Jump to content

Тема о КОРОНАВИРУСУ... све на једном месту


JESSY

Препоручена порука

пре 17 минута, Милошшш рече

... Упоредо с проглашеном пандемијом, браћо и сестре, светом хара још једна непроглашена пандемија, и то већ годинама. Она не само да не јењава већ се непрестано увећава, а нарочито у кризним временима као што је ово у коме живимо тренутно. То је пандемија информација. Било да су оне истините или лажне, обасипају нас свакодневно. Захваљујући модерним технологијама милијарде људи имају у својим рукама прозор у свет. И не само да је кроз тај прозор могуће завирити у читав свет и чути и видети шта други говоре, већ је преко њега могуће и огласити се да би и нас други чули. И то је замка у коју се данас, нажалост, многи од нас хватају. Запљуснути смо с толико много информација са свих страна света у току једног дана да нам ни читав један људски живот не би био довољан да их бар летимично све погледамо. Наши Свети Оци, попут Светог Василија Великог, упозоравали су нас да се не осврћемо на вести које свакодневно примамо. Данас су се вести толико умножиле да, ако се предамо њиховим таласима који доносе свакакав муљ, они ће нас однети и сами се нећемо разликовати од осталог муља. Нама је заповеђено да пре свега водимо рачуна о својој души, а то никако нећемо моћи уколико по читав дан будемо слушали шта је ко рекао и гледали где се шта десило. Многобројне непотребне информације ће ослабити имуни систем наше душе те нећемо бити у стању да расуђујемо како ваља, а онда ћемо се и страха њиховог уплашити и смутити се и лако душу своју погубити. Нека наша пажња увек буде окренута ка оној најважнијој вести да је Исус Христос, Син Божији, оваплоћени Логос, пострадао због наших грехова и да је васкрсао из мртвих. Ту благу вест смо дужни да ширимо овим светом. Да би тај наш труд имао успеха, потребно је да пре свега ми сами васкрснемо из гробова грехова наших. Тако су чинили и сви Свети Оци, очистивши се – проповедали су чистоту, просветивши се благодаћу Духа Светога – просветљавали су друге. Ето блаженог задатка који стоји пред свима нама за чије извршење немамо неограничено много времена. А овај свет, иако огрезао у грех и безакоња, вапи за васкрслим Христом више него икад.

 

                                                                                                                       Владика Артемије – део из последње ваксршње посланице (2020.)

Sad me podseti na jedan moj san, koji sam više puta sanjala. U snu hodam nepoznatim gradom i tražim crkvu. I nailazim samo na crkvene prodavnice. I svuda neka čudna roba, krstevi se krive, sveće raspadaju i knjige, puno šarenih knjiga. Ja kao tražim neke pravoslavne, stvori se tu i tamo psaltir i sveto pismo sa krstom na njima, ali i oni brzoo nestaju u gomili šarenih knjiga...

Ja sam sama rastumačila sebi san. Da se manem čitanja kojekakvih knjiga i da se držim molitve.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 28 минута, Branka62 рече

Poziva se na jedan izveštaj iz 2000. i/ili na jednu analizu iz 2016. godine. I jedno i drugo je davno kritikovani i osporeno.

WWW.MCGILL.CA

In the first episode of the television show The Resident, a nurse tells the young protagonist that medical error is the third leading cause...

 

 

Да, па ја идем чистом логиком, да последица погрешне терапије буде чешћи узрок смрти него канцер или смрт због физичких повреда... делује ми стварно невероватно.

Осим ако се свако неуспешно лечење не заводи као "лекарска грешка".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Branka62 рече

Poziva se na jedan izveštaj iz 2000. i/ili na jednu analizu iz 2016. godine. I jedno i drugo je davno kritikovani i osporeno.

WWW.MCGILL.CA

In the first episode of the television show The Resident, a nurse tells the young protagonist that medical error is the third leading cause...

Да, у реалности је ситуација вероватно још гора, односно у питању је прво, или друго место. Занимљива је чињеница да смртност има тенденцију опадања за време лекарских штрајкова.

PUBMED.NCBI.NLM.NIH.GOV

A paradoxical pattern has been suggested in the literature on doctors' strikes: when health workers go on strike, mortality stays level or decreases. We performed a review of the literature during...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Тражитељ рече

Да, па ја идем чистом логиком, да последица погрешне терапије буде чешћи узрок смрти него канцер или смрт због физичких повреда... делује ми стварно невероватно.

Осим ако се свако неуспешно лечење не заводи као "лекарска грешка".

