Jump to content

Казна Божија као поштовање слободе човечије...

Оцени ову тему


Препоручена порука

Ok, ali gde je onda tu legitiman osnov za osudu?

 

Recimo, ja sam odbio da stanem do samoposluge da kupim šunku i prirodna posledica je da neću imati večeru, što je sasvim ok, moj izbor. A onda počne Vučić da me osuđuje zato što nisam ništa kupio i time pomogao domaću privredu. To je već tiranija.

 

Hrišćanstvo ne poznaje osudu, jer Logos ne dođe da sudi svijetu nego da svijet spase.U tajni krsta, iskupljenja se vidi kako ta spasavajuća sila preobražava i prosvjetljava našu prirodu, našu slobodu.Otvoreni i osvjetljeni su novi prostori slobode, mogućnosti, stvaranja.Ničim nismo uslovljeni do li da ispitamo bezdane naše slboode i srcem prepoznamo otkrovenje u Logosu koji postade tijelo.Naše je samo da smireno priznamo da po riječima Logosa koji nas poziva na samopispitavanje, da "nemamo izgovor za grijeh svoj", jer da nije došao i govorio mnogo Bogova i izbora bi imali, a ovako On Jedinorodni svjedoči da je "Ovo volja Oca koji me posla, da svaki koji vida Sina i vjeruje u Njega ima život vječni, i ja ću ga vaskrsnuti u poslednji dan".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одговорила бих кад бих разумела питање. У животу се ствари дешавају по Божијој вољи и по Божијем допуштењу. Човек сам себе, да кажемо, кажњава одбијањем заједнице са Богом, одбијањем Његове помоћи, заштите и руковођења.

"Ја сам сакупљач необичних ствари. Нека други сакупљају значке и марке. Ја сакупљам дане, часове и тренутке. " - Мирослав Антић

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mur...ja pisem,ali mi postovi ne izlaze...Ne mogu vise da se trudim...Cemu sve to. Cemu postojanje na forumu.To nema smisla...Zaista.

P.s. Postoji jedna slika Hrista kako kuca na vrata koja nemaju bravu...

Zasto ,pitao je neko

Zato sto  su to vrata ljudskog srca ,ona nemaju bravu ,otvaraju se  samo sa unutrasnje strane,odgovorio je umetnik...

:351780:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hrišćanstvo ne poznaje osudu, jer Logos ne dođe da sudi svijetu nego da svijet spase

А шта је онда са оним дијелом из Символа вјере "И доћи ће са свом Својом славом да суди живима и мртвима..."? 

 

 

 

Kakva onda može da bude osuda za taj legitiman izbor?

Како сам ја схватио:

 

1. Узрок А има посљедицу Б ( у овом случају одбацивање заједнице са Христом има за посљедицу пакао - не улазећи у расправу шта је пакао; јали мјесто јали стање духа )

2. До посљедице Б не долази директном Божијом интервенцијом, нити Његовом вољом, него по природним законитостима каузалности

3. Дакле нема осуде, него буквално деси се Б због А.

 

Е све би то било фино да ми се не врзма по глави питање:"Зашто је свијет устројен онда тако да постоји та могућност за одигравање овог узрочно-посљедичног слиједа?".

И онда се у глави бацакам са одговорима и новим питањима и одговорима на нова питања све док не дођем опет до "Божија воља је недокучива." и до поновног закључка да ништа 100% не можеш ЗНАТИ ни ЗАКЉУЧИТИ. Остаје ти само вјера на крају. Ваљда се зато и користи тај термин.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А шта је онда са оним дијелом из Символа вјере "И доћи ће са свом Својом славом да суди живима и мртвима..."? 

 

To je ono što iščekujemo, njegov slavni drugi dolazak.

 

"Bdenje vam je zapoveđeno, a bdenje je budnoća, stražarenje sa iščekivanjem. Bdenje nad samim sobom: nad svojim mislima, željama i delima - to je strogi propis vaše vere. Budnoća oštri vid duhovni, da može videti i raspoznati dobro i zlo, i da može znati ko dolazi u srce i u misli. Straženjem se odbija neprijatelj i pušta prijatelj. Iščekivanje pojačava ljubav i čisti savest."

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/vlnikolaj/VeraObrazovanihLjudi/Lat_VeraObrazovanihLjudi09.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

1. Узрок А има посљедицу Б ( у овом случају одбацивање заједнице са Христом има за посљедицу пакао - не улазећи у расправу шта је пакао; јали мјесто јали стање духа )

 

Analogno sa mojim primerom, Vučića nema, a odlazak na spavanje bez večere je bezopasan.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

To je ono što iščekujemo, njegov slavni drugi dolazak.

 

"Bdenje vam je zapoveđeno, a bdenje je budnoća, stražarenje sa iščekivanjem. Bdenje nad samim sobom: nad svojim mislima, željama i delima - to je strogi propis vaše vere. Budnoća oštri vid duhovni, da može videti i raspoznati dobro i zlo, i da može znati ko dolazi u srce i u misli. Straženjem se odbija neprijatelj i pušta prijatelj. Iščekivanje pojačava ljubav i čisti savest."

 

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/vlnikolaj/VeraObrazovanihLjudi/Lat_VeraObrazovanihLjudi09.htm

Значи ишчекујемо Божији суд, да нам суди и каже ко ће у рај а ко у пакао. Чекамо суђење значи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Аподиктички императив, формулација са првих страна Библије Пост. 2,17.

"2:16  I zapreti Gospod Bog čoveku govoreći: Jedi slobodno sa svakog drveta u vrtu;

2:17  Ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrećeš."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Бог нас ништа не тера, али као што увек бива  на крају, свако куса плодове свог минулог рада. 

Помозимо слабим и немоћним и људима у невољи јер добро се добрим враћа. :mazenje:

Наше писмо   је старо преко 1000 година . Чувајмо то наше благо .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ono silno tupljenje o nevoljama radi preumljenja?

 

Схватања људи да Бог шаље невоље и катастрофе да би их извео на прави пут. Опет има донекле везе са јуридиком и то оном пре Христа када су људи законе и уставе приписивали божанствима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"2:16  I zapreti Gospod Bog čoveku govoreći: Jedi slobodno sa svakog drveta u vrtu;

2:17  Ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrećeš."

 

Mожда је порука да човек не може бити слободан ако није смртан. Јер има само један избор, између само два начина постојања (трећи би био логичка немогућност ваљда), између живота и смрти (=д(Д)обра и зла), и он не постоји ако смрт не постоји за човека.

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"2:16  I zapreti Gospod Bog čoveku govoreći: Jedi slobodno sa svakog drveta u vrtu; 2:17  Ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrećeš."
 

 

I šta se desilo kad su ipak pojeli voćku?

пре 31 минута, HOA+ рече

(dodeljivanje ordenja): Тиме свака Црква сваком верном народу указује на систем хришћанских вредности и врлина које хришћанин треба да има.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Бог нас ништа не тера, али као што увек бива  на крају, свако куса плодове свог минулог рада. 

 

O tome smo već raspravljali, ali nisam dobio smislen odgovor od tebe.

 

Šta je plod u ovom slučaju? Prirodna posledica ili samovolja Boga tiranina?

 

Evo, na primer ja kažem nekome da ne ulazi u minsko polje jer će da ostane bez nogu. On uđe i nagazi na minu - to je posledica.

On uđe i ne nagazi na minu, a ja mu raznesem noge sačmaricom, jer me nije poslušao. To nije posledica i plod, to je moja samovolja.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

 

I šta se desilo kad su ipak pojeli voćku?

 

Па... умрли су након одређеног времена.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...