Jump to content

Научници „телепортовали“ информацију између два чипа


Препоручена порука

Дељење фотографија, мимова и другог садржаја преко квантног интернета је корак ближе него што је било, јер су научници успели да први пут тренутно „телепортују“ информације између два чипа која нису била физички повезана.

 

Модерни физичари сањају о томе да направе квантне компјутере који би могли да решавају проблеме превише компликоване за данашње најмоћније суперкомпјутере, али њихово стварање захтева да науче како да рукују са квантним честицама, које су мање од атома.

 
Kvantna-fizika.jpg

Научници са Универзитета у Бристолу и Техничког универзитета у Данској створили су уређаје на нивоу чипова који могу да захваљујући квантној физици манипулишу појединачним честицама светлости.

Читаво истраживање објављено је у часопису Нејчер физикс (Nature Physics).

У једном од експеримената истраживачи су успели да први пут демонстрирају „квантну телепортацију информације“ између два уређаја, користећи процес познат као „квантно спрезање“.

То је феномен који се појављује када се парови или групе честица налазе у таквом стању међуделовања да промена у једној значи промену и у другој честици, као и да је раздаљина између њих небитна.

„Успели смо да демонстрирамо везу квантног спрезања високог квалитета између два чипа у лабораторији, у којој су фотони на оба чипа делили исто квантно стање“, навео је коаутор студије Ден Левелин.

Научни тим имао је стопу од 91 одсто успешности приликом „телепортовања“ честица, што је веома добар резултат.

Могућност успостављања и одржавања поузданих квантних кола је кључ у стварању сложенијих уређаја и, коначно, квантних комуникационих система и мрежа које би могле да комуницирају са конвенционалном електроником.

WWW.RTS.RS

Дељење фотографија, мимова и другог садржаја преко квантног интернета је корак ближе него што је било, јер су научници успели да први пут тренутно „телепортују“...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

није ово нека сензација. Лај-фај већ постоји, ово је само пренос информација са чипа на чип као пре за миктоконтролере (који су чипови) преко Вај-фаја. Једина новост овде, је што им не треба филтер за спектре светлости, колко сам схватио...

Свако од нас да хоће, може да користи интернет и споји се на мрежу преко сијалице када је укључена.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Vladan :::.Шта ви мислите о овом раду, мени делује да је ово латј-фај комуникација између чипова... Нисам чуо да је настао неки нов систем преноса података светлосним путем?

пре 24 минута, Поуке.орг инфо рече

У једном од експеримената истраживачи су успели да први пут демонстрирају „квантну телепортацију информације“ између два уређаја, користећи процес познат као „квантно спрезање“.

То је феномен који се појављује када се парови или групе честица налазе у таквом стању међуделовања да промена у једној значи промену и у другој честици, као и да је раздаљина између њих небитна.

„Успели смо да демонстрирамо везу квантног спрезања високог квалитета између два чипа у лабораторији, у којој су фотони на оба чипа делили исто квантно стање“, навео је коаутор студије Ден Левелин.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Аристарх рече

@Vladan :::.Шта ви мислите о овом раду, мени делује да је ово латј-фај комуникација између чипова... Нисам чуо да је настао неки нов систем преноса података светлосним путем?

Немој да ми персираш, а, иако нисам баш најбоље покапирао све око лај-фај мреже из оног клипа, ипак ово из експеримента није лајт-фај.

У експерименту су искористили квантно спрезање четири фотона (да пренесу информацију тј. промену стања) а то није исто што и кодирање информације у самим фотонима као у разним врстама електромагнетног зрачења (радио, вај-фај, видљива светлост, гама зрачење..). Осим тога информација кодирана у ЕМ зрачење путује брзином светлости јер то зрачење преносе фотони и разне врсте зрачења могу или не могу да пролазе кроз разне медијуме. Код квантног спрезања информација тј. промена стања "путује" тренутно, затим (колико знам) нема могућности за модулацију сигнала (као код ЕМ зрачења јер и нема никаквог сигнала тј. честица/таласа које се пропагирају кроз време-простор) нити било шта може да буде препрека (као што је картон препрека за видљиву светлост и лајт-фај а већа дебљина зида је препрека за вај-фај сигнале).
 

