Jump to content

Препоручена порука

пре 10 минута, feeble рече

^ A sta kad umre komsija katolik, otici na sahranu ili ne? Posto se na sahrani citaju molitve.

Pa, otići ću i komšiji muslimanu na sahranu, iako se i tamo čitaju molitve...

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

I meni bi bilo trulo zbog kanona da izbegnem sahranu, ali govorimo o običnoj misi, bez ikakvog povoda.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, feeble рече

^ A sta kad umre komsija katolik, otici na sahranu ili ne? Posto se na sahrani citaju molitve.

Ima ikonomija (suprotno od kanonske akrivije i tacnosti)....., jer ne zivimo bas u nekoj staklenoj casi i izolovani od sveta i ljudi i u takvim nekim situacion' kada ne zavisi od nase volje i zelje, onda je po ikonomiji dozvoljeno odredjeno snishodjenje u takvoj molitvi.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, Milica Bajic рече

Volela bih da čujem šta vi mislite, možda je neko već prošao kroz slična iskušenja? Posebno bih bila zahvalna našim dragim teolozima ako se uključe, nema veze, može i strogo :)

 

нит сам искусио, нит сма теолог. НИшта без парохијског свештеника, он је најбољи за савет... Јер ти си позвана од верника на службу, не римокатоличког свештеника. А римокатолици имају различите приступе Светим Тајнама од бискупије до бискупије, значи код њих није исто у Рим и нпр. Хрватску. Зашто ти то кажем? зато што је у реду поћ, ако не би тражили да се миропомажеш или поново крстиш да би била на бадње вече. Е онда то значи да си ти Православна и не прелазиш у неку нову традицију, већ само учествујеш у служби.

Не везано за питање али везано за тему... Да је Српска, Руска, Јерусалимска и Грузијска Патриајршија прихватила Миланковићев календар који је радио за Цариградски васељенски сабор, онда би ми као Грци, Цариград, Александрија... имали на истим датумима и божић и ускрс, као и римокатолици. Наравно исто тако и дан за пуцање из ватреног оружја у ваздух, тј. бадње вече:pucpuc2:.

@Zayron Наше Владике и Патријарх су ишли на заједничке службе са римокатолицима скоро. Предпостављам да то значи, да могу и верници Српске, Бугарске, Руске.. Цркве. Јели у сваку римокатоличку земљу исто за Православце ако би дошли на службу? мсм. не морају се крстит или миропомазат у римокатоличку тредицију, пре тога ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Аристарх рече

Да је Српска, Руска, Јерусалимска и Грузијска Патриајршија прихватила Миланковићев календар који је радио за Цариградски васељенски сабор, онда би ми као Грци, Цариград, Александрија... имали на истим датумима и божић и ускрс, као и римокатолици.

Pa što ne prihvatismo?

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ekatarina_mala рече

Zato što je nama vaseljenskim saborom nekim 3 ili 4. zabranjeno da se skupno molimo sa katolicima,

Тешко да је било који васељенски сабор забрањивао мољење са католицима... :/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Desiderius Erasmus рече

Pa što ne prihvatismo?

искрено нисам никад размишљао о томе. Али видим да ту има неки поларитет. И данас Руска, Српска, Јерусалимска и Грузијска Црква које не држе Миланковића одвајају се мало мање или мало више од Цариграда, Грка, Александрије који држе Миланковића... од Украине до неких других питања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Аристарх рече

.

@Zayron Наше Владике и Патријарх су ишли на заједничке службе са римокатолицима скоро. Предпостављам да то значи, да могу и верници Српске, Бугарске, Руске.. Цркве. Јели у сваку римокатоличку земљу исто за Православце ако би дошли на службу? мсм. не морају се крстит или миропомазат у римокатоличку тредицију, пре тога ?

Svuda je to isto na cijelom svijetu. Kršteni i miropomazani pravoslavni vjernici imaju valjani krst i miropomazanje i priznaje im se u svim kaatoličkim pomjesnim Crkvama. 

https://www.youtube.com/watch?v=v3q5M0FKSRY

https://www.youtube.com/watch?v=9Zsd2LnifM4

https://www.youtube.com/watch?v=vMwVmw4_ihA

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Владислав Голић рече

Тешко да је било који васељенски сабор забрањивао мољење са католицима... :/

Da, jer ih nije bilo, Ali jeste sa jereticima.. Sto su oni postali, nazalost... tako kazu

  • Оплаках :)) 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vidim da je i kod nas to u stvari uobičajeno ponašanje. 

