Jump to content

Sta za vas prakticno znaci biti hriscanin?


Препоручена порука

Pozz svima, mozda iz naslova bas nije jasno o cemu sam mislila da pisemo ovdje, pa cu pokusati da objasnim. 

Pretpostavljam da vecina vas zivi u svijetu, ima posao, porodicu i milion stvari za brinuti...pa kako usaglasiti sve to sa duhovnim stvarima?

Idete li na Liturgije? Koliko cesto se kuci molite? Kad ste zadnji put nekome pomogli? Za nekoga se pomolili? Imate li duhovnika? Koliko ste spremni na poslusanje njemu ako ga imate? Citate li duhovne knjige? Slusate li crkvenu muziku? Idete li na poklonicka putovanja? I radite li jos nesto pored ovoga da bi sebe usavrsili u duhovnom?

Nemam namjeru da zadirem u intimu, mozemo i uopsteno o tim stvarima.

Ako ima slicna tema izbrisite, nisam bas sve pregledala.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Biti crkven, truditi se da zivis po Jevandjelju, truditi se da postujes Bozije zapovesti, biti human i pomagati bliznjima i potrebitima, prastati, trpeti,voleti i  verovati...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Manja88 рече

Imate li duhovnika?

Imam. Duhovnik je bogosluzitelj koji te ispoveda i pricescuje i eto kako sama rec kaze duhovno te vodi.Duhovnik moze biti i tvoj prota crkve u koju ides(i to bi bilo najbolje) a moze i bilo koji drugi svestenik ili npr. iguman nekog manastira, u koga imas poverenje i lepo se osecas. Ja licno, nemam problem da se ispovedim i kod nekog nepoznatog svestenika gde se zateknem, ako imam neki problem ili trebam pre pricesta da se ispovedim a da nisam u mojoj parohiji.

 

пре 54 минута, Manja88 рече

Koliko ste spremni na poslusanje njemu

Primim k znanju sve pouke i sve sto mi se kaze, i sama odlucim sta cu i kako cu...u mom slucaju, nikad nisam dozivela kritike vec uvek blage i reci utehe i ljubavi

пре 54 минута, Manja88 рече

Citate li duhovne knjige?

bez toga ne mozes nista nauciti, Sveto pismo obavezno(to je prva knjiga za pocetnike) a onda polako po potrebi Sveti Oci i ostale literature

 

пре 54 минута, Manja88 рече

Slusate li crkvenu muziku?

odkad sam pocela da pevam u horu, slusam je cesce i zbog vezbanja, ali povremeno i drugu vrstu muzike koja mi prija, ne treba ici u krajnost jer mozes da odlepis, treba naci meru i ravnotezu

пре 54 минута, Manja88 рече

Idete li na poklonicka putovanja? I

idem, sama obilazim manastire kad imam vremena, uglavnom sama jer mi tako najlakse(a i u mogucnosti sam)

пре 54 минута, Manja88 рече

 I radite li jos nesto pored ovoga da bi sebe usavrsili u duhovnom?

ne postoji duhovno savrsenstvo(cak su i mnogi sveti  govorili o svojim slabostima), mi se mozemo truditi da budemo sa Hristom i da se popravljamo za zivota

 

Toliko od mene, odoh sad rucak da kuvam :D

Pozdrav i dobrodosla :drugarstvo:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma nije anketa, osim sto tako izgleda. :)

Mislila sam i to, al pomislih pretjeracu sa tipkanjem a tek sam dosla. :)

Ugl, ovih dana mi se vrzma po glavi da je sve ovo sto ja radim nedovoljno, nekako mlako i ono po formi samo.

Idem na Liturgije, pomolim se ujutru i navece, nekad samo nabrzinu procitam molitve, nekad ne...procitam poneku knjigu, obidjem poneki manastir, trudim se da sam okej sa svima oko sebe, ne cinim sad neke vece grijehove, al opet imam osjecaj da nesto nedostaje. Zato sam i sva ova pitanja napisala, dal je to sve dovoljno il treba i vise? Jel to zavisi od osobe do osobe, ne znam...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Теорија је теорија ал' нема ништа без практичности. 

Овај је на мог дЕду нема шта скидам капу прави поп... нема ништа без практичности, иначе мој деда је био много практичан чоек' кад год је требало ситуација да се реши, ево процените сами јел' то тако

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, uomo del Ve.Te. рече

Теорија је теорија ал' нема ништа без практичности. 

Овај је на мог дЕду нема шта скидам капу прави поп... нема ништа без практичности, иначе мој деда је био много практичан чоек' кад год је требало ситуација да се реши, ево процените сами јел' то такo

 

Tvoj deda je fenomen, nadam se da si nesto povukao na njega ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имати Христа увек у срцу које даље шаље мисли у мозак, а који нас увек одржава на молитви шта год богоугодно радили;) П.с. само тако настави:)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Плаво Небо рече

Имати Христа увек у срцу које даље шаље мисли у мозак, а који нас увек одржава на молитви шта год богоугодно радили

To za mene izgleda nedostizno

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Извињавам се за моју неозбиљност; замољавам модератора/e према својој процени:

1. да избришу мој претходни коментар/пост

2. или ако је то потребно да ме банују на поукама.

Да сте ми сви живи здрави и радосни. :)

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, uomo del Ve.Te. рече

Теорија је теорија ал' нема ништа без практичности. 

Овај је на мог дЕду нема шта скидам капу прави поп... нема ништа без практичности, иначе мој деда је био много практичан чоек' кад год је требало ситуација да се реши, ево процените сами јел' то тако

 

Da, bitni su rezultati... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...