Jump to content

Верници узнемирени одузимањем од сестринства благајне манастира Раковица

Оцени ову тему


Препоручена порука

Лепо...искушенице коло воде...шта би им Емилијан рекао на ово?

Овде је јасно присутна болест духовна.

 

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

монахиње би требале ваљда само амин да кажу и наставе са послушањима ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa da. Sto ako ima problem igumanija sama ne pise Patrijarhu? Otrpi monaski koliko moze, (10 mjeseci npr) i napise pismo. Ovako, odmah u javnost... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne znam, sto vise razmisljam na ovu temu - vise nelogicnosti u celom slucaju uvidjam. U cemu je problem da mirski svestenik bude blagajnik? Da li je taj svestenik iskompromitovan? Koliko sam cuo - nije ( mozda gresim ). Zasto se monahinje protive?

Da li su tokovi novca transparentni crkvenim organima? Zasto se monahinje plase da ce ih neko pokrasti? Odakle takvo predubedjenje?

Nesto mi tu ne - stima!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

у цркви постоји црквена хијерархија која би требала да се поштује исто ко у војсци ... ако патријарх пошаље нпр и аутолимара да буде благајник, нижи чинови: игумани и монаси треба само да се смиравају и прихвате ту одлуку... једино им је то на спасење а не да дижу буне и револуције.... па Нектарију Егинском узели епархију и послали га тамо далеко, скапавао од глади ал потрпео и уз Божију помоћ победио ... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Предраг М рече

у цркви постоји црквена хијерархија која би требала да се поштује исто ко у војсци ... ако патријарх пошаље нпр и аутолимара да буде благајник, нижи чинови: игумани и монаси треба само да се смиравају и прихвате ту одлуку... једино им је то на спасење а не да дижу буне и револуције.... па Нектарију Егинском узели епархију и послали га тамо далеко, скапавао од глади ал потрпео и уз Божију помоћ победио ... 

Ма дај, шта причаш. Манастир је општежиће, заједница, породица. Не може патријарх ни  монаха да убаци у манастир, ако га монаси не прихвате. Није то војска.

Ти имаш најнижи чин у цркви, царски свештеник си, мирјанин си, треба да будеш послушан патријарху. И патријарх одреди да “лимар” прима твоју плату, и располаже твојом платом, а теби да колико он мисли. Ил да доведе неку непознати девојку (“лимарку”) и каже ти да се ожениш њоме и изродош децу. Дал је то теби у реду?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Ђорђе Р рече

Ма дај, шта причаш. Манастир је општежиће, заједница, породица. Не може патријарх ни  монаха да убаци у манастир, ако га монаси не прихвате. Није то војска.

Ти имаш најнижи чин у цркви, царски свештеник си, мирјанин си, треба да будеш послушан патријарху. И патријарх одреди да “лимар” прима твоју плату, и располаже твојом платом, а теби да колико он мисли. Ил да доведе неку непознати девојку (“лимарку”) и каже ти да се ожениш њоме и изродош децу. Дал је то теби у реду?

каква монашка плата??? ја никад чуо да то постоји... манастир ваљда припада СПЦ а не игуману и монасима. они данас могу да буду у једном а сутра у другом манастиру .... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni izgleda da su one svih devet meseci koliko su ,,bile proveravane" sve nosile stoički, ćutale su u poslušanju. Ali kao epilog one ne dobijaju zasluženo priznanje, već neke mere koje one doživljavaju kao nezasluženu kaznu. Povređene su i razumem potpuno, ovako ispada da Crkva u njih više nema poverenja da brinu o manastiru. Obično ljudi u takvom stanju predimenzioniraju problem još više, pretvaraju ga u katastrofu da bi zatrpali svoj bol (kako sam shvatila, one su video snimile istog dana kada su dobile dopis o razrešenju Igumanije, vidi se da su u šoku). A isto je veoma očigledno kakvim životom žive i da njima nikakav novac nije potreban. Deluje mi da im je potrebno samo ljudsko uvažavanje i razumevanje. Možda samo neko obrazloženje da se da i njima i javnosti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I naravno, da se i mi pomolimo za njih, da im da Gospod da prevaziđu ovo teško iskušenje koje ih je snašlo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Ђорђе Р рече

Не може бити нормална управа ако сестринство манастира не управља финансијама. Неки се убише да докажу да је то “нормална” управа.

Није битно шта оне кажу, то је фактично стање. Манастир не управља финансијама, то је наметнуто са стране, принудно. Игуманији је мимо њене воље ускраћено право да управља приходима и расходима манастира. То је суспендовање њене функције.

Опет  није да само игуманија не управља благајном и финансијама, већ мора и да преда печат  и жиг манастира новом благајнику, дакле фактички игуманија више ничим не управља.

Дакле шатро игуманија и даље је на челу манастира, али не располаже ни са чим чиме би се то показало и доказало.

