Jump to content

Саопштење Светог Архијерејског Синода: Нико се не причешћује принудно већ добровољно!

Оцени ову тему


Препоручена порука

spc-2.jpg
 
Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве.
 
 
У трећу недељу Часног и Великог поста (Крстопоклону) у свим храмовима Српске Православне Цркве служена је света Литургија, при чему су поштоване све инструкције предвиђене за заштиту од вируса ковид-19 (у храму не више од пет особа, верници испред и око храма са прописаном удаљеношћу једног од другог и тако даље). Појавили су се, међутим, незвани гости из познатих антицрквених и антисрпских кругова, да би у резултату њихови и њима склони медији кренули у оркестрирану клеветничку хајку против Српске Православне Цркве.
 
Дотични грађани (не можемо, нажалост, да кажемо дотична господа) оптужују нас, наиме, што вернике причешћујемо из исте Чаше, на традиционални начин који се примењује ево већ две хиљаде година. То проглашавају кршењем обавезујућих инструкција државних власти, што  је чиста лаж будући да се држава не бави нити може да се бави садржајем и начином вршења свете Литургије и других црквених богослужења. То је искључиво ствар интерног или аутономног црквеног поретка и законодавства, које држава прихвата као валидно, легитимно и легално у јавноправној сфери.
 
Нико се, уосталом, не причешћује принудно већ добровољно. Неразумно је и крајње злонамерно очекивање оних који нити долазе у цркву нити се причешћују да ће сама Црква ускратити својим верницима оно што је за њу и за њих најважније и најсветије – свето Причешће. Притом поново апелујемо на све наше вернике да доследно и одговорно примењују све мере прописане за овај тешки период, посебно да у свете храмове улазе ради молитве и благослова појединачно или у групама до пет душа, за време богослужења у великим храмовима у више дозвољених група, али са што већим растојањем међу њима, а и када прате свето богослужење стојећи напољу, под отвореним небом, да се не окупљају у групе веће од дозвољеног растојања једних од других унутар сваке групе и између разних група.
 
 
Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
 
 

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 108
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Одлично саопштење.:)

Хвала Богу, радујем се таквим  ставовима. Ко сумња у Свето Причешће, нема веру а ако нема веру, нико му не замера, нека не убеђује друге, смешан је. Нека не иде док траје пандемија и нека пусти на миру епископе, свештенство и вернике који верују светом предању и уздају се у љубав и милост Божију.:sunce:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Koja nebuloza Majko Bozija, totalni raspad u vrhu crkve. Znaci u prevodu " pricescujete se dobrovoljno, niko vam nije kriv ako se zarazite ili znajuci ili ne znajuci prenesete nekom!

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, draganzzz рече

Koja nebuloza Majko Bozija, totalni raspad u vrhu crkve. Znaci u prevodu " pricescujete se dobrovoljno, niko vam nije kriv ako se zarazite ili znajuci ili ne znajuci prenesete nekom!

Нико се није заразио од Светог Причешћа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, ViktorijaV рече

Нико се није заразио од Светог Причешћа.

Kad je za ovih 2000 godina pracena i publikovana neka statistika i istrazivanje o daljem zdravstvenom stanju ljudi koji su se pricestili?

Trenutno su jedan vladika i dva svestenika pozitivni na coronu.

  • Свиђа ми се 1

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, draganzzz рече

Kad je za ovih 2000 godina pracena i publikovana neka statistika i istrazivanje o daljem zdravstvenom stanju ljudi koji su se pricestili?

Trenutno su jedan vladika i dva svestenika pozitivni na coronu.

     Нико ни не тврди да су владике и свештеници имуни на вирусе. Иначе, само би они претекли.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, draganzzz рече

Kad je za ovih 2000 godina pracena i publikovana neka statistika i istrazivanje o zdravstvenom atanju ljudi koji su se pricestili?

Trenutno su jedan vladika i dva svestenika pozitivni na coronu.

 Аман,  Ваша Неолиберална Теологија ће Вас одвести не само на суд неголи у потпуну јерес. Хвала Богу па још има разумних и верујућих епископа. А та истраживања и публиковање истих, можете Ви да спроведете од прве наредне литургије. Узимајте узорке од сваког причешћеног из уста честицу, те однесите у Торлак, па публикујте благо нама.

Нису се од причешћа заразили епископ и свештеници.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква је требала то много дискретније да одради,шта им је фалило да набаве пластичне кашичице,а то све не због верујућих литургијских људи,већ огромне већине,која сад види цркву као затуцану,одговорну за ширење вируса,плус цео онај арсенал сталних увреда о џиповима,парама које "отимају",не плаћању порез,купите респираторе и слично...Погледајте коментаре по друштвеним мрежама, не би ме чудило да запале неку цркву...

"Све оно што ми можемо да одлучимо јесте шта да урадимо са временом које нам је дато"

Гандалф

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ana čarnojević

Sad u ovoj situaciji, ako nije kasno, bi pametno bilo da privremeno to sve uskrati, kao vladika Grigorije jos pre 7 dana.

A za respirator te niko nece ni pitati ako bude stani pani i ako ih bude tada.

  • Свиђа ми се 1

Jesus said to him, “Away from me, Satan! For it is written: ‘Worship the Lord your God, and serve him only.’'

Matthew 4:10

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, ana čarnojević рече

Немам став о стерилисању кашичица заиста. 

Али Руси нпр неће ограничавати број верника на Васкрс колико знам. Стетилисао или не имаћеш стотине људи који се тискају на литургији. 