Jeste neverovatno i nije tačno... ali možda će biti tačno jednog dana... iako deluje kontraintuitivno, to nije znak loše medicine, nego dobre.. što više napreduje medicina, to veći procenat ljudi umire zbog lekarske greške (iako umire manji broj)... samo zamisli da je svaka bolest izlečiva, tada bi 100% onih koji umru od bolesti umrlo zbog lekarske greške ili zato što nisu hteli da se leče... 

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Тражитељ рече

курсем за писање рецепата

То је нажалост апсолутно тачно. Част изузецима, али већина лекара само служе за то. А и не треба им факултет, пошто сада имају апликацију која им одрађује посао. Буквално може да их замени бот (не у политичком, већ рачунарском смислу).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Avocado рече

Jeste neverovatno i nije tačno... ali možda će biti tačno jednog dana... iako deluje kontraintuitivno, to nije znak loše medicine, nego dobre.. što više napreduje medicina, to veći procenat ljudi umire zbog lekarske greške (iako umire manji broj)... samo zamisli da je svaka bolest izlečiva, tada bi 100% onih koji umru od bolesti umrlo zbog lekarske greške ili zato što nisu hteli da se leče... 

Па да, управо би тако било. Плус у овом контексту зависи шта убрајамо у лекарску "грешку", да ли стварне грубе грешке или и неадекватно брз третман, тешко установљиву дијагнозу, неделовање терапије, неадекватан број лекара или неки објективан разлог који се тешко може сврстати у нешто што би се назвало лекарско убиство.

Наравно, оно што ради Мирољуб и читав еснаф надрилекара где недвосмислено саветује људе у узнапредовалим стадијумима смртних болести да одустану од лекарске терапије и почну да се лече здравом исхраном, то није убиство, тад је човек "сам крив што га је слушао" (цитирам Мирољуба).

Гледала је већина др. Хауса, ако већ немамо сви искуства из непосредне околине. Човек није механизам са шемом и документацијом, нити може да се расклопи па да се види узрок неких симптома. Нисмо ни сви тестирани на грип када дођемо са симптомима грипа, неко можда има и узнапредовали канцер или неки други упални процес, али се у случају општих симптома прво делује општом терапијом претпостављајући најједноставнији узрочник, па тек ако не делује, системом елиминације се даје прогноза уколико није сама по себи јасна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, mirko1929 рече

Да, у реалности је ситуација вероватно још гора, односно у питању је прво, или друго место

Na osnovu čega ovo tvrdiš?

пре 39 минута, mirko1929 рече

Занимљива је чињеница да смртност има тенденцију опадања за време лекарских штрајкова

Jeste, zanimljivo je. E sad, koje je tvoje objašnjenje i na čemu se ono zasniva?

P.S. Moj post se odnosio isključivo na @Тражитељ nedoumici oko tvog tvrdjenja. Ne znam čemu uopšte pozivanje na ovu studiju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, mirko1929 рече

То је нажалост апсолутно тачно. Част изузецима, али већина лекара само служе за то. А и не треба им факултет, пошто сада имају апликацију која им одрађује посао. Буквално може да их замени бот (не у политичком, већ рачунарском смислу).

То на сву срећу апсолутно није тачно, већ само потврђује да данас свако има право да каже све и оптужи свакога без последица, а најчешће разоткрива себе и чињеницу да ни сам нема дубоко знање о некој материји чим не успе то да препозна код других.

Људи често греше, најчешће због тога што смо се родили у време када наука већ постоји неколико генерација, па је доживљавају као неку несавршену догму или лажно "свето писмо", а људе који се њоме баве налик на вернике који само меморишу оно што пише тамо. Људи који се баве науком су људи попут тебе или мене, али који су утрошили много више времена у бављење неком тематиком него ти или ја, али обогаћени вишегенерацијским искуством огромног броја других проучаваоца. Алтернативе томе нема, и народна медицина је настала на тај начин само много раније - пробаш, пробаш, па ако успе запамтиш, а ако се отрујеш, запамтиш десет пута снажније.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Branka62 рече

Jeste, zanimljivo je. E sad, koje je tvoje objašnjenje i na čemu se ono zasniva?

Генерално постоји overmedicalization проблем тренутно. Отуда долази до тога да се људи контрапродуктивно подрвгавају терапији или другим третманима. Наравно, постоје и многи добри лекари који ће пацијентима саветовати супротно (имао сам лично таква, добра искуства).

BLOGS.BMJ.COM

Most practising doctors are instinctive medical nihilists, argues Richard Smith Jacob Stegenga, a philosopher of science in Cambridge, has written a closely argued and empirically supported...