Ne znam... iskreno da kažem, očekivala sam malo drugačije odgovore. U smislu da se čvršće treba držati svog kormila, ne rasplinjavati se na razne forme već se posvetiti suštini. Pogotovo ako nam Kanononom nisu blagosloveni zajednički skupovi. Pogotovo što je, recimo u ovom primeru za Badnje veče, kod nas post. Trebalo bi da ga zaista proživljavamo valjda...kako ćemo? 

Ne bih ni ja da me prozovu divljakušom iz Srbije, ali ne bih ni toliko da se uklapam, ako će me to udaljiti od suštine. Šta kad me sutra pozove jedna pobožna Protestantkinja, kako ću nju odbiti? 

Ili da obilazimo jedni drugima crkve, kao na sabore da idemo?

Nešto mi se tu ne uklapa, nije mi mirno srce. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Milica Bajic рече

Ne znam... iskreno da kažem, očekivala sam malo drugačije odgovore. U smislu da se čvršće treba držati svog kormila, ne rasplinjavati se na razne forme već se posvetiti suštini. Pogotovo ako nam Kanononom nisu blagosloveni zajednički skupovi. Pogotovo što je, recimo u ovom primeru za Badnje veče, kod nas post. Trebalo bi da ga zaista proživljavamo valjda...kako ćemo? 

Био сам активан на теме о том питању, нису предубоко ишле па нисма сигуран да сам све добро схватио. Али ја мислим да имаш исту грешку као ја на ово питање. Да заправо мешаш тумачење канона, што је питање сабора Цркве а често га неки духовници испитују и тумаче независно на свој начин, па то обајаве. Значи по питању заједничке службе, брака... једно је римокатолик, а друго гркокатолик или (грчки) унијата католик. Са тима двоје, нама је забрањено да идемо на службу колико сам упамтио. Исто ти је са протестантима, код Руса рецимо све је Ок док не дође евангелиста, са њима немају заједничку службу. 

Неки људи мешају сукоб Православља са Моровлашким досељеницима и пиратима који су били слободни истовремено али и најамници Венецијанаца или Турака. Они су били гркокатолици и ти унијати који су временом постали римокатолици, вероватно су остатци оних Цркви које нису дошле на 3 сабор па су пребегли од турака. Похарали су Атос, убијали монахе, пљачкали, отимали мошти па тражили откуп за њих... Српске Митрополије палили као и Цркве по јадрану, које су отимали и претварали у своје светиње, па би касније постајале римокатоличке... То нема везе са Ватиканом, Ватикан званични је осуђивао то чак имао затегнуте односе са Венецијом тада, баш због тих питања напада на Православне светиње.

То је оно што можеш наћи да наша литература замера унијатима, гркокатолицима који су касније преко ноћи постајали римокатолици, са њима се бранила заједничкаслужбу канонски... Протестанти у путописима вележе да су јели људе некад по неким забитима Босне кад су остајали без хране а ишли да пљачкају тадашњу угарску, садашњу војводину и славонију. Исто је било са њима у Шпанију, Сицилију где су римокатолике нападали. Ми смо имали несрећу да се населе на простор далмације, херцеговине и хрватске после Косовске битке, надбројали су људе у неке делове. Касније су систематски претворени у Хрвате, али су задржали остатке те традиције старе где су унијатили Крајишке и приморске Србе или нападали.

На КиМ и у ЦГ је данас актуелан сукоб албанаца и срба око цркви дал су католичке или православне. То ти је све због тог питања као у Далмацију и Хрватску. гркокатолици и унијати су отели Православне храмове, пртиом Православље их никада није признавало као Хришћане... Тим подручјем је владала породица Бушатлија, који су дошли из венеције и потурчили се, па онда превели све Хришћане углавном у римокатоличку веру или Православну. Они су чак имали са Наполеоном споразум о заједничком нападу на Србе. Што је довело до тога да део источне ЦГ у време Петровића постане римокатолички, ако се не варам делимично или целовито су то биле регије Кучи, Васојевићи и Пипери.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Аристарх рече

искрено нисам никад размишљао о томе. Али видим да ту има неки поларитет. 

Taj polaritet ima svoj uzrok, ja mislim da je to strah.

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Bernard рече

Taj polaritet ima svoj uzrok, ja mislim da je to strah.

Да ли римокатолици дозвоавају да се православни причешћују код њих поштп се обрнуто практикује доста?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...