Jump to content

Предрасуде неверника ...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ma nemam komentar na ovo uopšte.

A samo mi razjasnite ' otkud psihoanaliza - religija '. Glupost.

Ne želim da se udubljujem, da i kako to ' čovek svojim slobodnim izborom treba da odluči da prihvati hrišćanski ideal,da ga smatra jedinim ispravnim i da mu teži '.

Kakva je tu sloboda izbora ako postoji nešto što treba da hoćeš?

' Zlo je dakle posledica ljudske odluke da ne ode u opštenje sa Bogom' ?

Dakle svi ateisti su zli i nema zlih vernika? Zanimljive stvari neko može naučiti o sebi od drugih.

Kako misliš bukvalno? šta je tu bukvalno a šta nebukvalno kada kaže u Svetom Pismu ' Bog je stvorio zemlju za 6 dana... ' ? kako to treba shvatiti a da to ne isključuje teoriju evolucije?

Ovo su samo lični stavovi, zar ne?

' Istočni teolozi su se oštro protivili ideji da teologija daje naučne iskaze ili bilo kakve gnoseološko i epistemiološke forme '. Na osnovu čega tvrdiš ovo?

Jako hm... radikalna tvrdnja. Zašto se onda teolozi i vernici sa kojima sam se upoznavao ili imao kontakt ne ponašaju kao da je to tako? Oni ne mogu da prihvate teoriju evolucije, Big Bang teoriju, pa čak i Frojdovu koncepciju o Edipalnoj situaciji. Smešno.

' Čovek koji ne može da prihvati da je nastao od čovekolikog majmuna zapravo to i nije učinio (u potpunosti)...' - Erik Bern (mislim da ste ga čak i pomenuli na jednom mestu, moj omiljeni psihijatar)

Nije ni čudo da nas nazivaju ' komunističkim nusproduktima' zbog pojedinih sličnosti? Sjajan si.

Ti imaš vrlo sličan odnos prema nekim stvarima kao i šizofreničari o kojima su mi pričali ljudi koji stvarno i rade sa takvima. Nadam se da ti neće smetati što ću te tako zvati, Šizofrenilio.

Ne bih da se udubljujem u topic sada. Biblija i te kako daje tvrdnje kojih se vernici drže. I pravoslavni vernici.

U Starom Zavetu ljudi su mogli da rade šta god im je volja. Stari Zavet prosto ne važi i to je tako.

Mogli ste staviti i odlomak iz Ilijade ili Antigone ili bilo šta pošto je to toliko irelevantno.

Ne zanima me šta najavljuje, koga najavljuje, tu piše šta piše, niko i nije pomenuo da je to Isus propovedao i činio nego da je to starozavetni bog koji radi te stvari koje radi i ceo Stari Zavet je, kažu ljudi,nisam čitao skoro, prepun ružnih, gadnih i nemoralnih stvari. Zakon najava Hrista?

Crkva ne stoji na Bibliji, okej ali crkvena učenja uglavnom stoje, nije li tako?

Zahvalimo se Dokinsaciji ateizma na ovome što je cenjeni kolega ateista napisao.

Ili pošto nas već takvima smatrate, neka bude drug ateista.

Hahahahahahahahah. :) zru 777bakisin 0409_feel

Ovo sam površno ogrebao pošto ne bih da se udubljujem.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 106
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Kakva je tu sloboda izbora ako postoji nešto što treba da hoćeš?

Ne treba da hoces nego mozes da uradis xy stvar ako izaberes. Niko nece napraviti nikakav akt

represije ili kazne prema tebi ako ne napravis taj xy izbor nego jednsotavno ti ces zaostati po potencijalu

ako ne odrasi ti. Isto kao sto atlericara trener ne tera da vezba nego jesnsotavno on vezba i odrice se nekih

stvari jer zna da tako povecava svoj potencijal i moze da napreduje.

Dakle svi ateisti su zli i nema zlih vernika? Zanimljive stvari neko može naučiti o sebi od drugih.

Mesas pojmove. Epikurova pitalica govori o postajanju zla u svetu a ne da li zlo izvire iz koje licnosti.

Kako misliš bukvalno? šta je tu bukvalno a šta nebukvalno kada kaže u Svetom Pismu ' Bog je stvorio zemlju za 6 dana... ' ? kako to treba shvatiti a da to ne isključuje teoriju evolucije?

