Jump to content

Шта је владици Атанасију Јевтићу требало да да интервју Жељки Јевтић?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 19 часа, Иван Ц. рече

Ово је веома, веома лош потез вл. Атанасија. Не знам да ли га је неко на ово наговорио, покушавам негде да пронађем оправдање за овај поступак - али га не налазим.

 

Ма просто страшно, незамисливо!
Неко има петље у Срба да се супротстави свом шефу или бар каже своје мишљење. Недопустиво.
А можда га неко и наговара јер владика, ваљда, свог мозга нема.

Прво, владика Атанасије није могао да наруши углед патријарха Иринеја јер се чини да је он пољуљан корацима (или недостатком истих) везаним за бројна питања која се не решавају. Не могу и нећу да улазим у то како треба јер просто не знам али је видљиво да не иде у добром правцу, зар не? Такође, јасно је да се неће свети Синод исповедати блицу али имамо осећај да не деле ни са својим стадом своје одлуке (ако их има). Па чија је то онда Црква, за кога цркве?


Владика Атанасије је свој човек и греши као и сви али не уподобљава се по сваку цену и заступа КЉУЧНИ став а то је да човек/особа НИЈЕ мумија и да има право на (са)знање па и расправу, зар не? Као слободно биће. То никога НЕ РАЗРЕШАВА одговорности за поступке али је факат да се ћутањем никада није решило иједно питање а њих је безброј у нашој Цркви, и множе се. Нечињење је ћутање. То није злато. Некада МОРА да дође време за акцију па ма коштало и понеког Мерцедеса или викендице. Или форума.


Друго, бићу конкретан: Покажите чиме се Патријаршија укључила у веома непријатан и разарајући конфликт у Црној Гори? Само то. Горућим питањем које све узнемирава и потреса Цркву као тело из темеља, немојмо се варати — шта чинимо осим што твитујемо? Ко се њиме бави? Ђукановић.
Ако нешто пак чинимо, зашто не делимо то са СВОЈИМА, нама, стадом? У чему је проблем? Зашто ми не учествујемо у својој судбини са својим пастирима, где нам је та Литургијска свест? Поведите нас.
Ми смо у праву, зашто се стидимо што смо у праву?


Видите, само питања. Безброј питања.
Али делује да ћемо се прво бавити питањима сујете и подобности а онда Цркве.
Дивно је и узвишено бити молитвен и ћутљив, свето али ништа мање нису свети ни они који су били практични и гласни у својој вери и политици.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Видим да појединци покушавају да одбране нешто што је неодбрањиво, замењујући тезе. Нико не спори да је слобода мишљења неприкосновено право. Само се питам да ли је тренутак за то, да ли је Блиц гласило преко кога треба да решавамо несугласице. Садржина је посебна прича. Где су се изгубили разговор, љубав, разумевање, зашто немамо снаге да једни друге саслушамо, покушамо да разумемо. Знам да није лако (полазим од себе када то кажем), али то су питања на која треба да одговоримо. Праштајте, Христос посреди нас!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@gavrosaurus Питање је предубеђења. Озлојеђен си на Цркву па зато верујеш да су овакви напади изречени у интервјуу добродошли као коректив. Насупрот томе, ја мислим да ти ставови дубоко спорни јер верујем да патријарх и Синод не седе скрштених руку ни по једном важном питању, а да овакви текстови само отежавају ионако тежак положај Цркве.

Друге сагледавамо онако како себе доживљавамо.

Патријарх и Синод - поредак, типик

Давалац интервјуа - панк, харизматична импровизација.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Итака рече

Видим да појединци покушавају да одбране нешто што је неодбрањиво, замењујући тезе. Нико не спори да је слобода мишљења неприкосновено право. Само се питам да ли је тренутак за то, да ли је Блиц гласило преко кога треба да решавамо несугласице. Садржина је посебна прича. Где су се изгубили разговор, љубав, разумевање, зашто немамо снаге да једни друге саслушамо, покушамо да разумемо. Знам да није лако (полазим од себе када то кажем), али то су питања на која треба да одговоримо. Праштајте, Христос посреди нас!

Блиц свакако није место за решавање несугласица. Место за то је црква, разговор, сучељавање аргумената, и све то у љубави и међусобном поштовању. Када то изостане, када немамо довољно слуха једни за друге, онда се отвара простор за разговор преко блица.

