Jump to content

Драгомир Анђелковић: Брутално и примитивно блаћење +Амфилохија

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 часа, Pontifex Emeritus рече

Како Патријарх да анатемише некрштена човека?! Шта лупеташ. Па то што је некрштен, то му је већ анатема.

Da i ja se ovo pitam, kako da anatemise nekoga ko nije krsten.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, Zoran Đurović рече

Нисмо чули, него је тако. Све је било у медијима, ја сам и писао текст о томе. Покрштава крштене. Тиме сам му трљао нос и на вечери у Риму. Јер, канон је јасан: Да се свргне епископ или презвитер који поново крсти неког, или опет не крсти оног кога су јеретици крстили, јер се наругао крсту и смрти Господњој и није разликовао праве од лажних свештеника (Ап. 47). 

Mozda bi bilo dobro da se nadje potvrda za neki slucaj. Na primer za Cedu Jovanovica, tu gdje je krsten kao beba i pod Ostrogom. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Pontifex Emeritus рече

Откад си ти постао до те мере “политички коректан”? Каква је ово бесмислена изјава? Као што постоје добронамерни људи (паметни или глупи), тако постоје и злонамерни људи (паметни или глупи). Наивност Булгаковљевог Јешуе (“сви су људи добри”) не иде уз твој профил. 

То што ме ти видиш као бабарогу је твој проблем. Нико није дужан да се понаша спрам перцепције о њему.

Ако ја тебе, на пример, видим као будалетину и кловна, да ли ти сад треба да циркусиш по форуму?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Pontifex Emeritus рече

Али зато Митрополит није црквен човек? Јер, како смо чули, он крштене људе поново крштава, а некрштене причешћује. И онда кажете како сте добронамерни. 

Шта је злонамерно у овоме што сам рекао да први пут чујем за тако нешто?

Имаш перцепцију да смо ми сви овде по дифолту зли. Како је то инфантилно. Ценио сам те више, пре овога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Pontifex Emeritus рече

Како Патријарх да анатемише некрштена човека?! Шта лупеташ. Па то што је некрштен, то му је већ анатема.

Кад је могао Св. Петар Цетињски што не би могао и патријарх?

Мислиш да проклетства важе само за крштене људе?

Е благо онда некрштенима.

Стварно си инфантилан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Pontifex Emeritus рече

Мени је занимљив Жељко, који на текст овог руског шкрабала, кроз који се јасно очитује шта Москва мисли (и поручује) око Црне Горе, каже- па, ми и Руси немамо увек исте интересе.. српска русофилија је чист романтизам. :smeh1: Како се брзо кормило окреће. 

Ко год мене познаје, зна да нисам русофил.

Српски русофили су ти који мисле да се српски и руски интереси увек поклапају. Када пишем или говорим овако говорим то због њих а не због вас који Русе и све што је руско мрзите.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Pontifex Emeritus рече

Ја баш и немам навику да подилазим онима који су на “власти”. Жељка ценим зато што је коректан саговорник, и прилично толерантан уредник овог портала. То је довољно. А да му ласкам нећу. Ласкавце презирем изнад свега. 

Ценим то. Али не мораш ни да ми спочитаваш оно што никад нисам био.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Pontifex Emeritus рече

Па ето, нека ти уместо мене инфантилног, отац Зоран објасни да ли се некрштен човек може подврћи анатеми или не може. 

Може да га прокуне. У том смислу рекох а не да га искључује из цркве у којој и није.

Анатема у уско црквеном смислу има то значење изопштења из цркве. Али је анатема старија реч од хришћанске цркве.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Pontifex Emeritus рече

Не видим те као бабарогу, него као човека кога не спутавају неке бесмислене реторичке фразе. Ти се не устежеш да јасно кажеш шта мислиш. А ја мислим да ти нпр. ниси толико наиван да све људе посматраш као добре и добронамерне. Зато ми ова реторичка фигура пре звучи као резервни положај или оправдање. 

Да, ок, сад ми је јасно шта мислиш.

Не, није резервни положај. Ово искрено мислим. Ако смо погрешили погрешили смо. Треба то јавно рећи.

Наравно да не мислим да смо погрешили, јер у том случају не би писали све ово.

