Jump to content

Верници узнемирени одузимањем од сестринства благајне манастира Раковица

Оцени ову тему


Препоручена порука

Данас се већи број верника, нарочито верница скупио у манастиру Раковица да спречи увођење свештеничке канцеларије која би од игуманије и сестринства по одлуци патријарха преузела благајну манастира.

Позив на окупљање јуче је упућен преко сајта Православна породица:

XN--80AAAAHBP6AWWHFAEIHKK0I.XN--C1AVG.XN--90A3AC

Православна породица - породичне вредности, pravoslavna porodica, porodične vrednosti

Данас је скуп и одржан, извештавају сајт СрбијаДанас и Ало:

BORBA ZA MANASTIR RAKOVICU GDE JE SAHRANJEN PATRIJARH PAVLE Narod stao da odbrani svetinju i mati Evgeniju. Drama ispred ulaza

AUTOR: Alo/Srbija Danas/V.M. DATUM I VREME: 17.12.2019. 12:03
Okupio se veliki broj ljudi.
Manastir Rakovica Manastir Rakovica, Foto: Youtube/Printscreen

Danas se očekuje primopredaja pečata i uprave u manastiru Rakovica gde se narod okupio jer ne želi da dozvoli da se mati Evgeniji oduzme upravna funkcija u manastiru i dodeli sveštenicima. 

Ipak, đakon SPC tvrdi da se ne radi o oduzimanju upravne funkcije mati Evgeniji, već da će od sada funkciju vršiti zajedno sa sveštenicima.

 
 

Odluku je donela patrijaršija, međutim narod se pobunio i kaže da veruje u mati Evgeniju, te ljudi strahuju da će ona biti proterana iz manastira nedugo posle oduzimanja vlasti u istom, iako već godinama boluje od raka (kako tvrde prisutni).

- Žele da mati Evgeniji oduzmu pečate i tokove novca, da postave blagajnika i sveštenike da upletu u to. Mati je do sada sve to obavljala i sve je bilo u redu, sada kad je podignuta Crkva Svetog Nikole, postavlja se pitanje šta je sa novcem. Mi smatramo da je ona glava, da to ne treba da budu sveštenici. Žele da joj oduzmu vlast, a posle će je proterati, tako to obično biva - kaže jedna od pristunih žena koja je došla da spreči sprovođenje navedene odluke.

Manastir dobija mnogo novca, imajući u vidu da je u njemu sahranjen patrijarh Pavle i da je u pitanju velika srpska svetinja.

- Igumanija nije saglasna sa tom odlukom. Mati Evgenija je 60 godina monahinja u ovom manastiru i ne želi da manastir u koji je uložila ceo svoj život preda u ruke sveštenika. Ovde mnogo ljudi dolazi zbog patrijarha Pavla i ostavljaju ovde prilog. Ja se nadam da će patrijarh povući tu odluku. Narod mora da zna šta se događa i šta se radi sa srpskim svetinjama. Ovaj manastir je velika svetinja i vrlo je važan za istoriju srpske crkve. Ovde je zamonašen Sveti vladika Nikolaj, ovde su sahranjeni patrijarh Pavle i patrijarh Dimitrije – rekao je brat Ivan.

Naime, sestre koje se trenutno staraju o manastiru sve rade bez naknade, ali se navodno ustrojstvo menja ovom odlukom.

- Znam mati Evgeniju godinama. Ovo njoj sigurno nije lako palo, nisam razgovarala sa njom o tome, ali osećam to. Zašto se ruši postojeći kodeks? Bojim se da se ne dogodi ono što se već događalo u SPC. Godinama se borim sa ljudima u svetu, branim sveštenike od optužbi da su materijalisti, a sad sam u situaciji da oni ugrožavaju svetinju i igumaniju. Ovde je mnogo sestara koje besplatno pomažu, one su došle da daju doprinos Bogu, takvo je ustrojstvo, ne postoji bolje. One nisu plaćene i sve žene koje pomažu znaju koliko su vredne i zašto to rade – kaže jedna od prisutnih.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Једноставно питање, зашто све мора на овакав начин. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Питам се шта би рекао Патријарх Павле на ово.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Итака рече

Једноставно питање, зашто све мора на овакав начин. 

