Jump to content

Препоручена порука

  • 2 weeks later...

Na ovoj temi pokazali smo ono što je hrišćanima inače bilo poznato od ranije, a to je da patnja i sreća uopšte nisu dva samerljiva odnosno simetrična stanja.

Patnja je neuoredivo jača i jedino je može sanirati nešto što nije od ovoga sveta, nešto što je transcedentno. Zato je uostalom Bog izabrao KRST kako bi se približio ljudima i kako bi ljudi poverovali u Njega, poverovali u smisao, u Logos a sve uprkos životnim realnostima.

To smo ilustrovali jednim misaonim eksperimentom:

Zamislimo grupu ljudi, 30 ljudi recimo (npr. kao u školskom odeljenju). I sada se (zlo)Duh iz boce obrati tim ljudima sa sledećom ponudom: ukoliko pristanete mogu da vam ispunim samo jednu, tačno određenu želju, na vama je samo da kažete da ili ne. Take it or leave it. Sprovešćemo tajno glasanje.
Ukoliko pristanete 29oro vas će živeti najsrećniji mogući život. Idealno srećan život kakav niko do sada nije imao. Imaćete besprekorno zdravlje, posao iz snova, ljubav svog života, najbolje prijatelje koji postoje, porodičnu idilu i brda novaca. Ali jedan od vas će iskusiti najveću moguću patnju. Idealno mučnu patnju koju niko do sada nije iskusio. Biće izložen paklenim mukama. Biće zarobljen i mučen od dana vaše odluke pa do kraja života. A imaće dug život. Biće mučen do granice nesvesti/ludila/smrti ali ta granica nikada neće biti prevaljena da bi se on opravio da bi bio u psihofizičkom stanju da primi sledeću maksimalnu a održivu dozu patnje. I sada insert here neke tehnike koje postoje a koje za ste sigurno čuli makar iz ratnih priča iz regiona ili iz crne hronike ili iz knjiga/filmova.

Šta mislite, kakav bi bio rezultat glasanja? Da li bi se i jedan glasač odlučio za takav rizik?

Upravo se na ovakav način kockaju ljudi kada se odlučuju za rađanje dece. Masovno preduzimaju rizik zato što:
1. imaju problem na planu svesti te nisu sebi jasno predočili ovu dilemu
2. imaju problem na planu etike te su ravnodušni ili vrednuju svoje lično dobro više (ja se odlučujem na rizik ali ja ne snosim posledice rizika)
3. kombinacija 1. i 2.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ili prostije:

Kada bih ja zavrteo rulet prema kom su šanse 99% da vam se desi nešto baš baš dobro a da su šanse 1% da dobijete šizofreniju, da li biste smatrali da sam opravdano postupio?
Da li biste mislili da sam imao vaše dobro na umu jer su ipak neuporedivo veće šanse da vam se desi nešto baš baš dobro nego da vas zalomi šizofrenija?

Sumnjam.

Međutim, sa ovime se kocka svaki roditelj kada se odluči na rađanje (kod nešizo roditelja šanse su 1% a kod šizo (jednog) roditelja šanse su 10%). Pri tome, to je samo jedno od mogućih nesrećnih genetskih stanja koja su garant patnje a koja mogu da zalome novoređeno dete (mačku u džaku). A šanse da se desi nešto baš baš dobro su daleko manje od 99% ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, goranger рече

Sta mislite o ...

nofap.jpg

odlican video, korisno

hvala!

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.B92.NET

Egipat je u utorak prešao simboličan prag od 100 miliona stanovnika, a uz demografski rast pogoršali su se ekonomski i socijalni problemi.

 

"Previsoku stopu nataliteta predsednik Abdel Fatah al Sisi proglasio je 2017. jednom od dve glavne pretnje za njegovu zemlju, uz terorizam".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Tumaralo. рече
WWW.B92.NET

Egipat je u utorak prešao simboličan prag od 100 miliona stanovnika, a uz demografski rast pogoršali su se ekonomski i socijalni problemi.

 

"Previsoku stopu nataliteta predsednik Abdel Fatah al Sisi proglasio je 2017. jednom od dve glavne pretnje za njegovu zemlju, uz terorizam".

Што би рекли наши стари: ''Полако... видећу те кад се ожениш...''

Туми, видећеш онда шта значи лепота прављења деце, има само да штанцаш. Ће заборавиш и Египат и антинатализам. хд

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Натан рече

Што би рекли наши стари: ''Полако... видећу те кад се ожениш...''

