Jump to content

Preživio sam Vukovar i Ovčaru

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пријатељу, овај човек спомиње логор у Сремској Митровици. Није било логора у смислу Јасеновца него затвор за ратне заробљенике, Неупоредиво.

Око Вуковара су се водиле борбе. Није било никакво циља да се истреби хрватско становништво. Неупоредиво са Јадовном, Јасеновцем и Олујом.

Жао ми је сваког човека који је пропатио у заробљеништву. И осуђујем сваки ратни злочин а било их је са српске стране.

Не може се поредити геноцид над Србима и поједниначни злочини над Хрватима, који су срамота и за сваку осуду.

Човек овде сам признаје да се као војник, ито очигледно специјалац крио међу болесницима. А слушамо приче о вуковарској болници где су Срби дошли да малтертирају болеснике. Дакле, контрадикторни сте. Не говорим да је у реду малтретирати болеснике али још мање је у реду да се специјалац крије иза болесника па кад га ухвате онда медији причају како Срби крвожедни јуре болсенике по болници а они уствари траже скривене усташе.

Причали смо више пута на ову тему и нисмо нашли заједнички језик. Ја само хоћ да подвучем да је патња човека у заробљеништву велика али не можемо рећи да су Јевреји радили Немцима исто што и Немци Јеврејима нити да су Срби радили Хрватима исто оно што су Хрвати радили Србима.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 33 минута, Вилер Текс рече

Пријатељу, овај човек спомиње логор у Сремској Митровици. Није било логора у смислу Јасеновца него затвор за ратне заробљенике, Неупоредиво.

Око Вуковара су се водиле борбе. Није било никакво циља да се истреби хрватско становништво. Неупоредиво са Јадовном, Јасеновцем и Олујом.

Жао ми је сваког човека који је пропатио у заробљеништву. И осуђујем сваки ратни злочин а било их је са српске стране.

Не може се поредити геноцид над Србима и поједниначни злочини над Хрватима, који су срамота и за сваку осуду.

Човек овде сам признаје да се као војник, ито очигледно специјалац крио међу болесницима. А слушамо приче о вуковарској болници где су Срби дошли да малтертирају болеснике. Дакле, контрадикторни сте. Не говорим да је у реду малтретирати болеснике али још мање је у реду да се специјалац крије иза болесника па кад га ухвате онда медији причају како Срби крвожедни јуре болсенике по болници а они уствари траже скривене усташе.

Причали смо више пута на ову тему и нисмо нашли заједнички језик. Ја само хоћ да подвучем да је патња човека у заробљеништву велика али не можемо рећи да су Јевреји радили Немцима исто што и Немци Јеврејима нити да су Срби радили Хрватима исто оно што су Хрвати радили Србима.

Sada je trenutna tema o stradanju Vukovarskih žrtava ( vojnika i civila iz Vukovarske bolnice i šire).

O Jasenovcu , Jadovnom  i ostalim mjestima stradanja smo razgovarali na tim temama.

Gore navedeni svjedok je ostao uz ranjenike jer se bojao ići u proboj, možemo reći i da se sakrio ali on u ovoj priči nije ni toliko bitan.

Ono što je ovdje bitno je koliko zla je spreman učiniti jedan čovjek drugome čovjeku.

Ono što sam uspio zaključiti pa riječima onog " četnika" koji je uz prijetnju po vlastiti život spasio život ovom svjedoku Vilimu Karloviću je da su to činili zapravo ološ od ljudi, koje kakvi sitni kriminalci primitivci i sl.

Zato mislim da se tu nije radilo o profesionalnoj vojsci koja  bi ih barem uredno vojnički likvidirali (streljali) ove ljude.( nešto slično kao u Srebrenici).

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кад је Њемачка капитулирала , многи есесовци су се скривали међу рањеницима или логорашима. У овом случају Србија није имала намјеру да истријеби Хрватем јер никоме од Хрвата у Србији није фалила длака с главе, нити је неко сматран одговорним  за оно што су чиниле усташе. Исто важи и за друге народе, у парохији имам Хрвата , Муслимана, Албанаца и осталих који су живјели 90-их као и њиховекомшије Срби, без икаквог прозивања или провоцирања. Више је било сукога међу Србима због партијске припадности, него да се другима нешто замјерило.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, о.Небојша рече

Кад је Њемачка капитулирала , многи есесовци су се скривали међу рањеницима или логорашима. У овом случају Србија није имала намјеру да истријеби Хрватем јер никоме од Хрвата у Србији није фалила длака с главе, нити је неко сматран одговорним  за оно што су чиниле усташе. Исто важи и за друге народе, у парохији имам Хрвата , Муслимана, Албанаца и осталих који су живјели 90-их као и њиховекомшије Срби, без икаквог прозивања или провоцирања. Више је било сукога међу Србима због партијске припадности, него да се другима нешто замјерило.

