Jump to content

Обраћање Епископа Митрофана и Епископа Кирила у вези са Ванредним црквеним сабором у Клирвотеру

Оцени ову тему


Препоручена порука

E Бр 48/20

25. фебруар 2020

Милтон – Торонто

 

СВЕТОМ АРХИЈЕРЕЈСКОМ СИНОДУ

СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ

Б Е О Г Р А Д

 

Поводом објаве текста под насловом ’’У одбрану истине и јединства Српске Православне Цркве’’, који је објављен на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, у понедељак
24. фебруара т.г. желимо да изнесемо следеће примедбе:

1. На службеној страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку не смеју се објављивати овакви, и текстови који се директно тичу живота Цркве, без претходног саветовања са свим члановима Епископског
Савета? Нама је познато да Епископ Кирило, као ни ми, нисмо консултовани у вези са истим. Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

2. Исто тако у вези са писмом Епископског Савета Е.С. бр 1/20 од 15. фебруара т.г., такође објављеног на званичној интернет страници Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, најмање двојица од петорице
Епископа нису консултовани.

3. Свети Архијерејски Синод позивао је Епископе из САД да пониште све одлуке Сабора и да о томе обавесте Свети Архијерејски Синод, што није учињено све до седнице Епископског и Централног Савета, 30. новембра/1. децембра 2019. Намеће се питање зашто се чекало пола године да се Епископи из САД, и неки чланови Централног Савета, огласе директно јавности путем интернет страница сада пред сами ванредни Сабор, а не Светом Архијерејском Синоду са објашњењима благовремено?

4. И поред прихватања одлука Светог Архијерејског Синода да се нови устав за Епархије у САД поништи, исти је месецима био на званичној интернет страници једне од Епархија у САД, све до пре две седмице. Већи проблем је у томе што руководство црквених тела у САД, по најновијим саопштењима, даје до знања да су у најгорем случају погрешили само у процедури, али да је суштина мењања устава у складу са одлуком Светог Архијерејског Сабора, па и наводним ранијим одлукама Епископског Савета из 2015, и 2017 године. Цитира се као ауторитативан текст пароха вашингтонског који убеђује читаоце у исправност непостојећег процеса – ’’арондације устава’’, па још на основу одлуке СА Сабора.

5. Инсинуација да смо ми, док смо били Епископ источноамерички, у децембру 2015.године дали нашу сагласност за било какву реорганизацију Српске Православне Цркве за Северну, Средњу, и Јужну Америку, а камо ли по питању
регистровања имовине је нетачна. У истом смислу, Његово Високопресвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, администратор Епархије буеносаjреске и јужноамеричке, као ни његов наследник Његово Преосвештенство Епископ Г. Кирило, нису учествовали у одлукама те природе.

6. На против, 4. јануара 2017., тројица Епископа из САД су одржала седницу без нашег знања, као ни знања Митрополита Амфилохија, у Либертивилу где су донели одлуке у вези са регистрацијом нових корпорација. Одлуке те седнице су цитиране у свим формативним документима нових корпорација као одлуке Епископског Савета, а ми смо о том састанку сазнали из докумената корпорације тек у јесен 2019.

7. Постојање тих једночланих корпорација, а поготово тзв. ’’Serbian Orthodox Dioceses in the USA’’ је сасвим случајно испливало на видело као последица конфузије која је настала после Црквеног сабора, јула 2019. Ако је то све било
транспарентно, као што саопштења говоре, зашто се то није изнело ни пред Епископски савет, ни пред Централни савет, а камо ли пред Свети Архијерејски Синод раније?

8. По нашим сазнањима од учесника, нови устав ’’Српских Православних Епархија у САД’’, подељен је појединим члановима Сабора уз образложење да је то коначна верзија. Тако смо чули и у записнику седнице Централног савета, која је одржана уочи јулског ’’крњег’’ Сабора. Опет напомињемо да је, у најмању руку, комплетно заобиђен чл.33 Устава Српске Православне Цркве за Северну и Јужну Америку, којим се налаже следеће: ’’одредбе овог Устава могу бити
измењене и допуњене само на редовном или ванредном заседању Црквеног сабора, трочетвртинском већином гласова присутних делегата, уз сагласност Епископског Савета. Измене и допуне овог Устава потврђује Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве’’. Две Епархије, које чине кворум тога Сабора
нису биле ни позване.

