Jump to content

Да ли помоћ има цену у новцу? Влада Србије определила 22500000 РСД за трошкове ангажовања руског Ил-76 на задацима сузбијања пожара на Старој планини!


Препоручена порука

Суочена са пожарима на Старој планини и (тренутној) немогућности ангажовања пуних војних и полицијских ваздухопловних ресурса на сузбијању истог, Влада Србије је 31. октобра донела одлуку о опредељивању 22.500.000 РСД из буџетске резерве за реализацију овог задатка којим би се, новчаним средствима намирили трошкови ангажовања једног ваздухоплова ВКС РФ (заправо МЧС-Министарства за ванредне ситуације) и припадајуће посаде.

TASS_27166333.jpg?itok=ecS9l2pK

Дакле, да ли је помоћ, хуманитарна, акциона (да је тако назовем у механизацији, људству и сличним ресурсима), једном речју помоћ, наплатива категорија, тј., да ли треба очекивати и рачунати да ако од некога иштеш помоћ, то треба да платиш, или пак онај од којег иштеш помоћ треба да поступи по моделу - "незнања левице о активности деснице", тј. да помоћ, ако је помоћ, па ма у којем обиму била буде помоћ; врста мобе, а не наплатива категорија...

asdasd.jpg

Иначе, летелице и посаде МЧС РФ су - није тајна, спрам својих ресурса који су заиста завидни, у годинама иза нас гасили пожаре (и вршили споредне активности-дотур помоћи на неприступачна места и проче) диљем Европе. Чак до Португалије пре неку годину нпр. Грчка, Турска,... Поплаве у Србији ономад и санација њихових последица су огромним делом преброђене сарадњом са колегама из Русије, уз координацију руског центра у Нишу са ресурсима нашег (првенствено) одбрамбеног и полицијског министарства.

Пре 20-ак година и саам сам био ангажован у склопу посада наших хеликоптерских јединица које су (наше 8-ице) са руским колегама на ПП верзијама хеликоптера Камов, сузбијали шумске пожаре на потесу Пирот-Ниш, тј. по ширем ареалу Сићевачке клисуре и Суве планине.

Тих дана смо се дружили са Русима и заједно радили на истом задатку. Подразумева се да је сва логистика са наше стране била испуњена. Смештај и исхрана у касарнском окружењу, припадајући технички флуиди (керозин и све врсте уља, помоћ у техничком одржавању). Као и на моби када даднеш мобашима да једу и пију. И све се МФО "књижило" на рачун војске.

Значи, војска је из својих ресурса дала гориво, смештај, исхрану, дневнице. Свака страна својој у редовним издацима-плата + дневнице које су симболичан износ, барем за Војску Србије. 

И када се све сабере и одузме, све плаћено, одакле онда сада (можда је и тада тако било-нзнм.) да се треба платити некоме помоћ? Јер како год обрнеш-и окренеш, количина опредељених средстава надилази трошкове тродневног ангажовања у каквом год интензитету он био. И сада је "титулар" све логистике Министарство унутрашњих послова Републике Србије.

Дакле, да ли се помоћ треба додатно плаћати?

Повезница - Сл. лист Републике Србије бр.77/2019 од 31. октобра 2019. године

 

WWW.PRAVNO-INFORMACIONI-SISTEM.RS

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па бар немој да га зову ”помоћ”. Осим тога, има сигурно и других који би били вољни да ускоче за кинту. Ближе, можда квалитетније, без разних ”импликација”...

Умерено и разумно. :smeh1:

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колко би коштало да нисмо браћа?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 минута, Grizzly Adams рече

Па бар немој да га зову ”помоћ”. Осим тога, има сигурно и других који би били вољни да ускоче за кинту. Ближе, можда квалитетније, без разних ”импликација”...

Умерено и разумно. :smeh1:

Па видим све се растрчали ко ће пре да нам помогне, мислим да ови на Старој Планини нису могли да приђу од те помоћи ближих држава и народа.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, МилошБГ рече

Па видим све се растрчали ко ће пре да нам помогне, мислим да ови на Старој Планини нису могли да приђу од те помоћи ближих држава и народа.

Па и ови се нису растрчали док им није плаћено.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Колико знам Стара Планина је једним делом у Бугарској, колико знам пожар је у Бугарској и почео и проширио се код нас, па нико није прстом мрднуо

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Суштински, ај` да се отарасимо русољубља и супротног томе.

