Jump to content

Видовдан грчком калуђеру који је опседнут епископом Иринејем Буловићем: Максуз селам из Србистана - надамо се да су мама и тетка, дечко и мачка добро

Оцени ову тему


Препоручена порука

Одговор Видовдана грчком калуђеру који је опседнут епископом Иринејом Буловићем

Ваш проблем је што та самопрокламована власт патријарха Вартоломеја не вреди ни три метра около његове канцеларије, а камоли у целој Цркви. Српска црква није крива што то нико никад неће прихватити, ни у Атини, а камоли ван грчког говорног подручја.  

Надамо се да су мама и тетка, дечко и мачка добро. Максуз селам из Србистана од редакције сајта Видовдана!

Screenshot_50-1.jpg

 

Драги и уважени оче архимандрите Романе,

 

Веома нас је обрадовала чињеница да редовно пратите рад нашег сајта. Заиста нам је жао што се мучите с преводом, али у овом тренутку наше могућности не дозвољавају верзију сајта на грчком. Надамо се да ваши пријатељи, који говоре српски али мрзе Србе, барем знају да Вам преведу тачно и коректно.

 

Пре свега, желимо да Вас утешимо и уверимо да Српска црква нема никакве намере да свргне Цркву Цариграда с било каквог привилегованог положаја. Потпуно напротив, Српска црква жели и покушава да сачува положај који је бивша Велика Христова Црква у Цариграду имала током последњих  хиљаду година у Православној цркви. Историја је избрисала ту славну и мученичку Цркву, а у последње време тренутни патријарх Вартоломеј учинио је све да и те остатке првенства части и угледа уништи.

Српска црква нема проблем са Црквом Цариграда, него Црква Цариграда има проблем да убеди Српску цркву да има неке привилегије власти о којима код нас нико никад ништа није чуо вековима.

 

Сви напори Српске цркве иду ка томе да се односи унутар Православља врате на стање пре нечувених, неканонских и издајничких деловања патријарха Вартоломеја у Украјини. Нажалост, изгледи за такво решење су веома мали. Московити, како их Ви називате јасно су рекли да више никада неће пристати да турски патријарх из Истанбула, како они вас називају, икада више има било какву власт и привилегије. Укратко, покушали сте да узмете више него што вам припада, па сте изгубили и оно што сте имали. Иако смо због обе стране жалосни, и покушавамо да задржимо неутралан став, нажалост ми вам помоћи не можемо. Сами пали, сами се убили.

 

Посебно морамо да нагласимо да српски народ и Српска црква највише воли грчки народ и Грчку цркву у целини (у свим њеним аутономним и аутокефалним црквеним организацијама). Управо та љубав нас обавезује да вам не помажемо у пропасти и срљању у амбис, у који вас је увео ваш Патријарх народа, како га називате.

 

Српска црква није крива за његове наопаке процене и лоше одлуке у Украјини, када сте признали као православне свештенике људе који су сами себе рукоположили моштима светих. Српска црква али пре свега њена пуноћа – народ не прихвата ни никакве “икономије” према непокајаним расколницима и сличним парасинагогама. Познато Вам је да Српска црква у С. Македонији насупрот себе има потпуно канонску јерархију, и деценијама одбија да прихвати било какве икономије и компромисе који би подразумевали избегавање прихватања кривице за раскол и приношења покајања, и остаје при том ставу по сваку цену. Под притиском и државних власти, и “московита” и фанариота. То је некима у Вашој Цркви тешко да схватите, јер мислите да папски прерогативи које је сам себи доделио патријарх Вартоломеј могу да бришу и пишу векове историје и предања, и да принцип икономије може да се примењује као дресинг за салату, опционо и по укусу. То код нас тако не функционише нити може да прође, ми смо крвљу платили нашу православну веру. Ако нас историја и време већ сломе и натерају да прихватимо силу и безакоње, будите уверени да то сигурно неће бити неки неопапа из Истанбула.


Ваш проблем је што та самопрокламована власт патријарха Вартоломеја не вреди ни три метра около његове канцеларије, а камоли у целој Цркви. Српска црква није крива што то нико никад неће прихватити, ни у Атини, а камоли ван грчког говорног подручја.  

