Jump to content

Свештеник Дражен Тупањанин: Да ли тзв. академска теологија стоји насупрот тзв. црквено-подвижничке теологије? (Варијација на тему)

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Родољуб Лазић

То што пишеш се подразумева. Ретко који теолог ће негирати пост, молитву итд. С друге стране имамо нападе на људе који се баве академском теологијом и оптужбе да се не подвизавају а нико од њих не зна да ли се они подвизавају. Не треба ићи и трубити ја се стално молим, правим метаније итд. Верујем да се људи који се баве академском теологијом подвизавају само нема потребе трубити о томе, то је општепознато и не треба стално наглашавати. Наравно, свуда има изузетака али не верујем да је истина да се теолози не подвизавају. Да ми неко не замери, знам да постоје 3 теолога али ми је најлакше да кажем да су људи који се баве теологијом теолози.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Жика рече

@Родољуб Лазић

То што пишеш се подразумева. Ретко који теолог ће негирати пост, молитву итд. С друге стране имамо нападе на људе који се баве академском теологијом и оптужбе да се не подвизавају а нико од њих не зна да ли се они подвизавају. Не треба ићи и трубити ја се стално молим, правим метаније итд. Верујем да се људи који се баве академском теологијом подвизавају само нема потребе трубити о томе, то је општепознато и не треба стално наглашавати. Наравно, свуда има изузетака али не верујем да је истина да се теолози не подвизавају. Да ми неко не замери, знам да постоје 3 теолога али ми је најлакше да кажем да су људи који се баве теологијом теолози.

Mislim da je neko ranije navodio I primer asketizama Zizjulasa, u pogledu ishrane itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, ana čarnojević рече

Koja tri?

Свети Јован Богослов, Свети Григорије Богослов и Преподобни Симеон Нови Богослов.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Жика рече

@Родољуб Лазић

То што пишеш се подразумева. Ретко који теолог ће негирати пост, молитву итд. С друге стране имамо нападе на људе који се баве академском теологијом и оптужбе да се не подвизавају а нико од њих не зна да ли се они подвизавају. Не треба ићи и трубити ја се стално молим, правим метаније итд. Верујем да се људи који се баве академском теологијом подвизавају само нема потребе трубити о томе, то је општепознато и не треба стално наглашавати. Наравно, свуда има изузетака али не верујем да је истина да се теолози не подвизавају. Да ми неко не замери, знам да постоје 3 теолога али ми је најлакше да кажем да су људи који се баве теологијом теолози.

Ако се подразумева, зашто су о. Слободан и о. Оливер писали своје текстове? Нешто су побркали? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 минута, Родољуб Лазић рече

Ако се подразумева, зашто су о. Слободан и о. Оливер писали своје текстове? Нешто су побркали? 

Нисам мислио на њихове текстове, говорим уопштено. Често се може чути оптужба да се теолози не подвизавају. Нисам прочитао њихове текстове, можда само текст оца Оливера, не могу да се сетим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неко је за Светог Николаја Жичког написао да је салонски теолог, а он је био велики подвижник. Треба да будемо опрезни при оцењивању људи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Остаје питање зашто су онда такве текстове, у којима се сапостављају академска и подвижничка теологија, писали о. Слободан и о. Оливер. 

Искрено, оно што сам читао на теологији.нет ме уопште не уверава у исправност става о. Дражена, ако је то сајт нуди одговарајући узорак академске теологије.   

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Родољуб Лазић рече

Остаје питање зашто су онда такве текстове, у којима се сапостављају академска и подвижничка теологија, писали о. Слободан и о. Оливер. 

Искрено, оно што сам читао на теологији.нет ме уопште не уверава у исправност става о. Дражена, ако је то сајт нуди одговарајући узорак академске теологије.   

