао као да има температуру, да ли је неко кинуо у олтару и остало, мало је рекох већ глупо.

  • Свиђа ми се 1

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 59 минута, obi-wan рече

Meni se uopste ne svidja. Uopste. Zavrzli su se kao da prvi put cuju za Praznik. Veliki Petak su prosto otfikarili. Jezivo.

Bugarska PC je lepo razjasnila vlastima sta i zasto traze, i premijer je dozvolio da cele ove sedmice, na Praznik i cele sledece hramovi budu otvoreni.

Можда зато што је претпоставка да за Велики Петак ће се моћи ићи у храмове, као што је могло и данас.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, obi-wan said:

ne vidim kako mozes da odvalis da je trazenje da moze da se ide na Praznik - lose

Pa može.
Dodju ljudi na slavu pa se ubaljezgaju, posvadjaju, poruku, izbodu noževima. Naravn, valja se to. Rišćanski, pravoslavno.
Pa u sred epidemije, kada se ne zna kakva će dilea da dodje u hram, tek onako.... I to se valja, zar ne?
Šta mene briga da li će resto pocrkati, bitno da se ja pričestim, sanćim sam dobar vernik.
Posle mene potop!
To se prijatelju moj zove baš onako kako sam te pitao. Tu je vera samo formalizam i inat koji prelazi u formalizam, neko revnovanje, a da se nema ni jedan suvisli odgovor. I neće ga biti sve dok se taj neko ne opeče, ne razboli, zaglavi bolnicu ili unesreće nekog svog. Onda, naravno, kako se to uvek dešava, a dokazano je, krene psovanje i crkve i Boga i bolesti i države i svega što se miče i ne miče.
Ali nema veze. Bitan sam samo ja (TI). 
Tebi je najbitinije da ispuniš crkvene Trebe, liturgiju, pričešće i ubedjen si da je to vrhunac vere. Da nema ništa iznad toga. Posle tebe potop. 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ајмо реално и да дозволе за Васкрс, јел стварно мислите да ће неко из ината да иде или не знам шта...

1. Маса старијих који углавном чине и добар део људи који иду у цркве не може ићи јер су у изолацији и имају преко 65

2. Многи су уплашени због целе приче и сигурно иако би можда ишли, неће ићи у цркву.

И опет долазимо до тога да то не би био не знам колики број људи у црквама и да не би било пуно више људи од онога броја људи којих има у великим и већим трговинским маркетима, 30-40-50-60.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Zmaj Pisum рече

Pa može.
Dodju ljudi na slavu pa se ubaljezgaju, posvadjaju, poruku, izbodu noževima. Naravn, valja se to. Rišćanski, pravoslavno.
Pa u sred epidemije, kada se ne zna kakva će dilea da dodje u hram, tek onako.... I to se valja, zar ne?
Šta mene briga da li će resto pocrkati, bitno da se ja pričestim, sanćim sam dobar vernik.
Posle mene potop!
To se prijatelju moj zove baš onako kako sam te pitao. Tu je vera samo formalizam i inat koji prelazi u formalizam, neko revnovanje, a da se nema ni jedan suvisli odgovor. I neće ga biti sve dok se taj neko ne opeče, ne razboli, zaglavi bolnicu ili unesreće nekog svog. Onda, naravno, kako se to uvek dešava, a dokazano je, krene psovanje i crkve i Boga i bolesti i države i svega što se miče i ne miče.
Ali nema veze. Bitan sam samo ja (TI). 
Tebi je najbitinije da ispuniš crkvene Trebe, liturgiju, pričešće i ubedjen si da je to vrhunac vere. Da nema ništa iznad toga. Posle tebe potop. 

Hvala ti sto si se ovom porukom trajno iskljucio iz onih koje citam na forumu, ustedeo si mi mnogo vremena.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, МилошБГ рече

Можда зато што је претпоставка да за Велики Петак ће се моћи ићи у храмове, као што је могло и данас.

Ako ce da moze, tim bolje. Ali na temi o virusu neki od clanova postavili su najavu da ce zabrana da bude prosirena cak i na cetvrtak, o tome se radi.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1 minute ago, obi-wan said:

od nekog satro vernika

Voleo bih da mi pokažeš taj kantar kojim ti meriš nečiju veru. Valjda je tebi Svevišnji dao da sudiš, meriš, presudjuješ.
Ti si rodjačeče samo ovom izjavom otišao u debelu prelest.
 

3 minutes ago, obi-wan said:

ustedeo si mi mnogo vremena

Hvala ti ko najrodjenijem. I ti meni :)
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@МилошБГ 

Prošao policijski čas, sunčan dan, ozvučenje ispred crkve... nikakav problem da se prati služba i da se čovek moli Bogu ne ugrožavajući pritom sebe i druge. Zato sam išao. Nije stvar u strahu, već u osećaju odgovornosti i brizi za druge. Ja sam još uvek relativno mlad, ali moji roditelji to nisu, a uz to su i teški hronični bolesnici. Dalje, ko za sebe sme da garantuje da nije prenosilac virusa iako nema simptome bolesti? Treba li nekoga da nosim na duši kako bi dokazao da sam "istinski" vernik? Čemu junačenje, kome da teram inat? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Zmaj Pisum рече

Voleo bih da mi pokažeš taj kantar kojim ti meriš nečiju veru. Valjda je tebi Svevišnji dao da sudiš, meriš, presudjuješ.
Ti si rodjačeče samo ovom izjavom otišao u debelu prelest.

Ja sam ucitelj Crkve. Imam obavezu da gledam i ocenjujem djake oko sebe, iako to ne volim nesto bas da radim.
Ali imam odgovornost nesrazmerno vecu nego bilo koji obican vernik.

Dakle, ne sudim, nego ocenjujem. Ti si onom porukom malopre dobio cistu jedinicu, ako te to uopste i zanima.

A kantara je Domacin ostavio brdo, za one koji `oce da drze oci otvorene. Da svako moze sam sebe da proveri, samo ako to zeli.

Na primer, evo ti jednog: Лк. 9, 26.

A huliti na sam Centar naseg zivota i vere, okretati glavu od Svepraznika Hristovog Vaskrsenja, ravno je bezverju.
Bez cvrstog i nepokolebivog drzanja ovog Jezgra sve drugo je nista; obicna utvara i san.

Za razne druge stvari sam Bog nadje ljudima izgovore da ih opravda. Za izvlacenje uticnice iz zida - nema opravdanja, jer nema ni Struje.

Ovo sto se sad desava je jedno vazno i veliko pitanje od Njega, test koji treba da resimo.
A ovih mesec dana unazad mnogi su na tom tesu vec pali, pa bi sad da nagovore i ostale, ako moze, da svi popadamo kolektivno.

Kao ono kad losi djak pobegne sa casa, pa kad krene da ga jede savest, on, umesto da se pokaje, krene da nagovara i druge da beze.

Tako da su u stvari svi samoopravdavajuci begunci od Praznika u prelesti, tj. u samoobmani.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, obi-wan рече

Ako ce da moze, tim bolje. Ali na temi o virusu neki od clanova postavili su najavu da ce zabrana da bude prosirena cak i na cetvrtak, o tome se radi.

Оно што ја чух, јес да се помињао четвртак, али највероватније од петка поподне до уторка ујутру.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...