Jump to content

Епископ Сергије: Вирус „Корона“ – између вјере и маловјерја

Оцени ову тему


Препоручена порука

FB_IMG_1583924775399.jpg
 
Црква је одувијек била прибјежиште, уточиште од зла овога свијета, а осим своје заштитничке улоге за све оне тлачене, обесправљене и прогоњене, Црква је била и остала Дарохранилница вјечних добара – Крви и Тијела Христовог, захваљујући чему смо могли, можемо и моћи ћемо присајединити се са Распетим и Васкрслим Христом, а тиме надвладати смрт, сагласно ријечима Господњим: „Заиста, заиста вам кажем: ако не једете тијело Сина Човјечијега и не пијете крви Његове, немате живота у себи. Који једе Моје Тијело и пије Моју Крв има живот вјечни; и ја ћу га васкрснути у посљедњи дан“ (Јн. 6, 53-54). 
 
 
У цјелокупној историји људског рода, Христос је једини залог вјечности. Није Господ Марти, сестри Лазаревој, узалуд упутио ријечи: „Ја сам васкрсење и живот; који вјерује у Мене ако и умре, живјеће. И сваки који живи и вјерује у Мене неће умријети вавијек. Вјерујеш ли ово?“ (Јн. 11, 25-26).  
 
Питајући Марту, Христос пита све нас, у свим временима и у свим нараштајима, испитујући снагу наше вјере, желећи да разбије окове наше сумње. 
 
Један велики мислилац је рекао да ђаво управља свијетом тако што га обесмишљава. Ја бих још додао да нас Нечастиви плаши, страхом нас поробљава, желећи да нас зидом  сумње одвоји од вјере. Тако је било у прошлим вијековима, а ни данас није другачије. 
 
Вирус познатији као Корона или Ковид 19 није ништа друго до испит наше вјере. Многи нас плаше да ће се вирус проширити и на нас ако приступимо Светој Чаши, ако путем исте кашичице примимо Свето Причешће након некога ко је, евентуално, заражен поменутим вирусом. 
 
На нивоу атеистичког размишљања ово би становиште имало своје мјесто, али за сваког вјерујућег хришћанина овај став је лишен било каквог смисла. Напротив, бесмислен је јер је ван Смисла. 
 
У дугој историји није никада забиљежен случај да је било ко икада заражен тако што је примио Свето Причешће, па чак ни онда када је куга односила у наручје биолошке смрти хиљаде наших сународника. 
 
Имајући на уму бројна историјска искуства у вези са многобројним заразним болестима, блаженопочивши патријарх Павле је записао: „Кад би се преко Причешћа ширила зараза, то би већина свештеника, особито физички слабијих, боловала од најразличнијих заразних болести и многи од њих већ давно помрли. Међутим, стварност показује сасвим друго. Велики број њих доживљава дубоку старост и умире од болести које нису заразне. У просјеку свештеници су дуговјечни људи. А тако је било и у старије доба кад су, прије увођења кашичице, сви вјерни,  причешћујући се, пили из истог путира“. 
 
Уосталом, зар није Свети Порфирије Кавсокаливит велики дио живота провео исповједајући, храбрећи и причешћујући многобројне болеснике на Атинској поликлиници, па је поживио у свијету 85 година.  
 
Примјера је много, а нама чак није потребан ниједан од њих, под условом да вјерујемо Христу и у Христа. Ако Му не вјерујемо, наше Причешће је потпуно бесмислено. Ако Му вјерујемо, питања која се све чешће провлаче кроз медије неће дотаћи наше срце које пребива у Господу. 
 
Уосталом, зар није Христос, унапријед познајући нашу слободну вољу, избројао наше земаљске дане, рекавши: „Не продају ли се два врапца за један новчић? Па ни један од њих не падне на земљу без воље Оца вашега. А вама је и коса на глави сва избројана. Не бојте се, дакле: ви сте бољи од много врабаца“ (Мт. 10, 29-31). 
 
Вирус Корона, највјероватније вјештачки створен и проширен са злом намјером, неће поколебати нашу вјеру нити ће нас удаљити од Светог Причешћа, али ће свакако одвојити жито од кукоља, вјерујуће од невјерујућих, продубљујући већ предубок јаз између Добра и Зла. 
 
Остајући у вјери, као првој и посљедњој овоземаљској Тврђави нас хришћана, не остаје нам ништа друго него да заблагодаримо Господу на свему, па чак и на искушењима какво је ово, да бисмо сачували своју вјеру, као једино истинско богатство.
 
