Jump to content

Руска Црква ДЕЗИНФИКУЈЕ КАШИЧИЦУ после сваког причесника?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 30 минута, N.Petrovic рече

Nisam teolog ali dovoljno znam da prepoznam laznjake i poturanje jeretickog ucenja. Evo ti si teolog. Kao takav si pozvan da stanes u prvu liniju odbrane Crkve Hristove i Svetih Dogmata bez obzira i na stradanja ili lepljenja etiketa kao recimo `` talibanski bilder``. Zato te pitam: zasto ne reagujes na ovo sto je avav-a romski na str 16 ove teme rekao:

То поштовање или клањање се назива релативним, јер нису богови. Клањање пак Христу је апсолутно и ту немамо ово "релативно", иако разликујемо људску природу. Но, она је по васкрсењу постала природом Бога, иако се није истопила у Њему. То су теолошке финесе, тако да чак се данас гледа рехабилитовати Несторије или Диоскор. Христолошки проблем није решен позитивно, а највише са деградацијом Византије, односно арапским освајањима. Зато имамо само халкидонске формулације које нису позитивне. 

Evo odbrani ucenje Crkve pred ovim uplivom neo-monofizitizma. Odbrani 4.Vas. Sabor. Na to si pozvan i zato si izabran. Izvoli.

Иначе цитирана порука је упућена мени, па ћу пробати одговорити: Оптужба за неомонофизитизам је неозбиљна јер се говори о разним формама једнства природа које омогућило уједињење у Христу, дакле цјело врјеме је говор о диофизтизму.

У  томе што си болодовао природом Бога, мисли се на личност Христа, а не на природу свете Тројице, дакле да је Бог Логос усвоио створену природу.

Негативне формулације су нераздељиво, неразлучно, несливено, непромјењиво... али ти би умјесто да оптужујеш могао да нам подаш опис односа природа у позитивном смислу, јер је далеко од тога да се тај однос исцрпљује у те четри рјечи, јер сваки појединачни дјелић наше природе ће бити спашен искључиво у том односу.

Дакле ако камен има неки створени логос, смисао он мора да би се спасио да се повеже са нествореном природом, наравно у Логосу, да би могао вјечно да постоји. Односно мора да се позитивно афирмише, а не само да су Логос и логос несливени, неодвојиви, неразлучни и непромјењиви...и ту заувјек стати.

Што се тиче Несторија и Диоскора, колико сам разумио мисао, гледа се да су се они заплели, као што сам се и ја заплео па разлучивао природе...

Што ловиш у рјечи,као... иди лови рибу или вирусе...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Ава лаже (по Роћку)- оци уче супротно, закључак : Ава не зна оце.

Не него Ава зна оце, ал манипулише њима како би његова тврдња била “јача”. То ради и друга страна “зурлоти”. То су радили, и раде, протестанти са Светим писмом. Ми се не гађамо цитатима Светог писма, као протестанти, него цитатима Светог предања.

Слажем се са Родољубом да о. Зоран греши. Нигде нема код отаца да у време епидемије хрошћани не треба да се окупљају на Литургије и заједничке молитве, да не треба да се причешћују, због сумњивих хигијенских мера (дал је кашчица исправно дензификована ил не). Него управо супротно. При епидемијама, Црква је увек позивала на молитвене скупове, Литургије, свеопште покајање, праштање једни другима. Наш живот је у Божијим рукама, а не Вучићевим, државним, рукама лекара.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Ђорђе Р рече

Не него Ава зна оце, ал манипулише њима како би његова тврдња била “јача”.

Nisam video da se ava u svojim tvrdnjama oslanja samo na jednog svetitelja, niti na praksu (pogotovo kad smo razgovarali o primanjima pokajanih raskolnika), niti na neki osudjeni stav kod svetitelja, već uvek ima u svojim tezama dva ili više svetitelja. A po Mateju 18 g.20.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ђорђе Р рече

Нигде нема код отаца да у време епидемије хрошћани не треба да се окупљају на Литургије и заједничке молитве, да не треба да се причешћују, због сумњивих хигијенских мера (дал је кашчица исправно дензификована ил не

Ne čitaš.