пре 51 минута, Аристарх рече

Свако од нас да хоће, може да користи интернет и споји се на мрежу преко сијалице када је укључена.

Ако сам добро укапирао морао би да имаш специјалне (свака би практично била и свич/рутер) сијалице (обавезно ЛЕД) као одашиљаче и уређаје који имају исте такве способности као и такве сијалице, дакле, обичне ЛЕД сијалице (које служе само за осветљење) и наши садашњи телефони (и остала техика) су за то неупотребљиви.

Будући да лајт-фај користи ЕМ зрачење из спектра видиљиве светлости то би значило да телефон у џепу или испод јастука, новина, полице губи сигнал :) што није случај код микроталасног зрачења које користe вај-фај рутери, ГСМ и 4Г мреже, блутут уређаји, микроталасне пећнице итд.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Vladan :::. рече

У експерименту су искористили квантно спрезање четири фотона (да пренесу информацију тј. промену стања) а то није исто што и кодирање информације у самим фотонима као у разним врстама електромагнетног зрачења (радио, вај-фај, видљива светлост, гама зрачење..). Осим тога информација кодирана у ЕМ зрачење путује брзином светлости јер то зрачење преносе фотони и разне врсте зрачења могу или не могу да пролазе кроз разне медијуме. Код квантног спрезања информација тј. промена стања "путује" тренутно, затим (колико знам) нема могућности за модулацију сигнала (као код ЕМ зрачења јер и нема никаквог сигнала тј. честица/таласа које се пропагирају кроз време-простор) нити било шта може да буде препрека (као што је картон препрека за видљиву светлост и лајт-фај а већа дебљина зида је препрека за вај-фај сигнале).

Ако није као лај-фај...Једино ми као могуће делује да је ово одрађено у некој комори. Јер фотон би у природи морао да се креће кроз простор и дође у додир са електронима атома, што би довело до амплификације-радиације и стварања ефекта ласера. могао би да буде невидљив голом оку и да се користи као преносник података који би неки чип примио или одашиљао...

мсм. ако су успели то да изведу ван коморе... И ако нема препрека... Значи да је само један сателит довољан за пренос података, што би значило да Г.П.С. одлази у прошлост, као и системи Динамичне позиције са више сателита за високо прецизно позиционирање... или лаички речено, ми сигнал можемо да пошаљемо кроз целу једну планету... Или са земље да пошаљемо сигнал на тамну страну месеца онда када се код нас појави осветљен "пун месец"..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 38 минута, Аристарх рече

мсм. ако су успели то да изведу ван коморе...

Урађено је у CMOS силицијумским чиповима којих има у сваком рачунару а да ли су они били у некој специјалној комори не знам.

пре 38 минута, Аристарх рече

И ако нема препрека... ми сигнал можемо да пошаљемо кроз целу једну планету... Или са земље да пошаљемо сигнал на тамну страну месеца..

Да. Остало што си писао нисам успео да похватам :) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Vladan :::. рече

Урађено је у CMOS силицијумским чиповима којих има у сваком рачунару а да ли су они били у некој специјалној комори не знам.

 

дал су то чипови који се користе и у програмбилне логичке контролере?

пре 1 сат, Vladan :::. рече

Да. Остало што си писао нисам успео да похватам :) 

Ако је у природи пуштен фотон из једног чипа и иде ка другом, под тим условима сам навео ово за непробојност. Значи уместо 24 сателита колико данас користе Глонас или Г.П.С. системи да би покрили планету. Нама би требала само четири сателита, колико иначе треба да буде у видљивом домету корисника који тражи локацију. Четврти сателит који решава питање непознанице у тој једначини која се добија са податцима из три сателита. Би решио и питање локације и времена, проласка сигнала кроз планету земљу.

