Jump to content

Kako zamišljam carstvo Božije...

Оцени ову тему


Препоручена порука

On 26.9.2020. at 21:56, adansonia.digitata рече

Поздрав драги људи! Интересантне су вам представе Божијег Царства него да вас нешто питам. Да ли само мени звучи страшно постојати вечно? Колико год лепо било, како то постојати у недоглед? Мени звучи застрашујуће... 

 

Jeste, zastrašujuće je.

Ne znam kako bih zamislila carstvo Božije, ali pakao zamišljam baš kao Sabirni centar i nadam se da je Carstvo suprotno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све, али дословно све што човјек може да замисли по својој тварној природи је увијек одраз те тварне природе, из које и црпи постојање. Па тако и кад замишља Царство Божије, тварност му је препрека да види то Божије, то нетварно као основ Царства. Али основ који није питање познања наводног човјека, који заправо и не тражи Царство Другог, већ да оно буде подобно њему и његовој фантазији. И како, онда, видим Царство Божије? Никако! Да то Царство иоле видим, не би оно било Божије, него плод моје фантазије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сам размишљам о томе, последњих година изузетно ретко.
У почетку сам схватила да је то стање у којем се наша душа налази. У реду, могу то да замислим, значи ниво духа, нема материјалног дела, ја сам дух/душа. Шта ћу ја тамо радити, под претпоставком да доспем у Царство Небеско? Океј, усходићу га Богу, постоји хијерархија, напредовање и тако то, чух такво објашњење и прихватих га. Али чекај, шта онда са васкрсењем у телу? Како сада то, откуд сад тело и где је сад моја душа тј. ја - у том мом телу које ће васкрснути, опет ће/ћу ући у тело? И пошто су наша тела у земљи, по васкрсењу ће бити где? Исто на Земљи (планети) или у Царству Небеском? Просто ништа не разумем.

И тако одустадох од размишљања на тему.
 

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли може ово изнад написано моје непознавање основа неко да ми објасни? Не знам кога да означим, свако ко мисли да зна је замољен за одговор. Верујем да вас је овде много којима је то базично знање, конкретно:

- где смо од тренутка смрти и до тренутка васкрсења

-  шта се дешава после васкрсења и где смо тада (где тело, где душа)

- шта радимо у рају

 

 

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Чунга Лунга рече

Да ли може ово изнад написано моје непознавање основа неко да ми објасни? Не знам кога да означим, свако ко мисли да зна је замољен за одговор. Верујем да вас је овде много којима је то базично знање, конкретно:

- где смо од тренутка смрти и до тренутка васкрсења

-  шта се дешава после васкрсења и где смо тада (где тело, где душа)

- шта радимо у рају

 

 

Ima u katihizisima i dogmatikama objasnjeno to sto pitas i mozes da procitas,.... ukratko, covek je po veri telo i dusa i duh i posle smrti nastavlja da zivi duhovnim i dusevnim zivotom u odredjenom duhovnom i nebeskom i podnebeskom svetu sve do opsteg vaskrsenja tela nas ljudi kada ce se ovo nase propadljivo telo preobraziti u duhovno i nebesko telo i zajedno i u jedinstvu sa dusom kao jedna celina nastavice da zivi u buducem Carstvu Nebeskom koje je ustrojeno samim Bogom.

Raj je sinonim za to buduce i vecno Carstvo Bozije u kome ce ziveti preobrazeni covek. Sta cemo raditi u Raju ? Pa koliko sam upoznat postoje razna tumacenja svetitelja o tome sta je Raj i kakav je nacin covekovog zivota u Raju i koliko ja shvatam sve se svodi na to da je to jedan blazeni i duhovni i radosni i srecni i vecni zivot u Raju i zajednici sa Bogom koji je u stvari i izvor svega toga dobroga i lepoga i blazenoga sto postoji u Raju.... itd...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Bokisd рече

Ima u katihizisima i dogmatikama objasnjeno to sto pitas i mozes da procitas,.... ukratko, covek je po veri telo i dusa i duh i posle smrti nastavlja da zivi duhovnim i dusevnim zivotom u odredjenom duhovnom i nebeskom i podnebeskom svetu sve do opsteg vaskrsenja tela nas ljudi kada ce se ovo nase propadljivo telo preobraziti u duhovno i nebesko telo i zajedno i u jedinstvu sa dusom kao jedna celina nastavice da zivi u buducem Carstvu Nebeskom koje je ustrojeno samim Bogom.