Други велики проблем Цариграда јесте да генерално не познајете српску и словенску реалност. Све што сте хтели да урадите и остварите могли сте да сте имало познавали наш менталитет и верску праксу, али за то не кривимо Грке, него Словене који су вас погрешно наводили. На пример, Вама није јасно да Иринеј Бачки није митрополит, а има власт и верника више него 50 цариградских митрополита заједно. Срби никада нису трчали нити имали претензије за испразним титулама и умишљеним почастима које из њих произилазе. Зато ласкаве титуле које грчки митрополити и патријарси користе, код многих Срба су увек изазивали подсмех, иако смо се трудили да поштујемо историју и обичаје. Ипак, оног тренутка кад су неки Грци помислили да велике и звучне титуле значе и носе неку практичну и конкретну власт, наш подсмех је постао гласан смех који проузрокује једна добра комедија. Зато се Вама чини да смо ми незахвални и издајице Мајке, а заправо многима од нас је жао што Мајка не зна за стид, иако искрено морамо да признамо да вам се многи заиста смеју. Патријарх вашег народа је постао патријарх грчке комедије. Довољно је само видети шта вам на дневној бази ради украјински патријарх Филарет.

 

Текст који критикујете има неке идеје и историјске податке, на које врло радо можете одговорити, а ми ћемо са радошћу објавити Ваш текст. Код нас нема цензуре и диктатуре, наш патријарх није Вартоломеј. Ипак, пријатељски Вас желимо упозорити да избегавате термине националисти, издајице, непојкајани расколници, јеретици итд јер код Срба такође изазивају подсмех будући да је генерални утисак да се ти термини односе искључиво на Вартоломеја и његову клику, па би се могло десити да Ваш текст буде несхваћен.

 

Надамо се да су мама и тетка, дечко и мачка добро. Максуз селам из Србистана од редакције сајта Видовдана!

Видовдан

https://vidovdan.org/info/odgovor-vidovdana-grckom-kaludjeru-koji-je-opsednut-episkopom-irinejom-bulovicem/

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Ćiriličar рече

Српска црква жели и покушава да сачува положај који је бивша Велика Христова Црква у Цариграду имала током последњих  хиљаду година у Православној цркви.

Срео луд збуњеног, па му све објаснио. А може и обратно, потпуно је небитно, ко је ту луд, а ко збуњен. Која црна "бивша Христова Црква",  то слабоуман човјек само може срочити, па ни све друго није ништа боље.

Не кажем да васељенски патријарх својом неканонском одлуком није направио озбиљан проблем у Цркви Христовој.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, slovoA рече
пре 6 часа, Ćiriličar рече

Српска црква жели и покушава да сачува положај који је бивша Велика Христова Црква у Цариграду имала током последњих  хиљаду година у Православној цркви.

Срео луд збуњеног, па му све објаснио. А може и обратно, потпуно је небитно, ко је ту луд, а ко збуњен. Која црна "бивша Христова Црква",  то слабоуман човјек само може срочити, па ни све друго није ништа боље.

Не кажем да васељенски патријарх својом неканонском одлуком није направио озбиљан проблем у Цркви Христовој.

Ovakve zaključke, i ovakve laži samo licemeerčina moze da čini!

Da, sada sam se tebi obratio, ne komentaru. A ti vidi sta si "citirao"....jer zlo i pakost  u tebi je toliko da ne vidi ni reci ispred vlastitog nosa, pa tumaci kako tumaci. Zlome je sve zlo, dobrome sve dobro...muva voli fekalije. Nki otac je to negde rekao....mens cini....ajde setaj sa tom paksoti....

Suvise si pakostan da bi shvatio dubine dobronamernih ljudi...nije to za svakoga....ovde se ne radi o dogmatici i eklisiologiji, teoloze, nego o tome da i kontest recenice i same reci VELICAJU Carigradsku Crkvu, kao sto to cini i SPC delovanjem tako i ovaj tekst. Ali debilcine misle da je jedan  covek crkva....Carigradska Crkva je i Sv. Jovan Zlatoust....ajde ne budalesi....bolje ti je da cutis nakon svih blamaza, idi promeni nalog...pa probaj ispoceka...a pre toga nauci da citas, pa onda komentarisi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Ćiriličar рече

то слабоуман човјек само може срочити, па ни све друго није ништа боље.

Kuš bre...još pišeš ovakve fekalije nakon što pokazuješ da ne razumeš kao sunce čistu rečenicu....užas, lele nama sa takvim IQima.

Uzgred, autor teksta je verovatno Injac....ne dozvoljavam da ga vredjas! A ni da vredjas tekst koji pokazuje ljubav ka SPC a isto toliko i ljubav ka NEKADA VELIKOJ  Carigradskoj Crkvi....danas maloj, ali sto je mala lako, nego sto je na celu covek koji razara celu Crkvu...

Kada neko kaze: On je nekada bio veliki covek, ili kaze: nekada veliki covek...to znaci, mudrace, da on nije prestao biti covek, nego da je prestao biti veliki. Toliko o tvojoj egzegezi....Boze sacuvaj....od kad si dosao samo iskrivljujes i pakostis....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Ćiriličar рече

Ovakve zaključke, i ovakve laži samo licemeerčina moze da čini!

