Jump to content

Упознајмо монаштво у Раној Цркви


uomo del Ve.Te.

Препоручена порука

Насиље-уцене

 

 

Овај пут написаћу неколико речи о овој веома важној теми а како сам горе насловио....дакле ради се о веома важној теми насиља, уцaна....а што је аутоматски повезано са слободом –поштовањем слободе људи....

И почећу ово писаније са овим текстом из Матејевог Јеванђеља:

И Христос постивши дана четрдесет и ноћи четрдесет, напосљетку огладње. И приступи к њему ђаво и рече: Ако си Син Божији, реци да камење ово постану хљебови. А он одговори и рече: Писано је: Не живи човјек о самом хљебу, но о свакој ријечи која излази из уста Божијих.

 Тада га ђаво одведе у Свети град Косово и постави га на крило храма,

 Па му рече: Ако си Син Божији, скочи доље, јер је писано: Анђелима својим заповиједиће за тебе, и узеће те на руке, да како не запнеш за камен ногом својом. А Исус му рече: И ово је написано: Немој кушати Господа Бога својега.

Опет га узе ђаво и одведе на гору врло високу, и показа му сва царства овога свијета и славу њихову, И рече му: Све ово даћу теби ако паднеш и поклониш ми се.

 

Дакле горе у тексту између осталог се спомиње: хлеб и позиција (тј. радно место) где тај хлеб може лагодно да се заради. И Луцифер се служи уценом и каже Христу све ово даћу теби ако паднеш и поклониш ми се. А у ствари то је све један лаж.

Е овако нешто исто веома често се догађа у свакодневним нашим животима. Видимо шта Запад чини константно везано за Косово и уопште од 1990их, са кавим се све уценама служе, ту не треба човек да буде пуно интелигентан, да тачно, истинито аналзира целу ситуацију, и не треба да тражи неку бабу гатару која ће погледати у кристалну куглу – па да каже бакица у коме правцу све то иде......није џаба епски песник рекао: латини су старе варалице.... добро знамао са какви су све лажима,триковима до сад служили било шта да је у питању...

 

Даље кад је упитању наша/наше државе (Р. Србија, Црна Гора, Р. Српска)....

На нивоу државе сведоци смо да се веома веома често дешава то да (не)људи политичари који имају власт да се служе уценама кад неком додељују радно место (где човек може да заради свој хлеб насушни - тон артон епиусион). Не гледа се ту ко је ту колко компетентан, формално образован да обавља успешно неку функцију на корист целе заједнице/друштва....већ ко клекне и поклнони се, добија позицију....

На велику жалост овога има и у Цркви... где поједини епископи будући да имају апсолутну власт, чине што им душа зажели.... и онда да би човек добио неко место (службу) у Цркви своју кору љеба....човек мора да клекне, приморавају га да се поклони, да клечи ....тачно да се намести како то духовни отац Његово Преосвешенство Господин Епископ каже.... и те уцене могу да трају годинама..... знам за многобројне случајеве....једноставно желе да сломе, човјека, нечију вољу, да им се неко поклони и да тај неко настви константно да кличи пред њима.... АЛИ има људи који не пристају ни на какве уцене - и не клече ни пред ким, једино пред Господом небе и земље....

Дакле, да неко каже: клекни или ће мо те стријељати...има људи који ће одма рећи: ма стријељај одма.... или да неко каже: клекни или ће мо те заклати, има људи кој ће одма одговорити: ма кољи одма.....нећу да клечим нипредким...

И онда ако ти неки епископи виде да не могу чоека, да сломе, да сломе његову вољу за кору љеба....е онда каже господин епископ клекни предамном и даћемо ти ту и ту узвишену позицију.... има једна вулгарна сцена (неколико речи) из филма Балкански шпијун – а и коју често ми Срби користимо .... али пошто је сад пост да не спомњем то због оних који су емотивни....