  Bog je stvorio svet uopste nije iskaz koji ima za cilj da ti nesto objasni ili da te nauci necemu nego kao

osnova ideja o poreklu svega na meta istorijskom planu. Dakle to je velika ideja a ne predlozena hipoteza za kako se sta desavalo princip koji zaista samo nauka moze da pruzi. Hronologija kroz 6 dana opet nema istorijski smisao nego ontoloski, to jest prema uslovljenosti svog postojanje Bogom. Dakle nisu to nikakvi pokusaji obajsnjena metoda razvoja sveta nego postavke elemenata kosmosa njihove vaznosti u odnosu na Boga.

Ovo su samo lični stavovi, zar ne?

Licni stavoti velikih neznalica, nazalost.

Jako hm... radikalna tvrdnja. Zašto se onda teolozi i vernici sa kojima sam se upoznavao ili imao kontakt ne ponašaju kao da je to tako? Oni ne mogu da prihvate teoriju evolucije, Big Bang teoriju, pa čak i Frojdovu koncepciju o Edipalnoj situaciji. Smešno.

Bas zato slo slabo poznaju telogiju, veoma slabo.

Nije ni čudo da nas nazivaju ' komunističkim nusproduktima' zbog pojedinih sličnosti? Sjajan si.

Ti imaš vrlo sličan odnos prema nekim stvarima kao i šizofreničari o kojima su mi pričali ljudi koji stvarno i rade sa takvima. Nadam se da ti neće smetati što ću te tako zvati, Šizofrenilio.

Iz posta u post ne uspevas da sakrijes da si suvise neozbiljan za svoje godine.

Ne bih da se udubljujem u topic sada. Biblija i te kako daje tvrdnje kojih se vernici drže. I pravoslavni vernici.

U Starom Zavetu ljudi su mogli da rade šta god im je volja. Stari Zavet prosto ne važi i to je tako.

Mogli ste staviti i odlomak iz Ilijade ili Antigone ili bilo šta pošto je to toliko irelevantno.

Upravo tako. I to je ono sto tesko dopire do vaseg shvatanja. Nista se sustinski u ne bi promenilo u Crkvi kad

bi umesto stargo zaveta stajala dela Platona i Aristotela. Posto su svetitelji govorili da je anticka filozofija takodje priprema najava Hrista kao i stari zavet. I jos ne samo to.  Sveti Kelement Aleksandrijski i sveti Augustin Hiponski govore da je veliki mag Hermes Trismagistos zapravo evropski Mojsije i da je tadkoje on praslika Hrista.

Ne zanima me šta najavljuje, koga najavljuje, tu piše šta piše, niko i nije pomenuo da je to Isus propovedao i činio nego da je to starozavetni bog koji radi te stvari koje radi i ceo Stari Zavet je, kažu ljudi,nisam čitao skoro, prepun ružnih, gadnih i nemoralnih stvari. Zakon najava Hrista?

Dobro i? Ko je rekao da ne pise?

Zakon je jedan od oblika najave Hrista. Vec sam pisao o tome da je Hristos mnogo siri koncept od samog

Isusa.

Crkva ne stoji na Bibliji, okej ali crkvena učenja uglavnom stoje, nije li tako?

Nije. Uglavnom stoje da delima svetitelja.

Zahvalimo se Dokinsaciji ateizma na ovome što je cenjeni kolega ateista napisao.

Ili pošto nas već takvima smatrate, neka bude drug ateista.

Hahahahahahahahah. :) zru 777bakisin 0409_feel

Ovo sam površno ogrebao pošto ne bih da se udubljujem.

Sa tim dokinsom se moze hvaliti samo neko ko nema pojma o filozofiji nauke i filozfiji uopste.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jest da je tema o zabludama  ateista, al ajde malo i o zabludama vernika koje su se tu i tamo provukle 0409_feel .

@Жељко:

Ви уопште немате представу шта је то догма.

Znamo ali koristimo razlicite definicije, otud nesporazum :

  • 1 a point of view or tenet put forth as authoritative without adequate grounds
  • 2 a doctrine or body of doctrines concerning faith or morals formally stated and authoritatively proclaimed by a church

Како год окренеш инцест је био у почетку...него је сваки еволутивни процес подразумевао настанак једне врсте од једне јединке , што значи да је инцест био неминован.