Јесенас се појавио захтев једног броја епископа за одржавањем јесењег заседања Сабора на ком би било прилике да се разговара о горућим питањима, за која се не може рећи да их није било. Тај захтев није уважен и сада се расправа уместо у оквиру цркве, на жалост, води у медијима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo malo fantastike: 

Donese se odluka na S.A.Saboru da se episkopi Amfilohije, Irinej i Atanasije upute u neki manastir (Celije ?) gdje ne bi bilo nikog osim njih trojice na 40 dana. 

Svakodnevno da zajedno sluze Liturgiju, kuvaju, jedu zajedno, sjete se davno proslih dana...

Poslije njih uputiti u isti manastir na 40 dana episkope Davida, Maksima i Grigorija.

I tako za 3 mjeseca rijesili bi vise nesuglasica nego na ovaj sadasnji nacin za 10 godina.

A sad da se vratimo u realnost

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Лала из Банатa рече

Блиц свакако није место за решавање несугласица. Место за то је црква, разговор, сучељавање аргумената, и све то у љубави и међусобном поштовању. Када то изостане, када немамо довољно слуха једни за друге, онда се отвара простор за разговор преко блица.

Јесенас се појавио захтев једног броја епископа за одржавањем јесењег заседања Сабора на ком би било прилике да се разговара о горућим питањима, за која се не може рећи да их није било. Тај захтев није уважен и сада се расправа уместо у оквиру цркве, на жалост, води у медијима.

 Да ли то значи да циљ оправдава средства? Не питам, чудим се. Има једна лепа изрека: "Више је до човека него до околности".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Итака рече

 Да ли то значи да циљ оправдава средства? Не питам, чудим се. Има једна лепа изрека. "Више је до човека него до околности".

Sta se cudis, kad vec " 100" godina tamo cure informacije sa sabora npr....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ćiriličar рече

Треба рећи, да смо ми неки овде милион пута "гори", то јест да смо показали милион пута горе ствари од владике....владика никад није исговорио ружну, јесте тешку реч...он запшочне па каже "нека иду с милим Богом"...а ми оплетемо ружне речи...

Добар је наш владика Таса....Атанасије Непопустљиви :))

Могли би љубити иконе некима од наших саврменика....има кандидата озбиљних....

Кажу служио валдика Атанасије литургију, ђакон кади тамо иконостас, кади-кади, кад се окрене ка народу махне пар пута кадионицом и то је то. А Атанасије дркне на њега: "Шта то радиш ђаконе"? Ђакон преплашено: "Владико, па кадим иконе". А владика Атанасије: "Кади ти мало више кандидате зза иконе (=народ)"! То је он... :))наш дивни Таса....не може човек да га персира у срцу никако...речима да, али у срцу не...

Не верујем да ико овде мисли да владика Атанасије није добар човек. Мени лично оштар начин обраћања уопште не смета. Мислим и да је изузетно храбар и да ће рећи оно што други неће или не смеју. Зар то није врлина. Само треба водити рачуна о тренутку, начину и речнику приликом обраћања. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Лала из Банатa рече

Јесенас се појавио захтев једног броја епископа за одржавањем јесењег заседања Сабора на ком би било прилике да се разговара о горућим питањима, за која се не може рећи да их није било. Тај захтев није уважен и сада се расправа уместо у оквиру цркве, на жалост, води у медијима.

Седнице се никада не сазивају без јасног и договореног дневног реда, извештаја стручних служби и предлога одлуке. Четрдесетак учесника на седници мора да дође из свих крајева света. То се не ради наврат-нанос. У неким случајевима могли бисмо да кажемо да би сличан захтев за хитним сазивањем Сабора могао бити окарактерисан као пропагандни трик. Потписници, нпр, не знају шта хоће или знају да не могу да добију оно што захтевају, али целу ствар медијски представе као пропуст друге стране, тј. оних који нису усвојили њихове предлоге. После тога имају оправдање за медијски рат.

Али, кад је наш однос према тој теми у питању, сви ми имамо унапред формиране неке ставове и према њима меримо. Не трагамо за истином, већ за аргументима који иду у прилог нашем жељеном ставу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

За све постоје време и место.

Ако за неке шкакљиве теме у тренутној ситуацији није време, просто их треба одложити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, logdanov рече

Седнице се никада не сазивају без јасног и договореног дневног реда, извештаја стручних служби и предлога одлуке. Четрдесетак учесника на седници мора да дође из свих крајева света. То се не ради наврат-нанос. У неким случајевима могли бисмо да кажемо да би сличан захтев за хитним сазивањем Сабора могао бити окарактерисан као пропагандни трик. Потписници, нпр, не знају шта хоће или знају да не могу да добију оно што захтевају, али целу ствар медијски представе као пропуст друге стране, тј. оних који нису усвојили њихове предлоге. После тога имају оправдање за медијски рат.