Дакле има људи који неће да клече ни пред ким, једино пред Господом неба и земље...и ти неки људи могу бити лојални и одани сарадници као пас, као џукела, као псето....који неће никад погазици своју ријеч, неће забити нож у леђа.... али све ово неким епископима није довољно.... већ траже да се клекне пред њима, да се клечи да се пуже по цели дан, сваки дан (а пред некима чак и по ноћи)....шта да се ради то је сад ствар, избора, укуса, садо-мазо креативности итд.... већ сам писао о овоме одакле је ово дошло у Цркву....

.....А Христос каже ако ко хоће замном да иде.... исто то имамо у једном спису Апостолских отаца који каже: да Хришћански Бог није Бог насилник, силеџија....Христос не приморава никога да неко клекне пред њим... већ каже: ако ко хоће замном да иде...

Луцифер је господин чоек (како би се то рекло народним обичним језиком) неко једном клекне, јендом поклнони се и задобије сва царствао овог света.... а на другу страну пред неким епископима сваки дан али буквално сваки дан мора да се  клечи пред њима, да се пуже.............и ето то је то.... то су вам пропорције, ко је ту бољи а ко гори.... тј. у томе се види ко је већи шампион.....

Везано за запад и константне уцењувачке поступке запада везано у вези Косова...ајд, можда у неким околностима, човек мора да буде флексибилан, да је сперман на неки компромис... у одређеним историјским околностима... АЛИ ово што ми имамо тренутно већ годинама је константно чињење уступака према шиптарима, Западу.... није се то догодило једном, или два пута... већ небројено пута.... дакле чак и нека будала може да види у ком правду то иде....

... неки политичари/епископи (у својим удобини дворцима, замковима) константно као мантру понављају и кажу: тешке су околности, нећемо сад, прећутаћемо, попустићемо, касниј послије ће мо другачије итд... сад ово се мора, итд...неки људи не виде да ми као народ чекамо извршење смртне пресуде, у етапама се егзекуција извшрава.....и то је то...

Већа сам то, неколико пута, спомињао на поукама, Црква је од 1990 направила доста катастрофални грешака, пропуста.....кад је требало да се Српски народ заштити од Западних хијена/лешинара.... Црква има снагу, могућност да уради, да уради праве ствари које су у интересу нашег народа, да се заштити да се сачува, народ али то треба  да се уради на вријеме, као и све друго....нажалост Црква често остаје пасивна (а што одговара западним хијенама)....и препушта словесно стадо крволочним вуцима (Јован 10)....

Шта Црква треба или не треба да ради?

Ово је исто тако веома озбиљно и важно питање... и о овоме сам писао....мени постаје отужно кад чујем неке епископе како причају о овој теми.... људи Божији узмите читајте, Кападокијце (сва њихова писана дела) и видјећете, ко су они били, шта су они радили и као су они водили, управљали Црквом....има и многих други примера осим Кападокијаца....људи Божији не причам, што сам писао до сад овде, не пишем ништа напамет.....

Горе изнад сам споменуо пропусте које је Црква начинила... од 1990их.... имамо примере независности Косова и Црне Горе.... да узмемо пример независности Црне Горе.... Црква је могла да спречи, одвајање, независност, претварање Црне Горе у државу....али људи из Цркве су причали о опитно-благодатно екстатично-екстазним визијама у својим дворцима и замоковима.... док су западне службе/хијене/лешинари, шиптари и хрвати у Црној Гори активно радили да одвоје тотално Црну Гору од Р. Србије....

Знам да некима, мучно, тешко пада ово што пишем.. и ја би највише волио да живим као Рамзес III али не живим... шта хоћу да кажем је то... ако неко држи неку функцију, положај у дрштву/ држави/Цркви...дужан је да одреагује на прави начин, на вријеме шта год да је то..... неки од епископа се понашају.... исто као кад се човек пробуди ујутро и онда мрзи га да обави ствари које је дужан да обави, за породицу....постоје примери из неких епархија...