Суштински сам хтео да кажем, да би тај иницијални фотон, правио ласерску светлост јер би природно дошао у додир са електронима атома (ткз. стимулисана емисија). Тај спектар невидљивог ласерског зрачења би мого да покрије целу планету са једним сателитом који има лупам сад, погон на радиоизотоп генератор. ова три би му била довољна за једначину. Самим тим то би ипак био лајт-фај. Осим ако они нису нашли начин да фотон иде кроз природу без стимулисане емисије на атоме. Јер наводе да је раздаљина између чипова небитна!

пре 5 часа, Поуке.орг инфо рече

То је феномен који се појављује када се парови или групе честица налазе у таквом стању међуделовања да промена у једној значи промену и у другој честици, као и да је раздаљина између њих небитна.

„Успели смо да демонстрирамо везу квантног спрезања високог квалитета између два чипа у лабораторији, у којој су фотони на оба чипа делили исто квантно стање“, навео је коаутор студије Ден Левелин.

Не знам дал има неке везе са овим јер се говори о информисаном фотону који преноси конкретне податке, није сунђер информација које шаље хаотично сакупља и преноси на неки чип. Али читао сам раније неке радове о томе да ако са планете пошаљемо ласерску светлост из једног извора на две различите стране. Једна је рецимо у правцу марса, друга у правцу венере... Тада се дешава да онај фотон који дође до марса прими неку нову информацију, та информација се телепортује и на онај фотон који је пошао на страну венере, и обрнуто. Значи иако делује да нису физички спојени и да је прошло време од када се светлост поделила на две различите, оне се понашају као повезана и цело време једна иста светлост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, Аристарх рече

Ако је у природи пуштен фотон из једног чипа и иде ка другом

Ако сам добро разумео експеримент нису фотони путовали између чипова него су били у раздвојеним чиповима а "путовала" је промена стања кроз квантну спрегнутост међу њима.

пре 4 минута, Аристарх рече

Суштински сам хтео да кажем, да би тај иницијални фотон, правио ласерску светлост

Мислим да ни са тим нема везе. Не знам како су очитавали стања спрегнутих фотона али ако је и било неке такве светлости она је била последица очитавања стања фотона а није служила да се пренесе инфо међу њима.

пре 7 минута, Аристарх рече

Али читао сам раније неке радове о томе да ако са планете пошаљемо ласерску светлост из једног извора на две различите стране. Једна је рецимо у правцу марса, друга у правцу венере... Тада се дешава да онај фотон који дође до марса прими неку нову информацију, та информација се телепортује и на онај фотон који је пошао на страну венере, и обрнуто. Значи иако делује да нису физички спојени и да је прошло време од када се светлост поделила на две различите, оне се понашају као повезана и цело време једна иста светлост.

Да, осим овог дела да "фотон који дође до Марса прими неку нову информацију" осим ако се под тим не подразумева мерење стања спрегнутог фотона. То мерење стања доводи до реципрочне промене код другог фотона и то није проток информација него се сама стања тренутно усклађују.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 43 минута, Vladan :::. рече

Ако сам добро разумео експеримент нису фотони путовали између чипова него су били у раздвојеним чиповима а "путовала" је промена стања кроз квантну спрегнутост међу њима.

Мислим да ни са тим нема везе. Не знам како су очитавали стања спрегнутих фотона али ако је и било неке такве светлости она је била последица очитавања стања фотона а није служила да се пренесе инфо међу њима.

Да, осим овог дела да "фотон који дође до Марса прими неку нову информацију" осим ако се под тим не подразумева мерење стања спрегнутог фотона. То мерење стања доводи до реципрочне промене код другог фотона и то није проток информација него се сама стања тренутно усклађују.

Онда би морао извор светлости да буде исти. Јер овај квантни ефекат где су повезане две различите гране светлости, које имају заједнички извор али су прошле расцепљивач (нека је само 4 фотона која се деле на два) и просторно-временски су раздвојене. Једино може да објасни начин да фотони "комуницирају" у различитим чиповима кроз неке коморе које би спречиле стварање ласер ефекта. И тада би морали да имају исти извор фотона, јер фотони-светлост у суштини у природи не показује тај феномен ако није изведена из истог извора фотона.