9. Саопштења наводе да су сви ови подухвати, јавни попут јулског Сабора, или нетранспарентни попут правне реорганизације, имали за циљ да заштите Српску Православну Цркву од легалног ризика или одговорности. Ми, због
непоштовања постојећих одредаба важећег Устава смо управо сада изложени већем ризику него икада пре.

10. Конкретан пример тога да је Епархија канадска изложена ризику након ових немилих промена потврђује Статут Епархије канадске који гласи:’’ Српска православна епархија у Канади управља се на основу одредаба Устава СПЦ у
Северној и Јужној Америци, одредаба 8.1 и одредаба овог Статута’’.

11. У вези са радом ванредног Црквеног сабора ми смо већ упутили своје примедбе Председнику Епископског савета Његовом Преосвештенству Епископу новограчаничко-средњезападноамеричком Г. Лонгину. Усмено смо добили
сагласност да се дневни ред може променити јер је додељено веома кратко време за сам рад ванредног Сабора, док ће већи део Сабора бити посвећен регистрацији, и оброцима, а не времену за дискусију.

12. Овде морамо рећи и то да је и Епископски и Централни Савет у Чикагу 30. нов. - 1 дец. протекао у апологетским тоновима којима су наша браћа архијереји у САД образлагали исправност својих ставова и дејстава у вези ”новог устава за САД”. Тек на инсистирање епископа Митрофана и епископа Кирила а и уз смиреност и одлучност епископа Лонгина (као председавајућег Епископског савета) усвојен је став да се морају извршити све одлуке Светог Синода које су нам свима добро познате.

13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
интернет адреса.

14. Из тог разлога испада помало парадоксално да су наша браћа Архијереји из САД пристала да се сазове Црквено-народни Сабор на Флориди, где треба да се пониште све њихове одлуке са ”крњег” Сабора из Чикага, од јула месеца прошле године, и истовремено да наступају на том Сабору са најновијим текстовима који су усмерени на потврду и оправдање њиховог досадашњег рада. Још је парадоксалније да се стално понавља тврдња да на ’’крњем’’ Сабору у Чикагу ”није донета никаква одлука”? Тиме се вређа основна интелектуална висина тела и архијереја наше Цркве као и еминентних стручњака из области права који су већ више пута образложили неуставну позадину ”крњег” сабора из Чикага од јула прошле године. По свему судећи показује се да наша браћа Архијереји из САД (изузев надамо се епископа Лонгина), не прихватају одлуке Светог Синода наше Цркве, а још мање уважавају мишљења епископа Митрофана и епископа Кирила и понашају се као посебно тело, као што један од браће рече у јучерашњем интервјуу у више наврата: неки ”епископски савет у САД” који нема благослов нити Светог Синода нити Светог Сабора наше Цркве! Питамо се: да ли се у свему овоме огледа њихова борба за Истину и за јединство наше Свете Српске Православне Цркве?!

 

Светом Архијерејском Синоду одани,

ЕПИСКОП КАНАДСКИ МИТРОФАН

ЕПИСКОП БУЕНОСАЈРЕСКИ И ЈУЖНОЦЕНТРАЛНОАМЕРИЧКИ КИРИЛО

 

 

***

 

пдф Е Бр 48 2020 Канада (3).pdf


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

Добили смо информацију да ни Владика Лонгин није консултован.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

13. Могуће је да преко интернет страница има злонамерних напада на нашу браћу архијереје из САД, који су последица још незацељених рана од претходних раскола, и које смо и ми осудили у саопштењу са Централног савета у децембру
прошле године. Али то није разлог да се a priori одбацује свака критика њиховог рада, нарочито око ”крњег” Сабора у Чикагу у јулу месецу прошле године. Подсећамо браћу Архијереје из САД да је критика Сабора из јула прошле године
дошла са највишег места - од Светог Синода наше Цркве (и од готово свих архијереја с којима смо имали прилике да разговарамо на ту тему), а не од неких како се каже у поменутом тексту злонамерних људи са неидентификованих
интернет адреса.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Поуке.орг инфо рече

 

To je obicna zamena teza, na sta sam i ja odmah reagovao. Nisu to samo neki internet huligani, vec imamo odluku Sinoda SPC.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад су, очигледно, супротстављени, епископи у самој Северној, Централној и Јужној Америци (Епископском савету за ту област.) 