Тако, везано за Црну Гору, митрополит Амфилохије је могао да спречи независност Црне Горе, само да је повукао потезе на време....ствари, потези нису на време повучени... и онда дошли смо до стања које имамо тренутно у Ц. Гори.... ово није само пропуст митрополита Амфилохија већ цијелог сабора СПЦ који су плаћени, имају доживотне подвижничке удобности: доживотно имају редовно доручак, ручак вечеру - сервирану, све им опрано, опеглано, зими им није хладно, љети није превише врућина...... итд. Итд итд итд итддддд.....све ово им је Српски народ омогућуио дао им,Српски напаћени народ, Српска сиротиња им је све то омогућила...(неки епископ ово често забораве, и помисле понашају се као да  су они власници, Црквене касе, епархије, као да им је то бабо оставио)....

Дакле Црква је дужна.... сваки епископ појединачно и Сабор је дужан да се бори за своје народ, за интересе свог народа.... сетите се шта пише у Јовановом Јевнђељу (Јован 10)..... нисам ово ја измислио нити мој бАбо нити мо дЕдо... већ то пише у Св. Писму, и у Свештени Списима отаца Цркве.... у Јовановом Јеванђељу 10  Христос не говори о опитно-благодатно екстатичко-екстазним визијама.....ако ми неверујете узмите прочитајте 10 главу Јовановог Јеванђеља шта Христос каже, како нас учи....

Поздрав за све људе добре воље

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...
  • Одговори 95
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Замолио бих ако би неко могао да одговори питања / прокоментарише следеће:

Архијереји Епископи СПЦркве који су се сакупили ове године на САСабор.... имали су оброке у Патријаршији....

Замислите да неко (кувар из Патријаршије) оде у неки старачки дом и да сачека да се заврши ручак и да онда покупи хлеб - остатке, по столовима и из корпи и да то онда однесе за вечеру и да сервира стави на сто кад сједну Епископи да вечерају..... дакле не више пута него само једном да донесе овај хлеб из старачког дома и да стави хљев пред Епископе који су дошли на САсабор....

Замољавам ако би неко могао да одговори / прокоментарише следеће:

 

Да ли би ово било примерено да се уради горе што сам написао?

И да се каже епископима одакле је хлеб тј да су то остатци из старачког дома: да ли мислите да би неко од епископа јео то?

 

 

Хвала и поздрав за све људе добре воље.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хришћански Православни поздрав / поздрављање: Помаже Бог!

У нашем Православном народу углавном по селима старији људи чешће (док млади ретко) поздарвљају се са поздравом: Помаже Бог! и одпоздрав: Бог Помогао!  У градовима ређе или ретко људи користе овај поздрав или ако некад ово изусте све то неко стидљиво - то је ваљда остало од комунизма од друга Тите......да се, људи стиде, своје Павославне вере....

А кокво је стање на Западу по овом питању??? ево да узмемо пример: Немачке и Аустрије......

У Аустрији ( као и у Њемачкој) сасвим је нормално и природно да човек оде у пошту, продавницу, оперу, биоскоп, музеј итд............и да чујете како се људи поздрављају без имало стида, устручавања са речима: Grüß Gott!   а што је може се рећи неки еквивалент - једнако као и поздрав као код нас: Помаже Бог!

Црква треба више да ради на овом пољу тј. по овом важном питању у нашем народу..... поготово за период после Васкрса и Божића кад се православни Хришћани требају поздрављати са Христос Воскресе  и Христос се Роди! 

Прође три или четири дана од Васкрса и човек некоме каже: Христос Воскресе! и људи те гледају ко неког лудака... и кажу па Васкрс је био у недељу тј. пре три/четири дана................велика већна људи (паства Господе Епископа) нема појма до кад се по Васкрсу поздравља са поздравом: Христос Воскресе! и одпоздрав Ваистину Воскресе!.... исто тако и за период послије Божића.....