Они нису у могућности да направе дистанцу између чипова већу од оне коју им нуди мрежа преко које фотони путују из истог извора. Само теоретски наводе да је раздаљина између чипова небитна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Аристарх рече

Једино може да објасни начин да фотони "комуницирају" у различитим чиповима кроз неке коморе које би спречиле стварање ласер ефекта.

Коморе и ласер ефекат немају везе са тим (осим као помоћна средства можда) јер се "комуникација" одвија ван целе те приче тј. нити она утиче на окужење нити окружење утиче на њу.

пре 22 минута, Аристарх рече

Они нису у могућности да направе дистанцу између чипова већу од оне коју им нуди мрежа преко које фотони путују из истог извора.

Не знам шта ти значи та мрежа. Дистанца зависи од техничких могућности али им је њено повећавање небитно за даљу примену у самим чиповима. Поента експеримента је да се квантна спрегнутост искористи у израчунавањима и сигнализацију међу чиповима.

 

Извор светлост тј. фотона јесте исти али колико знам нема ту никаквог цепања фотона.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Аристарх рече

дал су то чипови који се користе и у програмбилне логичке контролере?

Да, за процесоре, меморије, сензоре (укључујући и мегапикселске сензоре фотоапарата на телефонима итд.)...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 6.1.2020. at 1:20, Vladan :::. рече

Коморе и ласер ефекат немају везе са тим (осим као помоћна средства можда) јер се "комуникација" одвија ван целе те приче тј. нити она утиче на окужење нити окружење утиче на њу.

On 6.1.2020. at 0:58, Аристарх рече

 

До душе нисам читао ни апстракт, сем чланак који је линкован у склопу текста. Нисам те овде схватио, како нема везе ако није лајт-фај тј. емитовање зрачења у отворени простор?

капирам да са техничке стране гледано, када замислим како су експеримент спровели.. Мора да буде комора која би спречила зрачење које имамо код лајт-фаја. Самим тим што није лајт-фај. Због спонтане или стимулисане емисије мора фотон да постане светлост у природи док год се емитује (све и да је фазон пулсирајућег ласера јер је наносекунда потребна да се податци пренесу). 

On 6.1.2020. at 1:20, Vladan :::. рече

Не знам шта ти значи та мрежа. Дистанца зависи од техничких могућности али им је њено повећавање небитно за даљу примену у самим чиповима. Поента експеримента је да се квантна спрегнутост искористи у израчунавањима и сигнализацију међу чиповима.

мислио сам на оптички кабал као мрежу, која ограничава теоретску константацију, да дистанца између чипова може бити неограничена! Јер у супротном би то морао да буде лајтфај како сам ја у почетку помислио. нешто мора да спречи зрачење фотона и каналише га на конкретни чип или чипове!

Значи овом методом се не може информисат фотон да пошаље фотографију другом чипу или неке кодове... само сигнали као у микроконтролере што имамо за опције, типа упали-угаси светло??? 

Цитат

Извор светлост тј. фотона јесте исти али колико знам нема ту никаквог цепања фотона.

Расцепљивач користиш нпр. кад правиш интерференцију за холограм.  Да не би користио два ласера, само се користи расцепљивач... Аовде сам ја другачије мислио, не на такве принципе. Већ да они користе 4 фотона, који су из истог потекли кроз стимулисану емислију. Тада рачунам да су подељени на две групе које се шаљу у чипове.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, Аристарх рече

До душе нисам читао ни апстракт ... када замислим како су експеримент спровели... нешто мора да спречи зрачење фотона и каналише га на конкретни чип или чипове ... они користе 4 фотона, који су из истог потекли кроз стимулисану емислију

Па прочитај оригинални текст можда ће ти боље од мене разјаснити то што те буни.

пре 17 часа, Аристарх рече

Значи овом методом се не може информисат фотон да пошаље фотографију другом чипу или неке кодове... само сигнали као у микроконтролере што имамо за опције, типа упали-угаси светло??? 

За сада да. Можда ће касније кроз модулисање фреквенције промене стања (или на друге начине) моћи да пошаљу и комплексније сигнале.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

×
×
  • Креирај ново...