Туми, видећеш онда шта значи лепота прављења деце, има само да штанцаш. Ће заборавиш и Египат и антинатализам. хд

Umm.. ne.

Btw, otkud znaš da već nisam oženjen ili bio oženjen?

 

vck8c2dqf3x21.thumb.jpg.d40e4b5af67abe2e7f7dd845aed973ef.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Tumaralo. рече

Umm.. ne.

Btw, otkud znaš da već nisam oženjen ili bio oženjen?

Нагађам, јер рачунам да ожењени немају времена оволико да размишљају о неправљењу деце :D, а и ожене се углавном јер желе децу. Логика, ваљда. :-/ 

Морее.. само да те довати нека снајка, и готов си, нема више филозофирања, има одма да мењаш песму.. :))) 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Натан рече

Нагађам, јер рачунам да ожењени немају времена оволико да размишљају о неправљењу деце :D, а и ожене се углавном јер желе децу. Логика, ваљда. :-/ 

Морее.. само да те довати нека снајка, и готов си, нема више филозофирања, има одма да мењаш песму.. :))) 

Mnogo je venčanih parova bez dece i to je skroz okay.

A ovu tvoju logiku sam poslednji put čuo od ljudi kada sam bio u selu kao sasvim malo dite. :)

Jedan od njih je imao ženu i četvoro dece i skoro neprestano ih je makljao. Bio je i konstantno pijan. Kapiram da je ostavljao flašu samo kada bi ih makljao.

Vidiš, nije dobro po svaku cenu "praviti" decu.

Inače, više treba razmišljati o "pravljenju" dece nego o "nepravljenju" iste.

Tako da ako ja razmišljam mnogo, onda bi trebalo da vi razmišljate mnogo, mnogo više :mahmah:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, Tumaralo. рече

Mnogo je venčanih parova bez dece i to je skroz okay.

A ovu tvoju logiku sam poslednji put čuo od ljudi kada sam bio u selu kao sasvim malo dite. :)

Jedan od njih je imao ženu i četvoro dece i skoro neprestano ih je makljao. Bio je i konstantno pijan. Kapiram da je ostavljao flašu samo kada bi ih makljao.

Vidiš, nije dobro po svaku cenu "praviti" decu.

Inače, više treba razmišljati o "pravljenju" dece nego o "nepravljenju" iste.

Tako da ako ja razmišljam mnogo, onda bi trebalo da vi razmišljate mnogo, mnogo više :mahmah:

Нисам износио своје ставове, него уопштено како људи размишљају, па на основу тога и донео неки закључак, више шале ради. ;-Д

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

протојереј Тимотеј Сељски:

«У наше време међу младићима и девојкама веома је узео маха један тајни порок – рукоблудије (онанија, мастурбација), на које се многи из незнања и непажње навикавају још пре полног сазревања, а после никако не могу да се одвикну. По библијској оцени рукоблудије је смртни грех, за који је његов родоначелник Онан (по чијем имену је тај порок и добио назив – онанија) био одмах кажњен смрћу (Пост.38,9-10). Уколико те је обраћење Христу затекло поробљеног овом греховном навиком, бори се из све снаге. Бори се до изнемоглости, до бола, уколико не помаже пост, молитва и прохладни услови за спавање. Сећајући се речи Христових, да је боље ући у живот без руке или ноге, него са две руке и две ноге горети у вечном огњу, бар угризи сам себе за прсте, ако ништа друго не помаже. Рукоблудије (онанија) се мора одбацити одмах, не као што пушачи остављају пушење, помало смањујући дозу. Овде се не сме размишљати о поразу: стрпећу се, кобајаги једном, два пута, па ћу се опет опустити. Напад ове страсти се мора сваки пут одбацивати, оног момента када она почне да захтева своје.

Са сваком победом твоја воља ће се учврстити, а страст ће слабити. Иначе ће ти ова навика уништити и живот и веру. Памти да се казна за овај грех не одлаже до момента смрти ! Већ на земљи рукоблудници жању шта су посејали. Они су обично безвољни, натмурени, јалови, и никада неће имаmain-qimg-074c41e34463066267f5c735d13fd318ти срећну породицу. Већ у средњем добу они се претварају у старце. Дакле, немој дозволити да те ова смртна страст обузме.» 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...