Jump to content

Шта је социјална дистанца?

Оцени ову тему


Milica Bajic

Препоручена порука

BLOG.FILFAK.NI.AC.RS

11. марта 2020. Светска здравствена организација...

ВУК ДИНИЋСтудент 4. године социологије Филозофског факултета у Нишу

11. марта 2020. Светска здравствена организација прогласила је глобалну пандемију због вируса COVID-19 (https://twitter.com/WHO/status/1237777021742338049?s=20). Пар дана пре тога, први случајеви инфицирања овим вирусом су се јавили у Србији. Цело друштво је у метежу, сви су забринути. Држава проглашава ванредно стање, у медијима је ЦОВИД-19 једина тема. Вести су или о вирусу или су повезане са вирусом попут оних о отказивању спортских дешавања (Олимпијаде, Вимблдона и других). Стручњаци из области епидемиологије дају изјаве шта и како треба да се ради да би се ширење вируса смањило. Главни савет своди се на самоизолацију, и држање социјалне дистанце. Те савете преносе медији и за јако кратко време сви су свесни шта треба да се ради. Ипак, постоји проблем са оваквим саветима.

Друштвени научници су са појмом социјалне дистанце добро упознати, и за њих тај појам има сасвим друго значење. Социјална дистанца се операционализује као спремност испитаника да прихвати или одбаци одређене социјалне односе с припадницима циљне групе.[1]  Можда на први поглед делује да је по дефиницији социјална дистанца нешто што нам ипак треба (циљна група су у случају пандемије сви други људи), али скренућемо пажњу због чега треба бити јако опрезан када се о њој говори. Да би било занимљивије читаоцима, нећемо се превише бавити методологијом већ ћемо покушати да ствари појаснимо кроз примере.

Да ли бисте дозволили рецимо Португалцима да посете вашу државу? Да ли бисте им дозволили да дођу у ваш град? Ваш комшилук? Размислите мало. Затим се запитајте да ли бисте те Португалце волели да имате за колегу на послу или факултету, за блиског пријатеља или зашто да не, за љубавног партнера? На што је више питања ваш одговор потврдан, то је ваша социјална дистанца према Португалцима мања. Наравно подразумева се да ако неког желите за љубавног партнера, желите и све остало - од тога да вам буде пријатељ па до тога да немате проблем да дође у вашу државу. Овај пример можете применити на апсолутно било коју етничку, старосну, родну, верску или поткултурну групу. Исто питање се може поставити и за муслимане, старе особе, особе са инвалидитетом, сиромашне, панкере. Као што смо видели из примера, распон скале социјалне дистанце уобичајено се креће од „желим га/је у својој држави“ па до „желим га/је за љубавног партнера“. Друштвени научници за процену социјалне дистанце користе Богардусову скалу а који све параметри ће бити коришћени зависи од тога какво истраживање се спроводи и на ком узорку. Ако се мери социјална дистанца према особама са аутизмом, вероватно се неће поставити питање да ли такву особу желимо у нашој држави.

Оно што је потребно да би се ширење вируса смањило је физичка дистанца у смислу да ваши свакодневни контакти са другим људима буду на растојању од минимум једног а пожељно два метра. Овакво понашање је неопходно када излазите ван куће али ако је могуће треба га практиковати и када сте унутра са члановима своје породице.

Да би избегли стварање нових теорија завере, које уопште не фале у овој ситуацији, морамо да рашчистимо неке ствари. Због чега стручњаци из области медицине и медији користе термин социјална дистанца ако он заправо значи нешто сасвим друго? Лудвиг Витгенштајн је рекао да границе нашег језика означавају границе нашег света. И био је управу. Ни медијима ни лекарима није у природи посла да користе Богардусову скалу, да расправљају о томе да ли је социјална дистанца већа према муслиманима или према католицима. Медији се можда тиме баве ретко, тек када то постане актуелно преко вести о неком злочину из мржње или слично. Доктори са тиме немају додира, исто као што ни социолози не знају ништа о структури вируса или како неки лек тачно делује на организам. Можда из чисте радозналости прочитају нешто о томе, али за професију социолога то уопште није битно.

Да не дужимо превише. Одржавање физичке дистанце у свакодневним контактима са другим људима је неопходно док ова пандемија не прође али социјална дистанца ни према коме никада није добродошла. Пре свега, бићете ускраћени за много нових различитих контаката, искуства и знања, сумњам да то желите.