Ко је крив зва ово? што народ незна како и до кад се позраваља са горе поменутим поздравима? аааааааа?   

Је сам ја крив? Јел крив мој бАбо и дЕдо? ајд можда би мој бАбо и некако мого бити крив, али ја и мој дЕдо немамо никакве везе са овим..... шта хоћу да каже је то: зна се ко је крив и одговоран за то...........

Већ сам неколико деценија (на моју велику жалост ) "професионално у Цркви" - да се тако жаргонски изразим да би ме људи боље разумерли...... и за све ово време (силно потрошено време) нисам чуо нити једог јединог Епикопа СПЦ да обајшљава да учи народ: како и до кад се поздрављамо са  поздравима: Христос Воскресе.... Христо се Роди.... а да не говорим за поздрав: Помаже Бог!  ...... људи Божији ово су неке основне ствари....ако има неки видео на јутјубу где неки владика учи народ о овом, нек неко постави овде да видимо и то чудо....

Све ово је веома, веома битно за Црквени живот нашег народа.... исто тако овде би споменуо: да треба учити поготово младе, омладину .... поготово спортисте да не дижу три одвојена прста већ да подигну три али скупљена прста..............

Више намам толико воље да пишем било шта...... јер ме Судбина упутила  ме / отерла (оћерала) на неку другу страну.... шта да се ради.... али ето понекад натерам, присилим, приморам самог себе да нешто напишем а што треба да се напише / каже.........и ето то је то.............

P.S.

Горе изнад овог текста поставио сам два питања, и нема одговра, нико ништа да напише???  зар су толико питања тешка,  ааааа????

Ево некад и на ТВ-у сваке преступне године изусте кажу Помаже Бога али све то некако помало стидљиво и са устручавањем:

https://youtu.be/9xHLrzRa_BE?t=23

Владика Стефан је лепо говорио овде, познајем га лично, добар је чоек, ако не може да помогне неком, сигурно неће одмагати....

 

А ево и једног нељудског нечовечног примера, дошли код чоека у госте и два пута им каже чоек: Помаже Бог! и ови из РТС-а неће (комунисти, шјеме им се зтрло погано, титоисти неће да му одпоздраве)  да кажу Бог ти помогао! ...... овоме полуписменом коњу што се добро ухлебио у РТС-у, идиту, нечовеку, примитивцу из РТС-треба пребити и руке и ноге, мало га нучити памети, научити га бонтону, понашању, васпитати га довести га мало у ред, научити старог коња реду и поретку.... зна се ко држи РТС у својим рукама... то није мој  бАбо  и мој дЕдо....

Ево да чујете/видите и ето то је то слика и прилика наша / Српског народа:

https://youtu.be/5hwltvcfK_A?t=125

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Интересантно је то: кад, како и на које само ствари реагује Епископат / епископи СПЦ....

 

Зашто на пример Епископат (Сабор СПЦ) не одреагује на било какав начин на то на чињеницу што Правосавни Срби у Р. Србији, Црној Гори и Р. Српској константно прелазе на Ислам....?

...да ли СПЦрква има статистику по епаријама (поготово у Рашкој (санџаку) и Р. Српској тј. федерецији Бих) колико годишње Срба пређе на ислам....? У протеклих, 10, 20 година колико је пршло на исалм....... ?

...да ли СПЦрква има било какву стратегију/план да заустави или да покуша да умањи прелазак Срба на ислам..?

...зашто САСабор не тражи извештај поготово од епскопа чије се епарије налазе на простору где православни живе заједо са муслиманима....?

...могуће /вероватно /сигурно да се Епископат интересује само за небеса, за небеске сфере, небеско Царкство....тако да их не интерсује ништа овоземљско (власт, Црквена каса, подвижничке свакодневне удобности.........итд итд......... дакле могуће је да је ова тема потпуно ирелевантна.........све и један  једини епископ у својој епархији има обавештају служву и све се зна кад неки попа/ свештеник погрешно пухне то стигне моментално до владике....онда ваљда би требали/морали да имају извијешће (што би то рекли наша браћа хравати) тј статистику по питању прелазка Срба на ислам.......могјуће да некима који ово читају изгледа зачуђавајуће/иненађујуће али то је нажалост тако................................................................................