 

View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

HR.N1INFO.COM

Zagrebačka nadbiskupija pozvala je u srijedu svećenike i vjernike da se zbog širenja koronavirusa suzdrže od dolaska...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Већ више пута ми је пало у очи да појединци узимају себи право да се мешају у ствари за које нису стручни, а питање је и да ли су добро обавештени. "Вирус Корона, највјероватније вјештачки створен и проширен са злом намјером". Да ли било ко од нас има те информације? Није довољно написати ово "највероватније". И сада имамо следеће: Један епископ, додуше увијено, каже: Ма какав вирус, то нас нечастиви плаши, опрезност у вези вируса је показатељ слабе вере. Други епископ издаје упутства у складу са одлукама државних органа. А на сајту СПЦ ни речи. Тамо је извештај о посети председника парламента Јерменије Његовој Светости. Вечерас су ме два пута питали да ли је сигурно и добро да се дође у цркву у недељу? Нисам знао шта да одговорим. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ко хоће да зна да ли је корона вирус произведе у некој лабараторији нека прочита овај подужи текст....

За оне који не читају већ само наслове, да им олакшам живот: ДА корона вирус је направљен у некој од лабараторија...

 

 

Конкретно у вези новонастале ситације прво да кажем: идем на  Литургије кад год се служе где живим, и причешћујем се без икаквог размишљања о корона вирусу....  у принципу трудим се да своју душу и тело храним здравом храном, да будем активан интелектуално и физички, јер никако није здраво да постоји асиметрија у било коме од ових....

Мислим, код нас (Р. Србији, Р. Српска и Ц. Гора) конкретно да је ово лична ствар поједнца како ће да одлучи и да држава неће никога хапсити, кажњавати ако изда чисто реда ради неку одлуку, а уз то ако се окупе људи...

Е сад, лично НЕМАМ емпиријски-лабараториски доказа али за неких можда 100 или 200 година кад се отворе неке светске архиве занаће се тачно да ли је овај вирус производ неке лабараторије....данас ни најбољи научници на свету не могу да изенсу доказе да је овај вирус продукт неке лабараторије, баш овај тип корона вируса јер их има више врста.... неко ко подмеће нешто то ради професионлано да изгледа баш све као да је случајно, да ли је потребно да пишем о овоме.... даље поствља се питање  колико светско становништво има  тачно знање о деловању овог конретног вируса...

Али и поред тога ако човек пажљиво прати колико год је то могуће дешавња у свету (дигитализација, медицина, економија, војска, продукција хране итдд........................) може да извуче неке поуздане закључке и да схвати у коме и каквом времену живимо, а то је неолибрални капиализам-ово није нека теорија завере, јер све то осећамо на својој кожи....

Е сад,  да не причамо конкрено о корона вирусу него да причамо о неким другим аналогним вирусима: као што су вируси на интернету. Мали број људи зна да компаније као што су гугл, микрософт, компаније телефона  и многе друге а које се налазе у америци да праве резноразне програме и имају приступ свему оном што ми пишемо или шаљемо преко интернета.  Баш пре неки дан сам чуо ако неко тражи визу у амехричкхојАмбасади траже сваком подносиоцу све имејл адресе које је икад користио, траже даље све бројеве мобилних телефона које је икад користио, даље траже све интернет налоге на било којој од мрежа које је икад одтворио...... а шта мислите зашто. Прво да виде далићете да их слажете....зато што то већ они имају све то...

Ево само ћу навести још један детаљ на пример подаци о светском становништву у било од којих држава су изузетно важни.... : на првом месту из економских разлога. Тако да гугл, фејсбук и амазон, микрософт за милијарде долазра продају податке које они сакупе илегално на глобалном ниво. И све ове компаније према закону амера морају да срађају са обавјештајним службавам...

Има пример из недавне историје. Швајцарска фирма Swiss Crypto AG је продавала десетине година услуге инкрпиције података за милијарде долара многим земљама учкучујући и Ватикан. Али шта се догодило да је немачка служба у сарадњи са америма купила тајно ту компанију и имала приступ алгоритмима за енкрипцију и несметано имали приступ врховним поверљивим податцима многих земаља, војним, економским, политичким.... да сазнају у коме превцу ће развој неке земље да иде...... ако се зна унапред какве ће потезе неко да повуче то је упола посла да се оствари лични интерес те државе...

 

 

 Ево још један примeр како то функционише.