[1] Stanimirović, Dragana, Veselinović, Bojana i Dimoski, Sanja (2018). „Socijalna distanca većinske populacije prema slepim osobama pre tri decenije i danas“, Specijalna edukacija i rehabilitacija, Vol. 17, br. 1, str. 81-101.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Baš mi bode oči ona interpretacija SZO na našoj televiziji kada se muškarac i žena razdvajaju na propisnu distancu uz #držirastojanje

Kao da je moguće distancirati članove porodice jedne od drugih i da li je uopšte vredno pokušaja? Ili je samo meni prva asocijacija da su to muž i žena, možda su slučajni prolaznici, ima mi više smisla ne_shvata

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Žene se od mene ceo život distanciraju i socijalno i fizički, tako da me ove mere protiv širenja virusa uopšte ne pogađaju. Isto mi kao i pre njih.

Ovde na forumu isto. Možda čak i gore.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Bojan* рече

Žene se od mene ceo život distanciraju i socijalno i fizički, tako da me ove mere protiv širenja virusa uopšte ne pogađaju. Isto mi kao i pre njih.

Ovde na forumu isto. Možda čak i gore.

Al nije to distanca nego kad se distanciraš od samog sebe možda prestaneš da se širiš kao virus 1324_womens

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Jestira. рече

Al nije to distanca nego kad se distanciraš od samog sebe možda prestaneš da se širiš kao virus 1324_womens

Hoćeš li molim te biti ljubazna kao što si lepa, pa da mi objasniš ovo?

Stavio bih ti srculence umesto zbunjenog smajlija. :945729:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Milica Bajic Hahahah, sanjao sam te nocas covece. Dogovaramo se da se vidimo i jos 2 neka pajtosa ne znam koji su. I ja nesto kao dolazim u Bg, setamo neke zgrade , ulice, jedan deo me podseti na Leskovac. Kupujemo svece da odemo da zapalimo do Crkve, pa nas jure nesto bezimo . Pojma ti nemam, zaboravio sam vecinu. :D :D Ali mi je veoma drago, ti si moja sestra , jedna od najomiljenijih sa foruma. Nadam se da si dobro, neka te cuva Gospod. :D <3

 

,,Ne kudi nista sto je ljudsko. Sve je dobro, samo ne svuda, ne uvek i ne za svakoga." :D:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Jestira. рече

Ne mogu ja sam sociopata :tongue:

Mrzi me da tražim sad šta je sociopata. Reci mi samo jel’ se isplati i dal’ je težak taj pos’o? :945729:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bojan* рече

Mrzi me da tražim sad šta je sociopata. Reci mi samo jel’ se isplati i dal’ je težak taj pos’o? :945729:

Boki učestvuje....pratim! :POPOcorn1:harp:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Jestira. рече

Al nije to distanca nego kad se distanciraš od samog sebe možda prestaneš da se širiš kao virus 1324_womens

Jesti, navodiš ljude (kad kažem ljudi mislim na žene) na krivi utisak. Lako se može pomisliti na osnovu tvog komentara da je Boki dizelaš, recimo. Posle: "Boki, š'o si neoženjen? Čemu se nadaš? Od čega strepiš? De ti je kožna jakna? Prođe ti srednje doba. Itd."

To što prijatelj mož' da ti pomogne, ne mož' niko...

"Ја сам спреман - нашао сам шлем."

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Nikola Stojanovic рече

@Milica Bajic Hahahah, sanjao sam te nocas covece. Dogovaramo se da se vidimo i jos 2 neka pajtosa ne znam koji su. I ja nesto kao dolazim u Bg, setamo neke zgrade , ulice, jedan deo me podseti na Leskovac. Kupujemo svece da odemo da zapalimo do Crkve, pa nas jure nesto bezimo . Pojma ti nemam, zaboravio sam vecinu. :D :D Ali mi je veoma drago, ti si moja sestra , jedna od najomiljenijih sa foruma. Nadam se da si dobro, neka te cuva Gospod. :D <3

 

 E, baš me interesuje od čega li smo bežali i što? Ali vidim da nam nije uopšte bilo loše i to me posebno raduje, znači dobar znak. Cool. ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...