Jump to content

Александријска патријаршија признала аутокефалност ПЦУ

Оцени ову тему


Препоручена порука

Мислим да морамо мало реалније посматрати ситуацију. Ми нисмо у стању да себи приуштимо изолацију, то на крају није ни црквено, ни здраво за Цркву. Моје идеје су само гласно размишљање. Шта ћемо ми радити ако Румуни и Бугари признају, затим Чешка или Грузија, након неког времена и Пољска? А шта ћемо кад након свега Руси направе неки маневар и они признају са неким елегантним извлачењем? Хоћемо ли ми након тога остати једини стуб и тврђава истине? Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

Црквени врх мора имати неколико опција и неколико сценарија, и треба тражити најбоље решење за Србе. Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

Сад се поставља питање, ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу, да ли се то односи и на нас? Да ли би се неко од нас причестио код Вартоломеја или Јеронима у Атини? Лако је нама који смо у Београду и знамо где идемо у Цркву, а шта је са другима?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 131
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни дани

Ranije sam razmisljao, ako bi ikada doslo do kakvog raskola u pravoslavlju, kako da se prema tome odnosim. Resenje se cinilo vrlo jednostavno. SVETA GORA. Gdje oni - tu i ja. A vidi ovo sada... Srecom, ovaj raskol je veoma jasan, ali ajde se osloni sad na njih za neka komplikovanija pitanja. Nisam ono ocekivao od Jefrema vatopedskog...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Grizzly Adams рече

У наредних годину-две и СПЦ ће да им призна аутокефалност.

Да смо живи & здрави.

SPC ako prizna PCU, drage volje ću prestati biti njen član. 

Srbija je prošla kroz mnogo što šta, i nije pristajala na ucjene nekad možda na svoju štetu. Srbi su tvrd, hajdučki narod plus poredak koji je stvoren padom Berlinskog zida se urušava i geopolitičke prilike idu Srbiji na korist. 

Srbija nema nijedan jedini razlog da prizna PCU, i uvjeren sam da se to neće desiti. 

 

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, HOA+ рече

Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

Сада си ме ипак натерао на размишљање... Да не бисмо прекинули однос са свима хајде да будемо најличноснији, најсубјективнији, нај не-дечији и да се први заложимо да се Далај Лама призна као митрополит источно православне грко-католичке унијатско будистичке цркве.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, HOA+ рече

ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу

Наравно, Бартовој пропаганди је у интересу да се прикаже како је Барт пун љубави и радости и прима у свој загрљај све и свакога а Руси (и сви остали који се са Бартом око тога не слажу) су нетолерантни и искључиви и прекидају општења. Исту ту песмицу пева и Максим у својим домаћим задацима.

Али то је лаж. И то лаж која (између редова) намеће Бартову нео-папистичку изврнуту перспективу гледања.

Ствари стоје овако:

Они који упишу Епи-мафија у дипитхе аутоматски прекидају општење са РПЦ. Само су кукавице да то јасно и јавно кажу. Руси ни са ким самовољно не прекидају општење него само нечији дефакто прекид општења констатују кроз саопштење и списак ради знања свих својих верних.

P.S.
Увежбан си за спинове и троловање око ових ствари. Да ниси већ био овде? ;) 
 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 46 минута, Vladan :::. рече

Наравно, Бартовој пропаганди је у интересу да се прикаже како је Барт пун љубави и радости и прима у свој загрљај све и свакога а Руси (и сви остали који се са Бартом око тога не слажу) су нетолерантни и искључиви и прекидају општења. Исту ту песмицу пева и Максим у својим домаћим задацима.

Али то је лаж. И то лаж која (између редова) намеће Бартову нео-папистичку изврнуту перспективу гледања.

Ствари стоје овако:

Они који упишу Епи-мафија у дипитхе аутоматски прекидају општење са РПЦ. Само су кукавице да то јасно и јавно кажу. Руси ни са ким самовољно не прекидају општење него само нечији дефакто прекид општења констатују кроз саопштење и списак ради знања свих својих верних.