Ево навешћу само један класични пример: за католички божић и нову годину људи купују поклоне, храну итд... на пример у Берлину (који има око 3.7 милиона становника) већина људи користи гугл као најбољи претраживач и неко ко прозводи колаче купи од гугла податек шта је претраживано у претходних месец дана кад су у питању одређене врсте хране. И тај прозвиђач колача-хране унапред зна на које врсте колача да се сконцентрише да из призводе јер ће бити скоро распродани.....дакле не производи неку храну која се неће продати тј. не расипа време и ресурсе на нешто а од чега неће имати приход.... дакле више нису у моди плакати на некој табли-бандери где пише продаје се баклава ту и ту.... и томе слично... сад се користе друге методе да се оствари профит, и било који други интереси...у питању су милјарде евра за било који празник...

Дакле у питању је немилосрдна капиталистичка зарада која нема границе у свим пољима и ту се користе различите методе да се смањи утицај и развој појединих земаља поготово на истоку, тако да овај вирус могуће да има везе са тим-није исључено

Још један детаљ америхчки војхни буџет за ову годину је око 934 милијарде долара, а што је више од 2,5 милјарде долара на дневном ниво-за један дан, да пишем даље................. сами то можете да нађете на интренету........

Господин Владимир Путин је недавно издао нови закон кад су у питању биолошка оружја....

Немачка је има план да 2050-60 постане еко-земља зато улажу велике количине новца да се усаврше електро аута. И онда ће сав отпад да који користи нафту и безни да пребаце у земље бивеше Југослвије, Румунију, Бугрску, Уркарајину итд...  као  што што су пребацили некад голфове кеца и двојку....а до краја 2021 немци имају у плану да се цела популација дигиталзује тј. да има приступ интернету... јер схватају да дигитализација постаје главно поље где ће се водити битка у свим областима у будућности...

Да се вратим поново корона вирусу. Фрмацеутске куће исто тако имају део колача у сему овоме, што многи од вас знају. Гиганти-копорације порозводе модификовану храну на велико и кажу све што пожелите ми имамо за вас, и кад човек оболи од нездраве хране онда вам кажу не брините ми имамо лекове за вас, а кад и ово не фунционише онда вам кажу не брините ту је за вас безболна еутаназија.

Није све тако црно бело на Западу има и добрих свари које ми можемо да научимо као народе али све то човек треба да има на уму да знамо шта ми као народ хоћемо а шта нећемо. На пример за почетак као народ можемо да научимо да не бацамо смеће поред пута и где год стигнемо....

 Кажем опет иако неке компаније у почетку буду независне али касније кад постану играчи на светском нивоу као што је гугл   буду присиљени од владе да раде за државне институције.....

Нова оружја се изналазе, врше се разноразни експирименти.....а чији смо ми често полигон били... није тајна да неке западне земље извозе на исток слабијег квалитета неке производе....  има толико неких детаља за које постоје докази.... и види се у коме то све правцу иде...

Да не пишем даље, мој лични став да је овај корона вирус (ако је то уопште тај вирус јер постоји већи број врста)   лично сматрам да је овај такозвани вирус само тестирање неке државе-обавештајене службе како ствари функионишу.... друго питање ко је то пустио-произвео....  погледајте само војне тестове само на пацифичком острвима после другог светског рата..... ова острва су само били полигон, и послије тога генерације су умирали у навећим мукама од разноразни болести.....

Углавном ми као народ морамо да видимо како ћемо набоље да прођемо у свему овоме.... Не можемо 100% добро да прођемо али да видимо да то буде у што већем проценту. Дакле треба да имамо људе и на државном и Црквеном нивоу који ће повући праве потезе јер некако ми се чини да смо на некој историјској прекретници... без обзира на ово у сваком инсторијском периоду доношење одлука је од велике важности за сваки народ...

 

 

Али ми мука буде кад видим неке ствари....наравно поред дигитализације још једно велико питање нас очекује као Цркву, кад год се то догоди да Р. Србија, Р. Српска, Црна Гора постану члан ЕУ велики броју угавном малдог света ће да напусте наше просторе.

Поставља се питање да ли је СПЦ спреман за то, да ли има план како да задржи дај наш младе људе који оду на Запад и да не допусте да се утопе да нестену  тамо где оду. И да се не догоди да изгубимо на оба поља и да нас не буде ни овде где смо сад а и тамо где одемо да нестаном.

Зашто ово пишем?  За време прошлог рата на простору бивше југославије велики број људи који је избегао на Западну Европу и САД, као и друге земље, СПЦ (Епископи, свештенство) су мало урадили (ладили су кокошији поризвод у ладовни) а кад су требали да дочекају тај народ који је прогнан и да покушју да их саберу што више око Цркве у дијаспори.