Raj je sinonim za to buduce i vecno Carstvo Bozije u kome ce ziveti preobrazeni covek. Sta cemo raditi u Raju ? Pa koliko sam upoznat postoje razna tumacenja svetitelja o tome sta je Raj i kakav je nacin covekovog zivota u Raju i koliko ja shvatam sve se svodi na to da je to jedan blazeni i duhovni i radosni i srecni i vecni zivot u Raju i zajednici sa Bogom koji je u stvari i izvor svega toga dobroga i lepoga i blazenoga sto postoji u Raju.... itd...

 

Хвала, Боксит, на одг.

Поштено речено, на друго читање ми је постало јасно (донекле јасно, да прецизирам). 

Православни катихизис ћу поново прочитати, јер се не сећам да крије одговоре на ова питања и да сам то већ прочитала. Хвала и на тој смерници.

  • Свиђа ми се 1

Солидарност ће спасити свет.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Чунга Лунга рече

Хвала, Боксит, на одг.

Поштено речено, на друго читање ми је постало јасно (донекле јасно, да прецизирам). 

Православни катихизис ћу поново прочитати, јер се не сећам да крије одговоре на ова питања и да сам то већ прочитала. Хвала и на тој смерници.

:dobro:

Ovaj, mozda je bolje malo nesto pronaci u dogmatici tu je sire objasnjeno , ima od sv.Jovana Damaskina i naseg sv.Justina Celijskog :

https://svetosavlje.org/tacno-izlozenje-pravoslavne-vere/?pismo=lat

https://svetosavlje.org/category/biblioteka/ava-justin/?pismo=lat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Чунга Лунга рече

- шта радимо у рају

Uzrastamo za večnost, do mere Hristove, u punoći nakon vaskrsenja.

Rekoh šta sam pročitala, ali ni sama ne razumem u potpunosti šta ovo znači. Plaši me večnost, ali me istovremeno raduje da će moji bližnji obitavati tamo gde više nema ni smrti ni patnje i što će Hristos obnoviti odnose koje smrt prethodno proguta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.4.2021. at 15:16, Чунга Лунга рече

У почетку сам схватила да је то стање у којем се наша душа налази. У реду, могу то да замислим, значи ниво духа, нема материјалног дела, ја сам дух/душа. Шта ћу ја тамо радити, под претпоставком да доспем у Царство Небеско? Океј, усходићу га Богу, постоји хијерархија, напредовање и тако то, чух такво објашњење и прихватих га. Али чекај, шта онда са васкрсењем у телу? Како сада то, откуд сад тело и где је сад моја душа тј. ја - у том мом телу које ће васкрснути, опет ће/ћу ући у тело? И пошто су наша тела у земљи, по васкрсењу ће бити где? Исто на Земљи (планети) или у Царству Небеском? Просто ништа не разумем.

ove tehnikalije su nebitne :) Nakon smrti Bog sve preuzima, to je sve što znamo. Znajući Hrista mislim da nema razloga za brigu jer ako je na zemlji moguće doživeti prelepe trenutke onda zamisli tek... "što oko ne vide i što uho ne ču, to Bog priprema onima koji ga ljube"

 

u to ime evo nečeg štto je uho čulo a bezvremeno je (nažalost, odlomak je)

 

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

I dalje mi je nezamislivo, kao da ga neću videti. Samo da su mi roditelji, prijateljice i voljeni srećni uz Hrista, biću i ja, makar me stavio u ognjeno jezero.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 19.4.2021. at 11:51, w.a.mozart рече

u to ime evo nečeg štto je uho čulo a bezvremeno je (nažalost, odlomak je)

Evo nečega što prethodi Carstvu. Samo dotle mogu da zamislim.

https://youtube.com/watch?v=FUaIUHYfhjs

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Violetta Valery рече

Evo nečega što prethodi Carstvu. Samo dotle mogu da zamislim.

https://youtube.com/watch?v=FUaIUHYfhjs

hvala, poslednje Mocartove note u ovom svetu

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi, jer je veliku ljubav imala; a kome se malo oprašta ima malu ljubav.


 


0526200500.jpg


Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...