Рецимо  хипотетички постоји фирма и постоји власник фирме, њему се намеће човек други који преузима све финансије те фирме, узима пиб и печат фирме, али се каже да стари власник је и даље ту и да је он и даље власник, дакле то није природно и нормално.

Зато ми је и немушто објашњење као игуманија  није ништа скривила она и даље управља манастиром, само без благајне, касе, продавнице, без печата манастира, без жига манастира, па чиме онда она и даље управља? 

Дакле она кад хоће да сачини неки акт или нешто на шта иде печат манастира, она мора да затражи од другог лица исти а претпостављам и да јој то лице може да одбије издати, дакле нема никакве аутономије манастира и овиме је игуманија свргнута са места управљања манастиром, а да притом ми као нека шира али заинтересована јавност немамо појма што је то тако.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Аристарх рече

нећу да филозофирам. Али нека и лажу па буду кажњене. Али док се не огласи надлежни и упућени епископ, ми немамо податке шта се дешава. У Русију су против Цркве кориштене велике манастирске лавре у Москву и њихово издаваштво. Пар монаха би се некад организовало са неким сектама распућиновим или окултистима, па би ширили не-Православну литературу из Црквених штампарија и система информисања... То су били ретки примери али велики медијски за Русију.

Али коме би користило пар монахиња вероватно без теолошке дипломе, за решено питање ПБФ-а? Или угрожавање угледа Патријарха у медије поред умировљених и других епископа који то раде? Ја сам приметио да оне не траже премештај или смену Патријарха! А и извинуле су се јер помињу имена свештеника и ђакона:smeh1:.

Зашто би било који епископ полагао рачуне збо0г онога што има право да ради и то свима.Гледам синоћ на фејсбуку нека баба од 70 година даје изјаву за јавност пише доле искушеница м.Рако0вице.Та Данас су вероватно искушенице и курири црквени великодостојници.Дотакли смо дно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

На страну ко је у праву ко није. Мислим да није нико у праву. С једне стране алави попови с друге стране непослушне монахиње.

О БГ поповима је излишно говорити. Мало ко овде на форуму не зна и ко су и какви су. О њиховом среброљубуљу ће се једног дана писати књиге.

С друге стране колика год да је неправда, монах је монах само док остаје у послушности цркви. Када то изгуби он више није ничији, а најмање свој и монах. Стуб цркве је послушање. 

Сетимо се само како је прошао Свети Нектарије Егински. Био је митрополит. Највероватније да би био и патријарх Александрије. Оклеветан и протеран из Египта одлази у Атину где живи у оскудици и готово изолацији неко време. Ни једном речју није роптао, бунио се, снимао јутјуб клипове у којима разјашњава свој положај и неправду која му је учињена. То је монашко послушање које узводи ка цартву, али не само монашко, то и такво би требало бити послушање сваког хришћанина.

 

За Св. Нектарија знамо како се све завршило и да је постао веома поштован светитељ у Православној цркви а патријарх Софроније IV Александријски који је подлегао утицају келветника је опет остао упамћен као веома поштован патријарх који је уживао утицај и престиж у православном Истоку.

И ово је само један у безброј примера послушања. Али коме то данас причати кад монаси не знају ни шта је послушање ни смирење а попови немају милости.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Августин рече

Зашто би било који епископ полагао рачуне збо0г онога што има право да ради и то свима.Гледам синоћ на фејсбуку нека баба од 70 година даје изјаву за јавност пише доле искушеница м.Рако0вице.Та Данас су вероватно искушенице и курири црквени великодостојници.

Наравно, нема шта да полаже рачуне ако Синод то не захтева.

Оне ће да буду кажњене ако је лаж ово што тврде да су малтретиране, то је јасно свима. Али док не дође неко обавештење, има тежину то што оне једногласно тврде да Патријарх нема евиденцију шта се дешава у том манастиру, где их тврде малтретира тај свештеником. Чак мсм. да оне нису рекле све што су мислиле да кажу, верујем да су неке податке ипак оставиле за Епископа.

Вероватно сумљају у валидност потписа на докуменат из епархије. Јер је било фалсификата у последњих пола године подоста. мсм. конкретно на питање ових дешавања на ПБФ и Сабор у Жичи. Пада ми на памет, кад сам гледао видео, да се можда плаше да тај новац из благаје не оде на неку расколничку пропаганду ових пучиста. Ту сам се сетио сад овог упада, неког разчињеног Београдског свештеника у Патријаршију где је тражио 200.000 евра да би организовао заштиту интереса СПЦ, а заправо је био и наоружан и ухваћен на 30 метара од просторије где је био патријарх не неки сеф...

пре 9 минута, Августин рече

Дотакли смо дно.

Јесте, баш су неки пали доле и разбили се што би рекло Свето Писмо, као лончарски судови.

Али почист се то брзо све са једном метлом:945729:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...