Najcesci uzrok specijacije je kad odredjena populacija postane izolovane od od ostatka populacije, obicno emigracijom. Nikakv incest nije potreban.

Ти би вероватно да си био Мојсије ( хвала Богу па ниси) чим би добио откривење од Бога како је настао човек срочио неку сувопарно/научну дефиницију пред којом би ондашњи људи ( Јудеји) остали благо забезекнути покушавајући да схвате смисао твојих речи

Da je Mojsije rekao da su ljudi nastali od drugih zivotinja to ne bi to nikome bilo nista manje neverovatno od toga da su nastali od blata. A za razliku od blatne teorije bilo bi istina :). A mogao je usput da im napomene da peru ruke i da drze izolovane bolesne ljude jel se bolest prenose sitnim zivotinjicama koje zive u nasem telu - spasao bi milione zivote. Ovako smo morali da cekamo hiljade godina da bi nam Paster to rekao.

Ako i postoje neke pouke u starom zavetu , one su duboke sakrivene. Pisali su ga primitivni ljudi koji o moralu i funkicionisanju ovog svetu nisu znali skoro nista. Zato mislim da ne treba da ga branis na nacin na koji pokusavas.

како то да ти не капираш и како уопште видиш у том одељку икакву контрадикторност са еволуционистичком теоријом.

Ima evolucija svojih problema ali sam skoro potpuno siguran da ti problemi nisi oni na koje ti mislis. Da cujemo dakle te kontradiktornosti.

Sto vise istrazujem, sve mi se vise cine da je Pravoslavlje jedini preostali bastinik kreeacionizma u Evropi. Tuzno.

као што и сада оправдавају бомбардовање Србије неком хуманитарном мисијом . Ако си ти против такве религиозности имаш моју подршку , а мислим и већине форумаша овога сајта.

Ne secam se da su bombardovanje opravdavali religijom, vec upravo kao sto si rekao - humanitarnom akcijom. Eto dokaza da religija nije jedino sto se zloupotrebljava za zle ciljeve :nene: .

Дакле ми православни Хришћани имамо православни поглед на свет . По том погледу атеисти и хомосексуалци су у заблуди .

Наравно ви имате право на своје мишљење, мислим ви хомосексуалци и атеисти и гарант мислите да смо ми у заблуди, то су ето два погледа на свет.

Ovo sam quotovao jel mi je simpaticno kako si upotrebio 'homoseksualci i ateisti', zajedno kao da je to nesto sto prirodno ide jedno sa drugim. Znam da nisi to mislio, vec si odogovarao na post i da je tako slucajno ispalo, samo smesno zvuci.

Inace, znam brdo ateista koju imaju negativan stav prema homoseksualcima, a upoznao sam i jednog gej lika koji studira bogosloviju 0102_laugh . Ima znaci svega.

Читао сам живот једног Руса који је [tvrdio da je] умро па васкрсао , који је био атеиста и који је као дете био крштен( што се показало као веома добро) , када је [tvrdio da je] умро иако није веровао у загробни свет , нити било шта од свега тога , ипак је био добар човек и ангели су га одвели [tvrdio da je] у Рај ,ипак [tvrdio da je] враћен је назад међу живе зато што није био довољно припремљен за рај па му је то мало представљало проблем, наравно жим се вратио у живот , био је верник, јер више није било дилеме.

Ispravio sam ovaj tvoj deo posta da malo lici na nesto smej.gif. Pa jesu Rusi po mnogo cemu sjajan narod, ali bas da vaskrsavaju - to jos uvek ne mogu . Svakakve se knjige mogu naci, al nemoj da ih sve shvatas ozbiljno, BRE! smej.gif

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3528.0.html

777bakisin Interesantna tema. Mogli bi i za ateiste tako nesto da otvorimo - sta ako bog postoji?

Zasto biblija kaze da zena koja udje  u brak a nije nevina treba da se ubije?

Где то пише?

Први пут чујем !

20 Ali ako bude istina, da se nije našlo devojaštvo u devojke,

5 Moj. 17:4

21 Tada neka izvedu devojku na vrata oca njenog, i neka je zaspu kamenjem ljudi onog mesta da pogine, zato što učini sramotu u Izrailju kurvavši se u domu oca svog. Tako izvadi zlo iz sebe.