Ипак, да не буде забуне, и да злонамерни не помисле како фанатично терамо мак на конац, остављам могућност и да смо погрешили.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Жељко рече

Може да га прокуне. У том смислу рекох а не да га искључује из цркве у којој и није.

Анатема у уско црквеном смислу има то значење изопштења из цркве. Али је анатема старија реч од хришћанске цркве.

Ma treba se manuti toga, jer znas koliko Mila boli uvo sto ce neko da ga prokune, isto tako se to zaboravi i kod ljudi koji dolaze u Crkvu. Evo iskljucili su ove krstene poslanike iz Crkve dok se ne pokaju za zakon, tako da ne vidim sta jos moze da se uradi. Jedino opelo vladi kao onda Atanasije i Amfilohije, ali i to su gluposti. Mislim da patr. Irinej jednostavno nije taj tip, to je u Amfilohijevom stilu. Ali zato on ima toliko prelijetanja uz krajnosti u krajnost. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ćiriličar рече

@Pontifex Emeritus Поводом онога "причешћује некрштене"...зашто злонамерно приписујеш ствари и бацаш неке алузије које везе са везом немоају.

Онај мали Рајић, како се зваше из Стабилократије, је код Марића, у другој емисији, дакле након што су га нападали, спремио се и одговара....рекао је да је митрополит причести Мила.

Ја сам путао Жељка јер зна доста тих људи, и прилично је упућен, колико је то истина, је ли момак лапсус направио.

Одговор си читао....нико није од нас приписао то како ти то фарбаш. Не говорим ја ово да се оградим, јер ћу у пакао, ето нападам митрополита, него тебе питам. Везе са везом нема да је ико, од кад сам ја ту, помињао ово, тек након те изјаве код Марића, и овде смо се питали колико је то тачно.

Ти га офарба као да стојимо са транспарентом испред Патријаршије, или на раскрсници  Кнез Милоша и Немањине.

 

 

 

Da se ne lazemo, i Rajic zna fino da omane, za Tarzana Milosevica je rekao da je etnicki Srbin, a to je laz jer se izjasnjava kao Crnogorac.

Treba iznijeti konkretne dokaze, ovako rekla kazala je uvijek ili netacno ili nepotpuno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Pontifex Emeritus рече

Побогу Жељко, ти си човек црквен. Није епископ нека вашарска врачара, која баца клетве. Нити је анатема оно што је у народним песмама и бајалицама. Анатема је дословно одлучење од Цркве, илити изопштење. Онај ко је изопштен, лишен је заједнице спасења, и као такав препуштен ђаволу. У томе је значење анатеме као проклетства. А онај ко није крштен, самим тим је лишен заједнице спасења, па је већ проклет.

Значи сви који су ван цркве су проклети?

ок

 

Што не би могао да прокуне Мила? Када су Атанасије и Амфилохије одслужили опело живим људима Владе Србије, нико није говорио како је то вашарско врачање, већ како им свака част. Ако нешто слично уради патријарх онда је он вашарска врачара. Ма иди.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Ronald рече

Da se ne lazemo, i Rajic zna fino da omane, za Tarzana Milosevica je rekao da je etnicki Srbin, a to je laz jer se izjasnjava kao Crnogorac.

Treba iznijeti konkretne dokaze, ovako rekla kazala je uvijek ili netacno ili nepotpuno.

Нико од нас овде није тврдио да је Рајић у праву. Дапаче смо се запитали да ли јесте у праву и колико су тачни ти наводи.

Али је Pontifex Emeritus узео да тврди како смо ми то тврдили.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Pontifex Emeritus рече

Нека мене Господ воли као што ја волим Русе, и биће ми довољно. 

Шта се онда фолираш

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Pontifex Emeritus рече

Е сад, на ово би ти отац Зоран могао боље да одговори од мене, јер он је свештеник. Претпостављам да у Великом требнику постоје неке молитве где се Црква обраћа Господу да својим знацима прокаже и свету објави непријатеље и прогонитеље Цркве Христове, да их посрами пред лицем свих народа. Али, као што рекох, то он боље зна, па нека каже. 

Значи ипак може?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...