 

пре 4 минута, Тражитељ рече

То на сву срећу апсолутно није тачно, већ само потврђује да данас свако има право да каже све и оптужи свакога без последица, а најчешће разоткрива себе и чињеницу да ни сам нема дубоко знање о некој материји чим не успе то да препозна код других.

Људи често греше, најчешће због тога што смо се родили у време када наука већ постоји неколико генерација, па је доживљавају као неку несавршену догму или лажно "свето писмо", а људе који се њоме баве налик на вернике који само меморишу оно што пише тамо. Људи који се баве науком су људи попут тебе или мене, али који су утрошили много више времена у бављење неком тематиком него ти или ја, али обогаћени вишегенерацијским искуством огромног броја других проучаваоца. Алтернативе томе нема, и народна медицина је настала на тај начин само много раније - пробаш, пробаш, па ако успе запамтиш, а ако се отрујеш, запамтиш десет пута снажније.

Откуд ти то да се ја нисам бавио науком и да не знам како ствари функционишу у академији? Овде додуше мало тролујем намерно да се прену људи од клањања идолима медицине.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dodala bih samo da se savremena medicina zasniva na naučnoj teotiji. Tako da više ne moramo da

пре 7 минута, Тражитељ рече

пробаш, пробаш, па ако успе запамтиш, а ако се отрујеш, запамтиш десет пута снажније

Već se, u startu, zna šta ima šanse i šta donosi više koristi nego štete, pa se to prvo proba "u epruveti", pa, ako radi, na životinjama i tek na kraju na ljudima.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Тражитељ рече

Па да, управо би тако било. Плус у овом контексту зависи шта убрајамо у лекарску "грешку", да ли стварне грубе грешке или и неадекватно брз третман, тешко установљиву дијагнозу, неделовање терапије, неадекватан број лекара или неки објективан разлог који се тешко може сврстати у нешто што би се назвало лекарско убиство.

Tako je ali eto možemo u najširem smislu da to posmatramo kao tretman/dijagnozu koji su poznati današnjoj medicini i koji bi spasili život pacijenta, a lekar ih nije primenio... dakle, to uključuje mnogo više od krivičnog dela nesavesnog lečenja... posmatrano i u tom najširem kontekstu, svaki novi lek za neku smrtonosnu bolest smanjuje procenat umrlih od te bolesti, a povećava mogućnost da lekar napravi grešku time što ne da taj lek (jer ta mogućnost pre tog leka nije ni postojala)... iako kada gledaš apsolutne brojeve, a ne procente, daleko manje ljudi umire i od te bolesti i od lekarske greške jer sada imaju na raspolaganju taj novi lek.

Prosto, više je ljudi umiralo pre 300 godina od kuge, polia, variole, tuberkuloze, infekcija koje lečimo penicilinom (pojedinačno za svaku od tih bolesti) nego što danas umre ukupno od lekarske greške za sve bolesti... a kad umreš od tuberkuloze u petoj godini, onda ne može lekar da ti prepiše pogrešnu terapiju za aritmiju u 85oj godini (nakon što ti je medicina već 10 puta spasila i produžila život)... ;)

Naše intuicije su užasno loše u vezi sa statistikom... kockarnice žive od toga... iz okolnosti da se povećava procenat smrti zbog lekarske greške prosečan čovek intuitivno zaključuje da se povećava i broj takvih smrti i broj takvih grešaka iako to uopšte ne mora da sledi iz te okolnosti... dovoljno je da se smanji broj smrti koje lekari nisu mogli da spreče.

 

Пре сат времена, Тражитељ рече

Наравно, оно што ради Мирољуб и читав еснаф надрилекара где недвосмислено саветује људе у узнапредовалим стадијумима смртних болести да одустану од лекарске терапије и почну да се лече здравом исхраном, то није убиство, тад је човек "сам крив што га је слушао" (цитирам Мирољуба).

Naravno... a zapravo je krivo naše pravosuđe, što takve nadrilekare ne smesti iza rešetaka...

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, mirko1929 рече

overmedicalization

Sad nisam razumela. Hoćeš da kažeš kako je prekomerna upotreba lekova glavni razlog smrtnih slučajeva usled lekarske greške? Jer, to sam te pitala

Пре сат времена, Branka62 рече

koje je tvoje objašnjenje i na čemu se ono zasniva?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Branka62 рече

Sad nisam razumela. Hoćeš da kažeš kako je prekomerna upotreba lekova glavni razlog smrtnih slučajeva usled lekarske greške? Jer, to sam te pitala

Не. Прекомерна употреба лекова значајно нарушава здравље и смањује квалитет живота, али не верујем да је директан узрок смртности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...