Stari zavet je verovatno jedna od najgorih knjiga koja je jos uvek u stampi. Znam da hriscani tvrde da ti zakoni posle Hrista ne vazi ili nesto slicno, ali ja stvarno ne razumem zasto ga se prosto ne odreknu u celini. Ovako smo stalno u situaciji da slusamo komicno neubedljive racionalizacije grozota koje se tu pominju.

Једноставно наука и религија нити искључују једна другу нити може једна другу да замени.

Не знам зашто насупрот религији стављаш науку.

Нормалније би било да ставише рецимо философију.

Јер научника има и атеиста и верујућих људи.

zru

@DEJAN

довољно је само неколико генерација да људи поцрне

Jel tako? smej.gif. Koliko je nekoliko?

Evo vec preko 20 generacija belaca u Australiji i Juznoj Africi, pa i dalje beli ko sir.

To bi mozda moglo tako po Lamarkovoj teoriji evolucije, ali jos u vreme Lamarka samo znali da je on gadno tu pobrkao stvari. Evolucija se desava u evolutativnom vremenu i malo toga moze da se promeni kroz par generacija.

@ Mracnjak - polako bre - mojne tako djonom na drugare da se zaleces.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад се нису шетали голи по сунцу,шта да радиш  zru

Промене на фенотипу се могу уочити на само  једној јединки у току њеног живота!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад се нису шетали голи по сунцу,шта да радиш  zru

A sto ne pocrnese po glavi, majku mu. 777bakisin

Промене на фенотипу се могу уочити на само  једној јединки у току њеног живота!

Ima tu jedan mali problem - takve promene nisi nasledne. Koliko god covek da pocrni - dete ce mu se roditi belo kao i sto se on rodio. Kao sto sam napomenuo Darvin, a ne Lamark!

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад се нису шетали голи по сунцу,шта да радиш  777bakisin

A sto ne pocrnese po glavi, majku mu. 0409_feel

Промене на фенотипу се могу уочити на само  једној јединки у току њеног живота!

Ima tu jedan mali problem - takve promene nisi nasledne. Koliko god covek da pocrni - dete ce mu se roditi belo kao i sto se on rodio. Kao sto sam napomenuo Darvin, a ne Lamark!
зато што носе шешире  zru

наследне су ако је животиња константно изложена условима средине

Link to comment
Подели на овим сајтовима

зато што носе шешире  zru

Upravo tako, i po rukama zato sto nose vecito rukavice na 30 stepeni 777bakisin.

наследне су ако је животиња константно изложена условима средине

Naravno da nisu. Geni koje si dobio po rodjenju su geni koje ces imati do kraja zivota i koje ces preneti svojoj deci.

Beli ljudi ne pocrne na suncu zato sto se adaptiraju okruzenju, vec zato sto je to odbrambeni mehanizam (koji je ugradila evolucija) nama koji zivimo u suptropskoj klimi u kojoj dolazi do velikih klimatskih oscilacija tokom godine.

Jel si se zapitao zasto Norvezani ili Japanci, u odnosu na nas maltene ni malo ne mogu da pocrne na suncu? Zato sto zive u drugacijoj klimi u kojoj za takav mehanizamom nije bilo potrebe.

Iz slicnog razloga, crnci nece ni malo pobeleti kada se presele u severne krajeve. Vec se dugo zna da crnci u Americi mnogo cesce boluju od bolesti koje su uzrokovane nedostatkom vitamina D - koji se dobrim delom dobija od sunca. I pored toga sto bi im za zdravlje znacilo da malo pobele, kako bi mogli da upiju vise suncevog zracenja u hladnijoj severno americkoj klimi - to se ne desava.

Ponavljam - Darvin a ne Lamark.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

зато што носе шешире  zru

Upravo tako, i po rukama zato sto nose vecito rukavice na 30 stepeni 777bakisin.

наследне су ако је животиња константно изложена условима средине

Naravno da nisu. Geni koje si dobio po rodjenju su geni koje ces imati do kraja zivota i koje ces preneti svojoj deci.

Леба ти,па како онда настадоше све разноврсне врсте и расе људи?
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naravno da nisu. Geni koje si dobio po rodjenju su geni koje ces imati do kraja zivota i koje ces preneti svojoj deci.

Леба ти,па како онда настадоше све разноврсне врсте и расе људи?