Men je bitno da kašičica ne znači jedini način primanja Tela i Krvi, te dodatne mere nisu u suprotnosti sa Onim zbog kojeg smo i došli.

Pošto nije u suprotnosti ne vidim razlog insistiranja, kad je više nego očigledno, da će država pod pritiskom gradjana i stručnih službi zatvoriti hramove.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Зосима рече

Црква је требала то много дискретније да одради,шта им је фалило да набаве пластичне кашичице,а то све не због верујућих литургијских људи,већ огромне већине,која сад види цркву као затуцану,одговорну за ширење вируса,плус цео онај арсенал сталних увреда о џиповима,парама које "отимају",не плаћању порез,купите респираторе и слично...Погледајте коментаре по друштвеним мрежама, не би ме чудило да запале неку цркву...

Crkvi gonjenje sleduje u svakom slucaju brate, to je Hristos unapred sve najavio, tako je uvek i bivalo. Je Ona nije od ovog sveta, Ona ovde stranstvuje, savrseno je tudja svemu sto je otcepljeno od Boga, Njena mudrost je Odozgo, i ko god nije sa tim raskrstio i rascistio, nece nikad da razume (a jos manje prihvati) Crkvu kakva Ona jeste.

Koriscenje plastike bi, osim sto je protivkanonsko, napravilo jos vece zabune i sludelo ljude jos vise.

Da su kojom zgodom i uzeli takve kasike, necastivi smrad bi nasao nesto peto da preko necasnih ljudi opet napada na Crkvu.

Crkva je bila i ostaje zauvek dosledna samoj sebi, tj. svom neprolaznom Izvorniku.
To zamucenim mozgovima neoliberalnih i svih drugih provinijencija jednostavno nikad nece da bude jasno. Dok se ne izbistre.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, obi-wan рече

Crkvi gonjenje sleduje u svakom slucaju brate, to je Hristos unapred sve najavio, tako je uvek i bivalo. Je Ona nije od ovog sveta, Ona ovde stranstvuje, savrseno je tudja svemu sto je otcepljeno od Boga, Njena mudrost je Odozgo, i ko god nije sa tim raskrstio i rascistio, nece nikad da razume a jos manje prihvati Crkvu kakva Ona jeste.

Koriscenje plastike bi, osim sto je protivkanonsko, napravilo jos vece zabune i sludela ljude jos vise.

Da su, kojom zgodom i uzeli takve kasike, necastivi smrad bi nasao nesto peto da preko necasnih ljudi opet napada na Crkvu.

Crkva je bila i ostaje zauvek dosledna samoj sebi, tj. svom neprolaznom Izvorniku.
To zamucenim mozgovima neoliberalnih i svih drugih provinijencija jednostavno nikad nece da bude jasno. Dok se ne izbistre.

Хвала Богу на разумном одговору. 

Питање да ли ће се неолибералци икад избистрити. Само да не намећу терористички своје ставове и убеђују народ, јер немогуће је живу веру, живог верујућег народа да промене. Тај исти народ је пио живу воду за живог извора вере, светих људи,  светог Јустина Ћелијског, светог Николаја Жичкиг, блаженопочивших Патријарха Павла и епископа Данила Будимског,садашњих архијереја М. Амфилохија, е. Атанасија....е. Иринеја..да дозволе да им памет  и веру соле неолибералним ставовима " да се од причећша може заразити* буди Бог са свима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ajd da bude na jednom mestu i ovde iz MCP saopstenje, tice se iste stvari :

MITROPOLIJA.COM

Саопштење за јавност 23. март 2020. године Православна Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшићка, као и Епархија милешевска, примају к знању...

Meni je licno okey, i sam se pricescujem po veri i savesti. Iako, prihvatam i da se donese drugacija praksa pricescivanja ako dodjemu u takvu situaciju da nema druge.

 Tesko je sve to, ali, ima tamo kod sv.Dionisija Aleksandrijskog iz 3. veka kada je vladala velika kuga u Rimskom carstvu i samoj Aleksandrija i oduzimala mnoge zivote,..... i kaze svetitelj da je kuga posluzila kao "obrazovanje i ispit' za hriscane,.... verovatno misleci da treba da preispitamo svoju veru i pouzdanje u Boga i njegov promisao o svima nama i zivljenje i ljubav prema drugim ljudima i pomoc u nevolji, tako da je tu veru hriscana i pozrtvovanje za druge opisao Dionisije u Epistle 12. To the Alexandrians :

http://www.newadvent.org/fathers/0632.htm

Kao i slicno sto je pisao sv.Kiprijan Kartaginski gde je takodje tamo u Kartagini vladala ista kuga kao i u Aleksandriji (oko sredine 3.veka) :

"Nema ničeg čudesnog u tome da samo našim ljudima pokazujemo brigu i ljubav, već onaj koji će postati savršen treba učiniti nešto više od poganskih ljudi, oni koji, nadvladavajući zlo dobrim i prakticirajući milosrdnu ljubaznost poput one Božje, trebaju voljeti i svoje neprijatelje…Tako se dobro čini svim ljudima, ne samo držateljima vjere."

Mislim da su to sve ispiti i obrazovanje vere kako kaze sv.Dionisije,.... i pricesce i milosrdje i ljubaznost za druge i zivot i vera za Boga,.... i, iskreno mislim smo mi danasnji hriscani daleko od toga, ali, bar malo da se potrudimo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...