Da, sada sam se tebi obratio, ne komentaru. A ti vidi sta si "citirao"....jer zlo i pakost  u tebi je toliko da ne vidi ni reci ispred vlastitog nosa, pa tumaci kako tumaci. Zlome je sve zlo, dobrome sve dobro...muva voli fekalije. Nki otac je to negde rekao....mens cini....ajde setaj sa tom paksoti....

Suvise si pakostan da bi shvatio dubine dobronamernih ljudi...nije to za svakoga....ovde se ne radi o dogmatici i eklisiologiji, teoloze, nego o tome da i kontest recenice i same reci VELICAJU Carigradsku Crkvu, kao sto to cini i SPC delovanjem tako i ovaj tekst. Ali debilcine misle da je jedan  covek crkva....Carigradska Crkva je i Sv. Jovan Zlatoust....ajde ne budalesi....bolje ti je da cutis nakon svih blamaza, idi promeni nalog...pa probaj ispoceka...a pre toga nauci da citas, pa onda komentarisi.

Имаш ли ти шта конкретно да одговориш на "бившу Христову Цркву", јер то је питање које сам поставио?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 35 минута, slovoA рече

Имаш ли ти шта конкретно да одговориш на "бившу Христову Цркву", јер то је питање које сам поставио?

Момак:

пре 7 часа, Ćiriličar рече

Потпуно напротив, Српска црква жели и покушава да сачува положај који је бивша Велика Христова Црква у Цариграду имала током последњих  хиљаду година у Православној цркви.

Прво си навео кусав (=скраћен, погрдно) цитат, онда си то своје криво цитирање тумачио кусавим интелектом...роде "бивша" се односи на "велика", не на Цркву. Иди се описмени негде мало, првпписно, па онда може тек да се говори о другим стварима. Ти кривиш контекст текста, кривиш чисту реченицу и кривиш тиме све.

Рекао си ово, ово је идеална формулација али твојих будалаштина:

пре 49 минута, slovoA рече

то слабоуман човјек само може срочити, па ни све друго није ништа боље.

Ето ти, сам си себи одговорио. Сада макар прочитај текст...ајде поздрав. Немаш ни један смислен коментар од кад си дошао, сем провокација и искривљености.

Придевска синтагма "бивша Велика Христова Црква" никакву црквеност не одрииче, него одриче ве-ли-чи-ну те Цркве данас у односу на прошлост! То се јасно види из саме реченице а посебно се види из контекста!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, slovoA рече

Имаш ли ти шта конкретно да одговориш на "бившу Христову Цркву", јер то је питање које сам поставио?

A odakle si to izvadio, kad je u tekstu naglasak na "velika", a ti to kao slucajno izbacujes iz citata?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Вукашин рече

A odakle si to izvadio, kad je u tekstu naglasak na "velika", a ti to kao slucajno izbacujes iz citata?

У првом наводу ништа није избачено из цитата. А тим "акцентом", на велика, а не на бивша, бавите се лијепо вас двојица, па ми објасните зашто та реченица не гласи овако. "Српска црква жели и покушава да сачува положај који је сестринска Христова Црква у Цариграду имала током последњих хиљаду година." А донекле има и сад, још није бивша, него је то лавеж некаквих самозваних чувара православља.

И поврх свега, не браним ја одлуку Цариграда, за коју тврдим да ће пасти, него Цркву Христову од таквих болесних созерцања и својатања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Вукашин рече

Da prostis, ovo sto pises su gluposti. 

И шта си ми сад рекао, да сам глуп човјек? У реду, али гдје је ту одговор на питање које сам поставио?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, slovoA рече

И шта си ми сад рекао, да сам глуп човјек? У реду, али гдје је ту одговор на питање које сам поставио?

Nisi glup, već zlonameran.

Pitanje ti je bezveze. Pitaš mene zašto autor nije drugačije formulisao misao. Meni je jasno ovako kako je napisano.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, slovoA рече

 

И поврх свега, не браним ја одлуку Цариграда, за коју тврдим да ће пасти, него Цркву Христову од таквих болесних созерцања и својатања.

Još ovo i odoh. Ako nisi ispratio, tekst je odgovor na bolesna sozercanja tog kaluđera. U svojim izjavama proglašava jereticima sve one koji ne priznaju Vartolomeja za glavu i ne slažu se sa njegovom crkvenom politikom. To ti je u najkraćem, i to ti je boleština.

Измењено од Вукашин
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Вукашин рече

U svojim izjavama proglašava jereticima sve one koji ne priznaju Vartolomeja za glavu i ne slažu se sa njegovom crkvenom politikom.

Као што рекох, срео луд збуњеног и све му објаснио. И обратно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...