Са једне стране су епископи професор др Митрофан и Кирило, а чини се да и епископ Лонгин све више уважава њихове аргументе, а са друге стране епископи др Максим и др Иринеј (Добријевић). Када се десе овако значајна размимоилажења,  коначну реч има једино Свети Архијерејски Сабор.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim da je stvar jednostavna, ako se ide putem selekcije: vl. Longin je ve istupa javno, malo i ponično i javno iznosio odanost Saboru i Sinodu pre. Vladika Mitrofan i Kirilo....mislim da tu nema dvojbe da su čestiti qudi. Ovo sam vec rekao, ponavljam, mislim da vl. maksim, ma kako on mozda samovoljno hteo da neke stvari resava, cesto tvrdoglavo, pokazao je da kad pogresi gresku nece da prizna, nego ide okolo i opravdava, a time sam sebe jos vise stavlja u nezgodan polozaj a i samu crkvu....ipak mislim da ce on biti odan, a da sve ono u čemu ucestvuje cini da umanji stetu, da "spase obraz" sto se kaze. Ne verujem da on ucestvuje u nekim raskolima ili muckama oko para....on voli knjigu, malo vise paznju, ima i talenat da okupi neke ljude oko sebe (mada nije lako liberale ocrkoviti, neka mu je sa srecom).

Ostaje vl. irinej...i citali smo tu je bilo zestokih propusta, knjizenje, preknjizavanja i da su TU u igri ogromne pare....

Ne sudim, ne zakljucujem, ali ljudi/covek/neko je kupi dvorac za vladiku (ajde treba imati pristojno mesto da se primaju psoete i to) ali hram koji su Anglikanci iz postovanja ka V. Nikolaju prodali za sitan gros SPC u samom centru Njujorka, je bez krova, rusevina....nema smisla sve to.

Da neko razvlaci, vrda, menja teze...pa jasno je iz avinoa. Zato pominjem dvor(ac) i crkvu izgorelu bez krova....mi imamo episkopa, Amfilohije i Atanasije recimo...žive bukvalno u manastiru. Ok mitropolit na Cetinju je malo kao odvojen...ali to je manastir, sve skromno....a covek obnovi 600 hramova...a imamo da se kupuje dvorac...ma kupujte ostrva i dvorce nisam zavidan...ali crkva nema krova!

Ovo je odlicno...ali odlicno....s ozirom na probleme koji vec jesu....dva episkopa iz tih krajeva najlepse moguce pokazuju odanst svojoj Crkvi, ne samo to iznose nepravilnosti, vl. Longin ce se verovatno prikljuciti....nikavog raskola biti nece da ga neko i htedene...a sad....ko nece da slusa Crkvu....neka snese posledice...niko nije nezamenljiv. Sinodalci ce pomiriti narod....to sta misli Vlada Divac o crkvenim svarima...pa koga to, bre, briga. On neka se bavi kosarkom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Халуцинирао Ава... Ево вам га сада. :tv: 

Нека држе векелу Боксит, Рођа, Риле, Голуб и компанија... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима



Mislim da je stvar jednostavna, ako se ide putem selekcije: vl. Longin je ve istupa javno, malo i ponično i javno iznosio odanost Saboru i Sinodu pre. Vladika Mitrofan i Kirilo....mislim da tu nema dvojbe da su čestiti qudi. Ovo sam vec rekao, ponavljam, mislim da vl. maksim, ma kako on mozda samovoljno hteo da neke stvari resava, cesto tvrdoglavo, pokazao je da kad pogresi gresku nece da prizna, nego ide okolo i opravdava, a time sam sebe jos vise stavlja u nezgodan polozaj a i samu crkvu....ipak mislim da ce on biti odan, a da sve ono u čemu ucestvuje cini da umanji stetu, da "spase obraz" sto se kaze. Ne verujem da on ucestvuje u nekim raskolima ili muckama oko para....on voli knjigu, malo vise paznju, ima i talenat da okupi neke ljude oko sebe (mada nije lako liberale ocrkoviti, neka mu je sa srecom).
Ostaje vl. irinej...i citali smo tu je bilo zestokih propusta, knjizenje, preknjizavanja i da su TU u igri ogromne pare....
Ne sudim, ne zakljucujem, ali ljudi/covek/neko je kupi dvorac za vladiku (ajde treba imati pristojno mesto da se primaju psoete i to) ali hram koji su Anglikanci iz postovanja ka V. Nikolaju prodali za sitan gros SPC u samom centru Njujorka, je bez krova, rusevina....nema smisla sve to.
Da neko razvlaci, vrda, menja teze...pa jasno je iz avinoa. Zato pominjem dvor(ac) i crkvu izgorelu bez krova....mi imamo episkopa, Amfilohije i Atanasije recimo...žive bukvalno u manastiru. Ok mitropolit na Cetinju je malo kao odvojen...ali to je manastir, sve skromno....a covek obnovi 600 hramova...a imamo da se kupuje dvorac...ma kupujte ostrva i dvorce nisam zavidan...ali crkva nema krova!
Ovo je odlicno...ali odlicno....s ozirom na probleme koji vec jesu....dva episkopa iz tih krajeva najlepse moguce pokazuju odanst svojoj Crkvi, ne samo to iznose nepravilnosti, vl. Longin ce se verovatno prikljuciti....nikavog raskola biti nece da ga neko i htedene...a sad....ko nece da slusa Crkvu....neka snese posledice...niko nije nezamenljiv. Sinodalci ce pomiriti narod....to sta misli Vlada Divac o crkvenim svarima...pa koga to, bre, briga. On neka se bavi kosarkom.


Овде Дуци говори какав је био Дивчев однос према Патријарху Павлу, спавао је док га је Павле чекао два сата да му да орден!
https://youtu.be/6enibfGH_No
Иначе је криминалац који је био отворио у Америци радњу да ваља дупљаке, а о несрећи на Бранковом мосту његовој жени и потоњим догађајима београдска чаршија је испирала уста, може да служи као доказ да постоје људи који немогу бити избедени на суд.


Послато са 5026D користећи Pouke.org мобилну апликацију

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Zoran Đurović рече

Халуцинирао Ава... Ево вам га сада. :tv: 

Нека држе векелу Боксит, Рођа, Риле, Голуб и компанија... 

Нисам прозван, али да кажем да нисам никад омаловажавао твоје ставове. Сад си ти "на тапету" овде и многи твоји формуски "следбеници" замукли....осим принципијелних људи који држе своје ставове, а кад омаше, па шта, боље је када човек погреши у сумњи и кад абуде боље од онога чега се бојао.

Хоћу рећи, био си ти, нажалост и твоју и нашу, у праву за многе ствари, али видш сам да раскола неће бити. Ок, у ова смутна времена може бити свашта...али у САД...па сећаш се Кириловог писма пре...Кирило дише митрополитовим духом, сада је очигледно да Добријевић нема куд, а биће санкција, биће...но раскола неће бити. Никада то Амфилохије не би подржао, тиме ни Кирило. Сада вл. Митрофан износи ствари које нисмо знали, да је и митрополиту ражено иза леђа док је админстрирао Аргентином...даклте твоја теза о некој евентуалној синергини, ајде кажи ради обостраних интереса (мада не знам каве митрополит има интересе под дебелу старост и цео живот у изграђивању Цркве, ови млади могу бити комромитовани и уцењени и којешта, али он не)...најгора хипотеза је да Иринеј и Максим (а убежен сам да Максим неће ићи до краја, јер да је такав не би писао около и давао аутоголово...ови што ћуте су опасни), дакле и да хоће 2 епископа нешто, не могу....могу себи да науде. Цркви је већ проиведена штета, посебно то око имовине и књижења....дај Боже да се то може ређити без судова...и мислим да би владика Иринеј могао да буде санкционисан након свега.