У свакој области има негативних примера. Хоћу да кажем да не треба генерализовати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Родољуб Лазић рече

И што је врло прегнантно изразио у свом чланку о. Оливер овим речима:

"Суштинска тема о којој данас треба да разговарамо није толико конкретан богословски спор који се тиче једне научне теорије, већ однос ума и разума у православном предању, а следствено томе, њихов поредак у православном богословљу. Наиме, тек када је срце очишћено од страсти и ум од помисли, односно када је човек на ступњу просвећења и када ум функционише на природан начин, тада и разум добија своје право место у богословљу и терминолошки прецизно уобличава претходно стечено искуство богопознања. Ако ум, као око душе, није на ступњу просвећења (што је случај код већине нас) и не испуњава услов за чисто богословствовање, онда је неизмерно важно да човек верно следује искуству оних који су тај ступањ достигли и које је Црква препознала као поуздане руководиоце у области богословља. Уколико, супротно томе, разум има претензије да преотме трон облагодаћеног ума, онда се отвара широк пут ка рационализму у вери, чије су последице страшне и можемо их јасно видети на западној теологији после Великог раскола."

,... po mene :buba:  ... ovo je sustina stvari.... kako lepo i precizno kaze o.Oliver..... mi danasnji hriscani nismo na nekom velikom stupnju prosvecenja i samim tim nismo dusevno i umno spremni za neko duboko i iskustveno i blagodatno i pravo bogoslovlje kao sto su to imali svetitelji i oci, .... sto nije i ne bi trebalo da bude veliki problem ako bi se ispunio ovaj drugi uslov koji navodi o.Oliver, ....da ako je takvo nase realno stanje sto se tice bogoslovstvovanja :pcelica:, ....onda treba da sledujemo iskustvu i bogoslovlju onih koji su taj stupanj prosvecenosti uma i osvecenosti duse i dostigli i da pratimo njih kao svojim pouzdanim rukovodioccima u oblasti vere i predanja crkve.

U suprotnom, moze da se desi ovo sto je opet naveo o.Oliver sto sam boldovao crvenom.... i to je opet po meni, ta akademska teologija ....ili sto je jednom rekao bl.Serafim Rouz....(parafrafa) teologija sa cigarom i kafom.....:suncanje:

...jer, ne mora po defaultu akademska teologija da bude losa ako sleduje ovu podviznicku teologiju,....ali, ako akademska teologija 'umisli' da moze da bude jednaka sa podviznickom teologijom na polju blagodatnog i prosvecujuceg bogoslovlja, .... a da nema jednak podvig zadobijanja blagodati sv.Duha koji jedini moze nauciti coveka onom istinskom bogoslovlju,.....e, onda mislim da tu imamo problemos'..... i tu cu da stanem....:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, ana čarnojević рече

mslim da je podvig samo zavrsiti taj faks. ko ostane normalan super...

jedna moja drugarica bila normalna, zavrsila PMF, upisala master na PBF uz neke diferencijalne i ajd zdravo...druga žena :((

utripuje se čovek da zna tajne svemira...skoro pa viša bića...

ja sam ga upisao

tada nisam bio normalan

i srecom nisam ga nastavio

sad sam ......sasvim......normAlan

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Србољуб+ рече

Имамо свештенике, цркве,  парохијске домове. Макар да у току дана имамо дежурног свештеника. За почетак довољно.

O tome je govorio Sveti starac Porfirije, ako se dobro secam

Da bude kapela u gradu gde dezuraju svestenici i svako moze da se ispovedi ako mu je neka frka

obrazov_zpsdsretmxk.jpg

"Верујем Господе, помози мом неверју"

"О жено, велика је вера твоја, нека ти буде како хоћеш"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Драшко рече

O tome je govorio Sveti starac Porfirije, ako se dobro secam

Da bude kapela u gradu gde dezuraju svestenici i svako moze da se ispovedi ako mu je neka frka

Mislim da bi to kod nas bas sljakalo super. Odes, popricas se malo sa dezurnim svestenicima/monasima o stanju u SPC i za sekund shvatis koliko ti je super u zivotu i kako nemas ama bas nikakvih problema. ?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...