Jump to content

„Zbog nje sada svi znaju gde je Srbija“

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

Price-sa-dusom-Jelena-Ivancic-Foto-Jovan

 

Iako je u matematici najbolja takmičarka na svetu i toga je i te kako svesna, Jelena Ivančić (18) iz Beograda ne pridaje veliki značaj pojavljivanju u medijima, već isključivo radu. Jer, kako ova skromna devojka kaže za Priče sa dušom, drago joj je što svojom pričom i uspesima motiviše vršnjake i one mlađe od nje, ali pre svega mora da nastavi dalje i da se usmeri na rad, a ne previše da se obazire na to što se za nju u javnosti više zna nego ranije i što je ljudi zaustavljaju na ulici da bi joj čestitali.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odrasla je u porodici u kojoj nije bilo matematičara. Majka je hemijski inženjer i jedina ima dodira sa prirodnim naukama, za razliku od oca i dvojice braće koji nisu tako bliski sa matematikom. 

– Mama je pohađala Matematičku gimnaziju, ali tada ova škola nije imala velike uspehe kao danas. Porodica me podržava, ali nije da posebno slavimo kada dođem sa takmičenja, jer znaju da mi to ne prija– kaže maturantkinja Matematičke gimnazije i učenica mentorskog odeljenja 4D.

Biografija ove mlade Beograđanke je impresivna.

Mada je tek nedavno postala punoletna, Jelena je osvojila brojna priznanja, nagrade i medalje. Na pitanje gde ih čuva, odgovara da je otac zadužen za to i da u porodičnom stanu postoji jedno mesto namenjeno odličjima.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

U njenoj „kolekciji“ su: zlatna medalja na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi (IMO) 2019. godine uz osvojeno sedmo mesto na svetu u ukupnoj konkurenciji, zatim zlatna medalja na Evropskoj matematičkoj olimpijadi za devojke (EGMO) tri godine zaredom: 2017, 2018. i 2019, kao i titule najbolje matematičarke Evrope u 2018. i 2019. godini.

Jelena je dobitnica Mirzakhani nagrade koja joj je dodeljena na IMO 2019. za najbolju matematičarku sveta u takmičarskoj matematici.

Ona je zauzela prvo mesto i dobila zlatnu medalju na Srpskoj matematičkoj olimpijadi 2019. godine i srebrnu medalju na IMO 2018. Tu je i bronzana medalja na IMO 2017. godine.

Od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dobila je stipendiju za izuzetno nadarene učenike i studente u školskoj 2017/2018. i 2018/2019. godini.

U novembru 2019. godine na tradicionalnoj dodeli priznanja „Mladi heroji Srbije“ u organizaciji Exit fondacije i kompanije NIS proglašena je za Mladog heroja u kategoriji obrazovanje i nauka.   

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

– Kada je o matematici reč, najviše volim razmišljanje, odnosno taj osećaj dok mislim i osećam kao da mojim mozgom mogu baš sve da uradim. To je super jer mogu samo da razmišljam, da stvaram i da rešavam neke probleme koji nisu očekivani da se reše – objasnila je Jelena za Priče sa dušom zbog čega voli matematiku.

Zavolela ju je u trećem razredu osnovne škole, a na veća takmičenja krenula u osmom. Tada je osvojila zlatnu medalju na Juniorskoj balkanskoj olimpijadi u Rumuniji.

Najsvežija zlatna medalja stigla je sa Međunarodne matematičke olimpijade u Velikoj Britaniji, u julu 2019. godine.

– Sa Evropske ženske matematičke olimpijade imam već tri zlata, tamo učestvujem od prvog razreda srednje. U drugom sam imala maksimalan broj poena, a u trećem i maksimalan broj poena i bila sam jedina sa maksimalnim brojem poena. Mnogo mi je važnija Međunarodna matematička olimpijada gde se takmiči oko 110 zemalja i gde nije bitan pol, već se svi zajedno takmiče. Tu sam osvojila zlato i bila 7. na svetu – izjavila je Jelena. 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za uspehe koje niže zaslužan je pre svega rad i to, kako kaže, onaj van školskih aktivnosti. Ona sve piše u svesci, dok materijale i zadatke skida sa interneta.

– Škola mi nije dovoljna, zbog toga mnogo radim dodatno. Ali, s druge strane zahvaljujući Matematičkoj gimnaziji uvek sam okružena onima koji vole matematiku. Upoznala sam se sa dosta ljudi koji su mogli mnogo toga da mi pokažu. Sada i ja nekim đacima držim dodatne časove i tada vežbamo teže zadatke.

O Jeleni su pisali brojni mediji, a intervjue čitali drugari iz škole, profesori, komšije, rodbina. Na ulici joj čestitaju i pitaju šta je najskorije osvojila.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

– Ne volim da imam tu vrstu pažnje. Shvatam da je to veoma lepo i inspirativno ljudima koji čitaju. Mama i njene prijateljice se uvek obraduju kada pročitaju i meni je stvarno drago zbog toga. Ali, ono što mi je na prvom mestu je da radim matematiku i da ne razmišljam o onome što dolazi posle. Nedavno sam dobila priznanje „Mladi heroj“ za nauku i obrazovanje. Kada su mi javili da sam osvojila prvo mesto, nisam tačno znala kakva je to nagrada (smeh). Srećna sam što se rad i talenat ipak cene – iskrena je Jelena.

Zbog nje i njenih kolega iz škole u svetu sada svi znaju za Srbiju i pitaju „gde se nalazi ta zemlja najboljih matematičara“.

– Kada smo Aleksa Milojević, Pavle Martinović i ja na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi osvojili tri zlata, mnogi učesnici su se pitali odakle dolazimo. U ukupnom skoru, kad se gleda državna konkurencija, mi smo uvek dobro plasirani. U Rumuniji smo, recimo, među 20 najboljih zemalja bili drugi. Sada se zna da je Srbija jaka, a ranije to nije bio slučaj. Ponosni smo kada izađemo sa našom zastavom na binu. Ne bude mi žao što smo mala i siromašna zemlja, jer ima razloga što smo takvi. Ne bude mi žao, jer ipak uprkos svemu i dalje imamo jako dobre i izvanredne ljude koji postižu dobre rezultate – iskrena je.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jelenu na proleće čeka matura, a zatim studije. Prijavila se na Kembridž, Prinston i MIT i sada čeka rezultate i stipendije, da bi tamo od jeseni nastavila da studira matematiku.

Po završetku studija volela bi da se bavi istraživačkim radom ili da radi na fakultetu. Kaže da medalje dolaze prirodno, da im nikad ne trči u susret, već da samo radi ono što voli. Jer, Jelena veruje u sebe i u svoje znanje. A to je, kako je rekla za Priče sa dušom, najbitnije.

 

https://pricesadusom.com/zbog-nje-sada-svi-znaju-gde-je-srbija-jelena-18-je-najbolja-matematicarka-na-svetu-i-nize-samo-zlatne-medalje/

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:slavaaa:

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...