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo danasnjeg saopstenja, ipak su uveli neke mjere koliko toliko 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

@Родољуб Лазић nema čoveka koji ne laže.

Nešto ti je logika danas na ispitu, voleo bi da doživiš ovaj kraj dana u miru.

Вероватно. Али је огромна разлика између неког ко

1. Слаже зато што "мора" или у крајњој нужди (тзв. бела лаж).

2. Слаже кад не мора, али осећа грижу савести због тога.

3. Слаже да би некога намерно оцрнио и то уради поново,  у још већој мери, када му се скрене пажња да не треба да лаже. Дакле, без гриже савести.

То једно.

Друго, говоримо овде о односу лажи и теологије, да ли неко ко лаже, и то злонамерно, може бити истинити теолог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Ђорђе Р рече

Не него Ава зна оце, ал манипулише њима како би његова тврдња била “јача”. То ради и друга страна “зурлоти”. То су радили, и раде, протестанти са Светим писмом. Ми се не гађамо цитатима Светог писма, као протестанти, него цитатима Светог предања.

Слажем се са Родољубом да о. Зоран греши. Нигде нема код отаца да у време епидемије хрошћани не треба да се окупљају на Литургије и заједничке молитве, да не треба да се причешћују, због сумњивих хигијенских мера (дал је кашчица исправно дензификована ил не). Него управо супротно. При епидемијама, Црква је увек позивала на молитвене скупове, Литургије, свеопште покајање, праштање једни другима. Наш живот је у Божијим рукама, а не Вучићевим, државним, рукама лекара.

Говориш као да си сад дошао из Сирије, најбоље литијама против вируса, да докажемо "свјету" нашу вјеру. Нико не оставља литургију и причешће, ако се престане служити ето краја свјета, али шта ти фали да се мало прилагодиш, да сачуваш друге ако већ не мариш за себе- а и то је грјех.

Схвати то као биолошки рат, вирус је оружје и гађају нас, немој да излазиш из рова и да се курчиш неће мене метак чува ме Бог, вјеруј ми те не чува, неке чува, али те не.

Тако, то што могу да те убијем значи и да ти живот од мене зависи, и мени од тебе, тако је уређено, да зависимо једни од других, да би се стварала вјечна заједница.

У овој ситуацији док ти загинеш убићеш још четверо у просјеку и то првдаш вјером, неће мене ја сам Божији. Ти си као они који уплаћију лото добиће они, оће један у милион, али савки мисли да је он тај, то није вјера, мада вјерују. Талибани су мањи талибани од нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ruska praksa ovih dana, je u toliko bolja od naše, jer šalje poruku ozbiljnosti situacije.

Gde će verni narod, da se čuva, ne samo u hramu već izvan njega.

U toliko bolji, što bi se poslala poruka, gde bi se i kafići ispraznili, gde bi tradicionalisti dobili poruku, gde bi se čuvali na ulicama, izlazili u krajnjoj nuždi i gde bi na kraju ili početku zaštitili i rasteretili zdravstvene radnike.

Hristos vaskrse!

Ljubav se u duši ogleda, nebo je još nesagledivo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ruska praksa ovih dana, je u toliko bolja od naše, jer šalje poruku ozbiljnosti situacije.

Gde će verni narod, da se čuva, ne samo u hramu već izvan njega.

U toliko bolji, što bi se poslala poruka, gde bi se i kafići ispraznili, gde bi tradicionalisti dobili poruku, gde bi se čuvali na ulicama, izlazili u krajnjoj nuždi i gde bi na kraju ili početku zaštitili i rasteretili zdravstvene radnike.

Hristos vaskrse!

Па и код нас је Тврдош затворен, причешће се обавља у договору са свештеником уз додатне мјере, можеш да га зовнеш да дође да те причести, поготово ако си старији.

Једноставно је нико неће остати без причешћа, нико пропасти на вјечном плану, а понеко ће више остати жив, то је здрава рачуница, а ови будалаши навалили на кашичицу као да од ње све почиње и са њом се завршава. Треба је трајно укинути, но нашли би неког новог комарца.