Što se tiče zločina ja ljude ne dijelim po nacionalnosti jer onaj koji čini zlo ne čini to zato što je Srbin, Hrvat , Musliman i sl već što je ološ od čovjeka.

Zato ja nemam problema ni sa Jasenovcem ni Ovčarom, Olujom , Srebrenicom itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, kopitar рече

Zato ja nemam problema ni sa Jasenovcem ni Ovčarom, Olujom , Srebrenicom itd.

Ti imaš dva problema:

1. Za raspad YU i rat u njoj su krivi ljevičari komunisti. Oni su bili na vlasti, zato si ovu temu i otvorio u podforumu - dialog sa rimokatolicima. Da su komunisti bili složni i borili se za dobrobit naroda ne bi ih pobedila ni USA, kao što nisu pobedili ni Vijetnam. 

2. Kad ćeš da progovoriš o zločinima ljevičara - boljševika, komunista, titoista i staljinista?

  • Хахаха 1

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Bernard рече

Ti imaš dva problema:

1. Za raspad YU i rat u njoj su krivi ljevičari komunisti. Oni su bili na vlasti, zato si ovu temu i otvorio u podforumu - dialog sa rimokatolicima. Da su komunisti bili složni i borili se za dobrobit naroda ne bi ih pobedila ni USA, kao što nisu pobedili ni Vijetnam. 

2. Kad ćeš da progovoriš o zločinima ljevičara - boljševika, komunista, titoista i staljinista?

Ako malo naginjem lijevo ne znači automatski ništa loše ni ti sam time zasljepljen da ne vidim zlo Staljinizma itd.

A sa druge strane mi daje slobodu i određenu širinu da sve mogu objekivno sagledati. Mislim da je i samo kršćanstvo kao takvo nužno lijevičarsko.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovdje se slažem sa Šešeljom  na primjeru Marka Ljuboje i Kineza koji su reskirali svoje živote da spase Vilima, da ovo zločine uglavnom nisu radili borci sa prve linije već kukavice koje prva linija uglavnom nije vidjela a koji su svoju hrabrost dokazivali na zarobljenicima.

To se vidi iz onog kad Marko Ljuboje dobacuje glavnom mučitelji "Belegiji"kad se pobunio što odvode Vilima.

..."da li si ga ti zarobio na prvoj liniji"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Treba reći nekaj više o gospodinu Karloviću. On je kasnije bio svjedok sudjenja Šešelju. Takođe je u Beogradu svjedočio u korist nekih srpskih vojnika koji su bili također osuđeni za zločin, a nisu bili krivi. I kaj je najbitnije, G. Vilim Karlović poziva na oproštenje. I sam je oprostio onima koji su ga mučili.  Nisam još čitao knjigu. Planiram.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 37 минута, kopitar рече

Ovdje se slažem sa Šešeljom 

 

 

Stvarno ste  fino društvo, samo da vam dodam još ovog našeg šizofreničara!:))12:smeha:

 

                                        61f2e97153d39c99bbe9.jpeg

  • Хахаха 1

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@kopitar  Е овај, је напумпао девојку од 16 година и оженио је кад је имала стомак до зуба и 17 година.Да се не лажемо, то је прави заштитник републиканског друштвеног поретка. Такав је био и Џорџ Вашингтон и неки Французи који су својевремено револуцију спровели, то им је заједничко да имају успеха код оних без личне карте. Са тиме да је Џорџ Вашингтон имао децу са црнкињама које су му биле робиње док није укинуо ропство. Ја нисам за Републикански систем који сам по себи уништава идеју о народности и нацији, јер републиканство доводи до тога да различити народи постану та нација па сутра ратују против својих рођака у неку другу републику... Тако су французи током днк тестирања, објављеног на Европски ДНК пројекат, закључили да је и једна Ромска породица владала Француском (они имају хаплотип Х).

Мало се нашалих, али бит ћу озбиљан сад. Није ми јасна ова тема и контекст ње, на шта си мислио у том смеру...