 

Поздрав за све људе добре воље....

P.S.

Већ има неко време хоћу да напишем текст на тему:

Да ли је Ислам религија мира, суживота, толеранције,неагресивности и немржње - поштовања другога и другачијег тј. ћафира?

Одговор је кристално јасан: Ислам НИЈЕ НИЈЕ НИЈЕ религија мира, суживота, толеранције, уважавања, нелукавства......  моја душа жели, волио бих да могу да напишем другачији одговор, али на жалост свих ћафира ово је истина што пишем.......

Кад стигнем написаћу аругментаовано зашто ..... дакле написаћу шта они сами о себи кажу а не шти мислимо о њима или како ми то тумачимо ислам..........дакле аргументовано ћу написати шта они сами о себи кажу тј. да Ислам није религија мира...

 

....данас муслимани обично оптужују Хришћане за идолопоклонство (иконе итд)...или то како Хришћани поштују Три Бога...дакле имами оџе тумаче шта то ми, и ушта ми верујемо: а неће да кажу шта ми говоримо о томе, тј шта ми кажемо о томе:  дакле ми иконе не обожавамо већ поштујемо..... ми православни верујемо у Једног Бог у Тројици... Бог Отац је извор постојања, даје постојање Сину и Духу Светом..... итд итд.....

.....дакле муслимани користе своје лично тумачење Хришћанства као пропаганду, као аргумнте кад преводе неког на ислам тј. кад некога лукаво убећују да пређе на ислам....па кажу Хрићани су идолопоклници, поштују више Богова многобжци итд......

а шта они (муслимани) раде/ верују само успут да споменем:

....клањају, поклањају обожавају онај камен у меки........обожавају и клањају се месецу на заставама..... и као нису идолопоклоници а  хришћани као јесу....... и ето то је то углавно ради се о софистичком лукавству оџа имама и већине муслимана.... не кажем да су сви муслимани лоши људи, има и добрих муслимана људи- о томе ћу касније детаљније /подробније писати као је то могће да има и добрих муслимана и до које мјере су добри људи....

RL0382.jpg

http://www.nspm.rs/images/stories/01-02MAJA/islamska zajednica srbioje.jpg

 

Велики славни Његош је то све добро реко:
 

"Спуштавах се ја на ваше уже, умало се уже не претрже; отада смо виши пријатељи, у главу ми памет ућерасте."

Дакле ради се о лукавству ислама (курана и хадиса), подмуклости, и човек мора непрестано да буде у гарду на опрезу ко' зец.......

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Владимир Владимирович Цар1 рече

теби није добро:aplauz: Ко те дира.

ја сам: то сам што/шта сам (ко сам) и то ће тако да остане, нико ме не може превести ни на ислам а нити у СНС......

а ђе си ти?  јел ти добро тамо у СНС, јел те дирају (пипају) пуно тамо......

 

Неки писац (ваљда Рус) је писао у неком делу....... да човек у животу мора да се одлучи између сигрности и слободе...да се одлучи за једно: сигурност или слободу....

Човек мора да одлучи између материјалне животне сигурности (удобности) и слободе..... дакле може имати све животне удобности али нећи имати слободе...........

Сликовито да прикажем ситуацију: товни пилићи, свиње имају животну сигурност, удобности: редовно доручак ручак вечеру, вода, витамини (али немају слободе као животиње у природи).......кад дође време зана се шта ће бити са товним пилићима/свињама.........

и ето то ти је то........

P.S.

Него јахране не одговори ти мени, на питање које сам ти поставио пре неки дан: да ниси и ти на оном списку, овај мислим на редовни платни списак.......

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...