Премда ја нисам био свјестан колики је обим овог талибанства и кавзи науке у Цркви и колико су агресивини, чак на жалост мислим да им се попушта, односно да имају утицај и ако се то што раде може спровести под кривично дјело, о томе би могли рећи ови наши форумски правници, умјесто да само лове Аву вјештицу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Bonsenjo рече

Sustina onoga sto sam napisao je da kod nas nema nikakvih preventivnih mjera u hramovima

Izgleda brate da nisi u toku:

https://www.in4s.net/mitropolit-amfilohije-i-episkop-joanikije-ko-se-cuva-i-bog-ga-cuva/

I tu se između ostalog kaže:

"Свим вјерујућим људима, нарочито оним старијим од 65 година, очински савјетујемо да не напуштају своје домове, чак ни онда када је у питању потреба за богослужењем и причешћем Светим Тајнама. Сваког од њих, причестиће надлежни свештеник, у њиховом дому, и по њиховој израженој вољи и захтјеву."

"како би се обезбједило у њима учешће вјерника, а опет – у складу са прописаним здравственим мјерама ( растојање међу људима – било да се ради о затвореним или отвореним просторима"

"предузму све – како би се поменуте свештенорадње обавиле у складу са свим прописаним здравственим мјерама"

Dakle, kako vidimo u mitropoliji se preduzimaju preventivne zdravstvene mere na bogosluženjima. Doduše, moguće je i da je ovo shvaćeno samo kao formalno saopštenje a da se u stvarnosti (negde ili svuda) to ne poštuje i zato ti i kažeš "nema nikakvih preventivnih mera u hramovima" jer ih ni ne vidiš. Ako je to tako, a izgleda da jeste makar po onome što se ovde kod mene radi, rizikujemo mnogo takvim izmotavanjem. Ne možemo da glumimo društvenu odgovornost i da se za to pozivamo na veru, to je licemerno.


Ali ono što sledi u saopštenju mitropolije je po mom mišljenju još neshvatljivije.

"Црква Христова своја богослужења није обустављала ни у далеко тежим условима средњовјековне куге, разних колера и грозница, па ни скорашњих епидемија с краја 20. и почетка 21. вијека. И никада, у тим околностима, није се десило, да се кроз црквене скупове или у вези са њима, преноси ни једна од заразних болести. Таква је наша вјера и такав је наш однос према духовним светињама."

"Међутим, исто тако Свето Причешће, не представља магијску заштиту од вирусâ и заразних болести које нам пријете са других страна, ─ изван светог Путира, ─  приликом доласка у цркву, или повратка својим домовима, или боравка у зараженим срединама."

U dve rečenice imamo kontradiktorne tvrdnje:

- u vezi sa crkvenim skupovima se ne prenose zarazne bolesti
- Sveto Pričešće ne predstavlja zaštitu van putira tj. prilikom dolaska u crkvu ili povratka.

Da li je moj put od kuće do Crkve radi pričešća u vezi sa crkvenim skupom? Jeste? Nije? I jeste i nije? Kada pijemo kafu u parohijskom domu nakon liturgije je li to u vezi sa crkvenim skupom ili nije? Mi tada više nismo u Putiru ili jesmo? Jesmo li zaštićeni ili ne? Koji su to zaštićeni i nezaštićeni crkveni skupovi?

Da li mi na liturgiji kroz darove u Čaši prinosimo sami sebe i jedni druge, od svih i za sve, i celokupnu tvorevinu Gospodu? Da? Pa kako onda moja ulica ne spada u svu tvorevinu i pod zaštitu Čaše? A ja tom ulicom hodam samo zato da bih prišao toj Čaši. Zar Bog toga nije svestan?


Preko svega ovoga i kašičica je van Putira, sveštenici i vladike je ne koriste kada se pričešćuju. Koriste je na kraju da bi lakše iz putira pokupili i upotrebili ostatak pričešća, da im se ne bi sve isipalo po licu ako navrnu ceo Putir. A ako je kašičica van Putira kako je onda zaštićena? Ili možda nije?