Како ствари сад стоје?  Па ето: један од наших епископа на Западу (Западна Европа и Америка) не проповеда никад на Литургији, другоме се тресу руке да не може да причести вернике, трећи воли лимунаду итд.... да на пишем даље....  угланвом што би то мој дЕдо реко  мрка капа....

Католици какви год да су они плански и систематски школују своје људе у свим областима и мају експерте, нисам баш сигуран да је у СПЦ паш тако...

Дакле питање је како ми као Црква да ли ће мо одговорити на све изавове а које сам само неке поменуо у првом делу ове поруке. На пример, писао сам о овоме у неком од претходних текстова, Кападокјски епископи су одоговрили на све изазове свога времена и сачували су паству-народ-Цркву.

А шта ће се и како ће се догодити код нас остављам да свако до вас сам то просуди....

Ово што сам написао само су нека уопштена запажања,  да тебе који-која читаш ово подстакнем да читање, на размишљање и да се целокупна ситација, време у коме живимо сагледа изнова и изнова...

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлично запажање. Слажем се са Вама за много. Ја имам утисак да ће након овог Корона убаченог вируса, покушати да нам наметну нови систем вредности, нови поредак у свету. Наравно да се не треба бојати. 

А што се тиче Кападокијских отаца који су успели да сачувају паству, мишљења сам да је битно не одступати од светог предања и врлинског живота, да би благодат Духа Светога деловала.

Сачувати здрав разум и преиспитивати себе и своје ставове јер нас по многоме покушавају скувати као жабу, мало по мало...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@uomo del Ve.Te.  Хтела сам да додам да је циљ да се створи паника код популације и након тога манипулисање је много лакше. Управо се то ради и нажалост постиже. Бомбардовање информацијама и слушање истих без расуђивања и промишљања човек постаје подложан и дешава се управо оно што сте написали, фармација, реклама...човек постаје поробљен, збуњен и прима упуте како му они предоче. 

Искрено, молим се Богу, све што сте поменули приметим и сама, о мигрантима тек предстоји прича. За нас православне је битно да останемо мирни и одани светом предању и живој речи Христовој. 

Сада није време за промене и одступања, сада је време за сабирање и чињење, ходање добро утабаним стазама светих Отаца Цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За време бомбардовања нашој комшиници деца беху мала: - Плашиш ли се? - Не, Бог ми дао децу, сад нека их чува.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

MITROPOLIJA.COM

Саопштење за јавност Цетиње, 12. март 2020. Поводом дилема које су се у јавности појавиле због ширења болести Covid-19 изазване вирусом SARS-Cov-2, познатијег као...

 

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аха. Митрополија саопштава да ће се одговорно поставити према даљој здравственој ситуацији у Црној Гори и препорукама стручних здравствених органа. Значи, они ће да послушају препоруке здравствених органа? Ништа оци Кападокијци, провера чврстоће вере и слично? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 32 минута, stevanjuric рече

Аха. Митрополија саопштава да ће се одговорно поставити према даљој здравственој ситуацији у Црној Гори и препорукама стручних здравствених органа. Значи, они ће да послушају препоруке здравствених органа? Ништа оци Кападокијци, провера чврстоће вере и слично? 

Verovatno ce preporuciti otkazivanje velikih skupova, tj. u ovom slucaju litija. Da li ce ih poslusati? Nemam pojma, videcemo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

HR.N1INFO.COM

Vjerska procesija koja je trebala biti organizirana u nekoliko gradova u središnjoj Rusiji u svrhu pomoći borbi...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево стручни људи у Немачкој конкретно говоре за своје подручје и обавешавају целу немачку нацију: да у принципу не постоји начин да се уништи-зустави вирус већ је циљ да се зараза становништва одвије постепено  и човек каже да ће до 60/70% посто становништва сигурно без обизира на све мере бити заражено тј већина, a немачка тренутно има око 82-83 милиона становника. Па ви видите који је то број...

Ево линк:

 

 

Колико сам могао да пратим ситуацију у разнима земљама (у Европи и Америчком континенту) углавном су старији људи погођени. У принципу сваке године у току зиме (невезано за корону) кад су вируси и грипа присутни одређени број људи умре али се о томе не говори. На пример пред две године на нашим просторима је била та ситауција кад је било тешко стање....

Моје лично мишљење је да човек који је доброг здравља тј. који води рачуна у своме духовном и физичком здрављу нема чега да се боји. Иначе, старији људи, сваке зиме морају да воде рачуна о прехлади-вирусима-групу..... неки могу да имају овај вирус а да немају скоро никакве или сасвим мале симптоме, и да то тако прође...

Кажем опет, код нас је ово ствар сваког понаособ како ће се поставити према овом...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...