Namerno nisam pomenuo (da ne bih komplikovao pricu), jos jedan mali detalj. Tvoje ce dete da se rodi sa 200tinjak slucajnih mutacija (koje nemaju veze sa adaptacijom na okolinu i posledice su nasumicne mutacije tvojih reproduktivnih celija). Tokom vise stotina, hiljada ili desetine hiljada generacija, one mutacije koje su se pokazale korisnima ce postati dominantne u populaciji.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не улазимо сад да ли су ове тврдње тачне или не,давно сам положио генетику па ме мрзи да сад поново обнављам,а обожавао сам профу јел је предавања почињао са "помаже Бог",ове тврдње упште нису у конфронтацији са вером!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не улазимо сад да ли су ове тврдње тачне или не,давно сам положио генетику па ме мрзи да сад поново обнављам,а обожавао сам профу јел је предавања почињао са "помаже Бог",ове тврдње упште нису у конфронтацији са вером!

Zao mi je sto sada ne mogu da nadjem link - ali gledao sam (dosta davno) na youtubu neki clip, gde je neki pravoslavni pop pricao o evoluciji. Cica me odusevio - prica na engleskom, i ocigledno da je Amerikanac. Vrlo obrazovan i naucno informisan, i jako je lepo pricao o odnosu vere i nauke. Ako se tvoja vera oslanja na neke ideje kao kreacionizam za koje vec vise od 150 godina znamo da su potpuno pogresne - onda ocigledno da su te osnove lose. Prica dalje pop i kako je evolucija dokazana cinjenica i kako istina nikada nemoze i ne treba da bude pretnja pravoj veri i kako ne sme postojati strah da se ocigledna istina prihvati.

I to on tako u Americi - sredistu hriscanskog kreacionizma, a ovi nasi popovi sve bezveze. Ako nadjem slucajno okacicu klip.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

види, некада су неки светитељи исто причали и за земљу да је равна плоча, јер су таква знања науке била у то време ...

то ништа не мења, лично размишљање, или укус коме бисмо наклонили главу за ''памет'' или ''глупост''.

незнање ће владати док год не буде могло да се понови тако нешто, а копља ће се ломити, И ТРЕБА ДА СЕ ЛОМЕ, иначе никад до суве (научне) истине нећемо доћи.

иначе, нормално је да Свето Писмо и вера ни у ком случају на зависе од науке, нити се косе једно о друго. једноставно коегзистирају, пошто се и не баве истим стварима.

надам се да сам појаснио став Цркве по том питању.

друго су лични ставови и преференције ''образованих и научно информисаних'' и ''безвезе'' попова ...

ја лично сматрам да је и 6000 година могуће, и да су 6 дана могући, јер је Богу све могуће, а не заснива се на вери толико колико по ономе што сам видео како људи оздрављују на моје очи. од немогућег до непрепознатљиво здравог.

тако да је та прича лево десно, наука или не, потпуно беспредметна са те стране.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да не улазимо сад да ли су ове тврдње тачне или не,давно сам положио генетику па ме мрзи да сад поново обнављам,а обожавао сам профу јел је предавања почињао са "помаже Бог",ове тврдње упште нису у конфронтацији са вером!

Zao mi je sto sada ne mogu da nadjem link - ali gledao sam (dosta davno) na youtubu neki clip, gde je neki pravoslavni pop pricao o evoluciji. Cica me odusevio - prica na engleskom, i ocigledno da je Amerikanac. Vrlo obrazovan i naucno informisan, i jako je lepo pricao o odnosu vere i nauke. Ako se tvoja vera oslanja na neke ideje kao kreacionizam za koje vec vise od 150 godina znamo da su potpuno pogresne - onda ocigledno da su te osnove lose. Prica dalje pop i kako je evolucija dokazana cinjenica i kako istina nikada nemoze i ne treba da bude pretnja pravoj veri i kako ne sme postojati strah da se ocigledna istina prihvati.

I to on tako u Americi - sredistu hriscanskog kreacionizma, a ovi nasi popovi sve bezveze. Ako nadjem slucajno okacicu klip.

Teorija evolucije je i dalje teorija,dakle nije dokazana i ima mnogo mana!

Svaka čast tom svešteniku ali to je njegovo mišljenje,meni je teorija evolucije neprihvatljiva ali to je moje mišljenje  pravopop

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...