P.S.
Увежбан си за спинове и троловање око ових ствари. Да ниси већ био овде? ;) 
 

Каква дрскост у ставу. Како сте се узнели...помало страшно и језиво, а помало и смешно колико мислите да сте битни.

Каква прелест!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Анка Ја сам већ говорио да нисам Иринејев секретар. А ти ако си слободна јави се на пп да одемо на пиће и видимо то око прелести, можда си у праву па ме излечиш ;) 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

@Анка Ја сам већ говорио да нисам Иринејев секретар. А ти ако си слободна јави се на пп да одемо на пиће и видимо то око прелести, можда си у праву па ме излечиш ;) 

 

Ти си тај. Јеси. Тебе само Бог може излечити. Кроз покајање.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, HOA+ рече

 @Рисбо

Веома леп православан став, помало монофизитски и фундаменталистички, начелно се слажем, али морамо мало и Халкидон испоштовати. Мој страх је да Руси неће бити толико непоколебљиви колико се нама чини. Ипак су они империја и све решавају  компромисом. А у том сценарију ми смо доњи.

 

пре 3 часа, HOA+ рече

Мислим да морамо мало реалније посматрати ситуацију. Ми нисмо у стању да себи приуштимо изолацију, то на крају није ни црквено, ни здраво за Цркву. Моје идеје су само гласно размишљање. Шта ћемо ми радити ако Румуни и Бугари признају, затим Чешка или Грузија, након неког времена и Пољска? А шта ћемо кад након свега Руси направе неки маневар и они признају са неким елегантним извлачењем? Хоћемо ли ми након тога остати једини стуб и тврђава истине? Истина је субјективна, а не објективна реалност, она је Христос, личносни однос. Ми ћемо је изгубити ако прекинемо однос са свима на крају.

Црквени врх мора имати неколико опција и неколико сценарија, и треба тражити најбоље решење за Србе. Не можемо се понашати као деца и фундаменталисти.

Сад се поставља питање, ако Руси праве списак и сваки дан га проширују с ким они нису у општењу, да ли се то односи и на нас? Да ли би се неко од нас причестио код Вартоломеја или Јеронима у Атини? Лако је нама који смо у Београду и знамо где идемо у Цркву, а шта је са другима?

Једном беше кад су сви бнили на једној страниа а ми на другој ,,,,они скуп у Фиренци да сви признадоше папу као капо тути капи..једино наш Патријарх не беше тамо..па испадосмо у праву. ето ти одговора!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 минута, Анка рече

Ти си тај. Јеси.

Ама нисам тај, зар ме не препознајеш по писању? То сам ја. Немој сад да стављам овде оне фотке са мора...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Vladan :::. рече

Ама нисам тај, зар ме не препознајеш по писању? То сам ја. Немој сад да стављам овде оне фотке са мора...

 

Стави слободно, немамо заједничку слику....а оне моје саме слободно не стидим се себе ни у једном издању.Били смо на летовању заједно...али то је све. Ја са својим мужем ти са својом женом, немој збуњивати народ. Све си у стању за своју столицу. Смири се на време.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Анка рече

Били смо на летовању заједно...али то је све.

Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

fat-woman-skinny-man-on-beach.jpg.7012307ed52376b9ebe336e066a22f7e.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

Није то све! А кад смо изнајмили чамац и изгубили се у заливу и чекали да нас спаси танкер из Русије? Ево, да види народ:

fat-woman-skinny-man-on-beach.jpg.7012307ed52376b9ebe336e066a22f7e.jpg

Ти ниси смео даље од плићака....а мој муж и ја смо препливавали до острва...

еј јеси ли изгубио слике...имам ја али нисам на том задруга нивоу, знаш ме. Увек сам имала другачији став од просечности.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Vladan :::. рече

Јел то овај беше?

14v1co.jpg.8dc14a902d9c5357f055df72baed9009.jpg

Прелазиш границе пристојности, но то није изненађење. Спреман си на све да се сачуваш у тој својој фотељи иза тих тапацираних кожом врата, а епископова држиш и даље са рупицама и шупљинама, да се свака реч чује кад му дође рецимо Порф.....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...