Имају право да протестују, то је пут ка решавању неспоразума ако их има.

Али мени није јасно какав је то разлог за протест игуманије и других... мсм. финансије манастира су у питању није нека ситуација да су расколници дошли на саслуживање или да је неко отуђио неки новац:scratch_head:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Meni se to protestvovanje ič ne sviđa. Postoji poredak u Crkvi i treba da se zna nekakav red. Pokazalo se do sada da su najviše buke dizali oni koji su od skoro u Crkvi. Na kraju, sve monahinje su tu na poslušanju, tako da kako kaže nadležni episkop, tako će biti. Ne radi se o nekim dogmatskim temama, već o novcu.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Вукашин рече

Meni se to protestvovanje ič ne sviđa. Postoji poredak u Crkvi i treba da se zna nekakav red. Pokazalo se do sada da su najviše buke dizali oni koji su od skoro u Crkvi. Na kraju, sve monahinje su tu na poslušanju, tako da kako kaže nadležni episkop, tako će biti. Ne radi se o nekim dogmatskim temama, već o novcu.

 

Ни мени, али разумем...то што је неко монах или монахиња и што изнад себе има владику или у овом случају патријарха то не значи да немају право на мишљење и став.

А ружно је све ово што се дешава, нажалост од упокојења патријарха Павла све нешто наопако од Артемија до данас, све нешто се црква тобоже чисти изнутра, а све и никад прљавија. И као да неко увек плански то ради, да се овакве ствари дешавају скоро увек у току неког поста. Ружно.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Novac je veliko iskusenje. Ne razmislja isto covjek koji u dzepu ima samo 5 evra, kao kad ima 50, ili 500, ili 5000, ili 50000, ili 500000 evra... Kod svake ove cifre svijest se mijenja. Ali to je tako, neko je u Crkvi da se spase, a neko da se napase. Ima mjesta za sve ❇️

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, МилошБГ рече

А ружно је све ово што се дешава, нажалост од упокојења патријарха Павла све нешто наопако од Артемија до данас, све нешто се црква тобоже чисти изнутра, а све и никад прљавија. И као да неко увек плански то ради, да се овакве ствари дешавају скоро увек у току неког поста. Ружно.

чини ти се, Артемије и Качавенда су далека прошлост. Иако ти можда то делује страшно за једну генерацију да их толико падне. ја мсм. да је то очекивано, зато је то и подвиг.

Јел ово монахиње са правом по Црквеном Закону или неком правилу монашком, критикују долазак мирјанског свештеника у женски манастир? мсм. делује да су толико изоловане (у раковицу која је београд ипак) да не могу да се пожале од нових свештеника, својим надлежнима у епархију сем преко видео обраћања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Previse mi pateticno ovo pismo igumanije i koliko sam shvatio nece popovi imati upravu nad manastirom nego samo blagajnu. Sta je briga za blagajnom, svakako se odrekla novca polazuci zavete. Jos ce manje imati brige a vise vremena i fokusa za molitvu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте, али оне имају основу да се жале на мирјанске свештенике у овој ситуацији око манастира и манастирске Цркве или немају?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja ih razumem, ali tako je, kako je. Od obraćanja javnosti ništa neće dobiti, osim razvlačenja po štampi. Od kada je patrijarh Pavle sahranjen tamo, počinje novo doba manastira sa većim posetama vernika i sigurno je i da poredak neće ostati isti. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште не мислим да је излазак у јавност преко јутјуба решење. Чак шта више, мислим да је погрешан корак. Али од коментара појединаца се јежим. И не могу да схватим чиме су инспирисани да потежу питање завета које су монахиње положиле. Питам се коме су они положили завет. Христу нису, јер тако Христов војник не говори.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...