Али, кад је наш однос према тој теми у питању, сви ми имамо унапред формиране неке ставове и према њима меримо. Не трагамо за истином, већ за аргументима који иду у прилог нашем жељеном ставу.

Седнице Сабора се у редовним околностима вероватно тако припремају, али то не мора да буде тако. Седница Сабора није седница неке администрације него догађај у Духу Светом тако да та аргументација по мени не стоји. Утисак је да је Синод хтео да избегне расправу о неким проблемима у том моменту, тј. да је одложи за мајско заседање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

а не знам драги моји што нагађате шта му је требало да даје изјаву?ономад је било и неког ЖРУ Дивана,па се могоао лепо позвати +Атанасије па се приупита и ето нам одговора из прве.

А ова тема овде- те зашто,те није му требало ,те ово,те оно, му не дође ништа друго не латентно пљуцкање по +Атанасију.

Ваљда се дух истине призива у отвореној комуникацији.

На овај начин може да испадне и као пребрајање ко је на којој страни

Бог нам у помоћ и нашој нам мајци цркви

Спознај своју грешност у гордости и нетрпељивости, и смири се под јаку руку Божију, не кривећи никога осим себе. Тада ћеш видети помоћ Божију: како те Бог умирује и код оних који ти се супротстављају ствара наклонст срца према теби.Треба се прво очистити, а онда чистити,себе умудрити,а онда умудривати,постати светлост,а потом просветљивати,приближити себе Богу,па приводити,осветити, а онда освећивати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Лала из Банатa рече

Седнице Сабора се у редовним околностима вероватно тако припремају, али то не мора да буде тако. Седница Сабора није седница неке администрације него догађај у Духу Светом тако да та аргументација по мени не стоји. Утисак је да је Синод хтео да избегне расправу о неким проблемима у том моменту, тј. да је одложи за мајско заседање.

Ја бих био мало добронамернији и реалнији. Замисли да ја тражим да ти сазовеш седницу. Који је дневни ред? О чему се разговара? Ја наметнем 2 теме: соба ти је неуредна и да ми вратиш паре. Ти мислиш да ти је соба уредна, да ме се то не тиче и да ми не дугујеш новце. Како ћемо да расправљамо о томе? То би била последња седница Сабора јер би он такав довео до раскола јер не би било постигнуто јединство и не би било заједничког саопштења. Ако се патрихарх не би повукао и чланови синода не би добровољно поднели оставке, ништа не би изашло на добро.

Онај ко је добронамеран и ко има за циљ решавање проблема никада не притиска до краја. Барем је тако до сада било са Ђукановићем. Увек му је остављан простор.

Јединство је важније од седнице. Онај коме је седница важнија од јединства, већ је направио прељубу у срцу своме. То не мора да се односи само на владике. Може на свакога па и на банатског лолу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, logdanov рече

Ја бих био мало добронамернији и реалнији. Замисли да ја тражим да ти сазовеш седницу. Који је дневни ред? О чему се разговара? Ја наметнем 2 теме: соба ти је неуредна и да ми вратиш паре. Ти мислиш да ти је соба уредна, да ме се то не тиче и да ми не дугујеш новце. Како ћемо да расправљамо о томе? То би била последња седница Сабора јер би он такав довео до раскола јер не би било постигнуто јединство и не би било заједничког саопштења. Ако се патрихарх не би повукао и чланови синода не би добровољно поднели оставке, ништа не би изашло на добро.

Онај ко је добронамеран и ко има за циљ решавање проблема никада не притиска до краја. Барем је тако до сада било са Ђукановићем. Увек му је остављан простор.

Јединство је важније од седнице. Онај коме је седница важнија од јединства, већ је направио прељубу у срцу своме. То не мора да се односи само на владике. Може на свакога па и на банатског лолу.

Ја нисам лола него лала. ?

Уопште не сумњам у добру намеру било кога овде, само имамо различито виђење ствари, мање смо или више зрели, а сви добро желимо нашој цркви. 

И сигуран сам, да се одржала јесенас, то не би била последња сабора јер је црква озбиљна институција и наши епископи озбиљни и одговорни људи. Само је могло да се деси да се по неки од постојећих неспоразума превазиђе. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...