Заиста, није ми намера да малициозан будем.

Дакле, шаљеш помоћ. Био ти Хрват или Гречески са Канадерима (нарочито Грци са некада нашим тим зачудним ватрогасним тракторима). 

Углавном. Плаћен ти смештај, храна, војска свеједно даје гориво; ту су и техничари. Уље моторско, хидраулично. Све што треба. Радионица за "други степен" одржавања. Све је ту на располагању.

Хоћу рећи, сви ресурси војске.

Успут, израчунајте колико се може са тим новцем на Иљушину прелетети километара, а колико ће се од Ниш до ОД (објекта дејства) на Сатрој планини прелети.

И све небитно.

Зашто се средства у том и толиком обиму преводе из МФО Мнистарства одбране у полицију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, МилошБГ рече

Колико знам Стара Планина је једним делом у Бугарској, колико знам пожар је у Бугарској и почео и проширио се код нас, па нико није прстом мрднуо

И због тога што Бугараши нису прстом мрднули, онда и ми да не мрдамо па нек погори и оних шест свеукупно човека што живе на обронцима са наше стране.

Заправо, могу да замислим да је тако неко врв  и замислио.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али и реално јел су Руси рекли да је то помоћ Србији или наши медији? Русе нигде не чух, то што су наши то тако представили то је ваљда наш проблем.

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 минута, Милан Ракић рече

И због тога што Бугараши нису прстом мрднули, онда и ми да не мрдамо па нек погори и оних шест свеукупно човека што живе на обронцима са наше стране.

Заправо, могу да замислим да је тако неко врв  и замислио.

Имам теорију и за то, просто пожар је био, али све вести које су допирале, изгоре цела Стара Планина, изгоре све, не може се зауставити, дајте помоћ, нема помоћи, голорук народ и онда у једном дану вест Руси стижу да из ваздуха гасе, а после тога да је пожар локализован и то са све оним ресурсима који нису били довољни и људством које је било мало, негде ту нешто не пије воду.

п.с. Руси су споредни у овој причи

Христос воскресе из мертвих,смертију смерт поправ и сушчим во гробјех живот даровав

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, МилошБГ рече

Али и реално јел су Руси рекли да је то помоћ Србији или наши медији? Русе нигде не чух, то што су наши то тако представили то је ваљда наш проблем.

Nznm. U tom i jeste stvar. I to me i kopka

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Капацитет резервоара ИЛ76 је око 100 тона. Потрошња око 9 тона на час. 
Нисам нашао колико троши при полетању.

22.500.000 RSD = 213.000 USD / 900USD/t = 237t авиогорива / 9t/час = 26 часова лета 

Значи нешто више од два резервоара или 26 часова нормалног лета.

Можда неко може да напраи бољу рачуницу.

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Србољуб+ Око 45 еура кошта радни сат голоруког занатлије у ЕУ. Колико онда кошта сат обучених пилота и сат авиона попут иљушина?

 

Узгред наша влада је затуцана, требали су Меду назвати, човек би им преко пајпала уплатио....или преко вестерна....оно типа, иде Ана у пошту на жути шалтер да прими лову од Меде.

 

После зове Стејт Меду и каже: "Оооо, меееен! Вај си се заметио, па ми би дали Србима лову?! А Медо би им рек'о: "Плиииз, не долази у обзир. До ју ток то ми? То ми? Не зајебавајте ме, бре, ви сте мени дали дрим, ђе би ја вас у трошак уваљив'о. Ви сте се толико истрошили '99-те године, греота је да се више трошите на Србе"!

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar Потпуно је нормално да платимо гориво и трошкове.  

Како ствари стоје демократизатори из 1999. би да наплате од нас сваки литар горива, килограм експлозива и дневнице. Очекују још да се извинимо. 

"... Всјакоје ниње житејскоје отложим попеченије ... "    "... Нека буде воља Твоја... "     Верујемо или не верујемо, питање је сад!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Србољуб+ рече

Како ствари стоје демократизатори из 1999. би да наплате од нас сваки литар горива,

Naplatili su već....ali satani nikad nije dosta. Da mu decu živu daješ, oće i dušu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...