Ispada, Bože mi oprosti, da je Božiji posao samo da zaštiti Čašu a ostalo što ima veze sa njom ne. Ili da ako je u vezi sa crkvenim skupom? Iako je to što ima veze sa crkvenim skupom van putira. Ili možda nije?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

а ови будалаши навалили на кашичицу као да од ње све почиње и са њом се завршава. Треба је трајно укинути, но нашли би неког новог комарца.

Ali, vidi, cak i sa pricescem sa razlicitom kasicicom nesto ne osigurava coveka 100% od zaraze,.... jer svestenik ako je zarazen, dok sprema pricesce na proskomidiji i dok se pre svih pricesti svestenik ili vise svestenika iz putira, opet postoji mogucnost zaraze ako objekat prenosi zarazu ili kako se prica da je pricesce neki vid obicnog hleba koji se kvari ili ako prima otrov u sebe..... tako da, ispada da mu sve dodje na isto, ista kasicica ili razlicite .... i onda logicno sta nam ostaje, pa, neki duhovni bodibilding treba svima jer niko nije 100% zasticen,..... osim ako se probamo zastiti nabildovanom verom,... :cheesy3:,.... tako da, ne bi me cudilo da uskoro pocne prica i oko suspenzije sluzbi i pricesca kao sto je uradio Grigorije u Nemackoj,.... ce vidimo kako i sta i kakve cemo stavove zastupati ako se epidemija jako rasiri ....:POPOcorn1:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, jovanstanic рече

U toku sam, ovo je saopstenje od danas. Vidio sam ga tek posto sam napisao prva dva komentara, a onda sam ga postavio ovdje.

Do danas nije bilo preventivnih mjera, ljudi su se podsticali na sto cesce pricescivanje. Vidjecemo od danas sta ce biti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Bonsenjo рече

U toku sam, ovo je saopstenje od danas. Vidio sam ga tek posto sam napisao prva dva komentara, a onda sam ga postavio ovdje.

Do danas nije bilo preventivnih mjera, ljudi su se podsticali na sto cesce pricescivanje. Vidjecemo od danas sta ce biti.

Ostalo je isto sto se tice pricesca i dodate su preventive,.....cesce pricescivanje, samo ne znam da li ce na kraju neko da se odluci da primeni i za pricesce ono kao i RPC.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Говориш као да си сад дошао из Сирије, најбоље литијама против вируса, да докажемо "свјету" нашу вјеру. Нико не оставља литургију и причешће, ако се престане служити ето краја свјета, али шта ти фали да се мало прилагодиш, да сачуваш друге ако већ не мариш за себе- а и то је грјех.

Схвати то као биолошки рат, вирус је оружје и гађају нас, немој да излазиш из рова и да се курчиш неће мене метак чува ме Бог, вјеруј ми те не чува, неке чува, али те не.

Тако, то што могу да те убијем значи и да ти живот од мене зависи, и мени од тебе, тако је уређено, да зависимо једни од других, да би се стварала вјечна заједница.

У овој ситуацији док ти загинеш убићеш још четверо у просјеку и то првдаш вјером, неће мене ја сам Божији. Ти си као они који уплаћију лото добиће они, оће један у милион, али савки мисли да је он тај, то није вјера, мада вјерују. Талибани су мањи талибани од нас.

Тотално изврћеш и учитаваш нешто што нисам рекао. Прво где сам рекао да неће мене, ил било шта друго? Да, хоће мене, и то био је на Литургији или не. Запитај се шта су свети радили у то време? Дал су се крили по кућама ил су помагали болесним? Ми треба на њих да се угледамо.

Ако сам болестан, наравно да нећу излазити. Ил ако сам био у контакту са болесним. Ал ако нисам, нисам опасност ни за кога, и други ће се разболети изашао ја или не, а можда и ја, па шта.

Да, против вируса се бори молитвом. И то није доказивање ником. То је моја вера, а свако је слободан да верује у шта хоће. Вера власти је да се бори забранама, ја им не верујем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...