Нема ни теоретских шанси д амогу направити раскол, а о некој подржци митрополита - ташко падре. Митрополит има мало шире видике. Митрополит ће радити и бити главни фактор помирења Москве и ЦГ ако то буде уопште могуће...па није ли "прст у око" Вартоломеју да Онуфрије долази? Амфилохије зна да омане када закурузи, али то је велик чове, чова Цркве....то око ПБФа, сигуран сам да је подбацио кичму за вл. Максим јер Атанасијево је дете и Амфилохије није човек који воли епитимије, санкције, казне....то знају његови калуђери...

Сад ово у ЦГ, па и њему је мало то дало нове видике...то је његова паства, и ма колико понекад и погрешио, и колико је стање доле болно...ипак тај народ од предводи.

Знаш, није Владика Николај основао богомољачки покрет, али је каналисао енеергију ток покрета, и стао на његово чело....тако ти је и ово у ЦГ са литијама. Митрополит предводи сада све то, али то је народ устао, и у проонципу литије сада предводе митрополита! Наравно да он неће насупрот те енергије, јер онда би насупрот Бога.

Ено сапоштење из Јордана: о ЦГ и Македонији..нема, падре, раскола међу Србима, он је тињао код неких, и несугласица има, али раскола нема и неће бити. А симтома је разних било. Да ли је твоје писање осујетило неке ствари? За ПБФ лично мислим да - да! За остало, не верујем да има неки утицај на дешавања, сем на ниво осећања ка теби од стране неких клирика и др. Ствари се дешавају независно од тебе и по питању САДа и ЦГ. У ЦГ ствари се дешавају скоро независно од митрополита. У смислу да је он то планирао и сл.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ćiriličar рече

нема, падре, раскола међу Србима

Друже, ја немам ни најмање намере да ти отварам очи. Шта сам ја радио и радим знају тамо где треба. 

Како тумачиш то што је у Ватопеду Амфилохије саслуживао са Епифанијевим свештеником? 

Кажи ми зашто је Амфилохије рекао да ће на литијама бити Патријарха а знао је да је овај тада у САД? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Ćiriličar рече

Сад си ти "на тапету" овде и многи твоји формуски "следбеници" замукли.

Niko nije " zamuko ". Vecina ljudi je na odobravanju ili im je onemoguceno da pisu, a svi su zarad mira u kuci - olabavili, jer im se spocitava da rade za AV, Mila i sluzbu, a tamburasi nastavljaju nemilice da tamburaju.

Ne znam kako si stvorio sliku da je neko " zamukao " kad znas sta se desavalo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 19 минута, The Godfather рече

Niko nije " zamuko ". Vecina ljudi je na odobravanju ili im je onemoguceno da pisu, a svi su zarad mira u kuci - olabavili, jer im se spocitava da rade za AV, Mila i sluzbu, a tamburasi nastavljaju nemilice da tamburaju.

Ne znam kako si stvorio sliku da je neko " zamukao " kad znas sta se desavalo.

Нисам то рекао у негативном контесту ка падреу....а поменуо сам и тебе у оним "принципиелним"....говорим о "навијачима" којих је било и са во, кажи, наше стране....небитно. Та одбројавања, одобравања треба укинути...нисмо деца.....довоњно је да се каже, па ма колико се не слагали или слагали морамо поштовати ред који домаћин наметне.....нема ништа од тога, то само штети форуму....треба њуде пустити да пишу, наравно са упозорењем шта и како....

То што причаш....испаде сад падре као Слоба...на Газиместану милион људи, а кад је год нешто гураво Слоба крив...сад нико није крив него Слоба. Тако и овде, осим појединаца, сад је Ђуровић црна овца а други сви фини...то сам мислио.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...