Рецимо, ако сукоб уопштено гледаш тог дела Славони-Војводина. Имамо досељенике Срба који су избегли после великог Турског рата, кад су Французи напали Аустрију која беше савезник нама тада. Али Срба је било и пре ту, имамо на Немачке карте Рашку у Славонији... Нема проблем Србин-Хрват у Војводину да је долазило до сукоба и сличних ствари, сем у Хртковце, који су посебна прича јер се пре протеривања умешала Црква обе традиције са неким идејама о размени територије. То цитирам Шешељеву одбрану око Хртковаца коју је изнео са документима...

Ја скоро читајући неку литературу запада, видим да ту проблем настаје са Моровласима. Млетачка република је у Далмацију-Истру, са својих поседа у Албанију и Грчку доселили Морлаке гркокатоличке традиције са романским језиком, док је неке примио Франкопан чак мало раније ако се не варам. Имамо описе Џорџа Борова у његовој књизи, Библија у Шпанији из 18-ог века (коју сам јуче завршио са читањем) где описује ханибализам Моровлаха који из тадашње Моровлашке и обале Истре која припада Италији. Упадају у Угарску, тадашњу Славонију, Подриње и Војводину и пљачкају, силују, убијају, једу људе буквално ако немају шта друго. То су и млеци записали, па и Његош помиње у Горски Венац кад описује разговор Војводе Драшка и Млетака на ту тему.

Сад како то поставит, да ме схватиш шта те хоћу питат. Славонци су имали свој језик, писмо и краљевину док их Франци нису уништили. Они тек током аустроугарске постају део Хрватске, као и Моровлашка, па после ње Далмација, Војна Крајина и Истра. И кад посматраш Хрватску, они су многе Србе усвојили као Хрватске патриоте, са шта знам неким тезама да је сестра Руђера Бошковића прва жена која пише и објављује књиге на Хрватском језику, иако то није био Хрватси језик (ја гледао), чак имамо родослов Бошковића као Српски, не мсм. са тиме православни јер је он мио римокатолички монах, већ Српски како се изјашњавају његови у Италијанске списе. Док Анте Старчевић чије родитељи прелазе са Православља, па имамо и списе да су му преци били Србо... буквално пише да су Немањићи били Хрвати као и Свети Цар Лазар, Марко Краљевић... Да су они само владали над Србима. Мене то збуњује прилично, зато рачунам ти си то савладао донекле па ми можеш објаснит, на крају крајева то све има везе и са Вуковаром и тим делом Посавине а заобилази овог типа.

1. Како Хрватска дефинише то питање Морлака који су досељени на обалу Истре и на приморје, па се ширили горе преко Херцеговине, јер нису могли пробит војну крајину? ишли су до славоније... Срби са њима имају проблеме колико ја видим у неким списама, док неки Срби тврде да су то исто Срби али очигледно да нису по записима.

2. Колико је данас развијена Гркокатоличка заједница? знам да још постоји Гркокатоличка Црква на границу Словеније и Хрватске која је остала од тих Морлака, да су ту неки Срби поунијаћени...

3. Имаш ли знања о Анту Старчевићу (он је ипак дефинисао Хрватски идентитет на неки начин и Србе карактерисао у негативном контексту). У смислу, које су му референце за те тезе о Немањићима, Лазаревићима...? дал је то неко даље обрађивао у Хрватску и доказао можда нешто од тога...? 

4. Како знају у Вуковар ко је Србин а ко Хрват или Славонац, Морлак..Јел то само по припадности традицији Цркве или имају сачуване родослове?

Измењено од Аристарх
  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисам гледао све, само неке делове, потресно наравно... Али ми је један део баш упечатљи - када говори о томе да је гледајући мучење заробљеника размишљао да томе не може бити разлог само мржња једног човека према другоме, већ да је то манифестација демонске мржње (према Богу и према човеку, као најсветијој Божијој икони - додајем ја). Други део, где говори о томе како је српски војник који га је спасао то урадио јер је осетио да му Бог заповеда да то учини... Како су заиста недокучиви путеви Господњи и Његови разлози...

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У праву је Бернард. На власти у свим републикама, осим БиХ су били чланови СКЈ, исти су били у ДБ, у новоформираним армијама били су другови са ШРО и ВА који су прошли исту обуку и дали исту заклетву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 часа, о.Небојша рече

У праву је Бернард. На власти у свим републикама, осим БиХ су били чланови СКЈ, исти су били у ДБ, у новоформираним армијама били су другови са ШРО и ВА који су прошли исту обуку и дали исту заклетву.

Ne znam što time želiš reći? Da su komunisti krivi za sva zla ovog svijeta.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...